Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση Πινακίδων


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν λιγο μου κορναρε μια τζιπαρα να αδειασω το δρομο - προσπερασμα απο τα δεξια  και μετα με φορα παρκαρισμα πιο κατω στο SM ακριβως πανω στη βολικη θεση για αμεα  . Ντοπιο το γουρουνι και γνωστο - τα στραβα ματια ολοι  - αλλα σταματησανε μετα ενα ζευγαρι γιατι δε φορουσαν ζωνες οι πισω . Για τα μηχανακια που περνανε χωρις κρανος απλα ειναι αμετρητα - και δεν ειναι μονο αυτο ειναι ποσο επικινδυνα οδηγανε 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

αντικοινωνικη συμπεριφορα η μη χρηση ζωνης και κρανους....μαιστα.....ενα πραμα σαν τον δοτη με το στανιο....αλλα δεν βλεπω καμια εκπτωση στα ασφαλιστικα ταμεια για την περιθαλψη......

Δε νομίζω να σχεδιάζονται οι νόμοι για να βγάζουν νόημα τις περισσότερες φορές (όσο αναφορά την αιτιολογία που είναι πχ αντικοινωνική συμπεριφορά). Κανονικά εγώ θα ήμουν υπέρ στο να έτρωγε και πρόστιμο μπας και γεμίσει κανένα ταμείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@w95chris αφού δεν έχεις πρόβήμα κατανόησης γιατί συνεχίζεις να με κάνεις quote και να αναφέρεσαι σε άσχετες ιστορίες; Υπάρχει κάποιος λόγος; Εσύ μου επιτέθηκες στα καλα καθούμενα επειδή είπα να κεράσω τον αστυνομικό που έκανε σωστά την δουλειά του. Στην συνέχεια πετάς άκυρες ιστορίες για τους άλλους που δεν γράφουν. Σου εξηγώ το αυτονόητο, οτι προφανώς όλοι πρέπει να γράφουν. Συνεχίζεις τα quotes και τις ιστορίες για τους αστυνομικούς που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους.

Τι προσπαθείς να πετύχεις έτσι; Να αποδείξεις οτι ήταν αδικία που ο μόνος σωστός αστυνομικός του νομού έγραψε τον φίλο σου; Τι ακριβώς πάει να πει το "αρχίζουμε και πιστεύουμε λιγότερα";

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Πριν λιγο μου κορναρε μια τζιπαρα να αδειασω το δρομο - προσπερασμα απο τα δεξια  και μετα με φορα παρκαρισμα πιο κατω στο SM ακριβως πανω στη βολικη θεση για αμεα  . Ντοπιο το γουρουνι και γνωστο - τα στραβα ματια ολοι  - αλλα σταματησανε μετα ενα ζευγαρι γιατι δε φορουσαν ζωνες οι πισω . 

Καλά όσο για τις θέσεις ΑΜΕΑ δε νομίζω να έχουν καταλάβει οι περισσότεροι ότι με το να έχεις μαλακία στον εγκέφαλο δε θεωρείσαι ΑΜΕΑ. Αν ήταν έτσι σχεδόν όλη η Ελλάδα θα ήταν ΑΜΕΑ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και ενα κορυφαιο ; Ειχαν σκηνοθετησει πριν λιγο καιρο πανω στον εθνικο με καναλια/καμερες /σκατοδημοσιογραφα δηθεν οτι σταματανε και γραφουν για να πουν οτι κανουν κατι . Με δικους τους να ερχονται με 200 και μετα δηθεν να δεχονται τις ποινες στις καμερες χαμογελωντας πλατια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, helicoid είπε

@w95chris αφού δεν έχεις πρόβήμα κατανόησης γιατί συνεχίζεις να με κάνεις quote και να αναφέρεσαι σε άσχετες ιστορίες; Υπάρχει κάποιος λόγος; Εσύ μου επιτέθηκες στα καλα καθούμενα επειδή είπα να κεράσω τον αστυνομικό που έκανε σωστά την δουλειά του. Στην συνέχεια πετάς άκυρες ιστορίες για τους άλλους που δεν γράφουν. Σου εξηγώ το αυτονόητο, οτι προφανώς όλοι πρέπει να γράφουν. Συνεχίζεις τα quotes και τις ιστορίες για τους αστυνομικούς που δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους.

Τι προσπαθείς να πετύχεις έτσι; Να αποδείξεις οτι ήταν αδικία που ο μόνος σωστός αστυνομικός του νομού έγραψε τον φίλο σου; Τι ακριβώς πάει να πει το "αρχίζουμε και πιστεύουμε λιγότερα";

Εγώ σου έδωσα ένα παράδειγμα που ένας έκανε σωστά τη δουλειά του και ταυτόχρονα την ίδια στιγμή δεν την έκανε. Αν εσύ το θεωρείς άσχετη τότε ίσως θα πρέπει να στο αναλύσω ακόμα περισσότερο. Με το αρχίζουμε και πιστεύουμε λιγότερα εννοώ ότι επειδή μερικοί δρουν επιλεκτικά στην εφαρμογή του νόμου εμείς οι απλοί πολίτες αρχίζουμε και δυσπιστούμε για το αν όντως οι νόμοι για τον ΚΟΚ εφαρμόζονται σε όλους και όχι σε ένα ποσοστό και οι υπόλοιποι να την γλυτώνουν

Αν άνθρωπε μου θεωρούσα ότι ήταν άδικο που έγραψαν τον φίλο μου θα το έλεγα από την αρχή. Δε θα έκανα τόσο θέμα και μετά να κάνω στροφή 180 μοιρών στις απόψεις μου. Αν κοιτάξεις τις απαντήσεις μου σε όσους έλεγαν ότι κακώς θεωρώ ότι δε φταίει θα δεις ότι αναφέρω τις απόψεις μου γιατί λανθασμένα μερικοί πιστεύουν ότι κατηγορώ τον αστυνόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεναν για παραβιαση του κοκκινου θα αρχισουν να γραφουν ποτε? Γιατι περναω καθημερινα απο διασταυρωσεις σε κεντρικους δρομους οπου περνουν σε καθε σταματημα τουλαχιστον 3-4 με κοκκινο, ουτε καν "βαθυ πορτοκαλι". μεχρι και νταλικες. η πειραιως ειναι ενα τυπικο παραδειγμα. η δεν εχουν τα κοτσια να ριξουν μεγαλες καμπανες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mhlogiatros είπε

Να σας πω και ενα κορυφαιο ; Ειχαν σκηνοθετησει πριν λιγο καιρο πανω στον εθνικο με καναλια/καμερες /σκατοδημοσιογραφα δηθεν οτι σταματανε και γραφουν για να πουν οτι κανουν κατι . Με δικους τους να ερχονται με 200 και μετα δηθεν να δεχονται τις ποινες στις καμερες χαμογελωντας πλατια

Αυτό είναι κάτι που δεν έχω ακούσει ποτέ. Πάντως ενδιαφέρον, δεν ήξερα ότι το τραβάνε τόσο για να δείξουν ότι δουλεύουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, w95chris είπε

Δε νομίζω να σχεδιάζονται οι νόμοι για να βγάζουν νόημα τις περισσότερες φορές (όσο αναφορά την αιτιολογία που είναι πχ αντικοινωνική συμπεριφορά). Κανονικά εγώ θα ήμουν υπέρ στο να έτρωγε και πρόστιμο μπας και γεμίσει κανένα ταμείο

και εγω θα ημουν υπερ,να αφαιρειται το δικαιωμα ψηφου σε οσους κανουν τους βασιλικοτερους του βασιλεως,αλλα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

αντικοινωνικη συμπεριφορα η μη χρηση ζωνης και κρανους....μαιστα.....ενα πραμα σαν τον δοτη με το στανιο....αλλα δεν βλεπω καμια εκπτωση στα ασφαλιστικα ταμεια για την περιθαλψη......

Μια χαρα αντικοινωνικη ειναι, υπο την εννοια του κακου παραδειγματισμου, ητοι βλεπει ο αλλος εσενα να μη φορας κρανος και θεωρει οτι μπορει να μη φοραει ουτε αυτος. Και καπως ετσι εξαπλωνεται το προβλημα.

Οπως επισης και το γεγονος οτι πανε και σακατευονται επειδη δε φορανε ζωνη/κρανος επειδη ειναι Ελληναρες και μπορουν, αλλα μετα τους πληρωνει το ελληνικο κρατος την περιθλαψη (με αποτελεσμα να μας κοστιζει κατι εκατομυρια το χρονο η περιθαλψη τραυματιων απο τροχαια), ειναι εξισου αντικοινωνικη συμπεριφορα.

Αντικοινωνικος δεν ειναι μονο αυτος που ενοχλει τον διπλανο του με τη συμπεριφορα του. Αλλα και αυτος που αρνειται να ειναι νομιμος και μαλιστα μπροστα σε ματια τριτων. Οπως κι εκεινος που φερεται ανευθυνα σε δημοσιους χωρους, ασχετως αν δεν δημιουργει καποιο αμεσο προβλημα στους γυρω του.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάει στην τροχαία και εξηγήσει την κατάσταση, ότι το αυτοκίνητο χρησιμοποιείται και από άλλο άτομο για δουλειά δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να πάρει νωρίτερα πίσω τις πινακίδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BackFromHell είπε

Μια χαρα αντικοινωνικη ειναι, υπο την εννοια του κακου παραδειγματισμου, ητοι βλεπει ο αλλος εσενα να μη φορας κρανος και θεωρει οτι μπορει να μη φοραει ουτε αυτος. Και καπως ετσι εξαπλωνεται το προβλημα.

Οπως επισης και το γεγονος οτι πανε και σακατευονται επειδη δε φορανε ζωνη/κρανος επειδη ειναι Ελληναρες και μπορουν, αλλα μετα τους πληρωνει το ελληνικο κρατος την περιθλαψη (με αποτελεσμα να μας κοστιζει κατι εκατομυρια το χρονο η περιθαλψη τραυματιων απο τροχαια), ειναι εξισου αντικοινωνικη συμπεριφορα.

Αντικοινωνικος δεν ειναι οποιος ενοχλει τον διπλανο του με τη συμπεριφορα του. Αλλα και οποιος φερεται ανευθυνα και μαλιστα δημοσιως.

και για πες μας ,με ποιανου λ7 πληρωνει το κρατος?με του γειτονα?ο πολιτης δεν πληρωνει περιθαλψη?θετε και τα γραφετε?ή σας ξεφευγουν?το τι θα κανει ο καθυς την ζωη του,απο ποτε ειναι προβλημα του κρατους?μην ξαναγραψεις για τα παραμυθια με την ανυπαρκτη περιθαλψη και το κοστος που επιβαρυνει τοκρατος.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dollyyy19 είπε

και για πες μας ,με ποιανου λ7 πληρωνει το κρατος?με του γειτονα?ο πολιτης δεν πληρωνει περιθαλψη?θετε και τα γραφετε?ή σας ξεφευγουν?το τι θα κανει ο καθυς την ζωη του,απο ποτε ειναι προβλημα του κρατους?μην ξαναγραψεις για τα παραμυθια με την ανυπαρκτη περιθαλψη και το κοστος που επιβαρυνει τοκρατος.....

 

Αυτο ακριβως εγραψα,  τσαμπα το rage σου επειδη δε καταλαβαινεις καν τι γραφω...

Ειπα: Παει ο αλλος σακατευεται επειδη δε φοραει κρανος και την περιθλαψη του στην εντατικη για 1-2-3 μηνες και λοιπα ιατρικα εξοδα τα πληρωνω εγω. Αυτο ΕΙΝΑΙ αντικοινωνικη συμπεριφορα. Το να ειναι ο αλλος ανευθυνος με το ετσι θελω και να αναγκαζομαι εγω να πληρωνω απο την τσεπη μου την δικη του ανευθυνοτητα.

Το αν η περιθαλψη ικανοποιει τις απαιτησεις σου ειναι αλλο ζητημα, τα νουμερα ομως για το ποσο κοστιζουν στο κρατος οι τραυματισμοι και η περιθαλψη τραυματιων (ή και μετεπειτα παραλυτων κλπ) απο τα τροχαια ειναι εκει και ειναι αμειλικτα, ειτε σ'αρεσει, ειτε οχι. Ειτε εχεις την ικανοτητα να τα κατανοησεις, ειτε οχι.

Κι επειδη βλεπω στοιχειωδη θεματακια αντιληψης το οτι πληρωνει καποιος φορους για περιθαλψη και παραλληλα ειναι αρκετα στοκος ωστε να μη τον νοιαζει η σωματικη του ακεραιοτητα δε συνεπαγεται οτι εχει το ελευθερο να σακατευτει κατ'επιλογην. Τα λεφτα που χανονται στους τραυματισμους απο τροχαια που θα μπορουσαν να ειχαν προληφθει, θα μπορουσαν να επενδυθουν στην υγεια με αλλο τροπο ωστε να μη μας γκρινιαζεις κι εσυ οτι η περιθαλψη στην Ελλαδα ειναι της πλακας. Βλεπεις λοιπον ποσο αντικοινωνικη σταση ειναι το "θα σακατευτω και δεν σας πεφτει λογος;". Μια χαρα λογος μας πεφτει, διοτι ζημιωνομαστε κι εμεις απο την ανευθυνοτητα αυτη και αντι να επενδυθουν λεφτα στα νοσοκομεια και τους γιατρους, επενδυονται πχ σε αυτους που σακατευτηκαν επειδη δε φορουσαν κρανος/ζωνη, ενω αλλιως θα ειχαν την υγειά τους και θα ηταν μια χαρα.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, w95chris είπε

Εγώ σου έδωσα ένα παράδειγμα που ένας έκανε σωστά τη δουλειά του και ταυτόχρονα την ίδια στιγμή δεν την έκανε. Αν εσύ το θεωρείς άσχετη τότε ίσως θα πρέπει να στο αναλύσω ακόμα περισσότερο. Με το αρχίζουμε και πιστεύουμε λιγότερα εννοώ ότι επειδή μερικοί δρουν επιλεκτικά στην εφαρμογή του νόμου εμείς οι απλοί πολίτες αρχίζουμε και δυσπιστούμε για το αν όντως οι νόμοι για τον ΚΟΚ εφαρμόζονται σε όλους και όχι σε ένα ποσοστό και οι υπόλοιποι να την γλυτώνουν

Ως επιχείρημα το είπες. Για να δείξεις οτι δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους, και οτι δεν είναι δίκαιο να γράφουν τον φίλο σου και οχι τους άλλους. Αυτό σε κόπτει. Αλλά πριν γράψουν τον φίλο σου δεν είδα να έρχεσαι εδώ μέσα να παραπονιέσαι για την ανομία που κυβερνάει τους δρόμους. Μέχρι να καεί η γούνα μας όλα καλά, μόλις μας ακουμπήσει το πρόβλημα βγαίνουμε να κράξουμε οτι τίποτα δεν δουλεύει σε αυτό το κράτος κτλ.

Επίσης μόλις απέδειξες οτι ανήκεις στην μεγάλη μερίδα που θα βάλει ζώνη/κράνος από φόβο μην τον γράψουν και οχι για να προστατεύσει τον εαυτό του. Κοίτα να είσαι εσύ σωστός και σταμάτα να ασχολείσαι με τους άλλους. Σταμάτα να κοιτάς την κατσίκα του γείτονα και άρχισε να κοιτάς την δική σου κατσίκα. Σε όλα τα επίπεδα της κοινωνικής σου ζωής, όχι μόνο στο οδηγικό. Αλλά θα μου πεις πάντα σε αυτήν την χώρα μας φταίνε οι άλλοι. Πάντα όμως, πάγια τακτική.

Γι'αυτό και έχουμε προκόψει τόσο.

 

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Αυτο ακριβως εγραψα. Παει ο αλλος σακατευεται επειδη δε φοραει κρανος και την περιθλαψη του στην εντατικη για 1-2-3 μηνες και λοιπα ιατρικα εξοδα τα πληρωνω εγω. Αυτο ΕΙΝΑΙ αντικοινωνικη συμπεριφορα. Το να ειναι ο αλλος ανευθυνος με το ετσι θελω και να αναγκαζομαι εγω να πληρωνω απο την τσεπη μου την δικη του ανευθυνοτητα.

Το αν η περιθαλψη ικανοποιει τις απαιτησεις σου ειναι αλλο ζητημα, τα νουμερα ομως για το ποσο κοστιζουν στο κρατος οι τραυματισμοι και η περιθαλψη τραυματιων (ή και μετεπειτα παραλυτων κλπ) απο τα τροχαια ειναι εκει και ειναι αμειλικτα, ειτε σ'αρεσει, ειτε οχι. Ειτε εχεις την ικανοτητα να τα κατανοησεις, ειτε οχι.

τι ακριβως καταλαβαινεις?οτι δλδ περιθαλπτεται ο τραυματιας και του παρεχει το κρατος οτι χρειαστει ωστε να επανελθει?τα ιατρικα εξοδα(που ΔΕΝ κανει το κρατος ) τα εχει πληρωσει ηδη ο εμπλεκομενος στο ατυχημα.αλλα απο την πολλη προπαγανδα,εχετε πιστεψει τις μπαρουφες που σας πασαρουν.δλδ εγω πληρωνω καμια 15-25αρια-35αρια  χρονια  για περιθαλψη,και αν τρακαρω και δεν φοραω ζωνη,να μην με περιθαλψει το κρατος.συμφωνω απολυτως.και να μου επιστρεψει τα χρηματα της περιθαλψης,εντοκα..........

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...