Προς το περιεχόμενο

Δεν ανάβει η μεσαία σκάλα.


zio10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, christopher0016 είπε

Δεν ξέρω εάν είναι θέμα επαφής αλλά μου έχει τύχει να μην ανάβουν τα μεγάλα φώτα αλλάξαμε διακόπτη και όλα οκ.

Με το διακόπτη μου είχε τύχει στο Honda αλλά για τους υαλοκαθαριστήρες.

Μόλις το άνοιξα με το ρίσκο ( ήδη είχα προμηθευτεί 2ο) , έριξα σπρέι επαφών και έστρωσε. 

Το έχω ακόμη για καβάτζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, isay είπε

Αν σας παιρνει δείτε μήπως παιζει αλλο αυτοκίνητο με ίδιες λάμπες. Π.χ. οι H4 που ανεφερε ο fubar ειναι αρκετά κοινες. Πάρε τη μια από το αλλο αμαξι, βαλε τη στο δικό σου (ή τη μια δική σου και βάλε τη στο αλλο αμαξι) και δες τι παιζει με τα φωτα. Αμεσως θα καταλάβεις αν ειναι λάμπα/ες ή διακοπτης. 

H4 είναι ναι, θα κοιτάξω να βγάλω από το δικό μου να δοκιμάσουμε.

Είναι διαφορετικές τελικά...

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, KoreanW said:

υπήρχαν δύο ειδών φανάρια:

ένα μοντέλο φανάρι με μονό κάτοπτρο και λάμπα h4 για διπλή λειτουργία,

και ένα άλλο μοντέλο φανάρι με διπλό κάτοπτρο και δυο λάμπες h1 , η μιά για μεσαία και η άλλη για μεγάλα φώτα

το έγραψα παραπάνω τί λάμπες φοράει

ή μία h4

ή δύο h1

αναλόγως με τί φανάρι ήταν εξοπλισμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σταματήστε σε ένα βενζινάδικο θα έχουν λάμπες. Αν είναι διαφορετικές θα είναι Η7 πιθανότατα. 

Είμαστε κάπως μακριά και είναι και 15αύγουστος... :)

 

12 λεπτά πριν, KoreanW είπε

το έγραψα παραπάνω τί λάμπες φοράει

ή μία h4

ή δύο h1

αναλόγως με τί φανάρι ήταν εξοπλισμένο

Μια Η4 έχει. Απλά το δικό μου δεν φοράει τέτοια για να κάνω δοκιμή. Υπάρχουν άλλα δύο παλιά αυτοκίνητα εδώ, θα τα τσεκάρουμε μετά αν έχουν τέτοιες λάμπες. Αν και ο πεθερός επιμένει ότι δεν είναι λάμπες επειδή άναβαν κανονικά και ξαφνικά σταμάτησαν και οι δύο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις λάμπες, εγώ θα ξεκινούσα πάντως με σπρέι επαφών. Παντού και με προσοχή, σε ό,τι πρέπει να άγει το ρευμα στη γραμμή των μεσαίων.

Ο διακόπτης παίρνει ρεύμα αφού δίνει σε μικρά και μεγάλα, Ρελέ για τα εμπρός φανάρια δεν έχει.

θα δοκίμαζα στις ασφάλειες να άλλαζα και τις ασφάλειες μεταξύ τους να δω αν παίζει διαφορά. Πιθανόν να έχει πάνω από μία ασφάλειες σε σειρά για τα μεσαία.

Δε νομίζω να είναι κάτι σοβαρό, εκτός αν έχει κοπεί πουθενά καλώδιο ή έχει βραχυκυκλώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάναμε κάτι δοκιμές. Η μία λάμπα είναι καμμένη. Το περίεργο που κάνει είναι ότι η μεσαία σκάλα ανάβει κανονικά όταν το κλειδί είναι γυρισμένο στην ενδιάμεση θέση που δίνει μόνο ρεύμα. Εκεί δουλεύει η μεσαία και οι προβολείς και δεν δουλεύει η μικρή. Όταν είναι σβηστό ή αναμμένο το αμάξι δουλεύει μόνο η μικρή σκάλα! 

Μπέρδεμα, πιστεύω γιαντον ηλεκτρολόγο να είναι κάτι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, zio10 said:

Κάναμε κάτι δοκιμές. Η μία λάμπα είναι καμμένη. Το περίεργο που κάνει είναι ότι η μεσαία σκάλα ανάβει κανονικά όταν το κλειδί είναι γυρισμένο στην ενδιάμεση θέση που δίνει μόνο ρεύμα. Εκεί δουλεύει η μεσαία και οι προβολείς και δεν δουλεύει η μικρή. Όταν είναι σβηστό ή αναμμένο το αμάξι δουλεύει μόνο η μικρή σκάλα! 

Μπέρδεμα, πιστεύω γιαντον ηλεκτρολόγο να είναι κάτι απλό.

όταν είναι σβηστό, φυσιολογικό πρέπει να είναι  που δεν λειτουργούν μεσαία και μεγάλα, και μόνο τα μικρά ανάβουν 

τις δοκιμές τις κάνατε πάνω στο αμάξι με δύο λάμπες λειτουργικές ή μήπως με τη μία καμένη και την άλλη λειτουργική; μπορεί να είναι η καμένη λάμπα που δημιουργεί την περίεργη συμπεριφορά όταν είναι αναμμένο το αμάξι 

ρίξτε μια ματιά και σε όλες τις ασφάλειες,ακόμα κι αν σας φανούν άσχετες,όπως και στα άλλα που είπαμε παραπάνω 

κουμπώστε καλά και όλες τις επαφές, καθαρίστε τις αν χρειαστεί κλπ κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ασφάλειες τις τσέκαρα όλες, εντάξει είναι. Έβαλα έβγαλα τα καλώδια, θα βρω και κάτι να τα καθαρίσω και θα δοκιμάσω και με άλλη λάμπα ή χωρίς την καμμένη καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τις ασφάλειες τις τσέκαρα όλες, εντάξει είναι. Έβαλα έβγαλα τα καλώδια, θα βρω και κάτι να τα καθαρίσω και θα δοκιμάσω και με άλλη λάμπα ή χωρίς την καμμένη καθόλου.

Μήπως του έχεις Led λάμπες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...