Προς το περιεχόμενο

Η Google προωθεί τα Chromebook εμφανίζοντας τα Windows ως αργά και παρωχημένα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι διαφημιστικές «μάχες» μεταξύ των κορυφαίων τεχνολογικών εταιρειών είναι σίγουρα ενδιαφέρουσες, με τη Google να μην έχει όμως αρκετά ενεργή συμμετοχή τουλάχιστον μέχρι σήμερα.

Στο τελευταίο της διαφημιστικό που ανέβηκε στο επίσημο κανάλι της στο YouTube, η Google αναλαμβάνει να μας πείσει για τα πλεονεκτήματα ενός Chromebook σε σχέση με ένα Windows 10 laptop.

Ο Bill Nye, επιστήμονας που έγινε γνωστός κυρίως από την τηλεοπτική εκπομπή «The Science guy», αναλύει όλα αυτά που ξεχωρίζουν το Chrome OS από τον ανταγωνισμό όπως το πολύ γρήγορο άνοιγμα του υπολογιστή σε μόλις 6 δευτερόλεπτα αλλά και το ότι όλες οι ενημερώσεις εγκαθίστανται αυτόματα χωρίς ο χρήστης να καταλαβαίνει οτιδήποτε. Αν και κατά τη διάρκεια του διαφημιστικού, δεν υπάρχει άμεση αναφορά στα Windows, είναι ξεκάθαρο ότι η Google προχωρά στη συγκεκριμένη σύγκριση, παρουσιάζοντας το λειτουργικό σύστημα της Microsoft ως αργό και παρωχημένο.

Αυτό γίνεται ξεκάθαρο προς το τέλος του βίντεο όπου ένα αυτοκίνητο σε άσχημη κατάσταση, φέρει πινακίδα που αναγράφει τη λέξη WNDWS, με τον Nye να αναφέρει ότι «περάσαμε πολλά μαζί», λίγο πριν την οριστική κατάρρευση του αυτοκινήτου. Από την αρχή του διαφημιστικού, η Google προσπαθεί να πείσει τον καταναλωτή ότι η απόφαση για μετάβαση στο Chrome OS είναι ψυχολογική αφού όλα τα Chromebook μπορούν να λειτουργήσουν και χωρίς σύνδεση στο Internet ενώ τα δεδομένα του χρήστη είναι ασφαλισμένα όλη την ώρα αφού αυτά ανεβαίνουν αυτόματα στο cloud της εταιρείας. 

Μέχρι σήμερα, τα Chromebook δεν έχουν συναντήσει σημαντική επιτυχία εκτός των Ηνωμένων Πολιτειών όπου και κατέχουν σημαντικό μερίδιο ειδικά για όσους ψάχνουν φορητό υπολογιστή για βοήθεια με τα μαθήματά τους.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με chromebook  HP 14αρι είμαι πολύ ευχαριστημένος πάντως.Εξαρτάται φυσικά τι ακριβώς θες να κάνεις.Σερφάρισμα.,youtube,gmail,βιντεάκια,τεράστια αυτονομία (είμαι στο 63% και έχει ακόμα 8 ώρες μπαταρία),μικρό μέγεθος-βάρος.Το αγόρασα μεταχειρισμένο στις 160£ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με SSD και έναν σύγχρονο επεξεργαστή 7ης+ γενιάς έστω Mobile κόστους 200-300 ευρώ, τα windows 10 Πετάνε και τρέχουν τα πάντα σε μια ώρα ανάγκης.

Πολύ καλή η google σε όλα της αλλά διαβάζοντας ότι σνομπάρει την Microsoft Πέφτω από τα σύννεφα. 

Επεξ/σία από leonproniknidis
  • Like 20
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορει καποιος όπως εγω.. να θελει αργα windows γιατι τα γρηγορα λογισμικα όπως τον chrome  να τον ζαλιζουν από την γρηγοραδα… επισης  να τα θελει παρωχημένα να εχουν πολλες παρωχες όχι λιγες… :)

Επεξ/σία από kiriakos500
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, καλά. Αν είναι να αλλάξεις βαζεις Linux, μπουτάρεις το ίδιο γρήγορα, έχεις τα πάντα από εφαρμογές και δεν έχεις και τη γκούγκλι να σε παρακολουθεί. Και δεν χρειαζεσαι καινούριο laptop για επιπλέον waste για το περιβάλλον. Παίρνεις ένα παλιό με € 50  και είναι και πιο γρήγορο από αυτά τα άθλια φθηνά chromebooks με eMMC.

Αλλά το Linux δεν έχει δις να ξοδέψει σε παραπλανητικές διαφημίσεις.
Έχει καταντήσει αισχρή η Google. Α, και το "we will never be evil" έχει εξαφανιστεί από παντού...

  • Like 13
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως πολυ σωστα ειπαν και οι αλλοι χρηστες εχει τα υπερ και τα κατα.

Εαν καποιος το χρησιμοποιει σε επαγγελματικο περιβαλλον και οι υποδομες που πρεπει να χρησιμοποιει , εχει προσβαση ειναι cloud based ναι αλλα και παλι οχι . Εαν πχ. εισαι εισαι systems engineer , Dev OPS ολα καλα μεχρι το σημειο που θα χρειαστει να σηκωσεις docker , Kubernetes (εστω και minikube) και μιλωντας παντα για τα χαμηλων δυνατοτητων μοντελο.

Διοτι εαν ειναι να δωσεις 500+ για chromebook απλα το απποριπτεις πηγαινοντας σε κανονικο φορητο. 

Εχω δοκιμασει αυτη την συνταγη και τωρα εχω καταληξει σε ενα DELL 5495 (με Ryzen 5 , 16 GB RAM και 512GB SSD) το οποιο μου κοστισε 350£ (μεταχειρισμενο - ναι ομολογουμενος τρελη ευκαιρια για οσους ειναι σε αυτο το μετεριζι).

Απλα ασυγκριτο. 

Χωρις να θελω να προσβαλλω κανενα το να αγορασει καποιος μια τοσο αδυναμη μηχανη και να λεει μετα οτι ναι ειναι για καθημερινη χρηση (μιλωντας παντα για τις χαμηλων χαραστηριστικων μηχανες οπως ειπα) ειναι για μενα σημαδι ματαιοδοξιας (γιατι το ιδιο εκανα και εγω ελπιζοντας να καταληξω με κατι λιγοτερο δυνατο αλλα πολυ ελαφρυ).

Απλα τα πολυ φτηνα chromebook δεν κανουν γιατι  μοιραια ολοι θα τα φτασουμε στα ορια τους πιο γρηγορα η πιο ανελπιστα απο οσο θα θελαμε , περιμεναμε(και παλι χωρις παρεξηγηση , προσωπικη αποψη). 
Προτιμω ενα κιλο παραπανω και πραγματικη ευελιξια και δυναμη παρα ατελειωτες παραχωρησεις.

Για το λειτουργικο δεν σχολιαζω καν .. ειναι σαν να μπερδευουμε τις π.... με τις β.....  σε επιπεδο δυνατοτητων,ευελιξιας (οπως λεει ο σοφος λαος μας)

Και παλι τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη (εχοντας ξοδεψει αρκετα χρηματα σε δοκιμες και πειραματα )

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"...ενώ τα δεδομένα του χρήστη είναι ασφαλισμένα όλη την ώρα αφού αυτά ανεβαίνουν αυτόματα στο cloud της εταιρείας῾. 🤔🤔
Με πρόσχημα την ασφάλεια των δεδομένων, ό,τι έχεις αποθηκευμένο το έχει και η εταιρεία...

Επεξ/σία από ΒΟΡΕΙΟS
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε την απάντηση από την MS να πει το ίδιο για την Apple,την Nvidia για την AMD,την Intel για τους ryzen,τον Τραμπ για τους Κινέζους και την Huawei,κτλ κτλ κτλ.

Τέλος πάντων κάτι τέτοια βίντεο είναι για να αυτοδιαφημιστεί ο δημιουργός του με τις σαχλαμάρες που λέει,- γνωστό κόλπο είναι- οπότε ούτε καν το κοιτάζω.

Αυτά.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω dual boot δεν παίζει σαν επιλογή ε;

Ωραία διαφήμιση παντως και πιστεύω θα κάνει δουλειά στο Αμερικα για το target group στο οποίο στοχεύει (το οποίο σίγουρα δεν είναι οι software engineers & dev ops)...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, cp5120 είπε

Ναι, καλά. Αν είναι να αλλάξεις βαζεις Linux, μπουτάρεις το ίδιο γρήγορα, έχεις τα πάντα από εφαρμογές και δεν έχεις και τη γκούγκλι να σε παρακολουθεί. Και δεν χρειαζεσαι καινούριο laptop για επιπλέον waste για το περιβάλλον. Παίρνεις ένα παλιό με € 50  και είναι και πιο γρήγορο από αυτά τα άθλια φθηνά chromebooks με eMMC.

Αλλά το Linux δεν έχει δις να ξοδέψει σε παραπλανητικές διαφημίσεις.
Έχει καταντήσει αισχρή η Google. Α, και το "we will never be evil" έχει εξαφανιστεί από παντού...

Κοίτα, δεν έχω chromebook για να ξέρω, κι ούτε με βλέπω να παίρνω.

Επομένως δεν ξέρω αν κάνουν updates όπως λένε χωρίς να χρειάζονται ποτέ reboot ή αν πρόκειται για διαφημιστική μπούρδα αλλά για να τα λέμε όλα τα updates στο linux κάποιες φορές χρειάζονται reboot.

Η Canonical με το ubuntu livepatch υπόσχεται updates χωρίς να χρειάζονται πότε reboot αλλά μιλάμε για λύση επί πληρωμή.

Και πέρα από το τι.. πως να το χαρακτηρίσω .. προσθέτει η Google στο ChromeOS , linux είναι, συγκεκριμένα Gentoo.

Επεξ/σία από aypnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...