Προς το περιεχόμενο

Η Google προωθεί τα Chromebook εμφανίζοντας τα Windows ως αργά και παρωχημένα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα μόνα άτομα στα οποία μπορεί να βρει εφαρμογή ένα τέτοιο 'laptop' είναι εκείνα που όταν τους λες ότι ένας υπολογιστής έχει χρηστική αξία και χωρίς διαδίκτυο πέφτουν από τα σύννεφα. Άχρηστο για οτιδήποτε μπορεί να ονομαστεί σοβαρή εργασία.

 

ΥΓ) Το αστείο είναι πως μόλις αγόρασα και άλλον υπολογιστή αποκλειστικά για offline χρήση, απενεργοποίησα μέχρι και την κάρτα δικτύου.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Τα μόνα άτομα στα οποία μπορεί να βρει εφαρμογή ένα τέτοιο 'laptop' είναι εκείνα που όταν τους λες ότι ένας υπολογιστής έχει χρηστική αξία και χωρίς διαδίκτυο πέφτουν από τα σύννεφα. Άχρηστο για οτιδήποτε μπορεί να ονομαστεί σοβαρή εργασία.

ΥΓ) Το αστείο είναι πως μόλις αγόρασα και άλλον υπολογιστή αποκλειστικά για offline χρήση, απενεργοποίησα μέχρι και την κάρτα δικτύου.

Tα ίδια κάποτε λέγανε και οι Apple fanboyz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Chrome OS είναι καλή ιδέα για περιβάλλον πόλεων ή όπου οι υποδομές internet λειτουργούν 24/7/365 και με ικανοποιητικές ταχύτητες και χωρίς διακοπές.
Το standalone laptop μηχανάκι με linux (ή windows ή FreeBSD ή ...) θα είναι μαζί μας για αρκετό καιρό ακόμα.
Θα άξιζε να πάθουμε με τι μερίδιο αγοράς θα ήταν ευχαριστημένοι στην google 1 χρονο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος ο λόγος για chromebook ;

Το linux είναι χρόνια εδώ, πιο πλήρες, το ίδιο γρήγορο, τσαμπε, σε χίλιες δυο διανομές με χίλια δυο user interfaces, που πλέον παίζει και παιχνίδια.

Παίρνεις ένα φορητό των 100€ με τετραπύρηνο και 8gb ram, του κοτσαρεις και έναν 500αρη SSD, φορτώνεις Pepermint  και έχεις τα πάντα .

Τι να το κάνεις το chromebook; 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους καλόπιστα ενδιαφέρονται για την εμπειρία που έχω αποκτήσει εγώ από την 6ετή συμβίωση μου με Chromebooks Θα ήθελα να μοιραστώ τα παρακάτω:

Θετικά:

1ον  Είναι πολύ γρήγορα για τους low end επεξεργαστές που φοράνε. Σαν τάξη μεγέθους θα πω ότι ο απλός celeron συμπεριφέρεται το ίδιο καλά με έναν i5 αντίστοιχης γενιάς σε πλήθος καθημερινών εργασιών (browsing, skype, Office 365, TeamViewer κτλ.)

2ον  Η μπαταρία τους (λόγω μάλλον των παραπάνω) κρατά πάρα πολύ και φορτίζει πολύ γρήγορα (για το μέγεθος και την τεχνολογία της).

3ον  Το interface του TouchPad τα σπάει! Κάνεις τα πάντα από αυτό χωρίς να λείπει ποτέ το ποντίκι ή το touch. Έτη φωτός μακριά από των Windows και θα τολμούσα να πω ακόμα καλύτερο και από των MacBook. (βέβαια στο κομμάτι του hardware ότι πληρώσεις αγοράζεις.)

4ον  Λαμβάνουν τακτικές ενημερώσεις για πολλά χρόνια. Πρόσφατα σταμάτησε το μοντέλο του 2013 να τις λαμβάνει.

5ον Τα restart όταν σπανίως χρειάζονται (3-4 φορές το χρόνο) δεν κρατάνε πάνω από μισό λεπτό.

6ον Παρέχουν πολύ καλό integration με τις υπηρεσίες της Google (για όσους από εμάς τις προτιμάμε).

7ον Δεν απαιτούν πρακτικά ποτέ καμία ρύθμιση. Τα πάντα τρέχουν στο 99,9% των περιπτώσεων από μόνα τους (πρακτικά δεν χρειάζεται σχεδόν ποτέ να ανοίξεις terminal αν και τρέχουν linux).

 

Αρνητικά:

1ον Παρασύρεσαι από το πόσο γρήγορα πάνε και προσπαθείς να κάνεις και κάποια βαριά δουλειά. Τότε συνειδητοποιείς τον επεξεργαστή που φοράνε...

2ον Η αναπαραγωγή ταινιών (τύπου mkv, avi mp4 κτλ) και υποτίτλων είναι απλώς χάλια. Κοινώς ταινίες από στικάκι γιοκ :) . Βέβαια το netflix app τρέχει μια χαρά.

3ον Σπαστική αλλαγή γλώσσας (υποχρεωτικά ctrl+shift+space).

4ον Έλλειψη Caps Lock στο πληκτρολόγιο.

5ον Αν πρόκειται να βρεθεί κάποιος εκτός internet θα πρέπει να έχει θυμηθεί να κατεβάσει αυτά που τον ενδιαφέρουν γιατί από default πάνε στο Google Drive.

 

Για την ιστορία να πω ότι έχω ένα Toshiba CB35 (2015) & ένα Samsung xe303c12 (2013) αγορασμένα από ebay 2ο χέρι για λιγότερο από 200Ε το καθένα και ότι στην κατοχή μου έχω επίσης 4 Windows laptops & 2 με Linux καθώς και 3 PCs και 3 tablets ;) .

Αυτό είναι το μοναδικό laptop (το Toshiba) που πήρα στις διακοπές και γράφω τώρα & επίσης είναι αυτό που έχω δίπλα μου κάθε μέρα σπίτι. Το πρόβλημα της χαμηλής του ισχύος που αναφέρθηκε πιο πάνω το έχω λύσει έχοντας ένα server στη δουλειά και ένα workstation σπίτι στα οποία συνδέομαι απομακρυσμένα (& απροβλημάτιστα) και κάνω τις απαιτητικές εργασίες.

 

Ελπίζω να βοήθησα τους συμφορουμίτες να σκεφτούν αν πρέπει να του δώσουν μια ευκαιρία.

 

Επεξ/σία από lsdatas
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lsdatas είπε

4ον  Λαμβάνουν τακτικές ενημερώσεις για πολλά χρόνια. Πρόσφατα σταμάτησε το μοντέλο του 2013 να τις λαμβάνει.

 Προβληματίζομαι λίγο για το τι θα γίνει με το asus c100pa μου του χρόνου όταν φτάσει το end-of-life του στα updates. Τι είδες να συμβαίνει πρακτικά στο δικό σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lsdatas είπε

:

13ον Σπαστική αλλαγή γλώσσας (υποχρεωτικά ctrl+shift+space).

 

Το δικό μου ΗΡ αλλάζει με ctrl + space .

3 ώρες πριν, gthe είπε

 Προβληματίζομαι λίγο για το τι θα γίνει με το asus c100pa μου του χρόνου όταν φτάσει το end-of-life του στα updates. Τι είδες να συμβαίνει πρακτικά στο δικό σου? 

https://neverware.zendesk.com/hc/en-us/community/posts/360026066934-Retiring-Chromebooks-EOL-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...