Προς το περιεχόμενο

Υπερφακελωμα από Facebook!!!


Exodia The Forbidden One

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο το χαλι με τις διαφημισεις που σε πνιγουν χωρις adblock και η συνεχης καταγραφη δραστηριοτητας - περιοχης που τη κλεινεις και ξανανοιγει δε δικαιολογηται με αναφορές περί προοδου 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τόσο υπάρχει η ίδια συζήτηση στο insomnia με άτομα που νομίζουν οτι κάποιος μαγνητοφωνεί και απομαγνητοφωνεί και μεταφράζει και επεξεργάζεται τις συνομιλίες που έχουν απλά κοντά (!!) στο κινητό τους, μόνο και μόνο για να τους ρίξουν τις κατάλληλες διαφημίσεις. Αστείο αν σκεφτεί κανείς πόσα resources θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο. Βάλτε ένα ad-blocker και αράξτε ρε σεις!

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Κάθε τόσο υπάρχει η ίδια συζήτηση στο insomnia με άτομα που νομίζουν οτι κάποιος μαγνητοφωνεί και απομαγνητοφωνεί και μεταφράζει και επεξεργάζεται τις συνομιλίες που έχουν απλά κοντά (!!) στο κινητό τους, μόνο και μόνο για να τους ρίξουν τις κατάλληλες διαφημίσεις. Αστείο αν σκεφτεί κανείς πόσα resources θα χρειαζόταν κάτι τέτοιο. Βάλτε ένα ad-blocker και αράξτε ρε σεις!

Δεν το κάνει κάποιος άνθρωπος. Υπάρχουν αυτοματοποιημένοι αλγόριθμοι. Γιατί σου φαίνεται παράξενο; Η alexa πώς το κάνει δηλαδή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Yπαρχουν βιντεο με αποδειξεις οτι στο USA το κανουν και οι μλκες εχουν τα Alexa και τα google home να καταγραφουν συνεχεια . Οταν τα λεγε ο Οργουελ ..... Στα παπακια μου ελεγα και εγω μεχρι που μπηκα και κατεβασα  backup  το φακελο μου τοσα χρονια στο google και επαθα πλακα απο το volume δεδομένων

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Gentoo85 είπε

Δεν το κάνει κάποιος άνθρωπος. Υπάρχουν αυτοματοποιημένοι αλγόριθμοι. Γιατί σου φαίνεται παράξενο; Η alexa πώς το κάνει δηλαδή;

Έλα σοβαρά; Η Alexa και το Google home και η siri έχουν συγκεκριμένα triggers και απαντάνε σε συγκεκριμένα requests. Το να λέω πως το οτιδήποτε λέει κανείς κοντά σε κάποιο κινητό οποιαδήποτε ώρα της ημέρας θα περάσει από το ίδιο pipeline είναι κυριολέκτικά πρακτικά αδύνατο (σίγουρα τρομέρα ασύμφορο για οποιαδήποτε εταιρία το υποστηρίζει). Έχεις συνειδητοποιήσει τι volume δεδομένων θα δημιουργούσε ένα τετοιο σενάριο για τα δισεκατομμύρια κατόχων κινητών;

Επεξ/σία από totem_lost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, totem_lost είπε

Έλα σοβαρά; Η Alexa και το Google home και η siri έχουν συγκεκριμένα triggers και απαντάνε σε συγκεκριμένα requests. Το να λέω πως το οτιδήποτε λέει κανείς κοντά σε κάποιο κινητό οποιαδήποτε ώρα της ημέρας θα περάσει από το ίδιο pipeline είναι κυριολέκτικά πρακτικά αδύνατο (σίγουρα τρομέρα ασύμφορο για οποιαδήποτε εταιρία το υποστηρίζει). Έχεις συνειδητοποιήσει τι volume δεδομένων θα δημιουργούσε ένα τετοιο σενάριο για τα δισεκατομμύρια κατόχων κινητών;

Εντάξει. Εγώ δεν μένω σε υποθέσεις. Απλά καταργώ οτιδήποτε εν δυνάμει αποτελεί παραβίαση της ιδιωτικότητας μου και τελειώνει εκεί το θέμα.

Εσύ μπορείς να κάτσεις να κάνεις αναλύσεις το κατά πόσο τα εκάστοτε big data μπορούν να επεξεργαστούν ή όχι για να κρίνεις αν σε παρακολουθούν ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Funny πως η κοινή λογική πάνω σε data processing γίνεται 'υποθέσεις' και το 'ακούνε τι λέω εγώ προσωπικά 24 ώρες το 24 ωρο' γίνεται το πιθανότερο ενδεχόμενο. 🙄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έμαθα την μάνα μου και λέει "Αλέξια πλέι Γκιάνης Πάριος" και δίνει πόνο. Τώρα αν την κρυφακούει την ώρα που τηγανίζει μπακαλιάρο είναι άλλο θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ο μόνος που γουστάρω όλο αυτό το φακέλωμα?

Δηλαδή να ψάχνω για δίσκο SSD , και μετά να μου πετάει διαφημίσεις στο FB απο διάφορα eshops?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μουτο κανει αυτο  στο θεμα των προσφορων  @ τον chrome μου μεσα . Αναρωτιεμαι αν βαλω sex shop στην αναζητηση οι διαφημισεις θα ακολουθησουν ;  :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 4:50 ΜΜ, Exodia The Forbidden One είπε

Ότι μας ρουφιανευουν Facebook, Google και λοιπή τό ήξερα αλλά χθες η φάση πήγε σε άλλο επίπεδο βγήκα για Φαί με δύο φίλους βγάλαμε φωτό την ανέβασα και τούς ταγκαρισε αυτόματα το FB, πώς έγινε αυτό το σκατά έχουν αλγόριθμο για αναγνώριση πρόσωπου τόσο μπροστά είναι.

Για πείτε γνώμες.

Αυτό ισχύει χρόνια. Το Facebook Δεν μας φακελωνει . Όλα στα στοιχεία τα δίνουμε εμείς. 

 

Αν σε ενδιαφέρει τεχνικά πως γίνεται αυτό ψάξε για μηχανική μάθηση, τεχνική νοημοσύνη και αναγνωριση εικόνας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάξτε να δείτε από τη στιγμή που έχετε δώσει τη συγκατάθεσή σας στην κάμερα στο μικρόφωνο και τις επαφές που ανεβάζετε από το κινητό σας στο Facebook όταν κάνετε εγκατάσταση Facebook app και Messenger App έχουν τα πάντα  η το Instagram

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...