Προς το περιεχόμενο

Εκθεσιακό ή μεταχειρισμένο;


Vagthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, επειδή ειμαι αρκετα άσχετη από iPhones καθώς ειμαι χρήστης Samsung κινητών χρονια θα ήθελα να μου πείτε την γνωμη σας. Εχω βρει ένα εκθεσιακό iPhone 6s plus στα 270€. Αρχικά αν προβώ στην αγορά του τι θα πρεπει να ελέγξω ώστε να ειμαι σίγουρη για την σωστή λειτουργία της συσκευής και κυρίως της μπαταρίας και δεύτερον εχω βρει μεταχειρισμένο iPhone 7 plus στα 270€ επίσης οχι απο κατάστημα ομως και βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με το ποσό καλο θα είναι λογω του οτι μένω μονο στην "εγγύηση" που μου δίνει ο πωλητής για την σωστή λειτουργία του και δεν έχω την σιγουριά της "εγγύησης" ενός καταστήματος. Θα ήθελα να μου πείτε την γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως δεν έχει σχέση το γεγονός ότι είναι iPhone. Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε άλλο κινητό. Το θέμα με τα εκθεσιακά είναι ότι είναι ανοιχτά συνέχεια. Δεν θα πήγαινα σε αγορά εκθεσιακού εκτός αν ήταν τιμή σκότωμα, δηλ για το iPhone 6s Plus (πόση χωρητικότητα??) να είχε πχ 100 ευρώ. 

όσον αφορά την αγορά μεταχειρισμένου,, πάντα χέρι-χέρι και κάνε μια έρευνα πιο πριν για τις λειτουργίες του εκάστοτε κινητού ώστε να τις δοκιμάσεις όλες κατά τη συνάντηση για αγορά.

Είτε εκθεσιακό είτε μεταχειρισμένο το ρίσκο ειναι το ίδιο, απλά το κατάστημα ΙΣΩΣ δίνει τη δυνατότητα επιστροφής μέσα σε σύντομο διάστημα.

Αυτά από εμένα.

Επεξ/σία από onelonelystar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, onelonelystar είπε

Νομίζω πως δεν έχει σχέση το γεγονός ότι είναι iPhone. Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε άλλο κινητό. Το θέμα με τα εκθεσιακά είναι ότι είναι ανοιχτά συνέχεια. Δεν θα πήγαινα σε αγορά εκθεσιακού εκτός αν ήταν τιμή σκότωμα, δηλ για το iPhone 6s Plus (πόση χωρητικότητα??) να είχε πχ 100 ευρώ. 

όσον αφορά την αγορά μεταχειρισμένου,, πάντα χέρι-χέρι και κάνε μια έρευνα πιο πριν για τις λειτουργίες του εκάστοτε κινητού ώστε να τις δοκιμάσεις όλες κατά τη συνάντηση για αγορά.

Είτε εκθεσιακό είτε μεταχειρισμένο το ρίσκο ειναι το ίδιο, απλά το κατάστημα ΙΣΩΣ δίνει τη δυνατότητα επιστροφής μέσα σε σύντομο διάστημα.

Αυτά από εμένα.

1 ώρα πριν, Vagthem είπε

Καλησπέρα, επειδή ειμαι αρκετα άσχετη από iPhones καθώς ειμαι χρήστης Samsung κινητών χρονια θα ήθελα να μου πείτε την γνωμη σας. Εχω βρει ένα εκθεσιακό iPhone 6s plus στα 270€. Αρχικά αν προβώ στην αγορά του τι θα πρεπει να ελέγξω ώστε να ειμαι σίγουρη για την σωστή λειτουργία της συσκευής και κυρίως της μπαταρίας και δεύτερον εχω βρει μεταχειρισμένο iPhone 7 plus στα 270€ επίσης οχι απο κατάστημα ομως και βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με το ποσό καλο θα είναι λογω του οτι μένω μονο στην "εγγύηση" που μου δίνει ο πωλητής για την σωστή λειτουργία του και δεν έχω την σιγουριά της "εγγύησης" ενός καταστήματος. Θα ήθελα να μου πείτε την γνωμη σας.

Φυσικά το μεταχειρισμένο παίζει αυτός που το έχει να το πρόσεχε σαν παιδί του :P

Ενώ το εκθεσιακό πέρα ότι λειτουργεί τόσες ώρες κάθε μέρα θα το πάταγε ο κάθε ένας που έμπαινε μέσα και κατά πάσα πιθανότητα θα του έχουν αλλάξει τα φώτα.

Αλλά σίγουρα και τα δυο έχουν ρίσκα από την στιγμή που δεν παίρνεις κάτι σφραγισμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα εκθεσιακά υπολόγισε στην τιμή την αλλαγή μπαταρίας, πχ για το 6s βγαίνει στα 50€, με πεσίματα δεν πρέπει να έχεις κάποιο θέμα γιατί τα περισσότερα είναι κλειδωμένα με καλώδιο.

Αλλά η τιμή του καινούργιου πριν λίγο καιρό ήταν στα 370€, οπότε μιλάμε για διαφορά καινούργιο με εκθεσιακό μόνο 50€ που για μένα δεν αξίζει.

* Τα καταστήματα ξεστοκάρουνε τα iPhone 6 (εκτός από 32GB) και τα iPhone 6s οπότε φεύγουν και τα εκθεσιακά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 7 plus είναι νεότερο μοντέλο  και έχει καλύτερα χαρακτηριστικά σε σχέση με το 6s. Άρα έχει 1 point. 

Στη θέση σου θα προχωρούσα στην αγορά του με δύο προϋποθέσεις. 1. Ο πωλητής είναι γνωστός και τον εμπιστεύομαι ή είναι απο το insomnia με πολλές και καλές αξιολογήσεις και 2. Να έκανα την συναλλαγή χέρι με χέρι ώστε να το τσεκάρω εμφανισιακά και λειτουργικά. Η αλλαγή της μπαταρίας είναι κάτι που αργά ή γρήγορα θα αντιμετωπίσεις και στα δύο, αφού είναι μοντέλα του 15 και 16. Το κόστος αλλαγής θα είναι παραπλήσιο και στα 2.

Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει, θα κοίταγα το 6s σαν δεύτερη επιλογή, επειδή έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης και επιστροφής 7 εργάσιμων ημερών από την αγορά του, αν κάτι δεν σου αρέσει. 

Και μία απορία. Πώς και αποφάσισες τη μετάβαση σε iPhone; Δεδομένου ότι με αυτά τα χρήματα μπορείς να κοιτάξεις νεότερα μοντέλα καινούργια ή μεταχειρισμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα απλα το εκθεσιακο δεν είναι σε πολυκαταστημα ειναι σε πιο μικρό μαγαζί να το πω έτσι οποτε σκέφτομαι ότι δεν θα χει χρησιμοποιηθεί τοσο . Ευχαριστώ για την απάντηση!

58 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Το 7 plus είναι νεότερο μοντέλο  και έχει καλύτερα χαρακτηριστικά σε σχέση με το 6s. Άρα έχει 1 point. 

Στη θέση σου θα προχωρούσα στην αγορά του με δύο προϋποθέσεις. 1. Ο πωλητής είναι γνωστός και τον εμπιστεύομαι ή είναι απο το insomnia με πολλές και καλές αξιολογήσεις και 2. Να έκανα την συναλλαγή χέρι με χέρι ώστε να το τσεκάρω εμφανισιακά και λειτουργικά. Η αλλαγή της μπαταρίας είναι κάτι που αργά ή γρήγορα θα αντιμετωπίσεις και στα δύο, αφού είναι μοντέλα του 15 και 16. Το κόστος αλλαγής θα είναι παραπλήσιο και στα 2.

Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει, θα κοίταγα το 6s σαν δεύτερη επιλογή, επειδή έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης και επιστροφής 7 εργάσιμων ημερών από την αγορά του, αν κάτι δεν σου αρέσει. 

Και μία απορία. Πώς και αποφάσισες τη μετάβαση σε iPhone; Δεδομένου ότι με αυτά τα χρήματα μπορείς να κοιτάξεις νεότερα μοντέλα καινούργια ή μεταχειρισμένα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένη με τα Samsung απλα μου άρεσει πολυ η εμφάνιση των iPhones ετσι κι αλλιως μονο για φωτος και για το YouTube χρησιμοποιώ τα κινητά μου  και όχι στην δουλειά μου. Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

3 ώρες πριν, onelonelystar είπε

Νομίζω πως δεν έχει σχέση το γεγονός ότι είναι iPhone. Θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε άλλο κινητό. Το θέμα με τα εκθεσιακά είναι ότι είναι ανοιχτά συνέχεια. Δεν θα πήγαινα σε αγορά εκθεσιακού εκτός αν ήταν τιμή σκότωμα, δηλ για το iPhone 6s Plus (πόση χωρητικότητα??) να είχε πχ 100 ευρώ. 

όσον αφορά την αγορά μεταχειρισμένου,, πάντα χέρι-χέρι και κάνε μια έρευνα πιο πριν για τις λειτουργίες του εκάστοτε κινητού ώστε να τις δοκιμάσεις όλες κατά τη συνάντηση για αγορά.

Είτε εκθεσιακό είτε μεταχειρισμένο το ρίσκο ειναι το ίδιο, απλά το κατάστημα ΙΣΩΣ δίνει τη δυνατότητα επιστροφής μέσα σε σύντομο διάστημα.

Αυτά από εμένα.

Ειναι πολυ ελκυστική η τιμή του 270 για 7 plus δεν βρήκα σε κανένα άλλο ολοι το δινουν απο 350 και πάνω . Απλά εγώ δεν ξέρω και τιποτα απο iPhones οπως σας ειπα αρα και να το πάρω στα χέρια μου να το ελέγξω δεν θα ξέρω τι να προσέξω για να δω αν όντως είναι καλό οπως υποστηρίζει ο πωλητής. Αν μπορείς να μου δώσεις κάποια συμβουλή τι να προσέξω θα το εκτιμούσα. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • Κάνε και να σου κάνουν κλήση ώστε αν δεις αν ακούς και ακούγεσαι καλά,
  • τσέκαρε τις κάμερες (μπροστινή & πίσω) τράβηξε φωτογραφία ΚΑΙ βίντεο (τσέκαρε τον ήχο στο βίντεο)
  • κάνε Ηχογράφηση
  • δοκίμασε το Siri
  • άνοιξε όσες περισσότερες εφαρμογές μπορείς 
  • δες την υγεία της μπαταρίας (αν είναι κάτω από 85% μπορείς να διαπραγματευτείς την τιμή)
  • Κοίτα για εξωτερικές γρατσουνιές, χτυπήματα κτλ (επίσης μπορείς να διαπραγματευτείς την τιμή)

Τέλος μη ξεχάσεις (αν το αγοράσεις) να κάνει ο προηγούμενος χρήστης αποσύνδεση του λογαριασμού του από το iCloud.

Για το 7plus  τα 270 ευρώ είναι καλή τιμή,. Πόση χωρητικότητα έχει?

Επεξ/σία από onelonelystar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, onelonelystar είπε
  • Κάνε και να σου κάνουν κλήση ώστε αν δεις αν ακούς και ακούγεσαι καλά,
  • τσέκαρε τις κάμερες (μπροστινή & πίσω) τράβηξε φωτογραφία ΚΑΙ βίντεο (τσέκαρε τον ήχο στο βίντεο)
  • κάνε Ηχογράφηση
  • δοκίμασε το Siri
  • άνοιξε όσες περισσότερες εφαρμογές μπορείς 
  • δες την υγεία της μπαταρίας (αν είναι κάτω από 85% μπορείς να διαπραγματευτείς την τιμή)
  • Κοίτα για εξωτερικές γρατσουνιές, χτυπήματα κτλ (επίσης μπορείς να διαπραγματευτείς την τιμή)

Τέλος μη ξεχάσεις (αν το αγοράσεις) να κάνει ο προηγούμενος χρήστης αποσύνδεση του λογαριασμού του από το iCloud.

Για το 7plus  τα 270 ευρώ είναι καλή τιμή,. Πόση χωρητικότητα έχει?

128 gb ειναι Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου πολυ χρήσιμες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2019 στις 10:45 ΜΜ, onelonelystar είπε
  • Κάνε και να σου κάνουν κλήση ώστε αν δεις αν ακούς και ακούγεσαι καλά,
  • τσέκαρε τις κάμερες (μπροστινή & πίσω) τράβηξε φωτογραφία ΚΑΙ βίντεο (τσέκαρε τον ήχο στο βίντεο)
  • κάνε Ηχογράφηση
  • δοκίμασε το Siri
  • άνοιξε όσες περισσότερες εφαρμογές μπορείς 
  • δες την υγεία της μπαταρίας (αν είναι κάτω από 85% μπορείς να διαπραγματευτείς την τιμή)
  • Κοίτα για εξωτερικές γρατσουνιές, χτυπήματα κτλ (επίσης μπορείς να διαπραγματευτείς την τιμή)

Τέλος μη ξεχάσεις (αν το αγοράσεις) να κάνει ο προηγούμενος χρήστης αποσύνδεση του λογαριασμού του από το iCloud.

Για το 7plus  τα 270 ευρώ είναι καλή τιμή,. Πόση χωρητικότητα έχει?

Να προσθέσω στην λίστα για τα τσεκ να δοκιμάσεις το 3d touch, αυτό είναι όταν πατάς με λίγο περισσότερη δύναμη κάποιο εικονίδιο(προτείνω να το δοκιμάσεις πρώτα σε κάποιο άλλο iphone να καταλάβεις τι εννοώ). 

Αυτό είναι από προσωπική εμπειρία που είχαν πάει να μου πουλήσουν 6s νομίζω και κατάλαβα ότι ειναι ψέυτικο επειδή έλειπε το 3d touch και εν τέλη ήταν android με σκιν ενώ όλα τα υπόλοιπα δούλευαν άψογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...