Προς το περιεχόμενο

Διαφορα μπαταριας indo -- με υγρα


NinjACake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, θελω να αλλαξω μπαταρια στη μηχανη μου. Βρηκα την ιδια στο skroutz αλλα στο ενα λεει "με υγρα" και στο αλλο λεει "indo". Ποια η διαφορα; και ποια πρεπει να βαλω;Screenshot_20190814-234015_Skroutz.jpg.17a0893188d36146e035b114ecd409cb.jpg

20190812_185906.jpg

Επεξ/σία από NinjACake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον περισσότερο κυκλοφορούν οι κλειστού τύπου μπαταρίες που δέν ασχολείσαι με υγρά. 

Τη βάζεις επάνω μαζί με ειδικό γράσο στούς πόλους για τα άλατα και όσο αντέξει. Κάνεις και έλεγχο στο δυναμό ή ηλεκτρονική δέν ξέρω τι ισχύει στίς μηχανές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τι μηχανή μιλάμε? 

Η μπαταρία είναι τοποθετημένη σωστά? (Έτσι μπαίνει? Σχεδόν στον αέρα/κρέμεται κ μπροστά απλά βιδωνεις με δύο βίδες ένα καπάκι??)

Εγώ πλέον, χρησιμοποιώ κ στις δύο μηχανές μου Skyrich(λιθίου).

Είναι εμφανως καλύτερες απο τις συμβατικές, με το 1/3 του βάρους, πιο μικρή (περιέχει σχετικά module spacers  για να κουμπώνει σωστά, στη συσκευασία).

Καλύτερη κρύα εκκίνηση κ ήδη έβγαλαν άνετα έναν χειμώνα.

Δεν δίνουν αίσθηση heavy duty κατασκευής... μόλις πέρασα τον ιμάντα που την κρατάει σταθερή πάνω στην θήκη της, φοβήθηκα μην σπάσει κατά το σφίξιμο.

Βέβαια με 2πλάσια έως 3πλάσια τιμή απο τις συμβατικές.

Αν η μηχανή σου είναι παλιά, λίγο παρατημένη (σκουριές βλέπω) κ εσένα δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα, βάλε ακριβώς την ίδια (Η Yusa είναι εγγύηση στον τομέα μπαταρία για 2κυκλο).

Βέβαια πλέον, κατόπιν περιορισμών κ προδιαγραφών οι περισσότερες είναι κλειστού τύπου.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TechnoState είπε

Για τι μηχανή μιλάμε? 

Η μπαταρία είναι τοποθετημένη σωστά? (Έτσι μπαίνει? Σχεδόν στον αέρα/κρέμεται κ μπροστά απλά βιδωνεις με δύο βίδες ένα καπάκι??)

Εγώ πλέον, χρησιμοποιώ κ στις δύο μηχανές μου Skyrich(λιθίου).

Είναι εμφανως καλύτερες απο τις συμβατικές, με το 1/3 του βάρους, πιο μικρή (περιέχει σχετικά module spacers  για να κουμπώνει σωστά, στη συσκευασία).

Καλύτερη κρύα εκκίνηση κ ήδη έβγαλαν άνετα έναν χειμώνα.

Δεν δίνουν αίσθηση heavy duty κατασκευής... μόλις πέρασα τον ιμάντα που την κρατάει σταθερή πάνω στην θήκη της, φοβήθηκα μην σπάσει κατά το σφίξιμο.

Βέβαια με 2πλάσια έως 3πλάσια τιμή απο τις συμβατικές.

Αν η μηχανή σου είναι παλιά, λίγο παρατημένη (σκουριές βλέπω) κ εσένα δεν σε απασχολεί ιδιαίτερα, βάλε ακριβώς την ίδια (Η Yusa είναι εγγύηση στον τομέα μπαταρία για 2κυκλο).

Βέβαια πλέον, κατόπιν περιορισμών κ προδιαγραφών οι περισσότερες είναι κλειστού τύπου.

Η μηχανη ειναι μοντελο του 92'(μπορει κ λιγο πιο παλια). Μιλαμε για το kawasaki kmx 200, διχρονο. Καθονταν σε υποστεγο καμια 10 χρονια. Ειχε τα θεματα του, το εφτιαξα κ τωρα θελω να αλλαξω μπατατια πιο πολυ για τα ηλεκτρολογικα του. Μανιβελα εχει εβαλα βενζινη εσκασε κ πηρε. Και η μπαταρια απο τοτε π πηρα το μηχανακι ετσι ηταν δεν την εβγαλα

Επεξ/σία από NinjACake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, NinjACake είπε

Καλησπερα, θελω να αλλαξω μπαταρια στη μηχανη μου. Βρηκα την ιδια στο skroutz αλλα στο ενα λεει "με υγρα" και στο αλλο λεει "indo". Ποια η διαφορα; και ποια πρεπει να βαλω;Screenshot_20190814-234015_Skroutz.jpg.17a0893188d36146e035b114ecd409cb.jpg

20190812_185906.jpg

Ο συγκεκριμένος κωδικός μπαταρίας αφορά μπαταρία ανοικτού τύπου, η ένδειξη INDO σημαίνει κατασκευή Ινδονησίας.

Υγρά έχουν τόσο οι ανοικτού όσο και οι κλειστού τύπου.

Αν θέλεις κλειστού τύπου τότε να ζητήσεις τον κωδικό YB4L-BS:

20180911113625_outdo_4ah_yb4l_bs.jpeg

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ο συγκεκριμένος κωδικός μπαταρίας αφορά μπαταρία ανοικτού τύπου, η ένδειξη INDO σημαίνει κατασκευή Ινδονησίας.

Υγρά έχουν τόσο οι ανοικτού όσο και οι κλειστού τύπου.

Αν θέλεις κλειστού τύπου τότε να ζητήσεις τον κωδικό YB4L-BS:

20180911113625_outdo_4ah_yb4l_bs.jpeg

Αρα τωρα εγω ποια απο τις 2 π εστειλα να παρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, NinjACake είπε

Αρα τωρα εγω ποια απο τις 2 π εστειλα να παρω;

Τι να σου πω, οι περιγραφές που δίνει το κατάστημα δεν βοηθάνε και πολύ.

Το μόνο σίγουρο είναι πως οποιαδήποτε μπαταρία με κωδικό YB4L-B σου κάνει.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2019 στις 1:50 ΜΜ, Joshua21 είπε

Τι να σου πω, οι περιγραφές που δίνει το κατάστημα δεν βοηθάνε και πολύ.

Το μόνο σίγουρο είναι πως οποιαδήποτε μπαταρία με κωδικό YB4L-B σου κάνει.

Εβγαλα την  παλια μπαταρια απο την θεση της και ειδα πως πανω λεει made in indonesia. Οποτε να παρω αυτη που λεει indo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει ρόλο η προέλευση,και ναι είναι με υγρα η μπαταρία ,φαίνεται και απο το πλάι που γράφει Lower level Higher level.

Nομίζω ότι το ψειρίζεις υπερβολικά και χωρίς λόγο

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν παίζει ρόλο η προέλευση,και ναι είναι με υγρα η μπαταρία ,φαίνεται και απο το πλάι που γράφει Lower level Higher level.

Nομίζω ότι το ψειρίζεις υπερβολικά και χωρίς λόγο

Σορρι ρε φιλε ειμαι ασχετος, δεν θελω να παν χαμενα τα λεφτα μ αμα δεν μ κατσει. Δεν θα σε ξανα ενοχλησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NinjACake είπε

Σορρι ρε φιλε ειμαι ασχετος, δεν θελω να παν χαμενα τα λεφτα μ αμα δεν μ κατσει. Δεν θα σε ξανα ενοχλησω

Σου έχω απαντήσει ήδη για το τι θα "σ κατσει":

Στις 15/8/2019 στις 1:50 ΜΜ, Joshua21 είπε

Το μόνο σίγουρο είναι πως οποιαδήποτε μπαταρία με κωδικό YB4L-B σου κάνει.

Τώρα αν είναι made in Indo ή made in Taiwan, δεν έχει και πολύ διαφορά. Διαφορά θα είχε αν ήταν made in Japan, μόνο που είναι απίθανο να βρεις τέτοια, αλλά και να βρεις σίγουρα θα είναι κατά πολύ ακριβότερη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NinjACake είπε

Σορρι ρε φιλε ειμαι ασχετος, δεν θελω να παν χαμενα τα λεφτα μ αμα δεν μ κατσει. Δεν θα σε ξανα ενοχλησω

Δεν χρειάζεται σχετικότητα.15€ και την έχεις στο χώρο σου.Σε κανέναν δεν περισσεύουν τα λεφτά αλλά μπορείς να πας και απο ένα μαγαζί να την δοκιμάσεις επιτόπου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χωρα προελευσης της μπαταριας δε παιζει και τοσο μεγαλο ρολο. μην ανησυχείς.

Αυτη που εχεις πανω, ειναι ανοιχτου τυπου, θα σου προτεινα ομως να βαλεις κλειστου τυπου.

Τα κωδικα ονοματα στις μπαταριες μοτοσυκλετων, υποδηλώνουν δυο χαρακτηρηστικα.1ον, τις φυσικες διαστασεις της μπαταριας για να δεις αν χωραει στη θηκη της δικης σου μηχανης και 2ον που και πώς βρισκονται οι πολοι μεταξυ τους, για να δεις αν φτανουν οι ακροδεκτες της μοτοσυκλετας σου να πιασουν πανω στην μπαταρια.

Απο τη στιγμη που εχεις και μανιβελα, παρε το μηχανακι, πηγαινε σε ενα μπαταρομαγαζο και πεστου να σου βαλει μια μπαταρια επανω. με 30-35 μαξ ευρω, πιστευω θα κανεις τη δουλεια σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...