Προς το περιεχόμενο

Το Facebook χρησιμοποιούσε ανθρώπους για να ακούν τις συνομιλίες σας στο Messenger


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο στην πραγματικότητα... Μπορεί να ενοχληθούμε για λίγο όταν το μάθουμε αλλά μπροστά στην ευκολία μας τα θυσιάζουμε όλα και συνεχίζουμε να παίζουμε το παιχνίδι τους.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

50 λεπτά πριν, UnboxerGR είπε

Smartphone δηλαδή δε χρησιμοποιείς;

Smartphone (XA2 Dual) με Sailfish. Τα κάνει όλα και συμφέρει.

Το μόνο αρνητικό είναι η κάμερα. Έχει μαύρο χάλι μαμά app...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Gentoo85 είπε

Κάνε αναζήτηση για microg.

Σταμάτησα να διαβάζω  σ'αυτό το σημείο. Αν αμφισβητείς ιστορικά γεγονότα που διαδραματίστηκαν μόλις 75 χρόνια πριν, ενώ μπορείς να τα επαληθεύσεις από ανθρώπους που τα βίωσαν και είναι ακόμα εν ζωή κάποιοι, τότε δεν υπάρχει καμία ελπίδα...

Το άλλο για τις σεξουαλικές προτιμήσεις, ακόμη πιο τραγικό.

Μα εχω μιλησει με ανθρωπους που τα ζησαν. Δεν μιλαω μονο απο τα βιβλια που εχω διαβασει. Δεν ειμαι πιτσιρικας/ Snoop Dog fan ηλικιας φιλε μου.

Περα απο αυτο, δεν αναφερω γνωμη πανω στα γεγονοτα του Β'ΠΠ, η της προτιμησεις του καθενος (ελεος... ας μην ξερασουμε κι ολας...),  αλλα περισσοτερο στην ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ της αποψης (αυτο εχει να κανει με την παρακολουθηση που εχει ξεκινησει απο τωρα)!! Πιστευε οτι θες, κ γω κανω το ιδιο. Εσυ ομως μπορεις να πεις την γνωμη σου (κ να πουλας κ υφακι πολλων κιλων ΛΟΛ!), ενω καποιος που δεν πιστευει τα ιδια με σενα κινδυνευει να παει μεσα. Αλλα δεν πειραζει. Εισαι αναμενομενος. Πολλοι δικαιολουν την apple κ την πολιτικη της, αλλοι την μικρομαλακη, αλλοι την πρασινη, η την μπλε. Παντα πρεπει να υπαρχει καποιος βουρδουλας για να λειτουργει η κοινωνια μας φιλε. Μονο που εγω βοηθησα να φτιαχτει αυτο το μπαχαλο που βλεπουμε σημερα, οποτε θες δεν θες εχω γνωμη πανω του. Το οτι σταματησες να διαβαζεις πριν τελειωσει το ποστ δειχνει την ποιοτητα στην αντικειμενικοτητα κ την αγαπη στην φιλαληθεια που διαθετεις. Δεν χρειαζεται να συνεχισω νομιζω. Τα λες κ μονος σου.

Εσυ lay back and enjoy the ride. Eιμαστε παραγωγα της ιδιας μηχανης στην τελικη. Γιατι να διαφωνουμε? Τιποτα δεν αλλαζει.

5 ώρες πριν, dimmeneidis είπε

Έκανα μόλις τώρα το πείραμα στο Mac μου. Έκλεισα τα πάντα και είπα στη γυναίκα μου να διαλέξει ένα οποιοδήποτε θέμα θέλει να συζητήσουμε στα Αγγλικά, το οποίο να έχει να κάνει με αγορά προιόντων ή υπηρεσιών (κάτι για το οποίο δεν έχουμε μιλήσει μέχρι τώρα). Ξεκίνησε λοιπόν να μου λέει ότι θέλει να κάνει γάμο και θέλει να δεί wedding shoes και wedding dresses. Ανοίγω Chrome και μετά απο 5 λεπτά ξεκινάνε και πετάγονται σε διάφορα sites διαφημίσεις με γυναικεία παπούτσια και φορέματα. Όχι γάμου όπως ήταν το κύριο θέμα μας αλλά προφανώς το μικρόφωνο επιασε τις λέξεις shoes & dresses. Δεν χρειάζομαι κάτι άλλο για να μου επιβεβαιώσει ότι το μικρόφωνο μεταφέρει πληροφορίες όταν εγώ δεν το γνωρίζω τις οποίες χρησιμοποιούν με όποιο τρόπο θέλουν. Να πώ την αλήθεια, είμαι μια ζωή δύσπιστος και θεωρώ ότι το 99% αυτών που διαβάζω στον ιντερνετ είναι παραπληροφόρηση και fake news, δεν το περίμενα αυτό που μόλις είδα...

Υ.Γ. Μέχρι τώρα ότι διαφημίσεις βλέπω είναι θέματα που απασχολούν εμένα (smartphones, smartwatches, tech θέματα δηλαδή) και ουδέποτε έχω δεί διαφήμιση με γυναικεία πέδιλα και φορέματα στον υπολογιστή μου.

Ευχαριστω για την εξυπνη προσπαθεια. Αυτο που εκανες εσυ κ λιγοι ακομα εδω μεσα, θα με κανουν ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ δυσπιστο οταν οι πολυεθνικες θα ξεκινησουν να δινουν δικαιολογιες/χυλο προς καταναλωση επι του θεματος. Οποιον δημοσιογραφο/ τηλεπερσονα κ να ακουσω, η γνωμη ενος απλου ατομου που δεν εχει τιποτα να κερδισει/χασει απο αυτο που θα πει, παντα μετραει πολυ παραπανω! Καποια στιγμη που θα κοιταξουν να τα σκεπασουν ολα, θα μας φλομωσουν κυριολεκτικα στον λαπα. Τοτε ειναι που οι μαρτυριες σαν την δικια σου θα μετρανε. 

21 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν ενδιαφέρει τον περισσότερο κόσμο στην πραγματικότητα... Μπορεί να ενοχληθούμε για λίγο όταν το μάθουμε αλλά μπροστά στην ευκολία μας τα θυσιάζουμε όλα και συνεχίζουμε να παίζουμε το παιχνίδι τους.

Η μεγαλη κακια αληθεια που κανενας δεν θα ηθελε να πει..... +1000 φιλε.... Αυτοι ειμαστε στ αληθεια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, SilverMachine είπε

Μα εχω μιλησει με ανθρωπους που τα ζησαν. Δεν μιλαω μονο απο τα βιβλια που εχω διαβασει. Δεν ειμαι πιτσιρικας/ Snoop Dog fan ηλικιας φιλε μου.

Περα απο αυτο, δεν αναφερω γνωμη πανω στα γεγονοτα του Β'ΠΠ, η της προτιμησεις του καθενος (ελεος... ας μην ξερασουμε κι ολας...),  αλλα περισσοτερο στην ΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ της αποψης (αυτο εχει να κανει με την παρακολουθηση που εχει ξεκινησει απο τωρα)!! Πιστευε οτι θες, κ γω κανω το ιδιο. Εσυ ομως μπορεις να πεις την γνωμη σου (κ να πουλας κ υφακι πολλων κιλων ΛΟΛ!), ενω καποιος που δεν πιστευει τα ιδια με σενα κινδυνευει να παει μεσα. Αλλα δεν πειραζει. Εισαι αναμενομενος. Πολλοι δικαιολουν την apple κ την πολιτικη της, αλλοι την μικρομαλακη, αλλοι την πρασινη, η την μπλε. Παντα πρεπει να υπαρχει καποιος βουρδουλας για να λειτουργει η κοινωνια μας φιλε. Μονο που εγω βοηθησα να φτιαχτει αυτο το μπαχαλο που βλεπουμε σημερα, οποτε θες δεν θες εχω γνωμη πανω του. Το οτι σταματησες να διαβαζεις πριν τελειωσει το ποστ δειχνει την ποιοτητα στην αντικειμενικοτητα κ την αγαπη στην φιλαληθεια που διαθετεις. Δεν χρειαζεται να συνεχισω νομιζω. Τα λες κ μονος σου.

Εσυ lay back and enjoy the ride. Eιμαστε παραγωγα της ιδιας μηχανης στην τελικη. Γιατι να διαφωνουμε? Τιποτα δεν αλλαζει.

Ευχαριστω για την εξυπνη προσπαθεια. Αυτο που εκανες εσυ κ λιγοι ακομα εδω μεσα, θα με κανουν ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ δυσπιστο οταν οι πολυεθνικες θα ξεκινησουν να δινουν δικαιολογιες/χυλο προς καταναλωση επι του θεματος. Οποιον δημοσιογραφο/ τηλεπερσονα κ να ακουσω, η γνωμη ενος απλου ατομου που δεν εχει τιποτα να κερδισει/χασει απο αυτο που θα πει, παντα μετραει πολυ παραπανω! Καποια στιγμη που θα κοιταξουν να τα σκεπασουν ολα, θα μας φλομωσουν κυριολεκτικα στον λαπα. Τοτε ειναι που οι μαρτυριες σαν την δικια σου θα μετρανε. 

Η μεγαλη κακια αληθεια που κανενας δεν θα ηθελε να πει..... +1000 φιλε.... Αυτοι ειμαστε στ αληθεια.

Η αμφισβήτηση πραγματικών ιστορικών γεγονότων δεν αποτελεί απλά μια "άποψη".

Και σαφώς πρέπει να υπάρχει ποινικοποίηση ορισμένων "απόψεων".

"Απόψεις" είχε και ο Χίτλερ και για αυτό έγινε ότι έγινε στον ΒΠΠ.

Κι αν δεν συμφωνείς με αυτό, γιατί είσαι ψαγμενος και δεν τρως "παραμύθι", τι θα έλεγες αν κάποιος διατυμπανιζε πχ ότι γουστάρει να βιάζει παιδάκια; Ασχέτως του αν θα έκανε πράξη τα λόγια του, θα ήταν υποψήφιος για προσαγωγή ναι ή όχι; 

Το πιο εύκολο είναι να το παίζουμε "ψαγμένοι" , να αμφισβητούμε τα πάντα και να θεωρούμε τους άλλους πρόβατα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gentoo85 είπε

Η αμφισβήτηση πραγματικών ιστορικών γεγονότων δεν αποτελεί απλά μια "άποψη".

Και σαφώς πρέπει να υπάρχει ποινικοποίηση ορισμένων "απόψεων".

"Απόψεις" είχε και ο Χίτλερ και για αυτό έγινε ότι έγινε στον ΒΠΠ.

Κι αν δεν συμφωνείς με αυτό, γιατί είσαι ψαγμενος και δεν τρως "παραμύθι", τι θα έλεγες αν κάποιος διατυμπανιζε πχ ότι γουστάρει να βιάζει παιδάκια; Ασχέτως του αν θα έκανε πράξη τα λόγια του, θα ήταν υποψήφιος για προσαγωγή ναι ή όχι; 

Το πιο εύκολο είναι να το παίζουμε "ψαγμένοι" , να αμφισβητούμε τα πάντα και να θεωρούμε τους άλλους πρόβατα.

Ολα αυτα που αναφερεις δεν εχουν σχεση με το θεμα εδω. Σου υπενθυμιζω οτι εμενα η ποινικοποιηση της αποψης με ενδιαφερει σε σχεση με τις καινουργιες μορφες παρακολουθησης κ που αυτο φαινεται να τραβαει. 

Οσο για τους παιδεραστες, χαχαχαα, δυστυχως με τις χιλιομασημενες τσιχλες που πετας (γιατι περι τετοιας προκειται δυστυχως) ειναι πανευκολο να απαντησει καποιος.... ΟΧΙ ΦΙΛΕ, αυτος που θα πει οτι βιαζει παιδακια ΔΕΝ ΔΙΩΚΕΤΑΙ ποινικα ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!! 

ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΤΩΡΑ Η ΘΕΣ ΝΑ ΣΤΟ ΑΝΑΛΥΣΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ??????? Αυτος που πιανεται να το κανει, διωκεται. Αυτος που απλα δηλωνει οτι βιαζει, σκοτωνει, κλεβει, εκβιαζει, η κανει οτι αλλο παρανομο σκεφτεις (ακομα κ αν ισχυριστει οτι κανει γενοκτονια !!!) ΔΕΝ ΔΙΩΚΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!! 

Κατα παραξενο τροπο ομως, αυτος που διαφωνει σε ενα-δυο σημεια της ιστοριας.... παει φυλακη.... μαλιστα................ Κ να τονισω εδω οτι το να ΚΑΝΕΙΣ ενα εγκλημα ειναι ΔΙΑΤΕΛΕΣΗ ΠΡΑΞΗΣ !!!! Το να διαφωνεις πανω σε ενα ιστορικο γεγονος ειναι ΑΠΛΗ ΓΝΩΜΗ !!!!! Τωρα αν εσυ δεν καταλαβαινεις την διαφορα... αστο καλυτερα... (οντως δεν εχει νοημα, γιατι το να υπερασπιζομαι το δικαιωμα καποιου να μιλα πανω σε κατι που ουτε καν αναφερω γνωμη... ενταξει, ειναι λιγο για γελια). Απλα σκεψου οτι λιγοτερα χρονια πιο παλια, 45 συγκεκριμενα, ακομα κ αν δεν ειχες κανει κατι, με τις γνωμες που διαθετεις μπορει να ειχες καταληξει σε καναν φωταγωγο να κανεις 6ος-υπογειο σε δευτερολεπτα... Μονο για αυτα που λες, εδω στην Αθηνα- οχι Γερμανια. Θα σου αρεσε εσενα αυτο? Ασε λοιπον τις εξυπναδες του στυλ "δεν ειναι απλα γνωμη" γιατι αλλοι χασαν την ζωη τους απ τις βλακειες που λες καποτε. 

Το να ποινικοποιησουμε μια γνωμη κ να κυνηγαμε τον κοσμο με την ελπιδα να εξαλειψουμε τους μελλοντικους Χιτλερ ειναι αποψη για παιδακια προσχολικης ηλικιας.  Μην ριχνεις την συζητηση τοσο χαμηλα σε παρακαλω (χωρις ειρωνια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

 Έλα δεν το πιστεύω. Αφού μόνο η huawei τα κάνει αυτά. Έτσι λένε οι Αμερικανοί. 

Ξεχυθήκατε οι Κινεζόκαυλοι σε κάθε τέτοιο θέμα να πείτε την παπαριά σας. Γιατί ξέρεις, το ίδιο να σε παρακολουθεί το FB για να σου πετάει διαφημίσεις για παπούτσια, το ίδιο να σε παρακολουθεί το Κινεζικό Υπουργείο Άμυνας. 

9 ώρες πριν, Gentoo85 είπε

Η αμφισβήτηση πραγματικών ιστορικών γεγονότων δεν αποτελεί απλά μια "άποψη".

Και σαφώς πρέπει να υπάρχει ποινικοποίηση ορισμένων "απόψεων".

"Απόψεις" είχε και ο Χίτλερ και για αυτό έγινε ότι έγινε στον ΒΠΠ.

Κι αν δεν συμφωνείς με αυτό, γιατί είσαι ψαγμενος και δεν τρως "παραμύθι", τι θα έλεγες αν κάποιος διατυμπανιζε πχ ότι γουστάρει να βιάζει παιδάκια; Ασχέτως του αν θα έκανε πράξη τα λόγια του, θα ήταν υποψήφιος για προσαγωγή ναι ή όχι; 

Το πιο εύκολο είναι να το παίζουμε "ψαγμένοι" , να αμφισβητούμε τα πάντα και να θεωρούμε τους άλλους πρόβατα.

Ξεκινάς λάθος απο τη στιγμή που θεωρείς πως πρέπει να υπάρχει ποινικοποίηση ορισμένων απόψεων, καθώς για να υπάρξει αυτή η ποινικοποίηση, ορίζεις ένα big-brother που 1ον καθορίζει τι είναι ποινικά κολάσιμο και 2ον να εφαρμόζει αυτη τη νομοθεσία. Ο μόνος που μπορεί να το κάνει είναι το κράτος που δε ξέρω αν εσύ το εμπιστεύεσαι αλλά εγώ δε θα ήθελα να μοιράζομαι ούτε το βήχα μου μαζί του. Και αν σήμερα ζούμε σε μια κοινωνία ελεύθερη ως προς την άποψη, τουλάχιστον στην Ελλάδα γιατί στο Δυτικό κόσμο με την πολιτική ορθότητα αμφιβάλλω, ποιος μου εγγυάται οτι σε 5-10 χρόνια δε θα είμαι εγώ στη μαύρη λίστα γιατί θα έχει αλλάξει ο ορισμός του "επικίνδυνου" για την κοινωνία. Και όταν έρθουν για σένα οι τσαίοι γιατί κι εσένα το καθεστώς σε θεωρεί επικίνδυνο για τις ιδέες σου, θα θυμάσαι τη στιγμη που χειροκροτούσες την έναρξη της λογοκρισίας και της ποινικοοποίησης της άποψης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ξεκινάς λάθος απο τη στιγμή που θεωρείς πως πρέπει να υπάρχει ποινικοποίηση ορισμένων απόψεων, καθώς για να υπάρξει αυτή η ποινικοποίηση, ορίζεις ένα big-brother που 1ον καθορίζει τι είναι ποινικά κολάσιμο και 2ον να εφαρμόζει αυτη τη νομοθεσία. Ο μόνος που μπορεί να το κάνει είναι το κράτος που δε ξέρω αν εσύ το εμπιστεύεσαι αλλά εγώ δε θα ήθελα να μοιράζομαι ούτε το βήχα μου μαζί του. Και αν σήμερα ζούμε σε μια κοινωνία ελεύθερη ως προς την άποψη, τουλάχιστον στην Ελλάδα γιατί στο Δυτικό κόσμο με την πολιτική ορθότητα αμφιβάλλω, ποιος μου εγγυάται οτι σε 5-10 χρόνια δε θα είμαι εγώ στη μαύρη λίστα γιατί θα έχει αλλάξει ο ορισμός του "επικίνδυνου" για την κοινωνία. Και όταν έρθουν για σένα οι τσαίοι γιατί κι εσένα το καθεστώς σε θεωρεί επικίνδυνο για τις ιδέες σου, θα θυμάσαι τη στιγμη που χειροκροτούσες την έναρξη της λογοκρισίας και της ποινικοοποίησης της άποψης 

Αυτό.

Η ποινικοποίηση απόψεων είναι από τη ρίζα του λάθος. Ποιος ορίζει πού είναι η γραμμή δηλαδή; Αν αυτός που το ορίζει σου απαγορεύει να εκφράζεσαι σε ότι δεν συμφέρει την "αρχή"; Τότε τι θα γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΗΠΑ:Το Facebook επιδιώκει να διαβάζει το μυαλό μας και να αντλεί νέα δεδομένα

Στο επίσημο μπλογκ του, το Facebook υποστηρίζει πως στόχος του είναι να δημιουργήσει μία νέα και μη επεμβατική διεπαφή (interface), η οποία θα επιτρέπει στους χρήστες να γράφουν άμεσα χρησιμοποιώντας τη σκέψη τους, «φανταζόμενοι πως μιλούν οι ίδιοι». Πηγαίνοντας ένα βήμα παραπέρα, το Facebook επιδιώκει να αναπτύξει ένα φορητό ακουστικό, που θα επιτρέπει στους χρήστες να χρησιμοποιούν τις σκέψεις τους για να ελέγχουν την μουσική, ή να διαδρούν με την εικονική πραγματικότητα. Για την επίτευξη αυτού του στόχου, το μέσο κοινωνικής δικτύωσης έχει χρηματοδοτήσει έρευνες για συστήματα που «ακροώνται» τον εγκέφαλο έξω από το κρανίο μέσω οπτικών ινών, ή λέιζερ, τα οποία μετρούν τις αλλαγές στη ροή του αίματος-εν είδει φορητού μηχανήματος μαγνητικής τομογραφίας.

Φυσιολογικά εδώ ενσκήπτει ένα ερώτημα. Τι θα κάνει το Facebook με τις πληροφορίες αυτές;

https://www.amna.gr/home/article/385262/IPATo-Facebook-epidiokei-na-diabazei-to-mualo-mas-kai-na-antlei-nea-dedomena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ξεχυθήκατε οι Κινεζόκαυλοι σε κάθε τέτοιο θέμα να πείτε την παπαριά σας. Γιατί ξέρεις, το ίδιο να σε παρακολουθεί το FB για να σου πετάει διαφημίσεις για παπούτσια, το ίδιο να σε παρακολουθεί το Κινεζικό Υπουργείο Άμυνας. 

Ξεκινάς λάθος απο τη στιγμή που θεωρείς πως πρέπει να υπάρχει ποινικοποίηση ορισμένων απόψεων, καθώς για να υπάρξει αυτή η ποινικοποίηση, ορίζεις ένα big-brother που 1ον καθορίζει τι είναι ποινικά κολάσιμο και 2ον να εφαρμόζει αυτη τη νομοθεσία. Ο μόνος που μπορεί να το κάνει είναι το κράτος που δε ξέρω αν εσύ το εμπιστεύεσαι αλλά εγώ δε θα ήθελα να μοιράζομαι ούτε το βήχα μου μαζί του. Και αν σήμερα ζούμε σε μια κοινωνία ελεύθερη ως προς την άποψη, τουλάχιστον στην Ελλάδα γιατί στο Δυτικό κόσμο με την πολιτική ορθότητα αμφιβάλλω, ποιος μου εγγυάται οτι σε 5-10 χρόνια δε θα είμαι εγώ στη μαύρη λίστα γιατί θα έχει αλλάξει ο ορισμός του "επικίνδυνου" για την κοινωνία. Και όταν έρθουν για σένα οι τσαίοι γιατί κι εσένα το καθεστώς σε θεωρεί επικίνδυνο για τις ιδέες σου, θα θυμάσαι τη στιγμη που χειροκροτούσες την έναρξη της λογοκρισίας και της ποινικοοποίησης της άποψης 

Εγώ κινεζοκαυλος δεν είμαι αμερικανακι. Τώρα αν εσύ φτιάχνεσαι με την αστεροεσσα και παρεξηγείσαι να το κοιτάξεις. 

Λες και η google ειναι αθώα και δεν κάνει τέτοια, η ή amazon με το Alexa η ή ms Ας πούμε. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2019 στις 12:29 ΜΜ, manwlis80 είπε

Μονο στο χεσιμο δεν μας παρακολουθούν.. Αν και παίζει κ'αυτο

Το 99% χρησιμοποιεί το κινητό στην τουαλέτα. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος που θα γελάει με τη φάτσα μας όταν ζοριζόμαστε 💩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πρώτη φορά άκουσα με τα αυτιά μου σε συζήτηση τεχνοπαρέας το ενδεχόμενο να συμβεί αυτό που συμβαίνει τώρα με το στοχευμένο βομβαριδισμό διαφημίσεων κάπου το 1997-1998. Τότε έμοιαζε πιθανό αλλά τραβηγμένο.

Το 1991 ένας «γραφικός» μουσάτος τύπος μοίραζε στη Νέα Φιλαδέλφεια χαρτάκια με ακριβώς αναλύσεις τύπου Α.Ι big brother όχι για το άγνωστο τότε ίντερνετ αλλά για τη χρήση του νέου φρούτου τότε των πιστωτικών καρτών («...αγόρασε σουτιέν σε διαφορετικό νούμερο από της γυναίκας του και συσκευασία δώρου- συνάγεται ότι έχει εξωσυζυγική σχέση...»). Διαβάζοντας το μου φάνηκε πέρα για πέρα εφικτό με όσα γνώριζα τότε για υπολογιστές αλλά το Τείχος έπεφτε μαζί με τη ΕΣΣΔ και τον φόβο της Βόμβας και υπήρχε αισιοδοξία για κάτι καλύτερο στο εγγύς μέλλον.

Αυτά τα χαρτάκια τα είδα με τα δικά μου μάτια σε ηλικία 18 χρονών ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΑΤΟΥΑΖ ΣΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΓΕΡΟΥ ΠΟΥ ΣΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΝΤΑΧΑΟΥ που ζούσε στα Καμίνια στον Πειραιά στα 24 μου και θα δηλώσω ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ ασχέτως για την κρίση του ιδίου το γεγονότος που ο καθείς σας ας το κρίνει με τα δικά του κριτήρια ανθρωπιάς και αν θέλει να παραλληλίσει τι γίνεται με κάποια τείχη απογόνων στη Μέση Ανατολή😞

ΤΟ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ ΣΥΝΕΒΕΙ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕΓΙΣΤΟΙ ΑΥΝΑΝΕΣ.

23 ώρες πριν, music_lover είπε

Πάντα είχα την απορία αν αρχίσω και λεω λεξεις οπως terror, αλκαιντα, βομβα, αλαχουακμπαρ κτλ σε πόση ώρα θα σκασουν μύτη τίποτα διμετροι με γυαλιά τυπου matrix με μαύρα τζιπακια? 🤣

 

21 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Δοκίμασε και πες μας 😁😁😋

 

Αυτά είναι δοκιμασμένα πράματα στην Ελλάδα και λειτουργούν (αν δε με πιστεύετε γκουγκλάρετε το!).

Αρκεί να γράψετε στο ίδιο ποστάρισμα τις λέξεις ΟΣΙΟΣ και ΠΑΣΤΙΤΣΙΟΣ και περιμένετε λίγο   τι αχ  ΩΧ ΑΜΑΝ

 

 

Επεξ/σία από Mi_ka
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/8/2019 στις 11:48 ΠΜ, Talepwros είπε

το κανουν ακομα και αν δεν εχεις δωσει δικαιωματα στο μικροφωνο για αυτη την εφαρμογη;

Με αφορμή το ερωτημα του φίλου, είδε ποτέ κανείς σας να "σέβεται" το κινητό σας τις προτιμήσεις και τις ρυθμίσεις σας ?

Για παράδειγμα εγώ τσεκάρω τακτικά το "restrict background data" (=ON), και όταν την άλλη μέρα το ελέγχω πάλι, το βρίσκω ξε-τσεκαρισμένο (OFF!).

Εχω βάλει "never update apps" στο Google Play και διαρκώς μου γίνονται updates στις εφαρμογές της Google (μερικές μάλιστα μου δημιουργούν τεράστια προβλήματα συμβατότητας...).

Και άλλα παρόμοια, σε ότι εχει να κάνει με την "ιδιωτικότητα" με εχουν γραμμένο σαν idiot ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...