Προς το περιεχόμενο

Επέκταση μνήμης


ilias78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αυξήσω την ram μου μιας κ οι τιμές έχουν πέσει λίγο.

Μητρική έχω την msi b450a pro, CPU ryzen 3 2200g κ μνήμες 2χ4 gb της corsair. Η μητρική είναι dual channel, έχει σύνολο 4 dimm κ τις μνήμες τις δουλεύω στα 2933 mhz. Θέλω λοιπόν να προσθέσω αλλά 2χ4gb. Έχω βρει ακριβώς τις ίδιες μνήμες.

Το θέμα λοιπόν είναι το εξής. Δεδομένου ότι θα χάσω το dual channel, αξίζει να προσθέσω αλλά 2 dimmakia?

Προφανώς δεν θα μπορούν να τρέξουν στα 2933. Ξέρουμε στα πόσα mhz θα μπορούν να τρέξουν? Αυτό που θα χάσουν από την ταχύτητα, το κερδίζουν από τα επιπλέων 8gb μνήμης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilias78 είπε

Δεδομένου ότι θα χάσω το dual channel

Διόρθωση. Από την στιγμή που έχεις ζευγάρια μνήμες (2x4GB, 4x4GB κλπ.) θα έχεις dual channel. Δεν θα έχεις (πιθανόν*) αν βάλεις π.χ. 2x4GB + 1x8GB.

* Κάποιες μητρικές έχουν dual channel και με "παράξενους" συνδυασμούς, έχω δει μητρική ΑΜ3+ με DDR3 μνήμες να έχει dual channel με 2x2GB + 1x4GB!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το γνωρίζω αλλά θα τρέχει σε dual channel. Σίγουρα είναι πιο δύσκολο να τρέξουν τα 4x4GB στα 2933Mhz από ότι τα 2x4GB.

Στην σελίδα της MSI B450-A PRO στην memory support list για τετράδα corsair στα 2933Mhz έχει μόνο τις "CMT32GX4M4C3000C15 ver5.32".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...