Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικό βιογραφικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, η μάλλον καλημέρα! 

Θα ήθελα την γνώμη σας. Εμένα Αγγλία αρκετά χρόνια και ήμουν hr manager σε ξενοδοχείο. Γύρισα Ελλάδα πριν ένα μήνα και δουλεύω για μια δερματολογικη κλινική σαν υπεύθυνη προσωπικού πάλι και λόγω του ότι  ψάχνουμε άτομα για την ρεσεψιον έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 500 βιογραφικά μέσα στον Ιούλιο. Αυτό που παρατήρησα είναι πως τα περισσότερα για να μην πω όλα και φανώ υπερβολική είναι  κακογραμμένα, με τραγικές φωτογραφίες, ορθογραφικά και συντακτικά λάθη. Πραγματικά ηταν σοκαριστικό να βλέπω βιογραφικά με selfie και duck face και αλλα που να μην ξερουν πως γράφεται η εταιρεία. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι στην Αγγλία ένα καλό βιογραφικό σου ανοίγει την πόρτα για μια πιθανή συνέντευξη και πως είναι πολύ σημαντικό να είναι καλογραμμένο. Μου γεννήθηκε λοιπόν η ιδέα να ξεκινησω σαν part time στην αρχή να φτιάχνω βιογραφικά για άτομα τα οποία ψάχνουν δουλειά η θέλουν να μεταφράσουν το βιογραφικό τους στα αγγλικά κτλ.  Εκανα μια έρευνα αγοράς και υπάρχουν εταιρείες στην Ελλάδα που ασχολούνται με αυτό (όχι πολλές αλλά υπάρχουν). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι πως αν κάποιος από εσάς θα πλήρωνε να του φτιάξουν ένα επαγγελματικό βιογραφικό. Αν δηλαδή κάποιος σας προσέγγιζε και σας έλεγε αν έχεις σκεφτεί πως ο λόγος που μπορεί να μην παίρνουν ούτε καν για συνέντευξη είναι πως το βιογραφικό σου είναι ακαταλαβίστικο και λάθος γραμμένο θα έμπαινε στον κόπο να το σκεφτεί και ίσως να πληρώσει για αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμ... αν επιτρέπεις, ποσο καιρο ήσουν Αγγλία; Γιατί εδώ δυστυχως η τάση είναι το «να με πληρώσεις για να φτιάξεις το βιογραφικό μου» if you know what I mean 😄

 

Πέρα απο την πλάκα, καλή ιδέα αλλά δύσκολο το βλέπω να πιάνει εδώ για διάφορους λόγους... δεν έχω χρόνο να το αναλύσω, δες το ως προσωπική αίσθηση. Ελπίζω να κάνω λαθος. 

Btw, ποσα θα θεωρούσες ως ένα λογικό ποσο για την υπηρεσία που θα προσφέρεις; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 500 παραδειγματα βιογραφικων στο νετ ακομα και γνωστοι συγγενεις κλπ εστω ενας να δουλευει σε γνωστη-καλη εταιρεια και να σου πει πεντε πραγματα. Τωρα αν το 2019 και ζουμε με κλαρινογαμπρους και duckface και χρειαζεται να πληρωσουμε για κατι τετοιο καλα να παθουμε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)


Εγω έχοντας δώσει μεγάλη προσοχή και αρκετό χρόνο στη σύνταξη του βιογραφικού μου ίσως να σου εδινα 15-20€ προκειμένου να μου κάνεις consulting και μου επιδείξεις διορθώσεις.

Στον τομέα που δουλεύεις σε γνωρίζω το επίπεδο των υποψηφίων. Όμως σε άλλες ειδικότητες αμφιβάλλω να είναι κάτι που θα συναντούσες συχνά.

 

Επεξ/σία από Voyaller
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. 

Λοιπόν όσον αφορά την τιμή μετά από μια έρευνα που εκανα εταιρείες χρεώνουν γύρω στα 100 ευρώ για συγγραφή βιογραφικού (μου έπεσαν τα μαλλιά).

Εγω σκέφτομαι να ξεκινήσω με 50 ευρώ βιογραφικό και cover letter αφού προς το παρων δεν έχω ούτε έδρα ούτε καν website(αλλά έχω ενθουσιαστεί τόσο που θα το φτιάξω άμεσα από ότι βλέπω).

Voyaller πολύ καλή η ιδέα για το consulting γιατί σίγουρα υπάρχουν βιογραφικά που είναι αξιοπρεπή και απλά θέλουν κάποιες διορθώσεις η μετάφραση στα αγγλικά.

Πολλες εταιρείες βάζουν αγγελίες στα αγγλικά που αυτό σημαίνει πως πρέπει να στείλεις το  βιογραφικό σου στα αγγλικά. 

Όσον αφορά τα έτοιμα βιογραφικά στο web τύπου europass συμφωνώ ότι είναι ανέξοδα και ότι κάποιος που δεν θέλει να δώσει χρήματα μπορεί άνετα να χρησιμοποιήσει ένα από αυτά αλλά το θέμα δεν είναι μόνο η δομή του είναι γενικά το τι γράφουν και ποσό λεπτομερείς και λακωνικός ταυτόχρονα μπορείς να γίνεις ώστε να δώσεις έμφαση στην δουλειά που θες και να περιγράψεις σε κάποιον τα καθήκοντα που είχες σε μια προηγούμενη θέση χωρίς απλά να είναι σε τίτλους πχ. Υπάλληλος γραφείου, υπεύθυνος ρεσεψιον κτλ.

Εγω πραγματικά πιστεύω ότι είναι καλό να απευθυνόμαστε σε πιο εξειδικευμένους ανθρώπους για θέματα τα οποία δεν γνωρίζουμε 100%. 

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου resume writer αλλά έχω μια σχετική εμπειρία με ανθρώπους και συνεντεύξεις και ειδικά σε μια χώρα που όλα είναι πολύ πιο ρομποτικά και δεδομένα (για την Αγγλία μιλάω προφανώς) για αυτό πιστεύω πως μπορεί να πιάσει και στην Ελλάδα με μια καλή προώθηση και κυνήγι. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με τις διαπιστώσεις σας για την συντριπτική πλειοψηφία βιογραφικών που στέλνονται στις εταιρείες και τους εργοδότες.

Παρόλα αυτά δεν θα πλήρωνα για να μου φτιάξουν βιογραφικό. Το βιογραφικό πέραν κάποιων άγραφων κανονισμών, συνθηκών και προτύπων, πρέπει να αποτελεί καθρέπτη και εικόνα του κάθε υποψηφίου. 

Ίσως έμπαινα στο έξοδο να πληρώσω κάποιο άτομο με εξειδικευμένες γνώσεις και μεγάλη εμπειρία αν και εφόσον άκουγα συγκεκριμένα αρνητικά σχόλια από εργοδότες οτι π.χ το βιογραφικό μου δεν είναι επαγγελματικό, οχι όμως γενικότητες του στυλ οτι το βιογραφικό δεν είναι καλό. Αλλά και πάλι 100 ευρώ δεν παίζει να πληρώσω για αυτό.

Ευτυχώς υπάρχουν άπειρα παραδείγματα, υποδείγματα και templates βιογραφικών με τα οποία μπορεί να ψαχτεί ο καθένας και να φτιάξει ένα δικό του.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα.

 

εγω έχω πληρώσει για να μου κάνουν βιογραφικό με cover letter.

 

αυτο το εκανα λόγω ελλειψης χρόνου ,να ψαξω -να βρω - να συνταξω.

 

σίγουρα με το προηγουμενο οι διαφορες ειναι η μέρα με τη νύχτα.

 

εγω να κάνω μια άλλη ερώτηση,

γιατι γύρισες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις και γνώσεις γραφιστικής; Γιατί αν απλά ζητήσεις χρήματα για να συντάξεις ένα doc στο Word, δε νομίζω να έχεις φοβερή επιτυχία.

Ένα τυχαίο παράδειγμα στην παρακάτω σελίδα, για να καταλάβεις τι εννοώ:

https://business.tutsplus.com/articles/11-creative-resume-designcv-tips-with-template-examples-for-2019--cms-25478

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου εμπειρία λέει ότι όποιος θέλει ψάχνει, μαθαίνει και βρίσκει ένα σωστό template για βιογραφικό.

Με τόσο ψάξιμο που έριξα για να μάθω μόνη μου να κάνω, εφόσον είναι θέση που με ενδιαφέρει κατά 99.9% θα με καλέσουν σε συνέντευξη.

και εγώ πιστεύω ότι δύσκολα κάποιος στην Ελλάδα θα πληρώσει για να του κάνουν το βιογραφικό.

Συμφωνώ με το χρήστη από πάνω που είπε ότι το βιογραφικό είναι ο καθρέφτης του υποψήφιου. Φαντάζεσαι λόγω καλού βιογραφικού που συνέταξε ένας άλλος, ένας ανορθόγραφος πχ να πάρει μια θέση, πχ εξυπηρέτηση πελατών, που πρέπει να επικοινωνεί με μεηλ με πελάτες! Ένας υπεύθυνος να το δει θα του πέσουν τα μαλλιά με την ορθογραφία και φυσικά θα έχει ευθύνη αυτός που του πήρε συνέντευξη.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βιογραφικά υπάρχουν άπειρα templates. Σιγά τη δουλειά. Επίσης τι λάθη στη σύνταξη μπορεί να έχει το βιογραφικό; Δε γράφεις την ιστορία της ζωής σου. 

Το να γράφεις σωστά Cover letter είναι μια "χρησιμη" υπηρεσία που θα μπορούσε να τσιμπήσει κόσμο,

ΑΛΛΑ

1. Αν ο άλλος είναι γκασμάς, θα τον τσιμπήσουν στη συνέντευξη οπού συνήθως ρωτάνε τα ίδια πράγματα

2. Αν το cover letter ειναι copy-paste τοτε δεν θα είναι και πολύ καλό το αποτέλεσμα. Εν ολίγοις, πρέπει στο cover letter να δείχνεις λίγο την κ@υλα σου για το πανεπιστήμιο/δουλειά. Αν είναι μια προκάτ δουλειά ενός επαγγελματία, τότε αποτυχημένο θα είναι. Αν σε πάρουν με ένα προκάτ cover letter λογικα θα σε έπαιρναν ούτως ή άλλως, γιατί λογικά έχεις κάτι που το βάζουν Νο1 στην αξιολόγηση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα για δουλειά αν δεν είσαι καλός για να σε πάρουν η φεύγεις έξω η αν έχεις γνωστούς και συγκενεις βάζεις βύσμα και σε περνούν 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefanosgeo είπε

Κανονικά ούτε φωτογραφίες πρέπει να έχεις (και είναι και παράνομο να στις ζητάνε στο βιογραφικό), ούτε καν ηλικία (για τους πιο μεγάλους βάζεις μόνο τα τελευταία 5-10 έτη εμπειρίας και εάν θες συμπληρώνεις με additional experience χωρίς ημερομηνίες κάτι που ίσως θες να αναφέρεις απο παλαιότερα). Και ούτε ημερομηνίες στις σπουδές σου

Αυτό είναι νόμος στην Αγγλία, για να αποφεύγονται race, age & sex discriminations. Πρακτικά, στην Ελλάδα, στη συνέντευξη πάντα με ρωτούσαν ηλικία & οικογενειακή κατάσταση, αφού δεν τα είχα δηλώσει στο βιογραφικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλάδα πιστεύω είναι μια δύσκολη "αγορά" γιατί όπως βλέπεις και στις παραπάνω απαντήσεις όλοι μπορούν να φτιάξουν ένα βιογραφικό.

Στο εξωτερικό έχω αρκετούς γνωστούς οι οποίοι πληρώνουν και μάλιστα αδρά.

Να εξηγήσω λίγο το γιατί....

Πάντα εξαρτάται στο που απευθύνεσε και σε ποιόν τομέα.  Το θέμα δεν είναι να συντάξεις ένα βιογραφικό, το θέμα είναι πως θα το κάνεις "πιασάρικο" και πως θα αναδείξεις κάποια πράγματα. Εγώ πχ δεν μπορώ να το κάνω αυτό. Είμαι ΙΤ και θα τα γράψω κάπως απλά. Όταν θα έρθει η ώρα όμως να ψάξω για μια άλλη δουλειά είμαι σίγουρος πως θα απευθυνθώ σε κάποιο/α για να με βοηθήσει.

Σου προτείνω να το αρχίσεις μιας και θα έρθει και προς τα εδώ όλο αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 10:10 ΠΜ, kostakiss είπε

καλησπερα.

εγω έχω πληρώσει για να μου κάνουν βιογραφικό με cover letter.

αυτο το εκανα λόγω ελλειψης χρόνου ,να ψαξω -να βρω - να συνταξω.

σίγουρα με το προηγουμενο οι διαφορες ειναι η μέρα με τη νύχτα.

εγω να κάνω μια άλλη ερώτηση,

γιατι γύρισες??

Καλησπέρα,

Γυρισα γιατί πραγματικά κουράστηκα έτυχε και αυτή η δουλειά που μπορεί να μην ακριβώς η ίδια που εκανα αλλά για δεδομένα Ελλάδας και είναι αξιοπρεπής και πληρώνει καλά. Δύσκολη η ξενιτιά και εγώ θεωρώ πως δεν είναι για πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα πληρωνα. αλλα δεν θα χρειαζοταν γιατι μετα απο δεκαετια στο εξωτερικο θελω να πιστευω πως εχω μαθει να γραφω βιογραφικο :P  

παντως ελληνικα βιογραφικα που εχω δει ειναι για γελια. στην ευρωπη κανεις δεν βαζει φωτογραφιες, ηλικιες και αηδιες. εχω κανει καυγαδες εδω με ατομα που το παιζουν οτι ξερουν και καλα...

εμεις αγγλια οταν βλεπαμε φωτογραφιες κτλ στο σιβι το πετουσαμε γιατι αυτα ειναι αστεια πραματα. και βεβαια ευρωπη αυτα δεν βαζεις τετοιες λεπτομεριες, θεωρουνται λογοι για discrimination 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...