Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματικό βιογραφικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, kourkoumpini είπε

εγω θα πληρωνα. αλλα δεν θα χρειαζοταν γιατι μετα απο δεκαετια στο εξωτερικο θελω να πιστευω πως εχω μαθει να γραφω βιογραφικο :P  

παντως ελληνικα βιογραφικα που εχω δει ειναι για γελια. στην ευρωπη κανεις δεν βαζει φωτογραφιες, ηλικιες και αηδιες. εχω κανει καυγαδες εδω με ατομα που το παιζουν οτι ξερουν και καλα...

εμεις αγγλια οταν βλεπαμε φωτογραφιες κτλ στο σιβι το πετουσαμε γιατι αυτα ειναι αστεια πραματα. και βεβαια ευρωπη αυτα δεν βαζεις τετοιες λεπτομεριες, θεωρουνται λογοι για discrimination 

 Ναι εδώ τα ζητάνε για να μπορούν να κόψουν κόσμο όπως και σου λένε Αν έχεις εμπειρία για αυτή τη δουλειά που εγώ το θεωρώ  η  την ηλικίας οικογενειακής κατάστασης και τα λοιπά στο κάτω-κάτω Αυτά είναι προσωπικά μου δεδομένα δεν χρειάζεται  να ξέρειςπροσωπικά δεδομενα  για να σου στείλω βιογραφικό και να θέλω να πιάσω τη δουλειά σημαίνει είτε την ξέρω η  θα τη μάθω η αμα δεις ότι δεν τραβάω απλά διώξε με.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, BILL5 είπε

 Ναι εδώ τα ζητάνε για να μπορούν να κόψουν κόσμο όπως και σου λένε Αν έχεις εμπειρία για αυτή τη δουλειά που εγώ το θεωρώ  η  την ηλικίας οικογενειακής κατάστασης και τα λοιπά στο κάτω-κάτω Αυτά είναι προσωπικά μου δεδομένα δεν χρειάζεται  να ξέρειςπροσωπικά δεδομενα  για να σου στείλω βιογραφικό και να θέλω να πιάσω τη δουλειά σημαίνει είτε την ξέρω η  θα τη μάθω η αμα δεις ότι δεν τραβάω απλά διώξε με.

ειναι ξεφτιλικια γενικα αυτα που κανουν εδω.. εμενα (10χρονια σε χρηματοοικονομικα) με καλεσε μια απτις big4 για πρακτικη. αστειο. 

και μια αλλη big4 με ρωτουσε αν ξερω να χρησινοποιω excel και επειδη λεει δεν δουλεψα ελλαδα δεν μπορουσαν να με προσλαβουν ως manager, μονο ως junior... 

 και φυσικα οι ποσες φορες που πρεπει να δωσω λογαριασμο για τις ωοθηκες μου..."εισαι 33. πως και δεν παντρευτηκες?" "τωρα εσυ στα 30και δεν θα πρεπει να κανεις παιδια?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kourkoumpini είπε

ειναι ξεφτιλικια γενικα αυτα που κανουν εδω.. εμενα (10χρονια σε χρηματοοικονομικα) με καλεσε μια απτις big4 για πρακτικη. αστειο. 

και μια αλλη big4 με ρωτουσε αν ξερω να χρησινοποιω excel και επειδη λεει δεν δουλεψα ελλαδα δεν μπορουσαν να με προσλαβουν ως manager, μονο ως junior... 

 και φυσικα οι ποσες φορες που πρεπει να δωσω λογαριασμο για τις ωοθηκες μου..."εισαι 33. πως και δεν παντρευτηκες?" "τωρα εσυ στα 30και δεν θα πρεπει να κανεις παιδια?"

Σωστά τα λες  ένας φίλος πριν 11 χρόνια είχε πάει για συνέντευξη σε μία εταιρεία και του λένε πως θα έρχεσαι εδώ Γέρακα και τους λέει με το λεωφορείο δεν οδηγάω και του λέγανε καλά Μόλις τελείωσες το λύκειο τι έκανες  από δουλειά? η ένας άλλος φίλος που έχει φτάσει 35 ετών ζει με τη μάνα του αδερφό στου στο εξωτερικό βολεμενος και επειδή το παιδί δεν ξέρει ξένες γλώσσες ψάχνει να βρει δουλειά Ελλάδα  και δεν τον παίρνει κανένας γιατί ήτανε πάντα με τους γονείς του είχανε λεφτά οι γονείς και τώρα η μάνα του που έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα υγείας της κάνει mommy sitting και ο αδερφός του τον βρίζει και και πάντα δεν τον είχε μαζί του και πάντα τον έστελνε με τους γονείς δεν τον ήθελε για παρέ. Το παιδί όπου έχει στείλει βιογραφικό καμία απάντηση δεν έχει λάβει  δεν είναι το παιδί τεμπέλης απλά έχει προβλήματα υγείας και δεν του βγάζουνε και το επίδομα αναπηρίας του δίνανε 50% και του λέγανε δρόμο με άλλα λόγια του λένε  κάτσε και πέθανε στις πείνας ο αδερφός του έχει πάει στο εξωτερικό Όπως σας είπα δουλεύει κανονικά Έχει βολευτεί και δεν ενδιαφέρεται για τον αδερφό του έχει την οικογένειά του και ενδιαφέρεται μόνο για τους ξένους τι να πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BILL5 είπε

Σωστά τα λες  ένας φίλος πριν 11 χρόνια είχε πάει για συνέντευξη σε μία εταιρεία και του λένε πως θα έρχεσαι εδώ Γέρακα και τους λέει με το λεωφορείο δεν οδηγάω και του λέγανε καλά Μόλις τελείωσες το λύκειο τι έκανες  από δουλειά? η ένας άλλος φίλος που έχει φτάσει 35 ετών ζει με τη μάνα του αδερφό στου στο εξωτερικό βολεμενος και επειδή το παιδί δεν ξέρει ξένες γλώσσες ψάχνει να βρει δουλειά Ελλάδα  και δεν τον παίρνει κανένας γιατί ήτανε πάντα με τους γονείς του είχανε λεφτά οι γονείς και τώρα η μάνα του που έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα υγείας της κάνει mommy sitting και ο αδερφός του τον βρίζει και και πάντα δεν τον είχε μαζί του και πάντα τον έστελνε με τους γονείς δεν τον ήθελε για παρέ. Το παιδί όπου έχει στείλει βιογραφικό καμία απάντηση δεν έχει λάβει  δεν είναι το παιδί τεμπέλης απλά έχει προβλήματα υγείας και δεν του βγάζουνε και το επίδομα αναπηρίας του δίνανε 50% και του λέγανε δρόμο με άλλα λόγια του λένε  κάτσε και πέθανε στις πείνας ο αδερφός του έχει πάει στο εξωτερικό Όπως σας είπα δουλεύει κανονικά Έχει βολευτεί και δεν ενδιαφέρεται για τον αδερφό του έχει την οικογένειά του και ενδιαφέρεται μόνο για τους ξένους τι να πεις

Sorry αλλά όλο αυτό τί σχέση έχει με τα Βιογραφικά?

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BILL5 είπε

Σωστά τα λες  ένας φίλος πριν 11 χρόνια είχε πάει για συνέντευξη σε μία εταιρεία και του λένε πως θα έρχεσαι εδώ Γέρακα και τους λέει με το λεωφορείο δεν οδηγάω και του λέγανε καλά Μόλις τελείωσες το λύκειο τι έκανες  από δουλειά? η ένας άλλος φίλος που έχει φτάσει 35 ετών ζει με τη μάνα του αδερφό στου στο εξωτερικό βολεμενος και επειδή το παιδί δεν ξέρει ξένες γλώσσες ψάχνει να βρει δουλειά Ελλάδα  και δεν τον παίρνει κανένας γιατί ήτανε πάντα με τους γονείς του είχανε λεφτά οι γονείς και τώρα η μάνα του που έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα υγείας της κάνει mommy sitting και ο αδερφός του τον βρίζει και και πάντα δεν τον είχε μαζί του και πάντα τον έστελνε με τους γονείς δεν τον ήθελε για παρέ. Το παιδί όπου έχει στείλει βιογραφικό καμία απάντηση δεν έχει λάβει  δεν είναι το παιδί τεμπέλης απλά έχει προβλήματα υγείας και δεν του βγάζουνε και το επίδομα αναπηρίας του δίνανε 50% και του λέγανε δρόμο με άλλα λόγια του λένε  κάτσε και πέθανε στις πείνας ο αδερφός του έχει πάει στο εξωτερικό Όπως σας είπα δουλεύει κανονικά Έχει βολευτεί και δεν ενδιαφέρεται για τον αδερφό του έχει την οικογένειά του και ενδιαφέρεται μόνο για τους ξένους τι να πεις

Αμμμ...35 χρονών αν δεν έχει δουλέψει ποτέ, ποιος θα τον πάρει για δουλειά; Στο βιογραφικό υπάρχει και μια ενότητα: Προϋπηρεσία... Αλλά δεν κατάλαβα 2 πράγματα, 1ον τι σχέση έχει όλο αυτό με τα βιογραφικά, 2ον γιατί δεν πάει να δουλέψει περιμένει ο αδερφός του που έχει δικές του οικογενειακές υποχρεώσεις να τον ζήσει για να κάθεται να φυλάει τη μαμά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, kourkoumpini είπε

εγω θα πληρωνα. αλλα δεν θα χρειαζοταν γιατι μετα απο δεκαετια στο εξωτερικο θελω να πιστευω πως εχω μαθει να γραφω βιογραφικο :P  

παντως ελληνικα βιογραφικα που εχω δει ειναι για γελια. στην ευρωπη κανεις δεν βαζει φωτογραφιες, ηλικιες και αηδιες. εχω κανει καυγαδες εδω με ατομα που το παιζουν οτι ξερουν και καλα...

εμεις αγγλια οταν βλεπαμε φωτογραφιες κτλ στο σιβι το πετουσαμε γιατι αυτα ειναι αστεια πραματα. και βεβαια ευρωπη αυτα δεν βαζεις τετοιες λεπτομεριες, θεωρουνται λογοι για discrimination 

Αυτό ΔΕΝ ισχύει καθολικά.

Η κάθε αγορά έχει τις απαιτήσεις της. 

Εγώ στην Δανία, σε θέση  αιτούντος και "εξεταστή", είδα ότι όλοι βάζουν και ζητάν φωτό, προσωπικά στοιχεία για το τι φτιάνεις μετά την δουλειά/χόμπι και μια συνηθισμένη ερώτηση ήταν η ηλικία. 

Σε περίπτωση που το βιογραφικό δεν έχει φωτό, αυτόματα πηγαίνει στα σκουπίδια. Κανόνας σε όλες τις περιπτώσεις που έχω δει/ακούσει.

Προσωπικά δεν δεχόμουν άτομο που δεν έγραφε τι κάνει ως χόμπι διότι ο τρόπος λειτουργίας μιας ομάδας είναι βασισμένος στην ικανότητα των μελών των να "ταιριάζουν".

Προσλαμβάνουμε με βάση ικανοτήτων, αλλά και χαρακτήρα.

|

Έτσι όποιος θέλει να γράψει βιογραφικό θα πρέπει να ξέρει σε ποιον και που απευθύνεται. Δεν κάνει κάποιος χάρη στον εαυτό του εάν δεν ψάξει αυτά τα πράγματα που είναι η διαφορά πολλές φορές μεταξύ συνέντευξης και αυτόματης απόρριψης.

|
Μια φορά πάντως καλά δεν τα ξέρεις για το "εξωτερικό" (που είναι χίλιες δυο αγορές, με ανάλογες νοοτροπίες/κουλτούρες και φυσικά εταιρικό "κλίμα" προσλήψεων) - εκτός φαντάζομαι της αγοράς που είχες δραστηριοποιηθεί.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειπα οτι ισχυει καθολικα σε ολο τον κοσμο.στην εε υπαρχει νομοθεσια γιαυτο. αν δεν το ακολουθουν οι εταιριες, αυτες κανουν λαθος. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, kourkoumpini είπε

δεν ειπα οτι ισχυει καθολικα σε ολο τον κοσμο.στην εε υπαρχει νομοθεσια γιαυτο. αν δεν το ακολουθουν οι εταιριες, αυτες κανουν λαθος. 

Δεν είναι απλά εταιρείες, είναι πως λειτουργεί η αγορά και τι περιμένει να δει από ένα βιογραφικό.

Εάν η συντριπτική πλειοψηφία εφαρμόζει κάτι, είναι ο άγραφος νόμος της συγκεκριμένης αγοράς όπως και να το κάμουμε. 

Η ουσία είναι όταν έχεις εμπειρία σε μια αγορά, αυτό δεν μεταφράζεται σε κάτι καθολικό.

Πέραν των βασικών φυσικά (ορθογραφικά λάθη, καλό φορμάτ κ.ο.κ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκειδη επω κι εγω βιογραφικα αυτο το καιρο, πραγματικα αν κανεις καλη δουλεια μΕ λογικες τιμες θα εχεις δουλεια. Βεβαια δεν ξερω πως μπορει να «μετρηθει» η επιτυχια της δουλεια σου, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

συμφωνω πως π καθενας πρεπει να φυιαχνει το βιογραφικο του μονος του, βαζει πολλα απο τον εαυτο του εκει και σε βοηθα να καταλαβεις πραγματα (ή να βγαλεις κ λαθος συμπερασματα καμια φορα) αλλα εδω δεν δινουμε συμβουλε σε οποιον θελει να του φτιαξουν το cv αλλα σε εσενα. Προχωρα το 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/8/2019 στις 8:16 ΜΜ, kourkoumpini είπε

εγω θα πληρωνα. αλλα δεν θα χρειαζοταν γιατι μετα απο δεκαετια στο εξωτερικο θελω να πιστευω πως εχω μαθει να γραφω βιογραφικο :P  

παντως ελληνικα βιογραφικα που εχω δει ειναι για γελια. στην ευρωπη κανεις δεν βαζει φωτογραφιες, ηλικιες και αηδιες. εχω κανει καυγαδες εδω με ατομα που το παιζουν οτι ξερουν και καλα...

εμεις αγγλια οταν βλεπαμε φωτογραφιες κτλ στο σιβι το πετουσαμε γιατι αυτα ειναι αστεια πραματα. και βεβαια ευρωπη αυτα δεν βαζεις τετοιες λεπτομεριες, θεωρουνται λογοι για discrimination 

Γερμανία θεωρείται η νόρμα το να έχεις φωτογραφία στο βιογραφικό, όπως και κάνω. Και μιας και έχω δουλέψει σε μεγάλες εταιρίες, κάτι κάνω καλά. Ελβετία επίσης. Οπότε μην το γενικευεις ότι στην Ευρώπη γελάνε άμα δούνε φωτό και το πετάνε στα σκουπιδια. Μιλάς μόνο για UK.

Προφανώς πρεπει να ψάξεις λίγο για την χώρα που απευθύνεσαι, ώστε να δεις τι είναι το αναμενόμενο, Αγγλία ας πούμε, όντως είναι γνωστό ότι δεν βάζουνε φωτογραφίες.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγγλία λόγω Equality Act 2010 είναι παράνομο να βάζεις όρια ηλικίας σε αγγελίες κλπ 

https://www.legislation.gov.uk/ukpga/2010/15/contents

https://www.xperthr.co.uk/faq/can-an-employer-stipulate-an-age-limit-for-a-job/19537/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 22/8/2019 στις 4:23 ΜΜ, georgeadams είπε

Sorry αλλά όλο αυτό τί σχέση έχει με τα Βιογραφικά?

Κουράστηκες να διαβάζεις ε όχι απλώς λέω ότι στέλνεις ένα βιογραφικό και μετά αυτοι περιμένουνε από ένα άτομο να κάνει 100 πράγματα εκεί θέλω να καταλήξω 

Στις 22/8/2019 στις 4:29 ΜΜ, mechpanos είπε

Αμμμ...35 χρονών αν δεν έχει δουλέψει ποτέ, ποιος θα τον πάρει για δουλειά; Στο βιογραφικό υπάρχει και μια ενότητα: Προϋπηρεσία... Αλλά δεν κατάλαβα 2 πράγματα, 1ον τι σχέση έχει όλο αυτό με τα βιογραφικά, 2ον γιατί δεν πάει να δουλέψει περιμένει ο αδερφός του που έχει δικές του οικογενειακές υποχρεώσεις να τον ζήσει για να κάθεται να φυλάει τη μαμά;

Ε Για αυτό τώρα κοιτάει να φτιάξει κάτι δικό του σε δουλειά παρά να είναι δούλος σε άλλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...