Προς το περιεχόμενο

Θεμα με την μπαταρια Redmi note 7


Justhavocman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια καλησπερα , το περασμενο σαββατο παρελαβα το Redmi note 7  , ειμαι κατα 99% ευχαριστημενος με το κινητο αλλα λογικα πρεπει να ειναι ελλατωματικο .Η μπαταρια του κανει τοσο γρηγορα drain στο standby που πραγματικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα. Χανει ~10-12% σε 2-3 ωρες καθαρου standby με screen off .Εχω κανει disable ολα τα background apps , start up apps , εχω βαλει battery saver κλπ αλλα και παλι δεν λεει να ισιωσει , το εχω κανει και δυο φορες factory reset αλλα τιποτα. ΕΙναι ολοκαινουργιο και ειμαι στο τσακ να το παω πισω να ζητησω αντικατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και να μην είσαι ο μόνος........

Ενδέχεται να φταίει η Miui 10 που έχει.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/37655-Πρόβλημα-με-μπαταρια-redmi-note-7/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2019 στις 3:59 ΜΜ, Justhavocman είπε

Παιδια καλησπερα , το περασμενο σαββατο παρελαβα το Redmi note 7  , ειμαι κατα 99% ευχαριστημενος με το κινητο αλλα λογικα πρεπει να ειναι ελλατωματικο .Η μπαταρια του κανει τοσο γρηγορα drain στο standby που πραγματικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα. Χανει ~10-12% σε 2-3 ωρες καθαρου standby με screen off .Εχω κανει disable ολα τα background apps , start up apps , εχω βαλει battery saver κλπ αλλα και παλι δεν λεει να ισιωσει , το εχω κανει και δυο φορες factory reset αλλα τιποτα. ΕΙναι ολοκαινουργιο και ειμαι στο τσακ να το παω πισω να ζητησω αντικατασταση.

     Καλημέρα σας , απ' όσο είδα το note 7 έχει μπαταρία 4.000 mAh όσο είχε και το Mi a2 lite που είχα και η διάρκεια της ήταν ικανοποιητική σε μένα , όπου με βαριά χρήση έβγαζε την ημέρα χοντρικά μιλώντας .

     Πριν καταλήξετε πως η συσκευή είναι ελλατωματικη , απενεργοποιήστε την εξοικονόμηση ενέργειας , όπως πολύ σωστά σας προτάθηκε , αν και αναφέρετε πως η μπαταρία χάνει αρκετά σε κατάσταση standby με την οθόνη κλειστή . 

    Ένα επιβαρυντικό για την μπαταρία είναι οι διάφορες εφαρμογές τύπου battery saver κι' αν τυχόν έχετε εγκαταστήσει καμμία βγάλτε την αμέσως διότι μόνο αυτό που λένε δεν κάνουν , κρατώντας απασχολημένη την CPU και μην αφήνοντας την να έρθει σε κατάσταση idle . 

   Αν και θυμάμαι για την κατάσταση standby που είπατε και την κλειστή οθόνη , αν τυχόν έχετε επιλέξει την λειτουργία αυτόματου φωτισμού της οθόνης καλό είναι να την ακυρώσετε , βάζοντας την σε επίπεδο 50% αρχικά και ανεβαίνετε σταδιακά μέχρι εκεί που σας ικανοποιεί ο φωτισμός , όχι όμως στο 100 % . 

   Με κλειστή οθόνη και την συσκευή σε κατάσταση standby θα έψαχνα τι είναι αυτό που απασχολεί τον επεξεργαστή , φυσικά αυτό είναι μία προσωπική εκτίμηση .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2019 στις 3:59 ΜΜ, Justhavocman είπε

Παιδια καλησπερα , το περασμενο σαββατο παρελαβα το Redmi note 7  , ειμαι κατα 99% ευχαριστημενος με το κινητο αλλα λογικα πρεπει να ειναι ελλατωματικο .Η μπαταρια του κανει τοσο γρηγορα drain στο standby που πραγματικα δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα. Χανει ~10-12% σε 2-3 ωρες καθαρου standby με screen off .Εχω κανει disable ολα τα background apps , start up apps , εχω βαλει battery saver κλπ αλλα και παλι δεν λεει να ισιωσει , το εχω κανει και δυο φορες factory reset αλλα τιποτα. ΕΙναι ολοκαινουργιο και ειμαι στο τσακ να το παω πισω να ζητησω αντικατασταση.

    Από λίγο που έψαξα φαίνεται πως είναι κάτι γνωστό σε πολύ κόσμο και μάλλον έχει να κάνει με την έκδοση της MIUI , οπότε πρέπει να περιμένετε για κάποια αναβάθμιση που θα βελτιώνει την κατάσταση .

   Μέχρι τότε ρίξτε μια ματιά και στο παρακάτω , στην ενότητα battery drainage .

  https://mobileinternist.com/redmi-note-7-problems#3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2019 στις 12:57 ΜΜ, babisskg είπε

    Από λίγο που έψαξα φαίνεται πως είναι κάτι γνωστό σε πολύ κόσμο και μάλλον έχει να κάνει με την έκδοση της MIUI , οπότε πρέπει να περιμένετε για κάποια αναβάθμιση που θα βελτιώνει την κατάσταση .

   Μέχρι τότε ρίξτε μια ματιά και στο παρακάτω , στην ενότητα battery drainage .

  https://mobileinternist.com/redmi-note-7-problems#3

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση αλλα τελικα βρηκα τι φταιει....ειναι το router μου. Καλα διαβασες , αφοτου ειχα εξαντλησει τα παντα και με ενα γρηγορο google του router μου κατεληξα σε αυτο.. Οποτε θα ηταν καλο να ανεβασουμε ενα sticky που να προηδοποιει τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γενικα απο οτι εψαξα στο ADSL.gr το router το γνωριζει η cosmote οτι ειναι ελαττωματικο και εχει σταματησει να το χρησιομοποιει σε καινουργιες συνδεσεις\αναβαθμισεις , θα τους παρω τηλεφωνο για αλλαγη ρουτερ και πιστευω θα ειμαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Justhavocman είπε

Ναι γενικα απο οτι εψαξα στο ADSL.gr το router το γνωριζει η cosmote οτι ειναι ελαττωματικο και εχει σταματησει να το χρησιομοποιει σε καινουργιες συνδεσεις\αναβαθμισεις , θα τους παρω τηλεφωνο για αλλαγη ρουτερ και πιστευω θα ειμαι κομπλε.

Σε αυτο το ρουτερ μονο αυτη την συσκευη συνδεεις;Γιατι δεν κλεινεις το WiFi να δεις αν σου ξανακανει προβλημα;

Επισης συνδεσε ενα αλλο κινητο στο ρουτερ να δεις αν συμβαινει το ιδιο και αλλο τηλεφωο η ταμπλετ.

Ετσι θα δεις αν πραγματικα φταιει το ρουτερ η το κινητο.Ας μη βγαζουμε συμπερασματα μονο απο αναζητηση στο γκουγκλ...

Επεξ/σία από ad276
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω νέο:

το πρόβλημα που έχω με την μπαταρία είναι ότι δεν πάει ποτέ στο 100% όταν το φορτίζω (είτε ανοιχτό είτε κλειστό) και κρατάει λιγότερο από μέρα ενώ κράταγε 1,5 μέρα.

Δεν έχω το Note 7 αλλά το Note 4, φοράει και το δικό μου MIUI 10.2.

Θεωρείτε ότι είναι η ΡΟΜ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, aleks123 είπε

Να ρωτήσω εδώ για να μην ανοίγω νέο:

το πρόβλημα που έχω με την μπαταρία είναι ότι δεν πάει ποτέ στο 100% όταν το φορτίζω (είτε ανοιχτό είτε κλειστό) και κρατάει λιγότερο από μέρα ενώ κράταγε 1,5 μέρα.

Δεν έχω το Note 7 αλλά το Note 4, φοράει και το δικό μου MIUI 10.2.

Θεωρείτε ότι είναι η ΡΟΜ;

Το Xiaomi Redmi Note 4 δεν είναι αυτό που κυκλοφόρησε πριν 2,5 χρόνια (Ιανουάριο 2017);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι παλιό, εγώ το έχω κάπου 20 μήνες.

το θέμα είναι ότι μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν τούμπανο η μπαταρία και ξαφνικά δε βγάζει μέρα και δε φορτίζει στο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...