Προς το περιεχόμενο

PC ΓΙΑ CASUAL ΧΡΗΣΗ


Mythwen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλο καλοκαιρι στη παρεα. Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες συνθεσεις για να σταματησει η γυναικα μου να χρησιμοποιει το gaming pc μου.

Το μπατζετ ναναι καπου στα 500-600 ωστε να εχει και προοπτικες αναπτυξης στο μελλον.

Οι χρησεις του θα ειναι πολυ office,πολυ torrent(συνεπως τουλαχιστον 1 ssd για τα βασικα και πολυ hdd για αποθηκευση ταινιων/σειρων) και κανα παιχνιδι γυναικειο(sims).

Οθονη υπαρχει μια της πλακας 17αρα αλλα αν υπαρχει καποια προταση θα ηθελα να την ακουσω.

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mythwen είπε

Καλησπερα και καλο καλοκαιρι στη παρεα. Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες συνθεσεις για να σταματησει η γυναικα μου να χρησιμοποιει το gaming pc μου.

Το μπατζετ ναναι καπου στα 500-600 ωστε να εχει και προοπτικες αναπτυξης στο μελλον.

Οι χρησεις του θα ειναι πολυ office,πολυ torrent(συνεπως τουλαχιστον 1 ssd για τα βασικα και πολυ hdd για αποθηκευση ταινιων/σειρων) και κανα παιχνιδι γυναικειο(sims).

Οθονη υπαρχει μια της πλακας 17αρα αλλα αν υπαρχει καποια προταση θα ηθελα να την ακουσω.

Ευχαριστω παρα πολυ εκ των προτερων!

 

Πάρε το παρακάτω

AMD R5 2400G

Gigabyte B450 I Aorus Pro Wifi (rev. 1.0)

2018073116161244_big.png

G. SKILL 16GB DDR4 3200Mhz

PNY CS3030 250GB NVME

image.png.6094bdb7798b9b6b6c91020bce2285a2.png

CORSAIR VS450 WHITE

RAIJINTEK METIS PLUS

Viewsonic VA2719-2K-SMHD  (1440P, 27'', IPS ) ιδανική για ταινίες.

6zxMdSu4mjLzrvNO3K9tDJqnZQVY3OSovFd4XdxS

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν να αναλύσω τις προτάσεις μου λίγο περισσότερο τώρα που υπάρχει χρόνοας.

O 2400G είναι ένας RYZEN  4πύρηνος με 8 threads, ο οποίος έχει δυνατή ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ικανή για Gaming χαμηλών απαιτήσεων.

Επιπλέον είναι πολύ αποδοτικός και με πολύ μικρές ενεργειακές απαιτήσεις, μπορεί να κλειδώσει και στα 45watt TDP ώστε να πέσουν και άλλο οι καταναλώσεις του.

index.php?ct=articles&action=file&id=382

Αρα κάνει και για κατεβαστήρι ... ώστε να κατεβάζεις τα torrentz σου χωρίς θέματα. 😀

Ο επεξεργαστής έρχεται με ένα πολύ καλό cooler που σπάνια θα το δεις να σε ενοχλεί από θόρυβο.

2919355-c.jpg

Πάμε τώρα στην μητρική.

Η μητρική είναι ITX για να μπαίνει σε ITX κουτιά (μικρό μέγεθος, λίγος χώρος)  αλλά φοράει επάνω της τα πάντα με ποιοτικούς controllers.

Α) Φοράει ALC1220-VB Enhance 114dB(Rear)/ 110dB(Front) SNR in Microphone with High-end Audio Capacitors , που είναι ότι καλύτερο σε ενσωματωμένη ήχου σε μητρική.

Β) Φοράει Intel Dual Band 802.11ac Wave2 WIFI & BT 5  άρα έχεις και την ασύρματη κάρτα δικτύου σου και το bluetooth σου ενσωματωμένα στην τιμή.

Γ) Φοράει Intel GbE LAN with cFosSpeed Internet Accelerator Software, έναν καλό controller δικτύου.

Δ) Φοράει 2X HDMI 2.0 για 4K@60HZ  και 1X Display port.  Πληρέστατη και σε αυτό το κομμάτι.

Ε) Σου δίνει 2X εξόδους για USB 3.1 GEN2 που είναι το ταχύτερο πρότυπο σήμερα.

 

Πάμε στον NVME τώρα.

Ο PNY CS3030 είναι ίσως ο πιο VFM NVME της αγοράς.

α) 5 χρόνια εγγύηση.

β) Phison E12 controller που είναι από τους σοβαρούς της αγοράς .

δ) Toshiba TLC

 

Το καλύτερο από όλα για εμένα είναι το κουτί.

Είναι το μικρότερο της αγοράς που μπορεί να πάρει

α) Κάρτα γραφικών έως 17cm

β) Μπορεί να πάρει κανονικό ATX τροφοδοτικό.

γ) Μπορεί να πάρει σοβαρή aftermarket ψύκτρα.

δ) Είναι εξολοκλήρου από αλουμίνιο και όχι απλή λαμαρίνα.

ε) Πολλά χρώματα ώστε να αρέσει και στην γυναίκα . 🤣

Το τροφοδοτικό τώρα, είναι υπεραρκετό για το σύστημα σήμερα και αρκετό για μια αναβάθμιση με μεσαίας κατηγορίας κάρτα γραφικών στο μέλλον.

 

Πάμε τώρα και στην οθόνη.

Προσωπικά ήμουν ανάμεσα σε δυο οθόνες.

α) Στην Viewsonic που έχει καλά στοιχεία στις 27 ίντσες

και

β) στην AOC Q3279VWFD8.

Η AOC για εμένα είναι καλύτερη και οικονομικότερη .... αλλά δεν την πρότεινα αρχικά για να μην τρομάξεις με το μέγεθός της. 

Αν αγόραζα εγώ στην AOC θα πήγαινα . 

Φοράει IPS PANEL στα 75Hz ,

ανάλυση 2560x1440

υποστηρίζει AMD FREESYNC .

μέγεθος 31,5 ιντσών που είναι το απόλυτο για θέαση ταινιών και multimedia εφαρμογές.   (έρχομαι από 2 X 27'άρες οθόνες)

κόστος κάτω από 200€.

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html#specs

Παρακάτω παρουσίαση του μοντέλου ώστε να δεις τι προσφέρει το μόνιτορ για τα χρήματα που ζητά.

 

 

Αυτά έχω να πω. Κάνε τα κουμάντα σου όπως νομίζεις.

 

Καλές αγορές από εμένα .

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο σου ποστ τρομαξα λιγο με την amd γιατι εχω κακες αναμνησεις. Βεβαια δεν εχω ιδεα απο ryzen. 

Η αναλυση που εκανες ειναι εξαιρετικη και ειλικρινα ευχαριστω που αφιερωσες χρονο για να μου απαντησεις. Θα κανω την ερευνα αγορας να δω ποσο θα μου κοστισει αυτο το build και θα επανελθω. 

Δεν ειναι ομως προτιμοτερο να παρω ενα tower μεγαλο για να με καλυψει αργοτερα σε οτι αναβαθμιση χρειαστει; Μηπως με περιορισει πολυ ο χωρος του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mythwen είπε

Η αληθεια ειναι οτι στο πρωτο σου ποστ τρομαξα λιγο με την amd γιατι εχω κακες αναμνησεις. Βεβαια δεν εχω ιδεα απο ryzen. 

Η αναλυση που εκανες ειναι εξαιρετικη και ειλικρινα ευχαριστω που αφιερωσες χρονο για να μου απαντησεις. Θα κανω την ερευνα αγορας να δω ποσο θα μου κοστισει αυτο το build και θα επανελθω. 

Δεν ειναι ομως προτιμοτερο να παρω ενα tower μεγαλο για να με καλυψει αργοτερα σε οτι αναβαθμιση χρειαστει; Μηπως με περιορισει πολυ ο χωρος του;

 

Δεν θα χρειαστείς ποτέ κάτι παραπάνω από

α) 1 X NVME

β) 1 X SSD

γ) 1 X HDD

δ) μια aftermarket ψύκτρα τύπου Deepcool Gammix S12

ε) μια κάρτα γραφικών του τύπου RX 570/GTX1660 ... και μελλοντικές αντίστοιχες που βγαίνουν σε ITX  για αναβάθμιση από τα ενσωματωμένα.

στ) Αναβάθμιση επεξεργαστή σε έναν μεγαλύτερης κατηγορίας, περισσότερων πυρήνων κ.λ.π.

Οπότε αφού το κουτί παίρνει τα παραπάνω και η μητρικη παίρνει όλους τους RYZEN 3000 έως και 16 πυρήνες / 32 threads , αλλά και τους μελλοντικούς, δεν έχεις κανένα θέμα στην επιλογή ITX κουτιού.

Μην σου πω πως η γυναίκα θα το εκτιμήσει περισσότερο....

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...