Προς το περιεχόμενο

Ταχύτητα ADSL WIND


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimitrisg55 είπε

Αυτή η adsl είναι στο σπίτι του παππού μου στο σπίτι μου έχω κανονικό fiber (hcn 120άρα) και δεν είχα ποτέ μου συμβατικό πάροχο. Πραγματικά δεν πίστευα πόσες ώρες ατελείωτες μιλάω με τα σαΐνια της τεχνικής υποστήριξης για να έχω ίντερνετ (υπήρχε και πρόβλημα με το WiFi). 

Αυτό με το wifi έχει να κάνει με τα "ποιοτικά" ρουτερ που δίνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, sakis206 είπε

Αυτό με το wifi έχει να κάνει με τα "ποιοτικά" ρουτερ που δίνουν. 

Το ξέρω μου έδωσαν και καινούριο τρομάρα τους πάλι ZTE. Είδα στο eshop έχουνε ένα tp-link τίμιο. Αύριο θα έρθει τεχνικός ΟΤΕ να ελέγξει την γραμμή και μόλις το κάνει και θα βρει ότι όλα οκ (πιθανότατα) θα τους πω ότι θα φύγω εάν δεν μου το στείλετε (έχω βρεί ένα παραθυράκι που δεν χρειάζεται να πληρώσεις τα κερατιάτικα 160€ για την καταγγελία σύμβασης). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι για την ιστορία κοίτα τα στατιστικά τα δικά μου. Έχω 4 φορές μεγαλύτερο attenuation από το δικό σου και κλειδώνω σε μεγαλύτερη ταχύτητα. 

Πήρα ένα tp-link archer d20 και μάλλον έχει το ίδιο chipset με το dslam της Vodafone. 

Αφού φοβάμαι μην δουν πόσο ψηλοτερα συγχρονιζω σε σχέση με τους γείτονες και με "κόψουν" lol

20190819_205617.jpg

Επεξ/σία από sakis206
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakis206 είπε

Έτσι για την ιστορία κοίτα τα στατιστικά τα δικά μου. Έχω 6 φορές μεγαλύτερο attenuation από το δικό σου και κλειδώνω σε μεγαλύτερη ταχύτητα. 

Πήρα ένα tp-link archer d20 και μάλλον έχει το ίδιο chipset με το dslam της Vodafone. 

Αφού φοβάμαι μην δουν πόσο ψηλοτερα συγχρονιζω σε σχέση με τους γείτονες και με "κόψουν" lol

20190819_205617.jpg

Το ρούτερ είναι το ξέρω, αλλά θέλω να γλυτώσω να πληρώσω τα χρήματα διότι δεν το αξίζει επειδή από τους παππούδες δεν πολύ χρησιμοποιείται αλλά μόνο από εμένα όταν πάω και μένω μια στο τόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrisg55 είπε

Το ρούτερ είναι το ξέρω, αλλά θέλω να γλυτώσω να πληρώσω τα χρήματα διότι δεν το αξίζει επειδή από τους παππούδες δεν πολύ χρησιμοποιείται αλλά μόνο από εμένα όταν πάω και μένω μια στο τόσο. 

Πάρε ένα οικονομικό access point  να εκπέμπει και στα 5Ghz και είσαι κομπλε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sakis206 είπε

Πάρε ένα οικονομικό access point  να εκπέμπει και στα 5Ghz και είσαι κομπλε

Χρειάζεται ένα modem - router επειδή αυτό είναι η αιτία του κακού συγχρονισμού. Meanwhile μετά από restart κατέβηκα στα 16 με 1 db παραπάνω. Το βλέπω να κάνω τρύπα στο πάτωμα και να τραβήξω κανένα ethernet από το κέντρο πάνω στο σπίτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα κι έτσι να είναι και με δεδομένο ότι κάνεις περιστασιακή χρήση δεν αξίζει να δώσεις χρήματα. 

Μιλάμε μόνο για θέμα ταχύτητας, όχι αποσυνδέσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sakis206 είπε

Ακόμα κι έτσι να είναι και με δεδομένο ότι κάνεις περιστασιακή χρήση δεν αξίζει να δώσεις χρήματα. 

Μιλάμε μόνο για θέμα ταχύτητας, όχι αποσυνδέσεις. 

Δυστυχώς και αποσυνδέσεις έχω πλέον. Λογικά το ρούτερ φταίει αλλά μέχρι να πει ο τεχνικός του ΟΤΕ τι παίζει με την φανταστικά μεγάλη γραμμή των 80μ, η wind θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή και όχι με το σούπερ μόντεμ ρούτερ το οποίο αγόρασαν από τα βάθη της Κίνας. 

 

Επεξ/σία από dimitrisg55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Κλειδωνεις 20,5 με 10 margin. Ακριβως οπως στα ειπα ειναι. Αν σε βαλουν σε 6 margin παιζει να κλειδωνεις και πανω απο 22.

Ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και είδε κάτω στο κουτί της πολυκατοικίας ότι η γραμμή είναι ΤΕΛΕΙΑ. Πήρα στην wind και μου είπαν ότι δεν έχουν ακόμη την αναφορά και μόλις την έχουν θα με πάρουν τηλέφωνο. Θα τους κράξω να μου στείλουν ένα tplink και να μου βάλουν snr σταθερό 8 γιατί ανεβοκατεβαίνει σε κάθε restart.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, M@dB0x είπε

Καλα εσυ παιζεις και με 0 margin........ το θεμα ειναι ποσο μπορουν να στο κατεβασουν, που χλωμο κατω απο 6.

Ρώτησα τον τεχνικό της wind που ήρθε εάν γίνεται να το κατεβάσουμε 8 και λέει ΟΧΙ ΕΊΝΑΙ ΣΤΑΘΕΡΌ. Τέλος πάντων το καινούριο σπλιττερ μύριζε καμμένο και έβαλα πάλι το παλιό, τώρα έχω 0.7 att και πάλι κλειδώνω 18

Screenshot_Chrome_20190820-135632.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, M@dB0x είπε

Ε μαλλον σε εχουν σε κανα 18αρι profile τοτε.

Πώς γίνεται αυτό?

Έως 24 πληρώνω όχι έως 18

Επεξ/σία από dimitrisg55
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...