Προς το περιεχόμενο

Κολλάει στο ΜΒ screen έπειτα από windows update


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά χτες έκανε το pc αυτόματο update και όταν πήγα να κάνω shut down επέλεξα update and shut down. Σήμερα που πάω να το ανοίξω το PC είναι παγωμένο σε μια μόνιμη κατάσταση του logo της motherboard. Ούτε μπιπς, μιπς και λοιπά όπως συνήθως ενώ το πληκτρολόγιο επίσης δεν δίνει εντολές παρόλο που είναι powered on. 

Έχω ήδη βγάλει την μπαταρία της μητρικής για κάνα λεπτό και την έβαλα πάλι και πάλι τα ίδια. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Μια φορά πριν χρόνια μου είχε συμβεί κάτι τέτοιο και θυμάμαι είχα το pc εκτός ρεύματος για μπόλικες ώρες μέχρι να μπουταρει και πάλι. Δοκιμάζω τώρα το ίδιο όμως θέλω να δω αν υπάρχει άλλη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πάτα F2 ή DEL (ανάλογα τη μητρικη) για να σε βάλει στο BIOS και απενεργόποιησε το MB screen για να δεις που κολλάει το τέστ. Ίσως χρειαστεί να μπεις safe mode και να τρεξεις chkdsk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, seventh_son είπε

Για πάτα F2 ή DEL (ανάλογα τη μητρικη) για να σε βάλει στο BIOS και απενεργόποιησε το MB screen για να δεις που κολλάει το τέστ. Ίσως χρειαστεί να μπεις safe mode και να τρεξεις chkdsk

Αυτό είναι το θέμα, δεν δέχεται εντολές. Μπαίνει στο logo και παγώνει εκεί απευθείας και μένει εκεί. Δεν πάει καν σε POST να ακούσω τα μπλιπς. Διάβαζα λίγο επί αυτού και κάποιος είπε να χαλαρώσω τις βίδες της μητρικής που ακουμπάνε στο σασί. Δεν ξέρω που θα βοηθήσει αυτό αλλά ας το κάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Αυτό είναι το θέμα, δεν δέχεται εντολές. Μπαίνει στο logo και παγώνει εκεί απευθείας και μένει εκεί. Δεν πάει καν σε POST να ακούσω τα μπλιπς. Διάβαζα λίγο επί αυτού και κάποιος είπε να χαλαρώσω τις βίδες της μητρικής που ακουμπάνε στο σασί. Δεν ξέρω που θα βοηθήσει αυτό αλλά ας το κάνω. 

Στο είπε γιατι ίσως βραχυκυκλώνει η μητρική με το κουτί. Έχει τύχει και σε μένα παλιότερα. Αν θες να τσεκάρεις 100% ότι δεν ειναι βραχυκύκλωμα βάλε τη μητρική εκτός κουτιού με μόνο τα απαραίτητα πάνω και δες αν μπουτάρει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seventh_son είπε

Στο είπε γιατι ίσως βραχυκυκλώνει η μητρική με το κουτί. Έχει τύχει και σε μένα παλιότερα. Αν θες να τσεκάρεις 100% ότι δεν ειναι βραχυκύκλωμα βάλε τη μητρική εκτός κουτιού με μόνο τα απαραίτητα πάνω και δες αν μπουτάρει έτσι.

Λοιπόν έχουμε και λέμε : χαλάρωση των βιδων - έγινε χωρίς αποτέλεσμα

Βγάλσιμο μπαταρίας για κάνα τέταρτο - έγινε χωρίς αποτέλεσμα 

Jumper clear CMOS - έγινε χωρίς αποτέλεσμα 

Βγάλσιμο μνημών Ram για να προκαλέσω boot failure και ξανά στη θέση τους - fail boot τρεις φορές χωρίς τις μνήμες, τις ξαναβάζω στη θέση τους και δεν υπάρχει καμία αλλαγή στο αρχικό πρόβλημα. 

Η πλάκα είναι ότι για shut down από το κουμπί δεν χρειάζεται να το κρατήσω πατημένο για forced shut down. Με το που το πατάς αυτόματα κάνει και shut down που σημαίνει ότι δεν είναι κολλημένο, απλά δεν θέλει να περάσει σε post. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, kyriakidis είπε

Αποσύνδεσε τους σκληρούς και ξαναδοκιμάσε 

Δοκιμάστηκε, τίποτε απολύτως. Τα ίδια, βλέπω μόνο Asus logo και δεν μου επιτρέπει να μπω ούτε καν bios. Το ξαναλέω ότι το πρόβλημα ήρθε ακριβώς μετά το Windows update του Αυγούστου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Crybal είπε

Βγαλε ολες τις συσκευες από πανω,ακομα και usb και αφησε μονο μια μνημη την οποια δοκιμασε την σε ολα τα σλοτς

Έχει γίνει ήδη αυτό, τίποτα. Μου έχει μπει μια υπόνοια πως το πρόβλημα είναι στο πληκτρολόγιο. Μου είχε συμβεί μια φορά στο παρελθόν να μην αναγνωρίζει το bios το gaming keyboard και έπρεπε να βάλω ένα απλό συμβατικό και ως δια μαγείας δούλεψε. Αύριο θα πάω να αγοράσω ένα απλό μόνο και μόνο για τεστ. 

Εξαιρετικά περίεργο να υπάρχει πρόβλημα σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση σε επίπεδο hardware. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα τελικά, η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι να τα έφτυσε η μητρική ή το τροφοδοτικό. Για το δεύτερο αμφιβάλλω, πιθανότερο να είναι η μητρική. Δεν μπορώ να καταλάβω την γκαντεμιά του να συμβαίνει κάτι τέτοιο αμέσως μετά το Windows update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγείλε ενα τσιπακι BIOS απο το ε μπαυ ετοιμο περασμενο ,νομιζω οτι ειναι το μονο που μενει μιας και η μητρικη ξεκινάει.Ενδεικτικά  https://www.ebay.com/itm/BIOS-CHIP-ASUS-P8P67-PRO-/260869162450

Επεξ/σία από spyros007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμαε αλλο τροφοδοτικο.Αν παλι δεν παιξει τοτε δοκιμασε να κανεις update το bios με recovery usb μηπως και συνελθει

https://www.asus.com/support/FAQ/1012219/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Crybal είπε

Δοκίμαε αλλο τροφοδοτικο.Αν παλι δεν παιξει τοτε δοκιμασε να κανεις update το bios με recovery usb μηπως και συνελθει

https://www.asus.com/support/FAQ/1012219/

Τίποτα, δεν περνάει καν στη διαδικασία read bios. Δυστυχώς δεν έχω άλλο τροφοδοτικό αλλά ειλικρινά αμφιβάλλω ότι έχει κάτι. Η μητρική είναι το πρόβλημα λόγο του update των Windows 10. 

Τώρα τι κάνω; Πάω για άλλο σύστημα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, spyros007 είπε

Παραγγείλε ενα τσιπακι BIOS απο το ε μπαυ ετοιμο περασμενο ,νομιζω οτι ειναι το μονο που μενει μιας και η μητρικη ξεκινάει.Ενδεικτικά  https://www.ebay.com/itm/BIOS-CHIP-ASUS-P8P67-PRO-/260869162450

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις να δοκιμασεις με αλλη καρτα γραφικων? Μπορει να σου δανισει καποιος ενα τροφοδοτικο? Οτι να ναι ισα για δοκιμη

Δοκιμασε να μυρισεις το τροφοδοτικο σε λειτουργεια.Μυριζει καμενο ή σαν χημικο...κατι σαν φαρμακειο

Επισης..ποια ειναι τα χαρακτηριστικα του  pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...