Προς το περιεχόμενο

Κολλάει στο ΜΒ screen έπειτα από windows update


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, spyros007 είπε
23 ώρες πριν, spyros007 είπε

Παραγγείλε ενα τσιπακι BIOS απο το ε μπαυ ετοιμο περασμενο ,νομιζω οτι ειναι το μονο που μενει μιας και η μητρικη ξεκινάει.Ενδεικτικά  https://www.ebay.com/itm/BIOS-CHIP-ASUS-P8P67-PRO-/260869162450

Το είδα αυτό φίλε μου, δεν θέλω να βάλω τέτοιου είδους χέρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να δοκιμάσεις και με άλλο τροφοδοτικό οπωσδήποτε για να το αποκλείσεις ότι δεν είναι θέμα τροφοδοτικού αλλιώς μπορεί να πάρεις καινούργια μητρική τζάμπα. Λογικά τυχαίο ήταν που έγινε μετά το update. Εγγύηση έχει η μητρική ή έχει τελειώσει;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Crybal είπε

Εχεις να δοκιμασεις με αλλη καρτα γραφικων? Μπορει να σου δανισει καποιος ενα τροφοδοτικο? Οτι να ναι ισα για δοκιμη

Δοκιμασε να μυρισεις το τροφοδοτικο σε λειτουργεια.Μυριζει καμενο ή σαν χημικο...κατι σαν φαρμακειο

Επισης..ποια ειναι τα χαρακτηριστικα του  pc?

Η κάρτα γραφικών δεν έχει θέμα γιατί εμφανίζει κανονικά το splash screen. Όχι δεν υπάρχει καμία μυρωδιά, μέσα στο κουτί όλα τα ανεμιστήρια, κάρτα γραφικών και λοιπά δουλεύουν νορμάλ. Το μηχάνημα είναι της υπογραφής μου. Αν δεν εμφανίζεται είναι το εξής: ΜΒ Asus p8p67, corsair 4x2GB ram, i5-2500k, gtx 960 Msi 4g gaming, PSU bequiet dark power pro 10 550W 80+ gold. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Το είδα αυτό φίλε μου, δεν θέλω να βάλω τέτοιου είδους χέρι. 

Ειναι γνωστο προβλημα σαν να αλιώνεται το τσιπακι απο το μπαιος καπως με τα χρονια.Ειναι η μονη πιθανη λυση με μηδαμινο κοστος.Δεν εχουν  σχεση τα windows .Τέλος παντων αυτα απο εμενα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δουλεύουν τα ανεμιστήρια της κάρτας δεν λέει κάτι πάντως. Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις αλλάζεις ένα ένα τα components μέχρι να βρεις τον ένοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ ολο που δειχνει να λειτουργει η καρτα θα ελεγα να βαλεις μια αλλη...οτιδηποτε...και σιγουρα τροφοδοτικο

Μιας και εισαι στην φαση δοκιμων...ξεκουμπωσε και ξανακουμπωσε ολα τα καλώδια.Μητρικη,cpu, gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Ειναι γνωστο προβλημα σαν να αλιώνεται το τσιπακι απο το μπαιος καπως με τα χρονια.Ειναι η μονη πιθανη λυση με μηδαμινο κοστος.Δεν εχουν  σχεση τα windows .Τέλος παντων αυτα απο εμενα.

Το γνωρίζω ότι κάποια στιγμή θα το πάρω στο χέρι όμως είναι εξαιρετικά ύποπτο ότι έγινε απευθείας μετά το update + ότι το τελευταίο update έχει δημιουργήσει άπειρα προβλήματα σε πολύ κόσμο. Μέσα στο reddit και σε μεγάλα site γίνονται αναφορές επί αυτού. 

11 λεπτά πριν, Crybal είπε

Παρ ολο που δειχνει να λειτουργει η καρτα θα ελεγα να βαλεις μια αλλη...οτιδηποτε...και σιγουρα τροφοδοτικο

Μιας και εισαι στην φαση δοκιμων...ξεκουμπωσε και ξανακουμπωσε ολα τα καλώδια.Μητρικη,cpu, gpu

Δυστυχώς psu και gpu δεν υπάρχουν. Το μηχάνημα το έχω ήδη ξηλώσει και ξανακουμπωσει. Δεν κάνει κάτι διαφορετικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακου η πιθανοτητα το update να εκανε  corruption το μπαιος ειναι μηδαμινη (δεν φτανει καν στα windows)αλλα και ετσι να εινα η πρεπει να κανεις επαναφορα bios μεσω USB η να βάλεις αλλο τσιπακι

Επεξ/σία από spyros007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spyros007 είπε

Ακου η πιθανοτητα το update να εκανε  corruption το μπαιος ειναι μηδαμινη (δεν φτανει καν στα windows)αλλα και ετσι να εινα η πρεπει να κανεις επαναφορα bios μεσω USB η να βάλεις αλλο τσιπακι

Το στικακι επαναφοράς bios το δοκίμασα και τζίφος. Εκεί έχει εμμονή με το Asus logo. Άρα το τσιπακι είναι το πιθανότερο που όμως δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία καθώς χρειάζομαι το σύστημα άμεσα. 

Έβαλα θέμα για αντικατάσταση συστήματος έναν ryzen 2600 απλό, μια g. Skill aegis 8gb 3000Mhz και μια Msi B450M pro στα 250 για κάτι οικονομικό χωρίς να είναι σάπιο. Ποια η γνώμη σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2019 στις 12:22 ΠΜ, ikaruga24 είπε

Το στικακι επαναφοράς bios το δοκίμασα και τζίφος. Εκεί έχει εμμονή με το Asus logo. Άρα το τσιπακι είναι το πιθανότερο που όμως δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία καθώς χρειάζομαι το σύστημα άμεσα. 

Αν τοποθετούσατε μία χαλασμένη κάρτα γραφικών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Αν τοποθετούσατε μία χαλασμένη κάρτα γραφικών;

Τώρα δεν μπαίνω σε διαδικασία, τα νέα μου πράγματα ήρθαν και θα τα πάρω σε λίγο οπότε έχω δουλειά τις επόμενες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...