Προς το περιεχόμενο

Κέντρα -ταβερνες


Anagnwstis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To tab που ανοίγει κάθε σερβιτόρος στο σύστημα.

Επίσημα πάντως κανένας μαγαζάτορας δε θα πει ότι είναι πολιτική του καταστήματος να πληρώσει ο σερβιτόρος τα πιστολιάσματα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

To tab που ανοίγει κάθε σερβιτόρος στο σύστημα.

Επίσημα πάντως κανένας μαγαζάτορας δε θα πει ότι είναι πολιτική του καταστήματος να πληρώσει ο σερβιτόρος τα πιστολιάσματα.

Σαν τι επίσημα θες; Το σύνολο του ταμείου πρέπει να παραδώσει ο σερβιτόρος στο κατάστημα βάση των παραγγελιών. Αν το ταμείο είναι μείον τότε ο σερβιτόρος θα πληρώσει το υπόλοιπο από την τσέπη του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Δεν είναι δουλειά του σερβιτόρου να προσέχει αν θα την κοπανήσει κάποιος και να τον κυνηγησει. Δηλαδή να μην μπαινοβγαίνει στην κουζίνα για παραγγελίες γιατι θα πρέπει να τσεκαρει για τα πιστολιασματα; Ή θα παιρνει παραγγελία με το ενα μάτι στα υπόλοιπα τραπέζια.; Εχω δουλέψει πολλά χρόνια σαν δευτερη δουλειά σερβιτόρος σε ταβέρνες και ποτέ κανείς δεν ζήτησε απο κανέναν σερβιτόρο να πληρώσει τραπέζι που την κοπάνησε. Τώρα αν δουλευεις service σε καφε-μπαρ και συνεχώς μπαίνεις μέσα γιατι σε εχουν παρει χαμπαρι οτι κοιμασαι, τοτε δεν κάνεις για την δουλειά μάλλον.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, maxdore217 είπε

Τι πιστόλιασμα λέτε μερικοί ; 

Αν πας για όρθιος προπληρώνεις το ποτό σου! το 1ο απ την είσοδο και μετά το κάθε ένα ξεχωριστά . 

Αν πας τραπέζι έχεις δώσει τηλ επικοινωνίας και Επίθετο. + ότι στο μαγαζί υπάρχει προσωπικό που τσεκάρει και για αυτό!  έχουν και  ενδοεπικοινωνία οπότε μπορεί και να σε προλάβουν τα παλικαράκια στην πόρτα της εξόδου (αν σε πάρουν πρέφα)  και να τα πείτε ένα χεράκι ;) , δεν φαντάζομαι να μην του έχει ξανά τύχη ανάλογο περιστατικό. 

Αν πάλι την γλυτώσεις ποτέ δεν ξέρεις εφόσον έχεις δώσει και κάποια στοιχεία επικοινωνίας σου τι μπορεί να γίνει! ανάλογα φυσικά και τι πιστόλι έριξες, εκτός φυσικά αν το κινητό είναι '' άλλη περίπτωση που δεν σχετίζεται με εσένα! άμεσα '' οπότε εφόσον είσαι του σιναφιού (γιατί φαντάζομαι και το επίθετο κουκουρούκου θα είναι ) θα έμπαινες έτσι κι αλλιώς δωρεάν και δεν θα έκανες αυτήν την ερώτηση.  

Αν πας σε μια ταβέρνα να φας τι στοιχεία επικοινωνίας θα έχεις δώσει;

Γενικά μπορεί να γίνει εύκολα, ειδικά σε μεγάλα μαγαζιά. Όπως και σε ξενοδοχεία και οπουδήποτε αν ο άλλος πάει με σκοπό να κλέψει πιθανό να τα καταφέρει. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω πιστολιασει 2 φορες τον καφε μου σε καφετεριες. Και στις δυο περιπτωσεις το σερβις ηταν ανεπαρκες (να ζητας ενα ποτηρι νερο ή ενα τασακι και να μη στο φερνουν ποτε μετα απο 3-4 παρακλησεις ή να ερχεται και να ρωταει 2-3 φορες μετριο μου ειπατε ή σκετο?). Τωρα για 3 ευρω δε νομιζω να υπαρχει και θεμα, ισα ισα ειναι μια διδακτικη εμπειρια για το νεαρο σερβιτορο...Τωρα αν προκειται για μεγαλυτερα ποσα ειναι γαιδουρια...Αν και τωρα που το σκεφτομαι, μια φορα ειχα κατσει σε μπαρ απενταρος και υπηρχε τιπ πανω στο τραπεζι, που ο σερβιτορος αργησε να μαζεψει, οποτε εγινε η μπυρα της βραδιας μου. Γενικα αν ειστε τυπικοι και σβελτοι δεν προκεται να σας τυχει...

Επεξ/σία από sexymwro7
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Αν πας σε μια ταβέρνα να φας τι στοιχεία επικοινωνίας θα έχεις δώσει;

Γενικά μπορεί να γίνει εύκολα, ειδικά σε μεγάλα μαγαζιά. Όπως και σε ξενοδοχεία και οπουδήποτε αν ο άλλος πάει με σκοπό να κλέψει πιθανό να τα καταφέρει. 

Εγώ δεν απάντησα για ταβέρνα ( ούτε για καφενείο χωριού ) αλλά για νυχτερινό μαγαζί! Η ερώτηση ήταν γενική ... τώρα σε κάτι μικρά μαγαζάκια μπορείς να την κάνεις εύκολα και για 1-2 σουβλάκια δεν θα σε ψάξει κανένας εδώ που τα λέμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, maxdore217 είπε

Εγώ δεν απάντησα για ταβέρνα ( ούτε για καφενείο χωριού ) αλλά για νυχτερινό μαγαζί! Η ερώτηση ήταν γενική ... τώρα σε κάτι μικρά μαγαζάκια μπορείς να την κάνεις εύκολα και για 1-2 σουβλάκια δεν θα σε ψάξει κανένας εδώ που τα λέμε. 

Απλά επειδή το θέμα λέει και για κέντρα και για ταβέρνες το έγραψα. Γενικά το θέμα είναι να μη πέσεις σε πελάτη που θέλει να το κάνει, αλλιώς είναι πολύ πιθανό να βρει τρόπο μέσα στο χαμό να το κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Απλά επειδή το θέμα λέει και για κέντρα και για ταβέρνες το έγραψα. Γενικά το θέμα είναι να μη πέσεις σε πελάτη που θέλει να το κάνει, αλλιώς είναι πολύ πιθανό να βρει τρόπο μέσα στο χαμό να το κάνει...

Ανάλογα τι μαγαζί είναι! Νομίζω για κέντρο διασκέδασης απάντησα , τώρα αν πας να κλέψεις το καφενείο του χωριού ( δεν το θέλει ούτε ο θεός αυτό) αλλά θα την βγάλεις καθαρή . το ίδιος ισχύει και σε ταβέρνες που τρέχουν όλοι και δεν έχουν άτομο να τσεκάρει τον κόσμο γενικά όσο περισσότερα λεφτά μαζεύουν τόσο περισσότερο εξασφαλίζουν ότι δεν θα έχουν τέτοια θέματα ( βασικός κανόνας ;) ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sexymwro7 είπε

Εχω πιστολιασει 2 φορες τον καφε μου σε καφετεριες. Και στις δυο περιπτωσεις το σερβις ηταν ανεπαρκες (να ζητας ενα ποτηρι νερο ή ενα τασακι και να μη στο φερνουν ποτε μετα απο 3-4 παρακλησεις ή να ερχεται και να ρωταει 2-3 φορες μετριο μου ειπατε ή σκετο?). Τωρα για 3 ευρω δε νομιζω να υπαρχει και θεμα, ισα ισα ειναι μια διδακτικη εμπειρια για το νεαρο σερβιτορο...Τωρα αν προκειται για μεγαλυτερα ποσα ειναι γαιδουρια...Αν και τωρα που το σκεφτομαι, μια φορα ειχα κατσει σε μπαρ απενταρος και υπηρχε τιπ πανω στο τραπεζι, που ο σερβιτορος αργησε να μαζεψει, οποτε εγινε η μπυρα της βραδιας μου. Γενικα αν ειστε τυπικοι και σβελτοι δεν προκεται να σας τυχει...

Μπράβο ρε, τους έδωσες να καταλάβουν τους ακριβοπληρωμένους σερβιτόρους που με 30€ καθαρίζουν και τις τουαλέτες, συγχαρητήρια Έλληνα περηφανε αετε!

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 18/8/2019 στις 1:41 ΜΜ, sexymwro7 είπε

Εχω πιστολιασει 2 φορες τον καφε μου σε καφετεριες. Και στις δυο περιπτωσεις το σερβις ηταν ανεπαρκες (να ζητας ενα ποτηρι νερο ή ενα τασακι και να μη στο φερνουν ποτε μετα απο 3-4 παρακλησεις ή να ερχεται και να ρωταει 2-3 φορες μετριο μου ειπατε ή σκετο?). Τωρα για 3 ευρω δε νομιζω να υπαρχει και θεμα, ισα ισα ειναι μια διδακτικη εμπειρια για το νεαρο σερβιτορο...Τωρα αν προκειται για μεγαλυτερα ποσα ειναι γαιδουρια...Αν και τωρα που το σκεφτομαι, μια φορα ειχα κατσει σε μπαρ απενταρος και υπηρχε τιπ πανω στο τραπεζι, που ο σερβιτορος αργησε να μαζεψει, οποτε εγινε η μπυρα της βραδιας μου. Γενικα αν ειστε τυπικοι και σβελτοι δεν προκεται να σας τυχει...

Τώρα το είδα αυτό αλλά.. Γνωρίζεις πως τα 3 ευρώ που δεν πλήρωσες εσύ θα φύγουν από την τσεπη του σερβιτόρου έτσι; Και επίσης γνωρίζεις πως στο Ελλάδισταν ένας σερβιτόρος παίρνει 2,5 με 4 ευρώ την ωρα, σωστά; Απαντάω σε αυτό το ποστ γιατί ψάχνω διαφορά απάνω σε αυτό. 

Δηλαδή το ότι ήταν αργός και γι αυτό την κοπανήσες χωρίς να πληρωσεις τι λέει δηλαδή; Ότι είσαι μορτης; Έκανες αντίποινα, πήρες εκδίκηση; Κι εάν εκείνος ήταν νέος στην δουλειά; Αυτό δεν πέρασε καθόλου από το μυαλό να φανταστώ; 

Ενώ το άλλο με το τιπ; Πρέπει δηλαδή ο σερβιτόρος μέσα σε 1 λεπτό να χει μαζέψει το μπουρμπουαρ αλλιώς κάποιοι ακατανομαστοι θα τα τσεπώσουν; 

Τραβά πίσω στο γυμνασιο/λύκειο αμα δεν είσαι ήδη, και κάτσε εκεί για όσο περισσότερο γίνεται. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...