Προς το περιεχόμενο

Ming-Chi Kuo: Μαζί με τα νέα iPhone 11 έρχεται και το Apple Watch Series 5


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gRim είπε

Είμαι κάτοχος series 4 περίπου μία βδομάδα και όπως καταλαβαίνεις το έχω λιώσει. Έχω ενεργοποιήσει να με ενημερώνει σε περίπτωση που παρατηρηθεί τίποτα περίεργο με την καρδιά μου και από προπόνηση κάνω γύρω στα 30-60 λεπτά κάθε μέρα. Επίσης, κάνω συνέχεια κλήσεις μέσω αυτού όταν βρίσκομαι στο σπίτι ή στο αυτοκίνητο και το αφαιρώ μόνο όταν θέλω να κοιμηθώ γιατί δεν μου αρέσει να το φοράω και όταν κάνω μπάνιο όπου τότε το βάζω για φόρτιση. Με τη χρήση που περιέγραψα το ρολόι μου κρατάει γύρω στη 1.5 με 2 μέρες. Δεν ξέρω γιατί η apple στο ρολόι αναφέρει τόσο χαμηλούς χρόνους χρήσης ενώ αντίθετα στα iphone/macbook το ανάποδο (για μένα πάντα). Επίσης, το activity tracking που αναφέρει η apple δεν έχει να κάνει μόνο με heart rate monitoring αλλά και με συνεχώς ενεργό gps το οποίο νομίζω είναι αρκετά πιο ενεργοβόρο. Παραθέτω και το σχετικό link από apple https://www.apple.com/si/watch/battery.html

Και εγώ σου παραθέτω συγκεκριμένο τεστ που έκανε μια κοπέλα στο CNN και που λέει ξεκάθαρα ότι δεν βγάζει μισή μέρα και συγκεκριμένα περίπου 6 ώρες. Επίσημα. Οπότε δεν μπορεί να κάνει 24ωρη παρακολούθηση καρδιακών παλμών. Η μετά από μια σκληρή χρήση με άσκηση Gps και καρδιακούς παλμούς δεν βγάζει την ημέρα.

Μόνο μια εφαρμογή εντωμεταξύ κάνει 24ωρη παρακολούθηση (τρίτου κατασκευαστή) και αυτή πάλι δεν βγάζει μισή μέρα.

 

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

 

 

1 ώρα πριν, morgan21 είπε

Με το app SmartGym το οποίο ενεργοποιεί τον αισθητήρα για τους παλμούς συνεχομενα στις 2 ώρες προπόνηση καταναλώνει 12% μπαταρίας. Οποτε κάτι 4-6 ώρες απλά το ξεχνάς 

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

Here you are

2 ώρες πριν, Chape είπε

Ρε φίλε τι χαζομάρες μου λες τώρα? Πες ότι έχεις λάθος και ότι απάντησες βεβιασμένα και πάμε παρακάτω.

Είμαστε 10 άτομα εδώ ΠΟΥ ΈΧΟΥΜΕ οι ίδιοι apple watch και σου λέμε όλοι ότι κάνεις λάθος... Και εσύ γράφεις ότι γράφεις επειδή στο είπαν φίλοι σου. Και ναι το ρολόι από έμενα προσωπικά τρώει ξύλο... Και κάνω και περισσότερα πράγματα από αυτά που έγραψες.

here you are Και εσύ

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

1 ώρα πριν, ares225 είπε

Φίλε μου μάλλον δεν ξέρεις να ψάχνεις.

https://www.apple.com/watch/compare/

επίσημα από το site της Apple. Πας εκεί που λέει battery/ power και γράφεις 18 ώρες.

τωρα που τις είδες εσυ τις 4 και τις 6 ώρες δεν ξέρω.

Για την ιστορία το HR monitor εννοειται ότι είναι μονιμα ενεργοποιημένο,

Υ.Γ. Ακόμα και review να διαβάσει όλα λένε ότι η μπαταρία του κρατάει παραπάνω από ότι δίνει η Apple επίσημα στο sure της. 

Θα ήθελα λοιπόν προς απόδειξη των ισχυρισμών σου ένα link (από την ίδια την Apple) που να λέει ότι με το HR η αυτονομία είμαι 4 και 6 ώρες αντίστοιχα.

Υ.Γ 2 Οι 4 ώρες για το Apple Watch 3 είναι άκυρες με activity tracking, από το γεγονός ότι περισυ μου έβγαλε όλο τον Μαραθώνιο και εννοείται είχα και άλλη μπαταρία και ο χρόνος μου ήταν κάτι πάνω από 4 ώρες.

Μάλλον σου δίνουν λάθος πληροφορίες.

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

 

 

Και τέλος από την ιστοσελίδα της Apple επίσημα

Up to 10 hours indoor workout

Up to 6 hours outdoor workout with GPS

Up to 5 hours outdoor workout with GPS and LTE

Up to 4 hours outdoor workout with streaming audio, GPS, and LTE

 

Οπότε με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σκληρή χρήση και επίσημα από την ιστοσελίδα της APPLE βγάζει 4 ώρες λειτουργίας. Αν αυτό το θεωρείται καλό δεν ξέρω τι να απαντήσω.

Το huawei watch gt active Που έχω ΚΑΝΕΙ heart rate monitoring official περίπου 3-4 μέρες συνεχόμενα. 

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε φίλε δεν θες και δεν πρόκειται να καταλάβεις. Και να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει κιόλας αν θα καταλάβεις. 

Εγώ (και πολλοί άλλοι όπως διαβάζω στα παραπάνω σχόλια) με όχι απλά GPS ανοικτό αλλά με πλοήγηση για να πάω σε μέρος που δεν γνωρίζω, activity, Streaming μουσικής σε Bluetooth ηχείο ή στα ασύρματα ακουστικά μου (Κάθε μέρα), με κλήσεις, μηνύματα, ειδοποιήσεις. Ακόμα και όταν έκανα μια ώρα παρουσίαση στο PowerPoint  και είχα χρησιμοποιήσει το ρολόι για να αλλάζω διαφάνειες μπρος πίσω. Πάντα μου βγάζει παραπάνω από μέρα. 

Αυτό που πρέπει να καταλάβεις είναι ότι δεν μιλάμε αποκλειστικά για ένα Fitness tracker που απευθύνεται μόνο σε αθλητές. Μιλάμε για ένα smart watch.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, leonproniknidis said:

Και εγώ σου παραθέτω συγκεκριμένο τεστ που έκανε μια κοπέλα στο CNN και που λέει ξεκάθαρα ότι δεν βγάζει μισή μέρα και συγκεκριμένα περίπου 6 ώρες. Επίσημα. Οπότε δεν μπορεί να κάνει 24ωρη παρακολούθηση καρδιακών παλμών. Η μετά από μια σκληρή χρήση με άσκηση Gps και καρδιακούς παλμούς δεν βγάζει την ημέρα.

Μόνο μια εφαρμογή εντωμεταξύ κάνει 24ωρη παρακολούθηση (τρίτου κατασκευαστή) και αυτή πάλι δεν βγάζει μισή μέρα.

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

Here you are

here you are Και εσύ

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

Και τέλος από την ιστοσελίδα της Apple επίσημα

Up to 10 hours indoor workout

Up to 6 hours outdoor workout with GPS

Up to 5 hours outdoor workout with GPS and LTE

Up to 4 hours outdoor workout with streaming audio, GPS, and LTE

Οπότε με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σκληρή χρήση και επίσημα από την ιστοσελίδα της APPLE βγάζει 4 ώρες λειτουργίας. Αν αυτό το θεωρείται καλό δεν ξέρω τι να απαντήσω.

Το huawei watch gt active Που έχω ΚΑΝΕΙ heart rate monitoring official περίπου 3-4 μέρες συνεχόμενα. 

 

On 17/08/2019 at 19:24, leonproniknidis said:

Ζωή μπαταρίας? Συνεχή παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού? Βελτιώσεις? Βασικά ένα είναι το σημαντικότερο όλων. Battery life. Το 4 με τόσο όμορφες δυνατότητες 24η παρακολούθηση καρδιακών ρυθμών δεν κάνει εφόσον δεν βγάζει ούτε την ημέρα με καταπόνηση. Το έχουν βελτιώσει άραγε στο 5? Αλλιώς που ο ενθουσιασμός. 

Το ηλεκτροκαρδιογράφημα χρησιμεύει μια φορά το 6μηνο και αν. Οι καρδιακοί παλμοί όμως και η 24ωρη παρακολούθηση είναι ποιο σημαντικοί παράγοντες για παρακολούθηση υγείας. 

Ένα αστείο σενάριο για την άλλη πολύ χρήσιμη δυνατότητα που έχει όταν λιποθυμήσει κάποιος. Να το εξαντλήσεις όλη μέρα και εκεί που το χρειάζεσαι να σε προδώσει (αργά το βράδυ).

Τι ειρωνεία.

Ξαναδές το πρώτο σου μήνυμα και διάβασε και το δικό μου στο οποίο μου απάντησες. Έχεις μπερδέψει το heart monitoring με το activity tracking (heart monitoring + gps συν οτιδήποτε άλλο). Θες να συμφωνήσουμε ότι δεν κάνει για άτομα που κάνουν προπόνηση 6 ώρες; Συμφωνούμε! Δες όμως τι γράφεις στο πρώτο σου μήνυμα..

Κι εγώ παρέθεσα το link από την apple και περιέγραψα τι κάνω στο περίπου. Δεν έγραψα ότι κάνω προπόνηση 6 ώρες (μακάρι να μπορούσα αλλά είμαι ένας νορμάλ άνθρωπος) με gps, streaming μουσικής κτλ και το ρολόι μου κρατά 2 μέρες. Τέλος πάντων δεν νομίζω να καταλήξουμε πουθενά οπότε δεν το συνεχίζω άλλο.

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gRim είπε

Ξαναδές το πρώτο σου μήνυμα και διάβασε και το δικό μου στο οποίο μου απάντησες. Έχεις μπερδέψει το heart monitoring με το activity tracking (heart monitoring + gps συν οτιδήποτε άλλο). Θες να συμφωνήσουμε ότι δεν κάνει για άτομα που κάνουν προπόνηση 6 ώρες; Συμφωνούμε! Δες όμως τι γράφεις στο πρώτο σου μήνυμα..

Κι εγώ παρέθεσα το link από την apple και περιέγραψα τι κάνω στο περίπου. Δεν έγραψα ότι κάνω προπόνηση 6 ώρες (μακάρι να μπορούσα αλλά είμαι ένας νορμάλ άνθρωπος) με gps, streaming μουσικής κτλ και το ρολόι μου κρατά 2 μέρες. Τέλος πάντων δεν νομίζω να καταλήξουμε πουθενά οπότε δεν το συνεχίζω άλλο.

Αφήστε τον να γράφει δεν καταλαβαίνει με τίποτα ο άνθρωπος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Και εγώ σου παραθέτω συγκεκριμένο τεστ που έκανε μια κοπέλα στο CNN και που λέει ξεκάθαρα ότι δεν βγάζει μισή μέρα και συγκεκριμένα περίπου 6 ώρες. Επίσημα. Οπότε δεν μπορεί να κάνει 24ωρη παρακολούθηση καρδιακών παλμών. Η μετά από μια σκληρή χρήση με άσκηση Gps και καρδιακούς παλμούς δεν βγάζει την ημέρα.

Μόνο μια εφαρμογή εντωμεταξύ κάνει 24ωρη παρακολούθηση (τρίτου κατασκευαστή) και αυτή πάλι δεν βγάζει μισή μέρα.

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

Here you are

here you are Και εσύ

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

https://www.cnet.com/news/apple-watch-series-4-battery-fitness-test/

Και τέλος από την ιστοσελίδα της Apple επίσημα

Up to 10 hours indoor workout

Up to 6 hours outdoor workout with GPS

Up to 5 hours outdoor workout with GPS and LTE

Up to 4 hours outdoor workout with streaming audio, GPS, and LTE

Οπότε με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σκληρή χρήση και επίσημα από την ιστοσελίδα της APPLE βγάζει 4 ώρες λειτουργίας. Αν αυτό το θεωρείται καλό δεν ξέρω τι να απαντήσω.

Το huawei watch gt active Που έχω ΚΑΝΕΙ heart rate monitoring official περίπου 3-4 μέρες συνεχόμενα. 

Φιλε μου εδώ το Garmin fenix 3 με συνεχόμενη χρήση workout και ανοιχτό gps κρατάει με το ζόρι μια μέρα και θες να μου πεις ότι με χρήση activity mode συνέχεια ανοιχτή το huawei κρατάει 3 4 μέρες? 

Γιατί είσαι όλο ανακρίβειες? Θες να αποδείξεις ποιος την έχει μεγαλύτερη? Ωραια κέρδισες.Δεν έχει κανννοημα να συνεχίσω άλλο τον διάλογο μαζί σου.

παντως εγω που κάνω σχεδόν καθημερινή άσκηση 2 - 3ωρών  καθώς προπονούμαι για τρίαθλο δεν με έχει αφήσει ποτέ το Apple Watch.Επαναλαμβανω από το 3 και πάνω.Τα προηγούμενα είχαν άθλια μπαταρία.

Δεδομενου ότι πήγα σε Apple Watch από Garmin fenix 3 και εμένα με ξένισε στην αρχή η μπαταρία του αλλά άμα όταν αθλούμαι υπερβολικά το βάλω το βράδυ για φόρτιση όλα κομπλέ.Ποτε δεν με έχει αφήσει μέσα στην μέρα,

Επισης αφού θέλεις το Apple Watch να είναι σε full workout mode τότε δες τα επίσημα στοιχεία του ρολογιού σου σε full workout mode.

Η είσαι υπερβολικός όσον αφορά την αυτονομία του ρολογιού σου ή η Huawei δεν έχει ιδέα για της δυνατότητες του προϊόντος της και πρέπει να επικοινωνήσεις για να την ενημερώσεις...

Παραθέτω αυτούσια από το σάιτ της huawei (22 ώρες με συνεχόμενη χρήση workout αλλά εσυ βγάζεις 3 - 4 μέρες)

2. Tested in HUAWEI Labs, results may vary. HUAWEI WATCH GT Active / Sport / Classic Edition can be used for 30 days while receiving messages and call notifications with heartrate monitoring turned off; 22 hours while continuous exercise tracking with heartrate monitoring and GPS turned on.

Επεξ/σία από ares225
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, garfield39gr said:

Εσυ τι δίνεις στην Ελλάδα και τι παροχές έχεις αλλά καλά λένε ο κάθε τόπος έχει τους ανθρώπους και τους πολιτικούς που του αξίζουν και τα 900 ευρώ στην Αγγλία είναι 15 μέρες εργασίας αλλά τι κάθομαι και μιλάω σαν πως θα καταλάβεις 

12€ το μήνα, κάνω και κάνα shake it και παίρνω 1-2 γίγα data 😂. Δεν είμαι και καμιά γκομενίτσα να βάζω φωτογραφίες στο insta κάθε 3 μικροδευτερόλεπτα. 6 μήνες εξωτερικό και τα 900 των 15 ημερών της Αγγλίας τα βγάζω σε 3 μέρες. Κρουαζιεράς. Cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 7:24 ΜΜ, leonproniknidis είπε

Ζωή μπαταρίας? Συνεχή παρακολούθηση καρδιακού ρυθμού? Βελτιώσεις? Βασικά ένα είναι το σημαντικότερο όλων. Battery life. Το 4 με τόσο όμορφες δυνατότητες 24η παρακολούθηση καρδιακών ρυθμών δεν κάνει εφόσον δεν βγάζει ούτε την ημέρα με καταπόνηση. Το έχουν βελτιώσει άραγε στο 5? Αλλιώς που ο ενθουσιασμός. 

Το ηλεκτροκαρδιογράφημα χρησιμεύει μια φορά το 6μηνο και αν. Οι καρδιακοί παλμοί όμως και η 24ωρη παρακολούθηση είναι ποιο σημαντικοί παράγοντες για παρακολούθηση υγείας. 

Ένα αστείο σενάριο για την άλλη πολύ χρήσιμη δυνατότητα που έχει όταν λιποθυμήσει κάποιος. Να το εξαντλήσεις όλη μέρα και εκεί που το χρειάζεσαι να σε προδώσει (αργά το βράδυ).

Τι ειρωνεία.

΄Άντε να σου τα πω εγώ μιας και είσαι εντελώς άσχετος με το θέμα

1)4 ημέρες

2)24/7

3)Μέτρηση αρτηριακής πίεσης, holster, ανίχνευση επιπέδου σακχάρου και χοληστερίνης

4)Ανίχνευση επιπέδου εξυπνάδας και κακεντρέχειας προκειμένου να απφεύγουμε κάποιους σαν εσένα

αυτά για τώρα, το Σεπτέμβρη με το καλό τα υπόλοιπα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν μια που είχα το 2,3 και τώρα το 4 θα πω και εγώ για το θέμα μπαταριας 

Το 4 είναι σαφώς καλύτερο από το 3 σε ταχύτητα και σε όλα όμως χειρότερο σε μπαταρια 

Το πολύ 1,5 μερα 

Αν τα έχεις όλα ανοιχτά και να ανοίγει με το που σηκώνεις τον καρπό και καταγραφή ύπνου τόσο κρατάει !!

αυτό από προσωπική χρήση , και χωρίς να υπολογίσω αν κάνω προπόνηση με το ποδήλατο γύρω στα 40 χιλιομετρα 

Με το 3 έβγαζα παραπάνω αλλα είπαμε !! σε ταχύτητα τα σπάει το 4

μιλάω για το μεγάλο μοντέλο το 44αρι και όχι το LTE το απλό !!

Τωρα για το 5 ας βγει πρώτα με το καλο , να δούμε τι θα έχει και θα πράξουμε ανάλογα 

Εγω θα ήθελα καλύτερη μπαταρια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Δεν είπα πως το έχω. Είπα? Έχω το huawei watch gt active.

Ε πες το μας ντε και ανησυχήσαμε!

Άμα έχεις το huawei gt τότε είσαι άρχοντας!

Ασχολήσου λοιπόν με αυτό και άσε αυτούς που ξέρουν πραγματικά από εργαλεία fitness και παρακολούθησης να κάνουν αυτό που ξέρουν καλύτερα

Αμα βασίζεις την υγεία σου και την προπόνηση σου στο GT  θα σου έλεγα να αναθεωρήσεις.

 

21 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

 

Έχεις πλάκα φίλε. 

Με συνεχή χρήση? Είσαι σίγουρος? Εγώ ξέρω ότι δε βγάζει μισή μέρα. Για 6 ώρες μου λένε κάποιοι. 

Ξαναλέω. Με συνεχή χρήση καίριων λειτουργιών όπως fitness tracking παρακολούθηση συνεχή καρδιακών παλμών κλπ? Αν μπορείς ξεκαθάρισε το γιατί μάλλον ούτε μισή μέρα δεν βγάζει.

Πλάκα έχεις εσύ ρε φίλε που μας μιλάς για μπαταρίες στο 2019 τη στιγμή που πρίζες για φόρτιση υπάρχουν ακόμη και στις καφετέριες!

Λες και οι περισσότεροι από εμάς ζούμε στα βουνά και δεν μπορούμε 1-2 ώρες να φορτίσουμε τη συσκευή μας... 

Και όλα αυτά, ακόμη δε βγήκε το νέο μοντέλο, πετάχτηκες να πεις την εξυπνάδα σου... κάτσε να βγει, να τεσταριστεί... και μετά πες μας τι διάβασες στο ιντερνετ και παράθεσε και 15 links που να σε δικαιώνουν

Εμείς όμως που κάνουμε καθημερινή χρήση του AW  ξέρουμε καλύτερα γιατί μας καλύπτει...

 

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, axidousgr είπε

λοιπόν μια που είχα το 2,3 και τώρα το 4 θα πω και εγώ για το θέμα μπαταριας 

Το 4 είναι σαφώς καλύτερο από το 3 σε ταχύτητα και σε όλα όμως χειρότερο σε μπαταρια 

Το πολύ 1,5 μερα 

Αν τα έχεις όλα ανοιχτά και να ανοίγει με το που σηκώνεις τον καρπό και καταγραφή ύπνου τόσο κρατάει !!

αυτό από προσωπική χρήση , και χωρίς να υπολογίσω αν κάνω προπόνηση με το ποδήλατο γύρω στα 40 χιλιομετρα 

Με το 3 έβγαζα παραπάνω αλλα είπαμε !! σε ταχύτητα τα σπάει το 4

μιλάω για το μεγάλο μοντέλο το 44αρι και όχι το LTE το απλό !!

Τωρα για το 5 ας βγει πρώτα με το καλο , να δούμε τι θα έχει και θα πράξουμε ανάλογα 

Εγω θα ήθελα καλύτερη μπαταρια .

ισχύει όντος το ΑW3 εχει καλυτερη μπαταρία απο το 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

Ok, Επειδή ίσως η γραφή μου δεν διατυπώνει σωστά το σκεπτικό μου. Να κάνω μια απλή ερώτηση. Όταν λες "ασχολούμαι όλη μέρα με αυτό", Τι ακριβώς εννοείς? Γυρίζεις τον καρπό σου και βλέπεις την ώρα? Η έρχονται οι ειδοποιήσεις και τις βλέπεις? Η απλά ψάχνεις στα μενού? Η απαντάς σε κάποιες κλήσεις από αυτό? Ξεκαθάρισε τι ακριβώς εννοείς.

Το συνδέει με δορυφόρο και έχει 24/7 ESPN και MTV... να δω τι άλλη παπαριά θα πεις

 

Αναφορά σε κείμενο

Γιατί εγώ δεν εννοώ τίποτε από αυτά. Εγώ μιλάω να σου δώσω ένα παράδειγμα για συνεχή λειτουργία  παρακολούθησης καρδιακών παλμών 24/7. Κάτι που έχω μαρτυρίες ότι δεν βγάζει την μισή μέρα και όχι 24/7 που απαιτεί μια σωστή παρακολούθηση. Σου λέω αυτό που το γνωρίζω προσωπικά από πρώτο χέρι. Από εκεί και πέρα διαβάζω  σε διάφορες παρουσιάσεις και δοκιμές στο ίντερνετ ότι με συνεχές activity tracking (αθλητισμός, ενεργό GPS, παλμοί καρδιάς κλπ κλπ) ίσα που βγάζει το πολύ 6 ώρες!

Βρε ξεκόλλα με την 24ωρη παρακολούθηση καρδιακών παλμών, αν κάποιος έχει σοβαρό θέμα με την καρδιά και χρειάζεται παρακολούθηση θα βασιστεί στον αισθητήρα αυτόν?

Στις προπονήσεις μου χρησιμοποιών ζώνη και δε βασίζομαι επ ουδενί σε τέτοιους αισθητήρες.

 

Αναφορά σε κείμενο

Υπερβολικός? Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή να βάλεις να σου κάνει παρακολούθηση συνεχή καρδιακών παλμών? Και πες μας το αποτέλεσμα. Σύμφωνα με μαρτυρίες είναι λιγότερο ίσως από 6 ώρες. Θα εκτιμήσω πολύ μια απάντηση. Γιατί και εμένα δεν μου αρέσει να ισοπεδώνουν κάποιοι τα πάντα και αισθάνομαι ότι έχεις δίκιο.

Οι δικές μας οι ματυρίες δλδ που κάνουμε χρήση καθημερινή είναι προκατειλημένες έτσι? 

 

Αναφορά σε κείμενο

Θα κάνω και σε σένα την ίδια ερώτηση. Γιατί να σου πω να κάνεις activity tracking δεν θα κάνεις οπότε σου λέω το απλό. Βάλε να κάνει συνεχή παρακολούθηση καρδιακών παλμών και πες μου το αποτέλεσμα. 

Ρε με την 24ωρη παρακολούθηση!!!

 

 

17 ώρες πριν, leonproniknidis είπε

 

6 ώρες. Πραγματικά ένα τεράστιο ερωτηματικό πάνω από το κεφάλι μου. Γιατί τόσος ντόρος ?

Και μόλις ανακάλυψες την πηγή του κακού!

 

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή στην προσπάθειά σας μερικοί να φέρετε τα πράγματα στα "μέτρα" σας έχετε πει του κόσμου τις ανακρίβειες, θα μου επιτρέψετε σαν κάτοχος του Apple watch από την πρώτη του έκδοση να περιγράψω ορισμένα βασικά πραγματακια:

Το Apple watch αν το έχεις με όλα τα notifications από το τηλέφωνο ανοιχτά, να σου μετράει τα βήματα, να σου μετράει την ποιότητα του ύπνου και να μετράει τους καρδιακους παλμούς (το κάνει αυτόματα κάθε 4-5 λεπτά περίπου), κρατάει περίπου 2 ημέρες παρά κάτι. Από κει και πέρα όσο το χρησιμοποιείς σε workouts που εμπλέκεται το gps, οι υπόλοιποι αισθητήρες και η συνεχόμενη χρήση της οθόνης, προφανώς και οι χρόνοι μειώνονται δραματικά. Το ίδιο προφανώς συμβαίνει και με όλες τις συσκευές όταν χρησιμοποιούνται στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους. 

Ένας αθλητής λοιπόν θα το φορτίζει έως και 1-2 φορές τη μέρα, ενώ ένας "φυσιολογικός χρήστης" που θέλει απλά ένα smartwatch / προέκταση του κινητού του που ταυτόχρονα κάνει και κάποιες μετρήσεις στη διάρκεια του 24ωρου, το φορτίζει άνετα κάθε 2 περίπου ημέρες. Επιπλέον φορτίζουν αρκετά γρήγορα οπότε αν στη διάρκεια της ημέρας (πχ στο γραφείο κλπ) το βάλεις για λίγο στη βάση του, η φόρτιση είναι κάτι που δεν σε προβληματίζει ιδιαίτερα.

Όσοι προσπαθείτε να συγκρίνετε το Apple watch με άλλες συσκευές σαν να είναι αποκλειστικά fitness tracker, δεν έχετε καταλάβει καν τι είδους συσκευή  είναι... :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, crossmo είπε

Το συνδέει με δορυφόρο και έχει 24/7 ESPN και MTV... να δω τι άλλη παπαριά θα πεις

Βρε ξεκόλλα με την 24ωρη παρακολούθηση καρδιακών παλμών, αν κάποιος έχει σοβαρό θέμα με την καρδιά και χρειάζεται παρακολούθηση θα βασιστεί στον αισθητήρα αυτόν?

Στις προπονήσεις μου χρησιμοποιών ζώνη και δε βασίζομαι επ ουδενί σε τέτοιους αισθητήρες.

Οι δικές μας οι ματυρίες δλδ που κάνουμε χρήση καθημερινή είναι προκατειλημένες έτσι? 

Ρε με την 24ωρη παρακολούθηση!!!

Και μόλις ανακάλυψες την πηγή του κακού!

Είσαι προσβλητικός. Ελπίζω μόνο Online.

H 24ωρη παρακολούθηση εάν εσένα δεν σου χρησιμεύει δεν σημαίνει κάτι.

Έχει όμως τον αισθητήρα και στις καθημερινές σου βόλτες δεν φοράς την ζώνη φαντάζομαι. Holster έχεις ακουστά τι είναι? Αν όχι google it.

Δεν έχουν σημασία οι δικές σας μαρτυρίες εφόσον δεν συμπίπτουν με αυτό που σχολίασα εγώ στην αρχή. Θα μπορούσατε όλοι εσείς εφόσον δεν σας άρεσε το σχόλιο μου να μου πείτε απλά ότι η 24ωρη παρακολούθηση δεν σας ενδιαφέρει και ότι όντως έτσι το ρολόι σας έχει διάρκεια *σαν απλό ρολόι 2 μέρες και μέτρια χρήση 10 ώρες και ούτω κάθε εξής. Γιατί ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ  η Apple η ίδια λέει 4 ώρες αυτονομία όταν γίνεται πλήρη χρήση.

Το ερωτηματικό κατάλαβες πολύ καλά γιατί υπάρχει. Το να προσβάλεις δεν αναιρεί τίποτε.

 

Και τέλος πάντων βρε παιδιά γιατί τόση άρνηση και τόση επιθετικότητα? Δεν υποτίθεται ότι τα φόρουμ είναι για συζήτηση να λέει ο καθένας την γνώμη του? Το ότι μπορεί να λέω εγώ βλακείες καλό δεν είναι να με διορθώσετε δίχως προσβολές δίχως ειρωνεία και εντάσεις?

21 λεπτά πριν, billdanos είπε

Επειδή στην προσπάθειά σας μερικοί να φέρετε τα πράγματα στα "μέτρα" σας έχετε πει του κόσμου τις ανακρίβειες, θα μου επιτρέψετε σαν κάτοχος του Apple watch από την πρώτη του έκδοση να περιγράψω ορισμένα βασικά πραγματακια:

Το Apple watch αν το έχεις με όλα τα notifications από το τηλέφωνο ανοιχτά, να σου μετράει τα βήματα, να σου μετράει την ποιότητα του ύπνου και να μετράει τους καρδιακους παλμούς (το κάνει αυτόματα κάθε 4-5 λεπτά περίπου), κρατάει περίπου 2 ημέρες παρά κάτι. Από κει και πέρα όσο το χρησιμοποιείς σε workouts που εμπλέκεται το gps, οι υπόλοιποι αισθητήρες και η συνεχόμενη χρήση της οθόνης, προφανώς και οι χρόνοι μειώνονται δραματικά. Το ίδιο προφανώς συμβαίνει και με όλες τις συσκευές όταν χρησιμοποιούνται στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους. 

Ένας αθλητής λοιπόν θα το φορτίζει έως και 1-2 φορές τη μέρα, ενώ ένας "φυσιολογικός χρήστης" που θέλει απλά ένα smartwatch / προέκταση του κινητού του που ταυτόχρονα κάνει και κάποιες μετρήσεις στη διάρκεια του 24ωρου, το φορτίζει άνετα κάθε 2 περίπου ημέρες. Επιπλέον φορτίζουν αρκετά γρήγορα οπότε αν στη διάρκεια της ημέρας (πχ στο γραφείο κλπ) το βάλεις για λίγο στη βάση του, η φόρτιση είναι κάτι που δεν σε προβληματίζει ιδιαίτερα.

Όσοι προσπαθείτε να συγκρίνετε το Apple watch με άλλες συσκευές σαν να είναι αποκλειστικά fitness tracker, δεν έχετε καταλάβει καν τι είδους συσκευή  είναι... :)

Επιτέλους ένα πανέμορφο ποστ που εξηγεί τόσα πολλά! Αδερφέ μου σε ευχαριστώ πολύ!

Και όχι δεν είναι fittness tracker! ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό προσπαθώ να πω από το πρώτο μου ποστ! Γιατί εγώ ως χρήστης δεν είμαι καθόλου του αθλητισμού και με ενδιαφέρει μόνον η 24ωρη παρακολούθηση παλμών!!! Κάτι που δεν κάνει το i watch 4  πολύ απλά. 

κάποια στιγμή είχα αρχίσει να ανησυχώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, leonproniknidis said:

Είσαι προσβλητικός. Ελπίζω μόνο Online.

H 24ωρη παρακολούθηση εάν εσένα δεν σου χρησιμεύει δεν σημαίνει κάτι.

Έχει όμως τον αισθητήρα και στις καθημερινές σου βόλτες δεν φοράς την ζώνη φαντάζομαι. Holster έχεις ακουστά τι είναι? Αν όχι google it.

Δεν έχουν σημασία οι δικές σας μαρτυρίες εφόσον δεν συμπίπτουν με αυτό που σχολίασα εγώ στην αρχή. Θα μπορούσατε όλοι εσείς εφόσον δεν σας άρεσε το σχόλιο μου να μου πείτε απλά ότι η 24ωρη παρακολούθηση δεν σας ενδιαφέρει και ότι όντως έτσι το ρολόι σας έχει διάρκεια *σαν απλό ρολόι 2 μέρες και μέτρια χρήση 10 ώρες και ούτω κάθε εξής. Γιατί ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ  η Apple η ίδια λέει 4 ώρες αυτονομία όταν γίνεται πλήρη χρήση.

Το ερωτηματικό κατάλαβες πολύ καλά γιατί υπάρχει. Το να προσβάλεις δεν αναιρεί τίποτε.

Και τέλος πάντων βρε παιδιά γιατί τόση άρνηση και τόση επιθετικότητα? Δεν υποτίθεται ότι τα φόρουμ είναι για συζήτηση να λέει ο καθένας την γνώμη του? Το ότι μπορεί να λέω εγώ βλακείες καλό δεν είναι να με διορθώσετε δίχως προσβολές δίχως ειρωνεία και εντάσεις?

Επιτέλους ένα πανέμορφο ποστ που εξηγεί τόσα πολλά! Αδερφέ μου σε ευχαριστώ πολύ!

Και όχι δεν είναι fittness tracker! ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό προσπαθώ να πω από το πρώτο μου ποστ! Γιατί εγώ ως χρήστης δεν είμαι καθόλου του αθλητισμού και με ενδιαφέρει μόνον η 24ωρη παρακολούθηση παλμών!!! Κάτι που δεν κάνει το i watch 4  πολύ απλά. 

κάποια στιγμή είχα αρχίσει να ανησυχώ :)

Το apple watch μετράει τους παλμούς σου ανά 4 λεπτά περίπου συνεχώς όσο το φοράς. Αν θέλεις παρακολούθηση κάθε δευτερόλεπτο, τότε προφανώς χρειάζεσαι συγκεκριμένη ιατρική συσκευή.  

Δεν είπα επίσης πως δεν είναι fitness tracker, είπα πως δεν είναι μόνο αυτό. Είναι smart watch. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, leonproniknidis said:

[...]

Δεν έχουν σημασία οι δικές σας μαρτυρίες εφόσον δεν συμπίπτουν με αυτό που σχολίασα εγώ στην αρχή. [...]

 

Έτσι μάλιστα! 

Αν η πραγματικότητα δεν συμφωνεί με την άποψή μου, τόσο το χειρότερο για την πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...