Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες εργασίας για New york


Kelly23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους σας ενδιαφέρομαι να πάω για δουλειά στη  New york για καθαρίστρια , οδηγός , πωλήτρια , ταμίας , σερβιτόρα , κάποια δουλειά στο αεροδρόμιο  θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια έμπιστα sites  που βάζουν Αγγελίες εργασίας για New york σε άπλα επαγγέλματα οχι πανεπιστημιου που να θέλουν ξένους και να σου βγάζουν κάρτα για Αμερικη . καταρχάς έχω δει κάποια sites από το ergasia-ekswteriko.blogspot για New york όποτε αν ξέρετε πείτε μου άλλα . Επίσης εχω συναντιση κάποια άτομα στην Αμερικη που δούλευαν σε απλες δουλείες και δεν ήξεραν καλα αγγλικά . Οποτε πιστευω οτι εχω ελπιδες. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκινάς λίγο λάθος εχοντας κατα νου το ελληνικό αμπέλι στα εργασιακά και μετανάστευση.

Καταρχήν στην κατηγορία που περιγράφεις, εχεις σχεδόν άπειρο ανταγωνισμό από ντόπιους γηγενείς,  λατίνους γηγενείς και λατίνους από όλη την αμερικάνικη ήπειρο. Οι ΗΠΑ εχουν πολύ σφιχτή πολιτική για τη μετανάστευση και αυτο συμπαρασύρει τα εργασιακά. Μην νομίζεις οτι θα πας εκεί χυμα (θυμήσου τι ρώταγες τον Γενάρη) και θα κάτσεις μεχρι να βρεις δουλεια. 

Με αυτά που περιγράφεις, αν πραγματικά θες να πας εκει η μονη πιθανή διέξοδο ειναι κάποιος εκει να σε καλέσει για δουλεια, επειδή σε ξέρει και σε θέλει. Ξεκίνα από την ομογένεια και επικοινώνησε με όσους περισσότερους μπορεις, λέγοντας οτι θες να πας για οποιαδήποτε δουλεια. Μπορει να σου κάτσει οτιδήποτε (πχ κάποιος θελει μια ελληνιδα οικονομο για να μαθαινουν τα παιδιά του τη γλώσσα - λέμε τώρα). Καρα-εννοείται οτι και πάλι θα φας την εκμετάλευση της αρκουδας, αλλά ίσως ειναι ο μονος τρόπος να "τρυπώσεις"

Μια άλλη τρύπα ειναι η "εκπαιδευτική", δηλαδή να πας για εκμάθηση της γλώσσας σε κάποια σοβαρή και αναγνωρισμένη σχολή. Εννοείται θέλει κεφαλαιο κίνησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, isay είπε

 

Με αυτά που περιγράφεις, αν πραγματικά θες να πας εκει η μονη πιθανή διέξοδο ειναι κάποιος εκει να σε καλέσει για δουλεια, επειδή σε ξέρει και σε θέλει. Ξεκίνα από την ομογένεια και επικοινώνησε με όσους περισσότερους μπορεις, λέγοντας οτι θες να πας για οποιαδήποτε δουλεια. Μπορει να σου κάτσει οτιδήποτε (πχ κάποιος θελει μια ελληνιδα οικονομο για να μαθαινουν τα παιδιά του τη γλώσσα - λέμε τώρα). Καρα-εννοείται οτι και πάλι θα φας την εκμετάλευση της αρκουδας, αλλά ίσως ειναι ο μονος τρόπος να "τρυπώσεις"

Δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σε "προσκαλέσει" στην Αμερική γιατί σε χρειάζεται ως "οικοδόμο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fotodv7 είπε

Δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να σε "προσκαλέσει" στην Αμερική γιατί σε χρειάζεται ως "οικοδόμο".

Αν τεκμηριωθεί σωστα, δυσκολα κοβεταί. 

Π.χ. για "οικοδόμο" δε θα γράψει σκετο οικοδόμο, αλλά "οικοδόμο εμπειρο σε αρχιτεκτονική ελληνικού τοπίου". 

Κόψιμο θα φάει αν στη συνεντευξη ή στα χαρτιά του φανεί οτι είναι επικίνδυνος ή ύποπτος πολίτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ isay ειδα το  hireagreek είναι για ομογένεια μου είπαν.  Και για  εκμάθηση της γλώσσας το languageinternational έχει κάποιες σχολές . Καλό απόγευμα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kelly23 είπε

ευχαριστω πολυ isay ειδα το  hireagreek είναι για ομογένεια μου είπαν.  Και για  εκμάθηση της γλώσσας το languageinternational έχει κάποιες σχολές . Καλό απόγευμα !!

Αυτο είναι πεθαμένο ρε Kath. Τελευταία αναρτηση το 2013 και εχουμε 2019

Επισης μου φαινεται ψιλοαρπαχτη. Προσεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2019 στις 5:55 ΜΜ, Kelly23 είπε

Καλησπέρα σε όλους σας ενδιαφέρομαι να πάω για δουλειά στη  New york για καθαρίστρια , οδηγός , πωλήτρια , ταμίας , σερβιτόρα , κάποια δουλειά στο αεροδρόμιο  θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια έμπιστα sites  που βάζουν Αγγελίες εργασίας για New york σε άπλα επαγγέλματα οχι πανεπιστημιου που να θέλουν ξένους και να σου βγάζουν κάρτα για Αμερικη . καταρχάς έχω δει κάποια sites από το ergasia-ekswteriko.blogspot για New york όποτε αν ξέρετε πείτε μου άλλα . Επίσης εχω συναντιση κάποια άτομα στην Αμερικη που δούλευαν σε απλες δουλείες και δεν ήξεραν καλα αγγλικά . Οποτε πιστευω οτι εχω ελπιδες. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, χωρίς Αμερικανική υπηκοότητα, χωρίς εξειδίκευση και σημαντικές ικανότητες, είτε χωρίς αρκετά λεφτά για σπουδές / μεταπτυχιακό σε σοβαρό Αμερικανικό πανεπιστήμιο δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να καταφέρεις να πας Αμερική για δουλειά. Εκτός εάν συζητάμε τώρα να είσαι παράνομος μετανάστης, δουλεύοντας για 10 δολαρια την ώρα, και χωρίς να έχεις την παραμικρή ελπίδα για κάτι καλύτερο ... 

Και θέλεις και Νέα Υόρκη πανάθεμά σε...

Επεξ/σία από Papakaliati
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είμαι παιδαγωγός δημιουργικής απασχόλησης,  έχω δουλέψει  πωλήτρια στο Λονδίνο πριν κάποια χρόνια.
Γνωρίζετε site για ομογένεια στην Νέα Υόρκη για διάφορες δουλείες ? Ευχαριστώ πολύ !! Καλό βράδυ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kelly23 είπε

Βασικά είμαι παιδαγωγός δημιουργικής απασχόλησης,  έχω δουλέψει  πωλήτρια στο Λονδίνο πριν κάποια χρόνια.
Γνωρίζετε site για ομογένεια στην Νέα Υόρκη για διάφορες δουλείες ? Ευχαριστώ πολύ !! Καλό βράδυ ! 

Είναι εξαιρετικά πιο πιθανό να βρεις κάποιο γκόμενο Νεουορκέζο να σε πάρει στην NY παρά αυτό που έχεις στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/8/2019 στις 6:55 ΜΜ, Kelly23 είπε

Καλησπέρα σε όλους σας ενδιαφέρομαι να πάω για δουλειά στη  New york για καθαρίστρια , οδηγός , πωλήτρια , ταμίας , σερβιτόρα , κάποια δουλειά στο αεροδρόμιο  θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια έμπιστα sites  που βάζουν Αγγελίες εργασίας για New york σε άπλα επαγγέλματα οχι πανεπιστημιου που να θέλουν ξένους και να σου βγάζουν κάρτα για Αμερικη . καταρχάς έχω δει κάποια sites από το ergasia-ekswteriko.blogspot για New york όποτε αν ξέρετε πείτε μου άλλα . Επίσης εχω συναντιση κάποια άτομα στην Αμερικη που δούλευαν σε απλες δουλείες και δεν ήξεραν καλα αγγλικά . Οποτε πιστευω οτι εχω ελπιδες. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

μαθε πρώτα για το κόστος ζωής εκεί γιατί ακόμη και αν τα καταφέρεις να πας μπορεί να απογοητευθείς. Έχω γνωστούς εκει και είναι μια πολύ ακριβή πόλη. Οι τοματες στους πάγκους κανουν 20 δολλαρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστη μου ζει εδώ και 2 χρονια στη Ν.Υ. Εργαζεται σε κατάστημα το οποιο εχει ο ξάδερφος της εκει και μενει σε σπιτι γνωστων, αποθηκη ουσιαστικα η οποια εχει μετατραπει σε σπιτι, ημιυπογειο, 650 ντολαρς φιλικη τιμη. Από τη δουλεια της βγαζει 2.000 καθαρα το μηνα. Μεχρι στιγμης δεν εχει καταφερει να αποταμιευσει απολυτως τιποτα, απλα επιβιωνει και περναει (δυσκολα) μια η άλλη με τα λεφτα που βγαζει, χωρις να κανει καθολου παραπανισια εξοδα. Η διασκεδαση της περιορίζεται σε 2-3 εξοδους το μηνα. Η ζωη εκει είναι πανακριβη, μην πω απλησιαστη και το διαπιστωσα ο ιδιος τις 2 βδομάδες που ημουν εκει φετος το χειμωνα.

Δε θελω να σε στεναχωρησω, αλλα αν πας χυμα εκει, είναι σχεδόν σιγουρο ότι θα φυγεις συντομα εχοντας ξοδεψει ο,τι χρηματα ειχες μαζι σου.

Για την ιστορια, η κοπελα που ανεφερα τον Σεπτεμβρη γυρναει παλι στην Ελλαδα, εχοντας συμφωνησει για δουλεια με 700€ το μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

@Kelly23 

Να θέσω δυο questions:

Γιατί η New York παραμένει New York και το London μετατράπηκε σε Λονδίνο; Αφού γράφεις όλην την πρόταση στα ελληνικά, δε βαριέσαι να αλλάζεις ειδικά τη Νέα Υόρκη; 

Γιατί ειδικά New York κι όχι Toronto, Seattle, Las Vegas, Miami ή κάπου αλλού στις πρώην αποικίες της Αγγλίας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...