Προς το περιεχόμενο

Να παω σε Toshiba p300 ή WD purple? , barracuda pro?


wildblackpanther

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερες

Στο συστημα μου εκτος του ssd που εχω το λειτουργικο κλπ, εχω χρονια εναν hitachi  και θελω να τον αλλαξω και σκέφτομαι να  αγορασω έναν νέο σκληρο   σε μεγαλη χωριτικοτητα 6 και 8 Τβ

Η χρηση που θα κανω ειναι να εχω αρχεια απο downloads που εχουνε σχεση με τα παιχνίδια και ταινιες συχρονες και παλιες  που πιανουνε αρκετα giga κτλ  οι οποιες εινει κατεβασμένες από τορεντ κτλ  τα  οποια είναι παρα  πολλα  και θα τα τρεχω  από εκει και δεν μπορω να τα βαλω όλα  στον   ssd

Να παω σε Toshiba p300 ή WD purple? , barracuda pro? , black, blue?με ενδιαφερει και η αξιοπιστια και η ταχυτητα , χαμηλη καταναλώση.

Επεξ/σία από wildblackpanther
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα εξωτερικό Nas με 2 wd red ή purple σε raid 1και θα έκανα torrent απο εκεί. Πρώτον για να μην έχεις single point of failure και δεύτερον γιατί το συνεχόμενο read/write του torrent φθείρει τον δίσκο γρηγορότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα ένα εξωτερικό Nas με 2 wd red ή purple σε raid 1και θα έκανα torrent απο εκεί. Πρώτον για να μην έχεις single point of failure και δεύτερον γιατί το συνεχόμενο read/write του torrent φθείρει τον δίσκο γρηγορότερα.

οι διαφορες αναμεσα  σε  barracuda pro? , black, blue? είναι αισθητες;  σε θεμα αποδοσης και αξιοπιστιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wildblackpanther είπε

οι διαφορες αναμεσα  σε  barracuda pro? , black, blue? είναι αισθητες;  σε θεμα αποδοσης και αξιοπιστιας?

Ναι αλλά δεν αξίζει γιατί η απόδοση σε cold storage και torrent που λες δεν παίζει ρόλο. Θες κάτι όσο το δυνατόν πιο φθηνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ναι αλλά δεν αξίζει γιατί η απόδοση σε cold storage και torrent που λες δεν παίζει ρόλο. Θες κάτι όσο το δυνατόν πιο φθηνό.

όταν εννοεις  ότι είναι αισθητες πως το εννοεις αυτο? από πια αποψη? τι  διαφορες εχουν  οι barracuda pro? , black, blue? ,μεταξυ  τους

Επεξ/σία από wildblackpanther
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, wildblackpanther είπε

όταν εννοεις  ότι είναι αισθητες πως το εννοεις αυτο? από πια αποψη? τι  διαφορες εχουν  οι barracuda pro? , black, blue? ,μεταξυ  τους

Αν μπεις στο site της wd στα λέει αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Αν μπεις στο site της wd στα λέει αναλυτικά.

πηγα στην σελιδα και γραφει  για τους black ότι εινε ειδικοι σχεδιασμένοι  για παιχνίδια ,multimedia αρχεια και ότι είναι στα  7200 rpm., ενώ  για τους blue ότι εινε λιγο πιο αργοι. στα  5400  rpm., δεν εχω βγαλει και μεγαλή ακρη να σου πω την αληθεια, οσο αναφορα  για τους  barracuda pro τα ιδια πραγματα λεει  7200rpm  και ότι το filmware  τους  όπως και τον  black και  bluε είναι σχεδιασμενο  για  παιχνίδια ,multimedia αρχεια κτλ

 

μου  διαφευγει κατι άλλο μηπως?

Επεξ/σία από wildblackpanther
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες

Στο συστημα μου εκτος του ssd που εχω το λειτουργικο κλπ, εχω χρονια εναν hitachi  και θελω να τον αλλαξω και σκέφτομαι να  αγορασω έναν νέο σκληρο   σε μεγαλη χωριτικοτητα 6 και 8 Τβ

Η χρηση που θα κανω ειναι να εχω αρχεια απο downloads που εχουνε σχεση με τα παιχνίδια και ταινιες συχρονες και παλιες  που πιανουνε αρκετα giga κτλ  οι οποιες εινει κατεβασμένες από τορεντ κτλ  τα  οποια είναι παρα  πολλα  και θα τα τρεχω  από εκει και δεν μπορω να τα βαλω όλα  στον   ssd

Να παω σε Toshiba p300 ή WD purple? , barracuda pro? , black, blue?με ενδιαφερει και η αξιοπιστια και η ταχυτητα , χαμηλη καταναλώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Τι γίνεται? Ανακυκλώνονται τα posts? Συνέχεια τα ίδια βλέπω.

Είχε ρωτήσει και εδώ με άλλο (ένα ακόμη) username μην ανησυχείς : https://www.insomnia.gr/forums/topic/714955-επιλογη-σκληρου-δισκου/

Α, και εδώ με άλλο διαφορετικό : https://www.insomnia.gr/forums/topic/680254-βοήθεια-προτάσεις-αγοράς-σκληρών-δίσκων-v2/?do=findComment&comment=57348777

Και συνεχίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...