Προς το περιεχόμενο

Επεξεργαστής «AMD Sharkstooth» κάνει την εμφάνιση του στη βάση δεδομένων του Geekbench


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Εγώ μίλησα καθαρά για iGPU. Συμφωνώ ότι οι κανονικές Vega δεν είναι ότι καλύτερο αλλά οι iGPU τους είναι τέρατα.

Ο Raja είναι ο μόνος λόγος που είμαι εξαιρετικά επιφυλακτικός για τις επερχόμενες GPU της Intel. Στην χειρότερη περίπτωση θα επαναληφθεί η ιστορία της Vega και θα πέσει πολύ απογοήτευση. Μακάρι να μήν γίνει έτσι.

Ισχύει οι iGPU είναι αρκετά δυνατές αλλά δεν έχουν και ανταγωνισμό σε αυτόν τον τομέα 😛

Άμα στην επόμενη γενιά οι iGPU ήταν και Navi ακόμα καλύτερα αλλά κάτι ακούγεται πως και η επόμενη γενιά σε Vega θα είναι, κακό αυτό αλλά ντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η επεξεργαστικη ισχύς φτάνει μεχρι ένα σημείο παιδιά όλο παράπονα κ βλακιες διαβάζω, η AMD πάει μπροστά και η Intel ακόμα πίσω και όλο τέτοια αν είναι ακριβη η ιντελ πάρτε AMD και κάνετε κλαψς.... Λοιπόν 14nm me 7nm δν έχει τρελή διαφορά στην απόδοση για όσους νομίζουν ότι είναι ένα τεχνολογικό άλμα.... Είτε 7nm είτε 14nm είναι μικρή η διαφορά σε performance παρόλο π είναι πιο μικρά τα chip γιαυτό και δν νοιάζει την ιντελ να βγάλει 7nm άμεσα εσείς τι λέτε να Μν θέλει να πουλήσει??? Δν νμζ!!! Απλά Τα gains είναι πολύ μικρά. Πρπ να βρεθεί άλλη τεχνολογία κτ το διαφορετικό διότι η τωρινή Αντε να πάει 5nm με λίγο καλύτερη απόδοση σιγά.... Ήδη στα 7nm υπάρχουν κάποια θέματα με ηλεκτρικά τόξα λόγο πολύ μικρών κυκλωμάτων και καίγονταν τα cpu..... Πάλι καλά να λέτε που βγήκαν και 7nm....προφανως ανεβαίνουν τα cores λόγο περισσοτερου χώρου αλλα ανεβαίνουν θερμοκρασίες κατανάλωση κτλ...επίσης δν είναι εύκολο για μια εταιρία που βγάζει cpu Kai gpu να κάνει τόση πρόοδο σε 2 κομμάτια ταυτόχρονα... Είναι λογικό έχουν να ασχοληθούν με τα διπλάσια πράγματα και αυτά που έχουν καταφέρει μια χαρά είναι!!! 

Επεξ/σία από gurgurant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

Ισχύει οι iGPU είναι αρκετά δυνατές αλλά δεν έχουν και ανταγωνισμό σε αυτόν τον τομέα 😛

Άμα στην επόμενη γενιά οι iGPU ήταν και Navi ακόμα καλύτερα αλλά κάτι ακούγεται πως και η επόμενη γενιά σε Vega θα είναι, κακό αυτό αλλά ντάξει...

Σε καποιες ανακοινωσεις μιλαν για navi κ σε καποιες για vega. Οπου νομιζουν οτι μπορουν να σπρωξουν την παλια αρχιτεκτονικη ακομα χωρις να πιεστουν απο κανεναν, θα το κανουν. Οπου πιεζονται, θα δωσουν την καινουργια, να ειναι ολοι ευχαριστημενοι. Αλλα αυτα μεχρι τουχρονου. Μετα μονο navi. Οτι καναν δλδ κ με παλαιοτερες αρχιτεκτονικες/γεννες γραφικων. 

Οπως φαινεται για την ωρα, κ αν κανενας δεν καθηστερησει στα χρονοδιαγραμματα, το 2021 θα εχουμε πληρη γκαμα μοντελων Navi με Rdna, κ ταυτοχρονη εισαγωγη της Ιντελας στο χωρο των γραφικων. Απο αυτα που λεει ο Koduri κατι σαν αντιγραφη των vega θα λανσαρει η ιντελα. Το οποιο φυσικα ειναι αλμα_επι_κοντω μπροστα σε σχεση με οτι εχει αυτη την στιγμη !! Οποτε οσον αφορα τον ανταγωνισμο, εχει να γινει της κακομοιρας στα apus σε δυο χρονια.

Λενε οτι η μεγαλη αντεπιθεση ετοιμαζεται με την επιστροφη οχι τοσο των 2 που ειχες αναφερει (Ρειφιλντ-Γουανγκ), αλλα με την αλλη μεγαλη επιστροφη- τον Μπεργκμαν. Ειναι τοσο δυνατο ονομα αυτος που καποιοι λενε οτι τον πρετοιμαζουν για αντικαταστατη της Λιζας, αν αυτη φυγει για IBM. Αυτος ηταν ο υπευθυνος για τις σειρες 4000/5000 που ριξαν τις μεγαλες καρπαζιες πριν 8 χρονια (κ αντιστοιχα, ο Koduri πηρε την ηγεσια απο τις 6000 κ μετα).  Ο ιδιος ξερει καλα την φημη που κουβαλαει κ τονιζει οτι παμε για "δευτερη σειρα 5000" !!!! Να σου υποθεσω κ κατι τραβηγμενο? Μαλλον η Λιζα που ηξερε οτι παει για αυτη την "μεταγραφη" αλλαξε την ονοματολογια απο 600 σε 5000 στις καρτες, για να ερθει κ να κολησει με το legacy του Bergman στα ματια μας, κ οχι τοσο για τα 50 χρονια/ γενεθλια. Πιθανο? Πλακα θα χει......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tsibosp είπε

Φιλε μου οπως σου λεει και το παιδι απο πανω μην κοιτας του τυπου blower. Βγηκαν οι βελτιωμενες απο τους συνεργατες και η καρτα πλεον σκοτωνει. Οσον αφορα τις καρτες πλεον δεν υπαρχει λογος να πας σε Nvidia σε καμμια κατηγορια εκτος απο την enthusiast 2080 super δλδ και 2080 ti. Σε οτιδηποτε παρακατω το value for money που παιρνεις δεν συγκρινετε. Εκτος αν εισαι απο τους τυπους που για 10 fps παραπανω σε ιδανικες συνθηκες δεν εχεις προβλημα να πληρωσεις 250 ευρω παραπανω τοτε ολη η ανθρωποτητα παει πασο! 

 οταν ερθει η ωρα θα κάνω μια δοκιμή (εντωμεταξύ παιχνίδια σχεδόν δεν παίζω λόγο χρόνου το εχω ετσι για ψυχολογικούς λογους δυνατό pc )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέοι επεξεργαστές, νέες δυνατότητες αλλά επιμένω στα 4πηρυνα μικρά φορητά που είναι φθηνά έστω με atom και μεταφέρονται παντού με 1,5 κιλό και μάλιστα τρέχουν σφαίρα τα 10άρια...αυτό μπορεί να το ανταγωνιστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Black Demis είπε

 οταν ερθει η ωρα θα κάνω μια δοκιμή (εντωμεταξύ παιχνίδια σχεδόν δεν παίζω λόγο χρόνου το εχω ετσι για ψυχολογικούς λογους δυνατό pc )

χαχα αστα και γω αυτο εχω παθει. Εχω περασμενους 2-3 τιτλους και δεν τους ακουμπαω καν , με κοιτανε , τους κοιταω καλα περναμε. Καποια στιγμη θα μας ξαναερθει η ορεξη! Και γω τον τελευταιο χρονο ειδικα δυνατο pc για ψυχολογικους λογους εχω! 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2019 στις 8:17 ΠΜ, freegr είπε

Νέοι επεξεργαστές, νέες δυνατότητες αλλά επιμένω στα 4πηρυνα μικρά φορητά που είναι φθηνά έστω με atom και μεταφέρονται παντού με 1,5 κιλό και μάλιστα τρέχουν σφαίρα τα 10άρια...αυτό μπορεί να το ανταγωνιστεί;

https://www.skroutz.gr/s/19758658/HP-14-dk0019nv-3200U-4GB-128GB-FHD-W10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...