Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα άτομο με 1200 μισθό το μήνα δεν αξίζει να δίνει πάνω από 350€ για νοίκι.

Θα δουλεύεις εσύ για το εισόδημα του ιδιοκτήτη; 

Κάτι delivery κλπ απλά τα ξεχνάς...

Αν μπορείς να καλύψεις με οποιοδήποτε τρόπο το θέμα φαγητό και καθαρά ρούχα-καθαρό 🏠 τότε να προχωρήσεις, αλλιώς περιμένεις καλύτερες μέρες...

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, simplemaths είπε

Καλησπέρα σε όλους, αποφάσισα να σταματήσω να παρασιτώ και να μένω στο σπίτι του πατέρα μου (+οτί τώρα κάνω +2 ώρες την ημέρα πήγαινε-έλα με την δουλεία γιατι το σπίτι είναι μακριά)  και να νοικιάσω δικό μου, η απορία μου έιναι πόσα είναι τα έξοδα του να ζείς μόνος στην Ελλάδα. Τα σπίτια που μου φαίνονται ενδιαφέρον πανε γύρω στα 400-450 ενοίκιο διότι η δουλεία μου ειναι ΒΠ και θέλω κάτι σχετικά κοντα. Πόσα θα βγαίνουν το μήνα μαζι με ΔΕΗ, νερό, ίντερνετ και το να μην τρωω μακαρόνια με κέτσαπ κάθε μερα; Επίσης πόσο είναι το "νορμάλ" ποσοστό του μισθού να δίνει κάποιος για σπιτι+πάγια έξοδα;

(Χωρις να ξερω την ηλικια σου)Κάτσε 3 χρόνια με τους δικούς σου , μάζεψε χρήματα και μετά χτύπα δάνειο να αγοράσεις κάτι δικό σου .  Είναι κρίμα να σκας ενοίκιο 500 ευρώ για κάτι που δε θα γίνει ποτέ δικό σου.

Ειδικά αν περιμένεις αύξηση τα επόμενα χρόνια να φτάσεις τα 1400-1500 καθαρά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Έχω ζήσει αρκετά "φτωχός" όσο σπούδαζα εξωτερικό οπότε θεωρώ πως είμαι αρκετά καλός στο να μαζεύω λεφτά και να μην χαλάω για μαλακίες, οπότε το budgeting το έχουμε. Θα κοιτάξω για κάτι στα 350 για τώρα αν και τα μόνα οκ φαίνονται να ειναι στα 400. Και εσένα η γνώμη σου είναι πως με 1000 μισθό 400 ενοίκιο και γύρω στα 50 μεταφορικά δεν βγαίνει κάποιος εύκολα;

Εφόσον η δουλειά είναι Βόρεια Προάστια, δες για κάνα σπίτι σε Νέα Ιωνία,Περισσό, Πευκάκια. Είναι καλές περιοχές, οικογενειακές και δεν έχουν τόσο ακριβά ενοίκια. Επίσης Νέα Φιλαδέλφεια/Νέα Χαλκηδόνα αν έχεις μεταφορικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκινησεις θες ενα μπατζετ κανα 2χιλ μαζεμενα για προκαταβολες,τυχων εξοδα συνδεσεων νερου ρευματος κλπ και γενικα εναν αερα για τυχον καιριες ελειψεις στο σπιτι που θα πας. Μεγαλη πληγη ομως η μετεγκατασταση, εγω που θελω εξω απο το κεντρο γιατι μενω σε μικρη πολη οσα νοικιαζονται ειναι μπιμπελο,καπως νεοχτιστα και ζητανε πολλα για ενα σπιτι 40-50τμ για τον βασικο που παιρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ένα άτομο με 1200 μισθό το μήνα δεν αξίζει να δίνει πάνω από 350€ για νοίκι.

Θα δουλεύεις εσύ για το εισόδημα του ιδιοκτήτη; 

Κάτι delivery κλπ απλά τα ξεχνάς...

Αν μπορείς να καλύψεις με οποιοδήποτε τρόπο το θέμα φαγητό και καθαρά ρούχα-καθαρό 🏠 τότε να προχωρήσεις, αλλιώς περιμένεις καλύτερες μέρες...

Αν μείνω προς Χαλάνδρι-Χολαργό-Αγια Παρασκευή έχω σε ένα βαθμό καλυμένο το φαγητό.

Ουσιαστικά θα δουλεύω για καλύτερη ποιότητα ζωής για εμένα όχι για τον ιδιοκτήτη, έτσι το σκέφτομαι δηλαδή.

Έχεις δίκιο για τα λευτά πάντως. Κατεβάζω το μέγιστο μπατζετ στα 350. 

28 λεπτά πριν, leoroni92 είπε

(Χωρις να ξερω την ηλικια σου)Κάτσε 3 χρόνια με τους δικούς σου , μάζεψε χρήματα και μετά χτύπα δάνειο να αγοράσεις κάτι δικό σου .  Είναι κρίμα να σκας ενοίκιο 500 ευρώ για κάτι που δε θα γίνει ποτέ δικό σου.

Ειδικά αν περιμένεις αύξηση τα επόμενα χρόνια να φτάσεις τα 1400-1500 καθαρά.

26 είμαι. Αν μείνω άλλα 3 χρόνια εδώ θα φτάσω κοντα 30 και θα μένω με τον πατέρα μου πράγμα που δεν θέλω να κάνω σε καμία περίπτωση, πόσο μάλλον έχοντας ζήσει αρκετα χρόνια με ενοίκιο στο εξωτερικό τώρα μου χτυπάει άσχημα να μην έχω δικό μου σπίτι.

18 λεπτά πριν, omega είπε

Εφόσον η δουλειά είναι Βόρεια Προάστια, δες για κάνα σπίτι σε Νέα Ιωνία,Περισσό, Πευκάκια. Είναι καλές περιοχές, οικογενειακές και δεν έχουν τόσο ακριβά ενοίκια. Επίσης Νέα Φιλαδέλφεια/Νέα Χαλκηδόνα αν έχεις μεταφορικό.

Δεν είχα κοιτάξει για αυτές τις περιοχές, τις έβαλα στην λίστα. Σε ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά τα 400€ μόνο για ενοίκιο. Επίσης μιας και θα μένεις μόνος νομίζω ότι και 40-45τμ σε καλύπτουν, εγώ σε 43τμ είμαι μια χαρά. Στα της αναζήτησης επειδή τα ενοίκια έχουν ανέβει σε παράλογα υψιλές τιμές απλά περίμενε να βρεις αυτόν που δεν προσπαθεί να εκμεταλλευτεί αλλά να νοικιάσει το σπίτι αναλογικά με την αξία του. Ίσως τώρα είναι μια κακή εποχή λόγω φοιτητών, δεν ξέρω βέβαια αν στην περιοχή που ψάχνεις ψάχνουν και αυτοί.

Ήμουν στην ίδια φάση πριν 2 μήνες, έβλεπα κάτι παράλογες τιμές του στυλ 15τμ 380€ παράκεντρο Θεσ/νικης και πολλά τέτοια κουλά, τελικά βρήκα με 270€ καράκεντρο, ΦΑ και νομίζω πως είναι απλά καλή τιμή.

Στα των υπόλοιπων εξόδων δε νομίζω να ξεπερνάς τα 30€/μήνα ΔΕΗ, 20€ ίντερνετ, 20€ (το πολύ) κοινόχρηστα,10€ νερό. Οπότε αν βρεις κάτι έως 350€ τα πάγια έξοδα του σπιτιού θα είναι κάτω από 450€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, christakos07 είπε

Υπερβολικά πράματα.

400 ενοίκιο, 20 ίντερνετ, 20 κοινόχρηστα, 50 το μήνα δεη, νερό 10 το μήνα.

Στη συνέχεια ανάλογα τις ορέξεις σου. Σουπερμάρκετ 150 εως 250 το μήνα. 

Έξοδα μετακίνησης, αν έχεις αμάξι.

Φαγητό από delivery,50-100 καθε μήνα.

Έξοδοι, διασκέδαση 50 εως 200.

Ζύγιζε τα ανάλογα την κατηγορία και κάνε τη σουμα.

Υπερβολικά είναι αυτά που γράφεις εσύ αδελφέ 

50€ ΔΕΗ.... 50€ plus είναι μόνο δημοτικά τέλη, δεδδηε, ερτ κτλ 

Κοινόχρηστα 20 € δεν υπάρχουν. 

Με 150€ suoemarket δεν παίρνεις ούτε τα βασικά. Και μια κονσέρβα τόνο να τρως την μέρα θέλεις 120€ τον μήνα 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex2020 είπε

Υπερβολικά είναι αυτά που γράφεις εσύ αδελφέ 

50€ ΔΕΗ.... 50€ plus είναι μόνο δημοτικά τέλη, δεδδηε, ερτ κτλ 

Κοινόχρηστα 20 € δεν υπάρχουν. 

Με 150€ suoemarket δεν παίρνεις ούτε τα βασικά. Και μια κονσέρβα τόνο να τρως την μέρα θέλεις 120€ τον μήνα 

Θα φωταγωγήσει το ΟΑΚΑ; Για ένα άτομο σε 50τμ σπίτι, τα 50ευρώ ανα μήνα στη ΔΕΗ είναι οκ.

Κοινόχρηστα να το δεχθώ και θα το ανεβάσω στα 30, άνευ πετρελαίου.

Ο τόνος είναι πανάκριβος. Γενικά είσαι εκτός πραγματικότητας ή είχες παχουλές τσέπες όσο μεγάλωνες. 200 ευρώ το μήνα για σούπερμαρκετ και εργένη είναι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Θα φωταγωγήσει το ΟΑΚΑ; Για ένα άτομο σε 50τμ σπίτι, τα 50ευρώ ανα μήνα στη ΔΕΗ είναι οκ.

Κοινόχρηστα να το δεχθώ και θα το ανεβάσω στα 30, άνευ πετρελαίου.

Ο τόνος είναι πανάκριβος. Γενικά είσαι εκτός πραγματικότητας ή είχες παχουλές τσέπες όσο μεγάλωνες. 200 ευρώ το μήνα για σούπερμαρκετ και εργένη είναι οκ.

Ρε φίλε άσε τους χαραχτηρισμους για το πως μεγάλωσα εγώ. 

200€ άμα τρως τι 5€ την μέρα;  Γιατί θέλεις και 100 €  για τα υπόλοιπα. 

Αρ δεν έχεις βάλει υερμανση στα κοινόχρηστα. Η θέρμανση πόσο είναι τον μήνα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχετικά άνετη ζωή είναι αρκετά υποκειμενικό. Με 1200 πάλι προσφορές θα ψάχνεις και θα σκέφτεσαι αν θα πας διακοπές. Απλά στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε  και σε σύγκριση με τον μισθό που παίρνουν οι περισσότεροι φαίνονται καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoroni92 είπε

(Χωρις να ξερω την ηλικια σου)Κάτσε 3 χρόνια με τους δικούς σου , μάζεψε χρήματα και μετά χτύπα δάνειο να αγοράσεις κάτι δικό σου .  Είναι κρίμα να σκας ενοίκιο 500 ευρώ για κάτι που δε θα γίνει ποτέ δικό σου.

Ειδικά αν περιμένεις αύξηση τα επόμενα χρόνια να φτάσεις τα 1400-1500 καθαρά.

Με 1000-1200 το μήνα και 3 χρόνια οικονομίες βγάζεις προκαταβολή για να αγορασεις σπίτι (στα ΒΠ κιολας)

Το ακούσαμε και αυτό...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Alex2020 είπε

Ρε φίλε άσε τους χαραχτηρισμους για το πως μεγάλωσα εγώ. 

200€ άμα τρως τι 5€ την μέρα;  Γιατί θέλεις και 100 €  για τα υπόλοιπα. 

Αρ δεν έχεις βάλει υερμανση στα κοινόχρηστα. Η θέρμανση πόσο είναι τον μήνα; 

Είναι πρόσθετο κόστος και φυσικά αφορά την περίοδο μέσα Νοέμβρη έως μέσα Μαρτίου. 

Στα 200 ευρώ σουπερ, προστίθενται και τα γούστα του απ έξω. Γύρω στα 100 ευρώ.

Επίσης μια τετραμελής οικογένεια με δύο μικρά παιδάκια θέλει 400-450 μηνιαίως για σούπερ. Λες να θέλει 300 ο εργένης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...