Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

8 με 10 χρόνια

Για αυτο και αυτοί οι μισθοί... Οι άνθρωποι στους οποίους αναφέρομαι εγω ειναι με προϋπηρεσία 3 έως 6 ετών.

Αλλα και παλι, με προϋπηρεσία 10 ετών δεν ειναι λίγος ένας μισθός της τάξης των 1300 - 1500;

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δίχως να θέλω να τσουβαλιάσω, άτομα με τα χρόνια προϋπηρεσίας που αναφέρετε λογικά θα βρίσκονται και σε μια σεβαστή ηλικία με ό,τι συνεπάγεται αυτό (π.χ. οικογένειες). Συνεπώς είναι λογικό με 1400€ να μην βγαίνουν.

Αλλά όταν συζητάμε για άτομο που θα πάει πρώτη φορά να μείνει μόνος, συνήθως αναφερόμαστε σε κάποιον νέο που μόλις τελείωσε τη Σχολή του ή/και βρήκε δουλειά. Σε αυτή την περίπτωση δεν έχει ούτε τον μισθό του πρώτου, ούτε τις υποχρεώσεις και τα έξοδά του. Συνεπώς, μπορεί να μείνει μόνος και με αρκετά λιγότερα από 1400€.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, merkon είπε

Για αυτο και αυτοί οι μισθοί... Οι άνθρωποι στους οποίους αναφέρομαι εγω ειναι με προϋπηρεσία 3 έως 6 ετών.

Αλλα και παλι, με προϋπηρεσία 10 ετών δεν ειναι λίγος ένας μισθός της τάξης των 1300 - 1500;

Χαμηλά λεφτά όντως και απορώ γιατί πολλοί συμβιβάζονται εδώ με λιγότερα. Μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα είναι κράτος-μέλος της ΕΕ, με κόστος διαβίωσης/φορολόγησης που προσεγγίζει τις πιο ισχυρές οικονομίες και με μισθούς αρκετά χαμηλότερους συγκριτικά. 

 

Μπορεί όποιος ζει/εργάζεται εξωτερικό σε πιο "ανεπτυγμένη" οικονομία να έχει διαφορετική οπτική, αλλά προσωπικά θεωρώ νορμάλ για manager με 10 χρόνια εμπειρία τα 2-4000 ευρώ. 

Επεξ/σία από Feregorn
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Feregorn είπε

Χαμηλά λεφτά όντως και απορώ γιατί πολλοί συμβιβάζονται εδώ με λιγότερα. Μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα είναι κράτος-μέλος της ΕΕ, με κόστος διαβίωσης/φορολόγησης που προσεγγίζει τις πιο ισχυρές οικονομίες και με μισθούς αρκετά χαμηλότερους συγκριτικά. 

Μπορεί όποιος ζει/εργάζεται εξωτερικό σε πιο "ανεπτυγμένη" οικονομία να έχει διαφορετική οπτική, αλλά προσωπικά θεωρώ νορμάλ για manager με 10 χρόνια εμπειρία τα 2-4000 ευρώ. 

Συμφωνω απολυτα φιλε, οπως λες η Ελλαδα σε πολλα πραγματα εχει ιδιο κοστος διαβιωσης ή ακομα και υψηλοτερο απο πολλες αλλες Ευρωπαικες και μη χωρες και οι μισθοι δυστυχως ειναι σε απελπιστικα χαμηλο επιπεδο.

Φυσικα και ενας μανατζερ θα επρεπε να βρισκεται σε αυτο το ευρος μισθου που αναφερεις, ειδικα οταν μιλαμε για προυπηρεσια 10+ ετων και 99% θα εχει καποιο πτυχιο και ισως και μεταπτυχιακο κατα πολυ μεγαλη πιθανοτητα, μιας που πλεον οι περισσοτεροι ειναι πτυχιουχοι τουλαχιστον μιας πανεπιστημιακης σχολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Feregorn είπε

Χαμηλά λεφτά όντως και απορώ γιατί πολλοί συμβιβάζονται εδώ με λιγότερα. Μην ξεχνάμε ότι η Ελλάδα είναι κράτος-μέλος της ΕΕ, με κόστος διαβίωσης/φορολόγησης που προσεγγίζει τις πιο ισχυρές οικονομίες και με μισθούς αρκετά χαμηλότερους συγκριτικά. 

Μπορεί όποιος ζει/εργάζεται εξωτερικό σε πιο "ανεπτυγμένη" οικονομία να έχει διαφορετική οπτική, αλλά προσωπικά θεωρώ νορμάλ για manager με 10 χρόνια εμπειρία τα 2-4000 ευρώ. 

Γελάω νευρικά με αυτά που γράφεις και εξηγούμαι. Δουλεύω σε τράπεζα, στα κόκκινα δάνεια, Νόμος Κατσέλη κλπ κλπ από το 2011. Είμαι 31. Έχω αποκτήσει τεράστια πείρα, μέσα στην υπηρεσία μου θεωρούμαι από τους πιο αξιόπιστους για την εξυπηρέτηση του δικτύου κλπ. Έχω φτιάξει ένα πολύ καλό βιογραφικό πάνω σε αυτό το κομμάτι. Βέβαια είμαι υπό το καθεστώς του ενοικιαζομενου στη τράπεζα (άλλο πονεμένο κομμάτι αυτό) και δεν υπάρχει μέλλον.

Απο πέρυσι λοιπόν ήρθαν τα περιβόητα ξένα funds τα οποία αγοράσανε μεγάλο χαρτοφυλάκιο από τις τράπεζες, και κάνανε φουλ προσλήψεις, λέω επιτέλους ήρθε η ώρα για να κάνω εξαργύρωση όλων αυτών των χρόνων. Έστειλα σε όλες σχεδόν, με καλέσανε όλα όσα έστειλα, οι συνεντεύξεις τσουλαγαν καλά, όλα αυτά που ζητούσαν ήταν αστεία όταν έχεις τόσα χρόνια στο χώρο. όταν φτάναμε στη κρίσιμη ερώτηση για πόσα χρήματα θα αφηνατε τη τράπεζα για να έρθετε, έλεγα δειλά δειλά το ποσό 1000-1100 ευρώ. Μου λέγανε ότι είναι πολλά και δε μπορούν να δώσουν τόσα χρήματα. Σε άνθρωπο 31 ετών με πτυχίο και προϋπηρεσία εννιά χρόνων. Στην Ελλάδα ψάχνουν σκλάβους μόνιμα. 

  • Like 8
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Edel είπε

Γελάω νευρικά με αυτά που γράφεις και εξηγούμαι. Δουλεύω σε τράπεζα, στα κόκκινα δάνεια, Νόμος Κατσέλη κλπ κλπ από το 2011. Είμαι 31. Έχω αποκτήσει τεράστια πείρα, μέσα στην υπηρεσία μου θεωρούμαι από τους πιο αξιόπιστους για την εξυπηρέτηση του δικτύου κλπ. Έχω φτιάξει ένα πολύ καλό βιογραφικό πάνω σε αυτό το κομμάτι. Βέβαια είμαι υπό το καθεστώς του ενοικιαζομενου στη τράπεζα (άλλο πονεμένο κομμάτι αυτό) και δεν υπάρχει μέλλον.

Απο πέρυσι λοιπόν ήρθαν τα περιβόητα ξένα funds τα οποία αγοράσανε μεγάλο χαρτοφυλάκιο από τις τράπεζες, και κάνανε φουλ προσλήψεις, λέω επιτέλους ήρθε η ώρα για να κάνω εξαργύρωση όλων αυτών των χρόνων. Έστειλα σε όλες σχεδόν, με καλέσανε όλα όσα έστειλα, οι συνεντεύξεις τσουλαγαν καλά, όλα αυτά που ζητούσαν ήταν αστεία όταν έχεις τόσα χρόνια στο χώρο. όταν φτάναμε στη κρίσιμη ερώτηση για πόσα χρήματα θα αφηνατε τη τράπεζα για να έρθετε, έλεγα δειλά δειλά το ποσό 1000-1100 ευρώ. Μου λέγανε ότι είναι πολλά και δε μπορούν να δώσουν τόσα χρήματα. Σε άνθρωπο 31 ετών με πτυχίο και προϋπηρεσία εννιά χρόνων. Στην Ελλάδα ψάχνουν σκλάβους μόνιμα. 

Τραγικα πραγματα δυστυχως που για ακομα μια φορα επιβεβαιωνουν αυτα που σκεφτομουν, δηλαδη την πληρη απουσια προοπτικης, εξελιξης και σοβαρων απολαβων στην Ελλαδα. Πολυ κριμα για ανθρωπους με σοβαρη και μεγαλη προυπηρεσια, με πτυχια, εξειδικευση κλπ, να υπαρχει τετοια εκμεταλλευση απο τις επιχειρησεις με την δικαιολογια οτι ειμαστε σε κριση και τα χρηματα που ζηταμε ειναι πολλα - ειδικα μαλιστα οταν μιλαμε για πολυεθνικες που για τις ιδιες θεσεις στο εξωτερικο δινουν πολυ περισσοτερα χρηματα.
Ειναι αναποφευκτο μετα οποιος εχει την δυναμη και τα προσοντα να φευγει στο εξωτερικο και να αναζητα την τυχη του εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, merkon είπε

Για αυτο και αυτοί οι μισθοί... Οι άνθρωποι στους οποίους αναφέρομαι εγω ειναι με προϋπηρεσία 3 έως 6 ετών.

Αλλα και παλι, με προϋπηρεσία 10 ετών δεν ειναι λίγος ένας μισθός της τάξης των 1300 - 1500;

Δυστυχώς δεν υπάρχουν τέτοιοι μισθοί στην Ελλάδα για τους περισσότερους μισθωτούς.

Δεν μπορούμε να τσουβαλιάσουμε όλες τις περιπτώσεις. 10 χρόνια προϋπηρεσία σε ποιο αντικείμενο; Πιτσαδόρος, γιατρός, delivery, υπάλληλος ταμείου, δικηγόρος; Εξαρτάται επίσης και από τις γνώσεις που έχει ο καθένας στο αντικείμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 11:48 ΠΜ, koulouri είπε

λιπασματα ή/και φαρμακα γεωργικα!
Θα πω οτι ειναι καλός γιατι βλεπω πως προσαρμοζεται στον τροπο που μιλαει σε καθε πελατη!..
Τωρα αν ξερει τοσο καλα χημεια, αρρωστιες φυτων, πως λειτουργει το καθε φαρμακο κ.α. δε μπορω να σου πω με σιγουρια
( προσωπικη εκτιμηση ειναι πως δε τα γνωριζει τοσο καλα οσο αλλοι ).

 

Στην Monsanto δουλευει ή στην Bayer?Ρωταω γιατι εχω κολλητο γεωπονο με δικο του μαγαζι ο οποιος κανει τζιρο 200 χιλιαρικα το χρονο και 25 χιλ καθαρα δεν παιζει να του μενουν.

Επισης διαβαζω προυπηρεσια 8 χρονια λεει ο αλλος,εργενης 31 χρονων και θελει 1400 ευρω καθαρα.Δλδ οταν γινετε 50 χρονων με 30 χρονια προυπηρεσια και 3 παιδια,θα θελετε κανενα 10χιλιαρο μισθο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λέξη μονσάτο την έχω ξανακούσει οπότε ή σε αυτήν ή σε μεγάλη ανταγωνίστρια της.. 

Βέβαια διαφωνώ σε αυτό που λες, ο μισθός δεν πρέπει να χει γραμμική αύξηση, αλλά στα 10 χρόνια θα πρέπει να σου καλύπτει μια καλή ποιοτική ζωή... 

πότε πρέπει να πάρεις 2.000; στα 65;;

τότε δε θα σε νοιάζει τόσο ο μισθός όσο αλλά προνόμια/bonus της δουλειάς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Στην Monsanto δουλευει ή στην Bayer?Ρωταω γιατι εχω κολλητο γεωπονο με δικο του μαγαζι ο οποιος κανει τζιρο 200 χιλιαρικα το χρονο και 25 χιλ καθαρα δεν παιζει να του μενουν.

Επισης διαβαζω προυπηρεσια 8 χρονια λεει ο αλλος,εργενης 31 χρονων και θελει 1400 ευρω καθαρα.Δλδ οταν γινετε 50 χρονων με 30 χρονια προυπηρεσια και 3 παιδια,θα θελετε κανενα 10χιλιαρο μισθο?

Άποψη μου ο μισθός δε πρέπει να πηγαίνει με την ηλικία, αλλά με βαση την προϋπηρεσία και το τι μπορεί να φέρει στην εταιρεία ο κάθε εργαζόμενος.

Δηλαδή τι σημασία έχει που το παιδί είναι 31 ετων; Δουλεύει ήδη 8 χρόνια και έχει αναπτύξει κάποια skills και κάποιες δεξιότητες τις οποίες ο εργοδότης θα πληρώσει κάτι παραπάνω για να πάρει, αλλιώς ας επιλέξει κάποιον με 2 χρόνια προϋπηρεσία ή και με καθόλου και ας του δίνει λιγότερα χρήματα. 

Λογικό είναι ο άνθρωπος να θέλει ένα συγκεκριμένο ποσό σαν μισθό εφόσον έχει πτυχίο, σπουδές και εχει εργαστεί επί 8 χρόνια στον συγκεκριμένο τομέα. Δε νομίζω ότι πρέπει να γίνουμε 60 χρόνων για να φτάσουμε να ζητάμε 1400 ευρώ καθαρά έχοντας 35 και 40 χρόνια προϋπηρεσία και ας μη ξεχνάμε πως στην ελληνική πραγματικότητα ποιος άνθρωπος άνω των 40-45 βρίσκει δουλειά εύκολα στις μερες μας ή αλλάζει εταιρεία για να εξελιχθεί; Και μόνο η ηλικία του και οι απαιτήσεις που θα έχει σε απολαβές και σε benefits θα κάνουν το εργοδότη να προτιμήσει νεαροτερης ηλικίας άτομο με πολύ λιγότερα χρήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα παιζει ρολο και η θεση.Δεν μπορει δλδ εγω επειδη ειμαι 8 χρονια σε καποια θεση απο την οποια αν φυγω,αυριο κιολας μπορει να την αναπληρωσει καποιος αλλος,να ζηταω 1400€ μισθο επειδη εχω μαθει πολλα πραγματα και εχω εργαστει στην συγκεκριμενη θεση 8 ολοκληρα χρονια.Τον μεγαλο μισθο τον παιρνει ο αναντικαταστατος,ετσι πιστευω τουλαχιστον.Για να ζητησεις μεγαλο μισθο,πρεπει να εχεις και καπου να πατησεις,οτι αν του φυγεις δλδ τον μαμησες.Τεσπα,η αληθεια ειναι οτι μεγαλο μισθο πληρωνει ο εργοδοτης που καταλαβαινει τι αξιζεις και τετοιοι στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι.Οι υπολοιποι που κοιτανε πως θα γλιτωσουν και το 1 ευρω δεν πληρωνουν,οση προυπηρεσια και να εχεις,οσο καλος και να εισαι.

Ο εργοδοτης μου εχει 14 εργοστασια στην Ελλαδα,(εκκοκιστηρια).Ο ανθρωπος καταλαβαινει οταν πας και του ζητας το οτιδηποτε.Πληρωνει πριν της ωρας του (το δωρο μας το εβαλε απο την Τριτη πχ) και γενικα οτι και να ζητησεις(αν ειναι λογικο παντα) το παιρνεις.Οταν ξεκινησα την δουλεια επαιρνα 800 ευρω και εκανα 60 χιλ για να παω στη δουλεια.Αφου περασαν κατι μηνες και εδειξα τι αξιζω,ζητησα καποια λεφτα για βενζινες γιατι ειμαι μακρια.Στην επομενη πληρωμη εγιναν 950€ και σκεψου ειμαι 8 μηνες στη δουλεια.Ειχε 30 αιτησεις για ηλεκτρολογους,εμενα κρατησε και οτι ζητησα μου το εδωσε.Ξεκινησε με 1 εργοστασιο και τα εκανε 14,κατι λεει νομιζω.Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι τετοιοι εργοδοτες.Τεσπα,κουβεντα να γινεται.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς μπραβο σου για την αυξηση ( δε το λεω ειρωνικα, ειναι πολυ ευχαριστο )
απο αυτα που εμαθα στην Οργ και Διοικ ειναι πως σε μια εταιρεια κοστιζει η απωλεια ενος υπαλληλου.. 6 μηνες περιπου κανει στον νεο υπαλληλο να φτασει τον παλιο!
+ πολλα αλλα που χανει η εταιρεια απο τον υπαλληλο που φευγει ( εμπειρια που κουβαλαει, know how, συνηθειες της εταιρεις κ.α. )
το κοστος στην εταιρεια να εκπαιδευσει τον νεο υπαλληλο.. το κοστος δεν θα ειναι παντα ζεστο χρημα, αλλα στο τελος αυτο το κοστος, εργατωρες, χασουρα, φυρα που μετατρεπεται σε χρημα!
Βεβαια συνηθως ο Ελληνας εργοδοτης δε βλεπει αυτο παρα μονο ποσα θα πληρωσει τον επομενο μηνα!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, koulouri είπε

Καταρχάς μπραβο σου για την αυξηση ( δε το λεω ειρωνικα, ειναι πολυ ευχαριστο )
απο αυτα που εμαθα στην Οργ και Διοικ ειναι πως σε μια εταιρεια κοστιζει η απωλεια ενος υπαλληλου.. 6 μηνες περιπου κανει στον νεο υπαλληλο να φτασει τον παλιο!
+ πολλα αλλα που χανει η εταιρεια απο τον υπαλληλο που φευγει ( εμπειρια που κουβαλαει, know how, συνηθειες της εταιρεις κ.α. )
το κοστος στην εταιρεια να εκπαιδευσει τον νεο υπαλληλο.. το κοστος δεν θα ειναι παντα ζεστο χρημα, αλλα στο τελος αυτο το κοστος, εργατωρες, χασουρα, φυρα που μετατρεπεται σε χρημα!
Βεβαια συνηθως ο Ελληνας εργοδοτης δε βλεπει αυτο παρα μονο ποσα θα πληρωσει τον επομενο μηνα!

Μπα....

Οποία "εταιρεία" μπαίνει στον κόπο για εκπαίδευση ξέρει πολύ καλά τι χάνει ή τι θα χάσει.

Το δύσκολο στην εποχή μας είναι σε αυτές τις εταιρείες να αρέσεις σε όλους γιατί είναι πολλοί εκεί μέσα..από τον ποιο μικρό μέχρι τον ποιο μεγάλο(πολύ συνηθισμένο στην Ελλάδα).

Αν πάει κάτι λάθος είτε από την πλευρά σου είτε από την πλευρά τους τότε δεν θα πουν όχι σε μια απόλυση λόγο του ότι σε εκπαίδευσαν...με ότι συνεπάγεται αυτό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

sort story :

δούλεψα ένα ~8μηνο σε μια εταιρία που είχε μικρό μπάτζετ. 

συνέχεια επευφημουσαν τον άλλον συνάδελφο που έκανε το ίδιο με μένα.. 

Οπότε στραβωσα άσχημα γιατί εγώ έκανα όλη τη δουλειά και...

τους τελευταίους ~3 μήνες πήγαινα έκανα μόνο ότι μου αναλογούσε χωρίς κουβεντουλες, χαβαλέ κλπ.. 

Τον άλλον συνάδελφο το κράτησαν, εγώ έφυγα μόλις τελείωσε η σύμβαση χωρίς να αφήσω περιθώριο συζήτησης ανανέωσης.. 

Με πήρανε αρκετές φορές να με ρωτήσουν πως κάνουμε κάποια πράγματα, πως λειτουργεί το ένα ή το άλλο... τους έδινα λύση (τις πρώτες φορές) αλλά πάντα ρωτούσα: ο Νίκος (συνάδελφος) εκεί δεν είναι, γιατί δεν τον ρωτάτε;;; 

με τα πολλά σταμάτησα να το σηκώνω. 

έμαθα ότι τον  Νίκο τον διωξανε... 

Άρα έχεις δίκιο ότι πρέπει να τα πηγαίνεις καλά με όλους, αλλα πρέπει να γνωρίζεις κιόλας το αντικείμενο και δυστυχώς οι εταιρείες μικρές ή μεγάλες δεν συνηθίζουν να έχουν την πλήρη εικόνα όταν παίρνουν τέτοιες αποφάσεις..

Όταν ζήτησα από τον διευθυντή (~2 Χρόνια μετά) συστατική ήταν πολύ ευγενικός και χαρούμενος που με άκουσε, μου την έστειλε και μου ευχήθηκε το καλύτερο γιατί λέει το αξίζω.. 

🤷🏼‍♂️

Εντελη δεν ήταν sort story 

Επεξ/σία από koulouri
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα παιζει ρολο και η θεση.Δεν μπορει δλδ εγω επειδη ειμαι 8 χρονια σε καποια θεση απο την οποια αν φυγω,αυριο κιολας μπορει να την αναπληρωσει καποιος αλλος,να ζηταω 1400€ μισθο επειδη εχω μαθει πολλα πραγματα και εχω εργαστει στην συγκεκριμενη θεση 8 ολοκληρα χρονια.Τον μεγαλο μισθο τον παιρνει ο αναντικαταστατος,ετσι πιστευω τουλαχιστον.Για να ζητησεις μεγαλο μισθο,πρεπει να εχεις και καπου να πατησεις,οτι αν του φυγεις δλδ τον μαμησες.Τεσπα,η αληθεια ειναι οτι μεγαλο μισθο πληρωνει ο εργοδοτης που καταλαβαινει τι αξιζεις και τετοιοι στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι.Οι υπολοιποι που κοιτανε πως θα γλιτωσουν και το 1 ευρω δεν πληρωνουν,οση προυπηρεσια και να εχεις,οσο καλος και να εισαι.

Το πρόβλημα είναι ότι εκ των πραγμάτων δεν γίνεται όλοι να είναι εξειδικευμένοι και αναντικατάστατοι. Σε όποιον κλάδο και να βρίσκεσαι ισχύει αυτό. Μπορώ να καταλάβω τον πόνο κάποιου που είναι 30 - 40 ετών και δεν έχει αγγίξει το χιλιάρικο ακόμη. Είναι πολλοί που βρίσκονται σε αυτήν την θέση και όσοι δεν έχουν συντάξεις από γονείς ή κανένα ακίνητο κληρονομιά καταδικάζονται να γίνουν "φτωχοί" χωρίς να φταίνε. Πρέπει να υπάρχει κάποια μέριμνα για τον μέσο άνθρωπο που είναι ένα μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού και δεν μπορεί να είναι αναντικατάστατος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...