Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/4/2020 στις 11:34 ΠΜ, Edel είπε

Γελάω νευρικά με αυτά που γράφεις και εξηγούμαι. Δουλεύω σε τράπεζα, στα κόκκινα δάνεια, Νόμος Κατσέλη κλπ κλπ από το 2011. Είμαι 31. Έχω αποκτήσει τεράστια πείρα, μέσα στην υπηρεσία μου θεωρούμαι από τους πιο αξιόπιστους για την εξυπηρέτηση του δικτύου κλπ. Έχω φτιάξει ένα πολύ καλό βιογραφικό πάνω σε αυτό το κομμάτι. Βέβαια είμαι υπό το καθεστώς του ενοικιαζομενου στη τράπεζα (άλλο πονεμένο κομμάτι αυτό) και δεν υπάρχει μέλλον.

Απο πέρυσι λοιπόν ήρθαν τα περιβόητα ξένα funds τα οποία αγοράσανε μεγάλο χαρτοφυλάκιο από τις τράπεζες, και κάνανε φουλ προσλήψεις, λέω επιτέλους ήρθε η ώρα για να κάνω εξαργύρωση όλων αυτών των χρόνων. Έστειλα σε όλες σχεδόν, με καλέσανε όλα όσα έστειλα, οι συνεντεύξεις τσουλαγαν καλά, όλα αυτά που ζητούσαν ήταν αστεία όταν έχεις τόσα χρόνια στο χώρο. όταν φτάναμε στη κρίσιμη ερώτηση για πόσα χρήματα θα αφηνατε τη τράπεζα για να έρθετε, έλεγα δειλά δειλά το ποσό 1000-1100 ευρώ. Μου λέγανε ότι είναι πολλά και δε μπορούν να δώσουν τόσα χρήματα. Σε άνθρωπο 31 ετών με πτυχίο και προϋπηρεσία εννιά χρόνων. Στην Ελλάδα ψάχνουν σκλάβους μόνιμα. 

Επειδή φαντάζομαι σε ποια τράπεζα εργάζεσαι, μιας και εχω περάσει από το ίδιο τμήμα ως ενοικιαζόμενος, θα σου έλεγα οτι ίσως έχεις λάθος εντύπωση για το τι θεωρείται αναντικατάστατο από τον εργοδότη σου. Δυστυχώς η Διεύθυνση Καθυστερήσεων αποτελεί ένα κόστος για την κάθε τράπεζα, μιας και αν όλοι πλήρωναν τις υποχρεώσεις τους, αν δεν υπήρχε η στρέβλωση της αγοράς λ´ογω της Κατσελη, το τμήμα απλώς δεν θα υπήρχε. Όποτε δουλεύεις για τράπεζα και όχι σε τράπεζα.

 

Δεν είσαι υπάλληλος της τράπεζας δυστυχώς, με οτι αυτό συνεπάγεται για τα δικαιώματα σου και τις πιθανότητες εξελιξης σου( αν και μάλλον δουλεύεις εντός του κτιρίου και παρέα με κανονικούς υπαλλήλους της τράπεζας), όποτε η οποία εργασιακή σου εμπειρία αναγνωρίζεται ως υπάλληλος γραφείου, αυτό γράφει άλλωστε και μάλλον η σύμβαση σου. 

Μια πολύ φιλική συμβουλή μιας και είσαι 31, προσπάθησε να φύγεις από αυτό το τομέα αλλιώς θα σε αναγνωρίζουν μια ζωή ως ένα υπάλληλο γραφείου, ληξιπρόθεσμων οφειλών κλπ, με αποτέλεσμα ποτε να μην μπορέσεις να διεκδικήσεις μισθό της προκοπής.

 

Επεξ/σία από Gataros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, koulouri είπε

sort story :

δούλεψα ένα ~8μηνο σε μια εταιρία που είχε μικρό μπάτζετ. 

συνέχεια επευφημουσαν τον άλλον συνάδελφο που έκανε το ίδιο με μένα.. 

Οπότε στραβωσα άσχημα γιατί εγώ έκανα όλη τη δουλειά και...

τους τελευταίους ~3 μήνες πήγαινα έκανα μόνο ότι μου αναλογούσε χωρίς κουβεντουλες, χαβαλέ κλπ.. 

Τον άλλον συνάδελφο το κράτησαν, εγώ έφυγα μόλις τελείωσε η σύμβαση χωρίς να αφήσω περιθώριο συζήτησης ανανέωσης.. 

Με πήρανε αρκετές φορές να με ρωτήσουν πως κάνουμε κάποια πράγματα, πως λειτουργεί το ένα ή το άλλο... τους έδινα λύση (τις πρώτες φορές) αλλά πάντα ρωτούσα: ο Νίκος (συνάδελφος) εκεί δεν είναι, γιατί δεν τον ρωτάτε;;; 

με τα πολλά σταμάτησα να το σηκώνω. 

έμαθα ότι τον  Νίκο τον διωξανε... 

Άρα έχεις δίκιο ότι πρέπει να τα πηγαίνεις καλά με όλους, αλλα πρέπει να γνωρίζεις κιόλας το αντικείμενο και δυστυχώς οι εταιρείες μικρές ή μεγάλες δεν συνηθίζουν να έχουν την πλήρη εικόνα όταν παίρνουν τέτοιες αποφάσεις..

Όταν ζήτησα από τον διευθυντή συστατική ήταν πολύ ευγενικός και χαρούμενος που με άκουσε, μου την έστειλε και μου ευχήθηκε το καλύτερο γιατί λέει το αξίζω.. 

🤷🏼‍♂️

Εντελη δεν ήταν sort story 

Έχεις δίκιο, πιο πολύ σε ranking φέρνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα παιζει ρολο και η θεση.Δεν μπορει δλδ εγω επειδη ειμαι 8 χρονια σε καποια θεση απο την οποια αν φυγω,αυριο κιολας μπορει να την αναπληρωσει καποιος αλλος,να ζηταω 1400€ μισθο επειδη εχω μαθει πολλα πραγματα και εχω εργαστει στην συγκεκριμενη θεση 8 ολοκληρα χρονια.Τον μεγαλο μισθο τον παιρνει ο αναντικαταστατος,ετσι πιστευω τουλαχιστον.Για να ζητησεις μεγαλο μισθο,πρεπει να εχεις και καπου να πατησεις,οτι αν του φυγεις δλδ τον μαμησες.Τεσπα,η αληθεια ειναι οτι μεγαλο μισθο πληρωνει ο εργοδοτης που καταλαβαινει τι αξιζεις και τετοιοι στην Ελλαδα ειναι ελαχιστοι.Οι υπολοιποι που κοιτανε πως θα γλιτωσουν και το 1 ευρω δεν πληρωνουν,οση προυπηρεσια και να εχεις,οσο καλος και να εισαι.

Ο εργοδοτης μου εχει 14 εργοστασια στην Ελλαδα,(εκκοκιστηρια).Ο ανθρωπος καταλαβαινει οταν πας και του ζητας το οτιδηποτε.Πληρωνει πριν της ωρας του (το δωρο μας το εβαλε απο την Τριτη πχ) και γενικα οτι και να ζητησεις(αν ειναι λογικο παντα) το παιρνεις.Οταν ξεκινησα την δουλεια επαιρνα 800 ευρω και εκανα 60 χιλ για να παω στη δουλεια.Αφου περασαν κατι μηνες και εδειξα τι αξιζω,ζητησα καποια λεφτα για βενζινες γιατι ειμαι μακρια.Στην επομενη πληρωμη εγιναν 950€ και σκεψου ειμαι 8 μηνες στη δουλεια.Ειχε 30 αιτησεις για ηλεκτρολογους,εμενα κρατησε και οτι ζητησα μου το εδωσε.Ξεκινησε με 1 εργοστασιο και τα εκανε 14,κατι λεει νομιζω.Δεν νομιζω να υπαρχουν πολλοι τετοιοι εργοδοτες.Τεσπα,κουβεντα να γινεται.

Πολυ ωραια ολα αυτα που λες για τον εργοδοτη σου και την αυξηση που σου εκανε εντος 8 μηνων κλπ, παρολα αυτα εγω θα ρωτησω το εξης:
Τι ειδους πτυχια και προυπηρεσια εχεις; 
Θεωρεις οτι τα 950 ειναι οκ για αυτο που αξιζεις, για το background σου και την ταλαιπωρια των 120χλμ (60+60 αν καταλαβα καλα);

Ειδικα αν ειναι τοσο καλος εργοδοτης και εχει 14 ολοκληρα εργοστασια, που προφανως για να αναπτυχθει τοσο η εταιρεια του σημαινει πως τα παει καλα στην αγορα, γιατι δεν εχει την δυνατοτητα να δωσει ενα πιο αξιοπρεπη μισθο; Γιατι δε νομιζω τα 950 ευρω να ειναι αρκετα για την ελληνικη πραγματικοτητα του σημερα.... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, koulouri είπε

Καταρχάς μπραβο σου για την αυξηση ( δε το λεω ειρωνικα, ειναι πολυ ευχαριστο )
απο αυτα που εμαθα στην Οργ και Διοικ ειναι πως σε μια εταιρεια κοστιζει η απωλεια ενος υπαλληλου.. 6 μηνες περιπου κανει στον νεο υπαλληλο να φτασει τον παλιο!
+ πολλα αλλα που χανει η εταιρεια απο τον υπαλληλο που φευγει ( εμπειρια που κουβαλαει, know how, συνηθειες της εταιρεις κ.α. )
το κοστος στην εταιρεια να εκπαιδευσει τον νεο υπαλληλο.. το κοστος δεν θα ειναι παντα ζεστο χρημα, αλλα στο τελος αυτο το κοστος, εργατωρες, χασουρα, φυρα που μετατρεπεται σε χρημα!
Βεβαια συνηθως ο Ελληνας εργοδοτης δε βλεπει αυτο παρα μονο ποσα θα πληρωσει τον επομενο μηνα!

Δεν ζητησα αυξηση,δεν ειμαι τοσο καυσαεριο να ζητησω αυξηση απο τον εργοδοτη για τον οποιο δουλευω μονο κατι μηνες.Οταν μαλιστα η δουλεια ειναι 5ημερο 8ωρο αυστηροτατο.Οταν τον χειμωνα καθομαι 2 μηνες και πληρωνομαι κανονικοτατα.Οταν μπαινω φυλακας οποτε θελω (απο Φεβρουαριο μεχρι Ιουνιο μονο)και παιρνω περιπου 250€ περισσοτερα.Απλα ακουσε καλα λογια και επεμενε να μου παρει "συνεντευξη" και καλα,γνωριμια πιο πολυ.Απλα το εφερε η κουβεντα,με ρωτησε που μενω,του ειπα.Μου λεει κατσε,ποσα χιλ κανεις?Του λεω 60,μου λεει πρεπει να εχεις αρκετα καυσιμα,ε κανενα 150 περιπου του λεω.Με ρωτησε μετα ποιος ειναι ο μισθος σου,του λεω 800 μου βαζει ο λογιστης.Μετα μου κανει,δλδ σου μενουν 650€?Ναι του λεω,ενταξει θα το κανονισω εγω μου ειπε.Αυτο,δεν ζητησα κατι εγω δλδ.Αυτο ειναι να καταλαβαινει ο εργοδοτης.Αυτο που λες στο τελος ειναι,οι εργοδοτες δεν βλεπουν μακροπροθεσμα την χασουρα,μονο βραχυπροθεσμα και εκει την πατανε.

2 λεπτά πριν, merkon είπε

Πολυ ωραια ολα αυτα που λες για τον εργοδοτη σου και την αυξηση που σου εκανε εντος 8 μηνων κλπ, παρολα αυτα εγω θα ρωτησω το εξης:
Τι ειδους πτυχια και προυπηρεσια εχεις; 
Θεωρεις οτι τα 950 ειναι οκ για αυτο που αξιζεις, για το background σου και την ταλαιπωρια των 120χλμ (60+60 αν καταλαβα καλα);

Ειδικα αν ειναι τοσο καλος εργοδοτης και εχει 14 ολοκληρα εργοστασια, που προφανως για να αναπτυχθει τοσο η εταιρεια του σημαινει πως τα παει καλα στην αγορα, γιατι δεν εχει την δυνατοτητα να δωσει ενα πιο αξιοπρεπη μισθο; Γιατι δε νομιζω τα 950 ευρω να ειναι αρκετα για την ελληνικη πραγματικοτητα του σημερα.... 

 

Ηλεκτρολογος ειμαι,30+30 ειναι η διαδρομη.Διαβασα τι εγραψα πιο πανω και θα καταλαβεις γιατι ειναι αρκετα καλα λεφτα αυτα που παιρνω.Οταν καθε 3ετια ανεβαινεις κανενα 80ευρω,ναι θεωρω οτι καλα ειναι.Οχι για την Ελληνικη πραγματικοτητα,σιγουρα εγω με 15 χρονια στην πλατη σαν ηλεκτρολογος και με αδειες ασκησεως θα ηθελα να ειμαι κοντα στο 1200αρι αλλα πιστευω με τα χρονια(αν δεν συμβει τιποτα το συνταρακτικο) να τα φτασω και να τα περασω.Ενταξει παιδια,πρεπει να ριξουμε και λιγο τα στανταρ αν θελουμε να εχουμε δουλεια,η γνωμη μου ειναι.Το οτι αυτος κανει καποια δις τζιρο το χρονο δεν σημαινει οτι θα τα μοιραστουμε κιολας.Φιλικα παντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2020 στις 4:22 ΜΜ, Speculoos είπε

Σε ποιον κόσμο και σε ποια ηλικία αυτό το σενάριο γιατί κάτι τέτοιο δεν παίζει πουθενά σε καμία mainstream οικονομία.

Καλημερα.

Σε κανεναν, τουλαχιστον νομιμα χαχχαχ για αυτο το ανεφερα ως ουτοπικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Aztec είπε

Έχει ορισμένα σημεία στα οποία συμφωνώ.  Η έννοια της ανεξαρτησίας είναι σχετική. Έχω φίλους που είναι "ανεξάρτητοι" αλλά πηγαίνουν κάθε μέρα για φαγητό στους γονείς τους.

Στην πράξη, αν δεν είσαι τύπος που έχει κάθε μέρα διαφορετική γυναίκα και δεν κάνεις πάρτι με φίλους, δεν είναι και 100% απαραίτητο να έχεις δικό σου σπίτι.

Μπορείς να έχεις το δικό σου δωμάτιο στο πατρικό και να είσαι άνετος σε αρκετά ζητήματα (διαβάζεις, βλέπεις ταινίες κλπ).

Όταν χρειάζεται νοικιάζεις κανένα ξενοδοχείο, σου περισσεύουν χρήματα για ταξίδια.

Εφόσον βέβαια οι γονείς σου είναι νορμάλ και δεν κάνουν φασαρία και δεν είναι ενοχλητικοί. Εννοείται βέβαια πως το ιδανικό είναι να έχεις οικονομική άνεση για να τα έχεις όλα (και σπίτι και άνεση).

Γενικά βέβαια η συγκατοίκηση είναι δύσκολη με οποιονδήποτε, είτε είναι γυναίκα, είτε φίλος είτε γονείς.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραφα σε άλλο ποστ ότι δύσκολα θα έφευγα από το σπίτι για να μείνω μόνος επειδή δεν ξέρω να μαγειρεύω, επειδή θα ένιωθα μόνος κ.ο.κ. Πολλές φορές δεν είναι στο χέρι μας όμως. Όταν οι γονείς αρχίζουν να πετάνε μπηχτές περί του πότε θα παντρευτείς, τι θα κάνεις στη ζωή σου, είναι σα να σου λένε "φύγε" γιατί σου λένε ότι δεν εγκρίνουν τον τρόπο ζωής σου. Και καλώς ή κακώς η καραντίνα και η μαζική κλεισούρα, βγάζει στην επιφάνεια τέτοιες συμπεριφορές.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasipar134 είπε

Μην ανησυχείτε φτάνει η ώρα του τέλους (επιτέλους) του airbnb λόγω covid και ελπίζω να βάλουν μυαλό πολλοί με τα ενοίκια... 

ναι αλλά θα πέσουν τα ενοίκια λόγω ανεργίας και μείωσης μισθών... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Aztec είπε

Δεν είμαι αρνητική απαραίτητα σε αυτό που αναφέρει ο τίτλος, στο να επιστρέψεις στο πατρικό σου κάποια στιγμή (κατά τη γνώμη μου βέβαια δεν μπορεί να είναι μακροπρόθεσμο), αλλά ο τρόπος που το παρουσιάζει είναι εντελώς ψυχρός και οι λόγοι είναι καθαρά υπολογιστικοί. Για influencer που λέει ότι είναι, εμένα σίγουρα δε θα με παρακινούσε πάντως.

Θα μπορούσα σίγουρα να δεχτώ κάποια πρόσκαιρη οικονομική αδυναμία ή ακομα περισσότερο το να μη θες να νιώθεις μοναξιά όπως ανέφερε και κάποιος άλλος νωρίτερα, αλλά αυτός στο βίντεο μιλάει συνεχώς για το πόσο λιγότερα έξοδα θα έχεις αφού θα σου μαγειρεύουν, θα σου πλένουν, θα κάνουν τα ψώνια κλπ οι γονείς σου γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν, αυτό αναφέρει. Επίσης αυτό που λέει, το να έρθουν οι γονείς σου στο σπίτι που εσύ έχεις διαλέξει για να μη χάσεις τους ρυθμούς που έχεις συνηθίσει, είναι ανήκουστο. Δηλαδή και να να μείνεις πάλι μαζί τους με το έτσι θέλω και να τους φέρεις στο δικό σου σπίτι αντί να πας εσύ στο δικό τους που πιθανώς το διάλεξαν μετά από πολλά χρόνια σκληρής δουλειάς για να είναι κάπου πιο ήσυχα, σε μέρος με πιο πολύ πράσινο κλπ. Δεν αναφέρει πουθενά για τη χαρά που θα έχεις να είσαι και πάλι με κάποιους που σε αγαπούν, να περνάτε χρόνο μαζί αντί να είσαι μόνος σου, να τρως μονος σου, να μη σε περιμένει κάποιος στο σπίτι. Θα το δεχόμουν πολύ περισσότερο από αυτή την οπτική παρά από το να βγάλουμε το κομπιουτεράκι και να μετράμε.

Στο θέμα τώρα, εγώ θεωρώ πως για να μένεις μόνος σου και να περνάς καλά χωρίς υπερβολές, είτε προς τη μεριά της σπατάλης είτε προς τη μεριά της μιζέριας, χρειάζεσαι τουλάχιστον 700 ευρώ αν μένεις σε δικό σου σπίτι, αν μένεις σε ενοίκιο προσθέστε και τα λεφτά του ενοικίου, ας υποθέσουμε 300-400 ευρώ ένα μέσο ενοίκιο (αναφέρομαι σε ανάγκες ενός ατόμου ή ενός ζευγαριού). Από εκεί και πέρα το πότε θα φύγει ο καθένας από το σπίτι του είναι προσωπική του απόφαση και οικογενειακή σε ένα βαθμό γιατί όσο μένει με τους γονείς του έχουν και εκεινοι λόγο, και καλό θα ήταν να μην κρίνουμε κανέναν για τις επιλογές του γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, 1comment είπε

Έγραφα σε άλλο ποστ ότι δύσκολα θα έφευγα από το σπίτι για να μείνω μόνος επειδή δεν ξέρω να μαγειρεύω, επειδή θα ένιωθα μόνος κ.ο.κ. Πολλές φορές δεν είναι στο χέρι μας όμως. Όταν οι γονείς αρχίζουν να πετάνε μπηχτές περί του πότε θα παντρευτείς, τι θα κάνεις στη ζωή σου, είναι σα να σου λένε "φύγε" γιατί σου λένε ότι δεν εγκρίνουν τον τρόπο ζωής σου. Και καλώς ή κακώς η καραντίνα και η μαζική κλεισούρα, βγάζει στην επιφάνεια τέτοιες συμπεριφορές.

Στα 22-23 μου έφυγα να μείνω μόνος σε τελείως διαφορετικό μέρος από τους γονείς. Δεν ήξερα ούτε να μαγειρεύω ούτε τίποτα, μιας και τα προηγούμενα χρόνια ήμουν σε Στρατιωτική Σχολή οπότε καταλαβαίνεις πως η Υπηρεσία είχε μεριμνήσει για τέτοια θέματα. Ούτε είχα αισθανθεί ποτέ μου μοναξιά.

Με το που έμεινα, λοιπόν, μόνος σκεφτόμουν όπως εσύ, ότι πλέον είμαι μόνος και θα πρέπει να κάνω τόσα πράγματα που δεν έχω ξανακάνει. Στην πραγματικότητα, όμως, δεν ήταν έτσι. Λίγο οι πρώτες μέρες που ασχολείσαι με το σπίτι, λίγο η δουλειά που πρέπει παράλληλα να προσαρμοστείς στους νέους ρυθμούς και στο νέο κλίμα, λίγο οι όποιες υποχρεώσεις.... προσαρμόζεσαι πολύ γρήγορα. Γεμίζεις το πρόγραμμά σου, και σταδιακά βλέπεις πως όλα λύνονται. Μέχρι να ξεμπερδέψεις με όλα αυτά, έχεις ήδη γνωρίσει νέα άτομα με τα οποία κάνεις παρέα, έχεις ήδη αρχίσει τα πρώτα δειλά σου βήματα στην μαγειρική (και προσωπικά την αγάπησα), όπως και την ασχολία σου με το σπίτι και τις όποιες απορρέουσες υποχρεώσεις.

Παράλληλα ευχαριστιέσαι κάθε μέρα την "ανεξαρτησία" και την "ελευθερία" σου.

Πιστεύω (και λογικό είναι, δεν σε κατακρίνω) πως το βλέπεις λίγο μονοδιάστατα. Φαντάζεσαι απλά τον εαυτό σου μόνο μέσα σε ένα διαμέρισμα, οπότε είναι λογικό να προκύπτουν τέτοια συναισθήματα. Έτσι αισθάνθηκα κι εγώ αρχικά. Εάν, όμως, δεις το "big picture" που λένε, θα διαπιστώσεις πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Δεν πέφτεις αυτομάτως στα βαθιά.

Σίγουρα το πατρικό σπίτι και γενικότερα η κοντινή επαφή με οικεία άτομα σου προσφέρει πολλά, μεταξύ άλλων και το συναίσθημα της σταθερότητας και της σιγουριάς, αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα όταν μετακομίζεις κάπου μόνος. Σίγουρα, βέβαια, εξαρτάται και από το άτομο.

Βέβαια είναι μεγάλο θέμα αυτό που ανοίγεις, και νομίζω πως σίγουρα σηκώνει δικό του τόπικ.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lonefy είπε

Δεν είμαι αρνητική απαραίτητα σε αυτό που αναφέρει ο τίτλος, στο να επιστρέψεις στο πατρικό σου κάποια στιγμή (κατά τη γνώμη μου βέβαια δεν μπορεί να είναι μακροπρόθεσμο), αλλά ο τρόπος που το παρουσιάζει είναι εντελώς ψυχρός και οι λόγοι είναι καθαρά υπολογιστικοί. Για influencer που λέει ότι είναι, εμένα σίγουρα δε θα με παρακινούσε πάντως.

Θα μπορούσα σίγουρα να δεχτώ κάποια πρόσκαιρη οικονομική αδυναμία ή ακομα περισσότερο το να μη θες να νιώθεις μοναξιά όπως ανέφερε και κάποιος άλλος νωρίτερα, αλλά αυτός στο βίντεο μιλάει συνεχώς για το πόσο λιγότερα έξοδα θα έχεις αφού θα σου μαγειρεύουν, θα σου πλένουν, θα κάνουν τα ψώνια κλπ οι γονείς σου γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν, αυτό αναφέρει. Επίσης αυτό που λέει, το να έρθουν οι γονείς σου στο σπίτι που εσύ έχεις διαλέξει για να μη χάσεις τους ρυθμούς που έχεις συνηθίσει, είναι ανήκουστο. Δηλαδή και να να μείνεις πάλι μαζί τους με το έτσι θέλω και να τους φέρεις στο δικό σου σπίτι αντί να πας εσύ στο δικό τους που πιθανώς το διάλεξαν μετά από πολλά χρόνια σκληρής δουλειάς για να είναι κάπου πιο ήσυχα, σε μέρος με πιο πολύ πράσινο κλπ. Δεν αναφέρει πουθενά για τη χαρά που θα έχεις να είσαι και πάλι με κάποιους που σε αγαπούν, να περνάτε χρόνο μαζί αντί να είσαι μόνος σου, να τρως μονος σου, να μη σε περιμένει κάποιος στο σπίτι. Θα το δεχόμουν πολύ περισσότερο από αυτή την οπτική παρά από το να βγάλουμε το κομπιουτεράκι και να μετράμε.

Στο θέμα τώρα, εγώ θεωρώ πως για να μένεις μόνος σου και να περνάς καλά χωρίς υπερβολές, είτε προς τη μεριά της σπατάλης είτε προς τη μεριά της μιζέριας, χρειάζεσαι τουλάχιστον 700 ευρώ αν μένεις σε δικό σου σπίτι, αν μένεις σε ενοίκιο προσθέστε και τα λεφτά του ενοικίου, ας υποθέσουμε 300-400 ευρώ ένα μέσο ενοίκιο (αναφέρομαι σε ανάγκες ενός ατόμου ή ενός ζευγαριού). Από εκεί και πέρα το πότε θα φύγει ο καθένας από το σπίτι του είναι προσωπική του απόφαση και οικογενειακή σε ένα βαθμό γιατί όσο μένει με τους γονείς του έχουν και εκεινοι λόγο, και καλό θα ήταν να μην κρίνουμε κανέναν για τις επιλογές του γιατί ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή.

 

Μά είναι ο tech Lead τι περιμένεις να σου πει . Έχει υπολογίσει ήδη τον χρόνο που θα κερδίσει και πως θα τον αξιοποιήσει για να κερδίσει χρήματα και να βελτιωθεί  . Γενικά εγώ συμφωνώ μαζί του ότι αν δεν συντρέχει ουσιαστικος λόγος -που βέβαια ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετικούς λόγους - το να μείνεις μόνος είναι πεταμένα λεφτά .
 

Επεξ/σία από Aztec
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2020 στις 6:39 ΜΜ, LouCi4er είπε

Δεν ζητησα αυξηση,δεν ειμαι τοσο καυσαεριο να ζητησω αυξηση απο τον εργοδοτη για τον οποιο δουλευω μονο κατι μηνες.Οταν μαλιστα η δουλεια ειναι 5ημερο 8ωρο αυστηροτατο.Οταν τον χειμωνα καθομαι 2 μηνες και πληρωνομαι κανονικοτατα.Οταν μπαινω φυλακας οποτε θελω (απο Φεβρουαριο μεχρι Ιουνιο μονο)και παιρνω περιπου 250€ περισσοτερα.Απλα ακουσε καλα λογια και επεμενε να μου παρει "συνεντευξη" και καλα,γνωριμια πιο πολυ.Απλα το εφερε η κουβεντα,με ρωτησε που μενω,του ειπα.Μου λεει κατσε,ποσα χιλ κανεις?Του λεω 60,μου λεει πρεπει να εχεις αρκετα καυσιμα,ε κανενα 150 περιπου του λεω.Με ρωτησε μετα ποιος ειναι ο μισθος σου,του λεω 800 μου βαζει ο λογιστης.Μετα μου κανει,δλδ σου μενουν 650€?Ναι του λεω,ενταξει θα το κανονισω εγω μου ειπε.Αυτο,δεν ζητησα κατι εγω δλδ.Αυτο ειναι να καταλαβαινει ο εργοδοτης.Αυτο που λες στο τελος ειναι,οι εργοδοτες δεν βλεπουν μακροπροθεσμα την χασουρα,μονο βραχυπροθεσμα και εκει την πατανε.

Ηλεκτρολογος ειμαι,30+30 ειναι η διαδρομη.Διαβασα τι εγραψα πιο πανω και θα καταλαβεις γιατι ειναι αρκετα καλα λεφτα αυτα που παιρνω.Οταν καθε 3ετια ανεβαινεις κανενα 80ευρω,ναι θεωρω οτι καλα ειναι.Οχι για την Ελληνικη πραγματικοτητα,σιγουρα εγω με 15 χρονια στην πλατη σαν ηλεκτρολογος και με αδειες ασκησεως θα ηθελα να ειμαι κοντα στο 1200αρι αλλα πιστευω με τα χρονια(αν δεν συμβει τιποτα το συνταρακτικο) να τα φτασω και να τα περασω.Ενταξει παιδια,πρεπει να ριξουμε και λιγο τα στανταρ αν θελουμε να εχουμε δουλεια,η γνωμη μου ειναι.Το οτι αυτος κανει καποια δις τζιρο το χρονο δεν σημαινει οτι θα τα μοιραστουμε κιολας.Φιλικα παντα.

Πολυ καλο το γεγονος οτι απο μονος του προσφερθηκε να σου κανει μια αυξηση για να καλυφθουν τα εξοδα της βενζινης σου...

Ομως δε συμφωνω η αληθεια ειναι σε αυτο που λες στην 2η παραγραφο που εγραψες.
Γιατι να ριξουμε λιγο τα στανταρ αν θελουμε να εχουμε δουλεια; Ο εργοδοτης ριχνει τα στανταρ που περιμενει απο εσενα και τον καθε υπαλληλο του οσον αφορα την ποιοτητα της δουλειας σου; Δε νομιζω! Στο τελος θα πειστουμε οτι πρεπει να δουλευουμε και τσαμπα κιολας ή να πληρωνουμε εμεις για να δουλευουμε! 
Με 15 χρονια προυπηρεσια και με αδεια ασκησης επαγγελματος οπως λες θα επρεπε να εισαι πολυ παραπανω απο 900 ευρω. Ειδικα εφοσον ο εργοδοτης σου κανει καποια (!) δις τζιρο, θα επρεπε να πληρωνει πολυ καλυτερα και οχι να εκμεταλλευεται τις συνθηκες για να δωσει τετοιους μισθους.

Το να πληρωνει τα δωρα στην ωρα του και να τηρει το ωραριο και να σου παρεχει ενα ασφαλες και υγιες εργασιακο περιβαλλον δεν τον κανει καλο εργοδοτη, ολα αυτα ειναι πραγματα που επιβαλλεται να τα τηρει ο εργοδοτης βαση της νομοθεσιας και δεν μας κανει χαρη αν τα τηρει για να του πουμε και ευχαριστω.
Καλος εργοδοτης ειναι αυτος που κανει το κατι παραπανω για τους εργαζομενους του, που του παρεχει καλα benefits κλπ.
Απλα στην Ελλαδα εχουμε συνηθισει πλεον σε αυτην την κατασταση και την σαπιλα, ας μου επιτραπει η εκφραση και για αυτο αν καποιος εργοδοτης ακολουθει αυτα που λεει ο νομος και σου παρεχει τα αυτονοητα μας προκαλει εκπληξη και θαυμασμο.

  • Like 8
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, merkon είπε

Πολυ καλο το γεγονος οτι απο μονος του προσφερθηκε να σου κανει μια αυξηση για να καλυφθουν τα εξοδα της βενζινης σου...

Ομως δε συμφωνω η αληθεια ειναι σε αυτο που λες στην 2η παραγραφο που εγραψες.
Γιατι να ριξουμε λιγο τα στανταρ αν θελουμε να εχουμε δουλεια; Ο εργοδοτης ριχνει τα στανταρ που περιμενει απο εσενα και τον καθε υπαλληλο του οσον αφορα την ποιοτητα της δουλειας σου; Δε νομιζω! Στο τελος θα πειστουμε οτι πρεπει να δουλευουμε και τσαμπα κιολας ή να πληρωνουμε εμεις για να δουλευουμε! 
Με 15 χρονια προυπηρεσια και με αδεια ασκησης επαγγελματος οπως λες θα επρεπε να εισαι πολυ παραπανω απο 900 ευρω. Ειδικα εφοσον ο εργοδοτης σου κανει καποια (!) δις τζιρο, θα επρεπε να πληρωνει πολυ καλυτερα και οχι να εκμεταλλευεται τις συνθηκες για να δωσει τετοιους μισθους.

Το να πληρωνει τα δωρα στην ωρα του και να τηρει το ωραριο και να σου παρεχει ενα ασφαλες και υγιες εργασιακο περιβαλλον δεν τον κανει καλο εργοδοτη, ολα αυτα ειναι πραγματα που επιβαλλεται να τα τηρει ο εργοδοτης βαση της νομοθεσιας και δεν μας κανει χαρη αν τα τηρει για να του πουμε και ευχαριστω.
Καλος εργοδοτης ειναι αυτος που κανει το κατι παραπανω για τους εργαζομενους του, που του παρεχει καλα benefits κλπ.
Απλα στην Ελλαδα εχουμε συνηθισει πλεον σε αυτην την κατασταση και την σαπιλα, ας μου επιτραπει η εκφραση και για αυτο αν καποιος εργοδοτης ακολουθει αυτα που λεει ο νομος και σου παρεχει τα αυτονοητα μας προκαλει εκπληξη και θαυμασμο.

Δεν θα σχολιασω τα περι εκπληξης και θαυμασμου που γραφεις διοτι αν αυτα ειναι επιχειρηματα,εγω ειμαι συναδελφος της αντωνιαδου.Το τι οφειλει να κανει ενας εργοδοτης το ξερουμε ολοι πολυ καλα,το τι γινεται στην χωρα μας παλι το ξερουμε ολοι.Σκοπος δικος μου και των περισσοτερων εργαζομενων στην Ελλαδα, δεν ειναι να αλλαξουμε το εργασιακο καθεστως,ειναι να βρουμε μια αξιοπρεπη δουλεια με καλες απολαβες και ενα οσο το δυνατον ανθρωπινο περιβαλλον.Τωρα τα υπολοιπα που γραφεις περι ορεξεως και μην μου αρχισετε τα κυρηγματα περι αγωνα και αμα δεν κανουμε τιποτα θα μας πατανε κατω οι εργοδοτες και τετοια,την εχουμε φαει την καραμελα,χορτασαμε επαναστατες(δεν μιλαω για σενα,γενικα το λεω).Απο εκει και περα μια ερωτηση εχω,ποιος πιστευεις οτι θα ηταν ο μισθος που θα επρεπε να παρω συμφωνα με τα δις(!) που βγαζει ο εργοδοτης μου?Επισης καλο ειναι να κοιταμε την γενικη εικονα,οχι μονο το 950€ και τιποτε αλλο (μην γραφεις ανακριβειες σε παρακαλω,950 ειπα,οχι 900).

 

Φιλικα παντα,δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης.

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...