Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Δεν θα σχολιασω τα περι εκπληξης και θαυμασμου που γραφεις διοτι αν αυτα ειναι επιχειρηματα,εγω ειμαι συναδελφος της αντωνιαδου.Το τι οφειλει να κανει ενας εργοδοτης το ξερουμε ολοι πολυ καλα,το τι γινεται στην χωρα μας παλι το ξερουμε ολοι.Σκοπος δικος μου και των περισσοτερων εργαζομενων στην Ελλαδα, δεν ειναι να αλλαξουμε το εργασιακο καθεστως,ειναι να βρουμε μια αξιοπρεπη δουλεια με καλες απολαβες και ενα οσο το δυνατον ανθρωπινο περιβαλλον.Τωρα τα υπολοιπα που γραφεις περι ορεξεως και μην μου αρχισετε τα κυρηγματα περι αγωνα και αμα δεν κανουμε τιποτα θα μας πατανε κατω οι εργοδοτες και τετοια,την εχουμε φαει την καραμελα,χορτασαμε επαναστατες(δεν μιλαω για σενα,γενικα το λεω).Απο εκει και περα μια ερωτηση εχω,ποιος πιστευεις οτι θα ηταν ο μισθος που θα επρεπε να παρω συμφωνα με τα δις(!) που βγαζει ο εργοδοτης μου?Επισης καλο ειναι να κοιταμε την γενικη εικονα,οχι μονο το 950€ και τιποτε αλλο (μην γραφεις ανακριβειες σε παρακαλω,950 ειπα,οχι 900).

Φιλικα παντα,δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης.

Εννοειται οτι ειναι σοβαρα επιχειρηματα φιλε μου βγαλμενα απο την ζωη, την δικη μου εργασιακη εμπειρια στην Ελλαδα και παρα πολλων γνωστων, συγγενων και φιλων που εργαζονται κατω υπο απαραδεκτες εργασιακες συνθηκες για ενα μισθο της πλακας παρα την εμπειρια - προυπηρεσια και τα πτυχια - σπουδες τους.

Για να το ξεκαθαρισω και να αποφευχθουν οποιεσδηποτε παρεξηγησεις, δε το παω καθολου στο πολιτικο το θεμα, ουτε ειμαι ο επαναστατης που θελει να κανει κηρυγμα για τον αγωνα για τα εργασιακα και εναντιον των εργοδοτων αν αυτο καταλαβες, σε διαβεβαιω οτι καταλαβες λαθος.

Μιλαω καθαρα σαν ενας νεος που αναγκαστηκε να φυγει στο εξωτερικο για να ακολουθησει μια καριερα και για να ληφθουν στα σοβαρα τα οποια προσοντα και προυπηρεσια μου, να λαβω εναν αξιοπρεπη και ανθρωπινο μισθο για να συντηρω εμενα και την μελλοντικη οικογενεια μου και να εργαζομαι κατω απο ανθρωπινες συνθηκες εργασιας. 
Και πλεον σαν ανθρωπος που εχω εργαστει σε μια απο τις τοπ 5 πολυεθνικες εταιρειες της Ελλαδας και σε 2 διαφορετικες επισης πολυεθνικες εταιρειες στο εξωτερικο ( μια εκ των οποιων ειναι πιθανον η μεγαλυτερη εταιρεια στον κοσμο), μπορω να πιστευω οτι εχω μια σφαιρικη και ολοκληρωμενη αποψη για τα εργασιακα στην Ελλαδα σε συγκριση με το εξωτερικο, τις διαφορες στο μισθολογικο κομματι, στο περιβαλλον και τις συνθηκες εργασιας και την αντιμετωπιση του εργαζομενου απο τον εργοδοτη και ειμαι πλεον σε θεση να μπορω να κανω τετοιες συγκρισεις.

Ο μισθος σου τωρα εξαρταται απο την προυπηρεσια σου, τα πτυχια σου και τις οποιες σπουδες σου και το τι μισθοι παιζουν γενικα για το αντιστοιχο επαγγελμα σου στην αγορα. Το πιο πιθανον βεβαια τωρα ειναι να μου απαντησεις οτι στην αγορα οι μισθοι για το επαγγελμα σου ειναι πιθανον κατωτεροι ή και αντιστοιχοι πχ με αυτον που εχεις τωρα.

Το point μου ειναι πως αυτο ακριβως ειναι το προβλημα, οτι μας εχουν κανει να θεωρουμε απολυτως φυσιολογικους πλεον αυτους τους μισθους στην χωρα μας δεδομενης της συνεχομενης κρισης τα τελευταια 10 πλεον χρονια.
Γιατι δε νομιζω να παιρνεις 950 (και συγνωμη για την αστοχια στο προηγουμενο ποστ που εγραψα 900) και να εισαι μεσα σου ικανοποιημενος με αυτο τον μισθο, δηλαδη εσυ και ο οποιοσδηποτε εσυ κοστολογεις τον εαυτο σου οτι με βαση ολη την εμπειρια / προυπηρεσια / σπουδες / πτυχια σου κλπ αξιζεις τοσα; Αν ναι, τοτε δε μου πεφτει λογος, παω πασο και προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα.
Απλα οπως ανεφερα και προηγουμενως, κανω απλα μια συγκριση βλεποντας πλεον τα πραγματα απο μια αλλη οπτικη γωνια και αξιολογωντας το πως ειναι η κατασταση στο εξωτερικο vs Ελλαδα.
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, merkon είπε

Γιατι δε νομιζω να παιρνεις 950 (και συγνωμη για την αστοχια στο προηγουμενο ποστ που εγραψα 900) και να εισαι μεσα σου ικανοποιημενος με αυτο τον μισθο, δηλαδη εσυ και ο οποιοσδηποτε εσυ κοστολογεις τον εαυτο σου οτι με βαση ολη την εμπειρια / προυπηρεσια / σπουδες / πτυχια σου κλπ αξιζεις τοσα; Αν ναι, τοτε δε μου πεφτει λογος, παω πασο και προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα.

κι κοστολογει τον εαυτο του για 1300€ γιατι πολυ πιθανο να τα αξιζει με τοσα χρονια προυπηρεσια και γνωσεις,
και δε βρισκει κανεναν εργοδοτη στην Ελλαδα να τα προσφερει, τι κανει;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, merkon είπε

Εννοειται οτι ειναι σοβαρα επιχειρηματα φιλε μου βγαλμενα απο την ζωη, την δικη μου εργασιακη εμπειρια στην Ελλαδα και παρα πολλων γνωστων, συγγενων και φιλων που εργαζονται κατω υπο απαραδεκτες εργασιακες συνθηκες για ενα μισθο της πλακας παρα την εμπειρια - προυπηρεσια και τα πτυχια - σπουδες τους.

Για να το ξεκαθαρισω και να αποφευχθουν οποιεσδηποτε παρεξηγησεις, δε το παω καθολου στο πολιτικο το θεμα, ουτε ειμαι ο επαναστατης που θελει να κανει κηρυγμα για τον αγωνα για τα εργασιακα και εναντιον των εργοδοτων αν αυτο καταλαβες, σε διαβεβαιω οτι καταλαβες λαθος.

Μιλαω καθαρα σαν ενας νεος που αναγκαστηκε να φυγει στο εξωτερικο για να ακολουθησει μια καριερα και για να ληφθουν στα σοβαρα τα οποια προσοντα και προυπηρεσια μου, να λαβω εναν αξιοπρεπη και ανθρωπινο μισθο για να συντηρω εμενα και την μελλοντικη οικογενεια μου και να εργαζομαι κατω απο ανθρωπινες συνθηκες εργασιας. 
Και πλεον σαν ανθρωπος που εχω εργαστει σε μια απο τις τοπ 5 πολυεθνικες εταιρειες της Ελλαδας και σε 2 διαφορετικες επισης πολυεθνικες εταιρειες στο εξωτερικο ( μια εκ των οποιων ειναι πιθανον η μεγαλυτερη εταιρεια στον κοσμο), μπορω να πιστευω οτι εχω μια σφαιρικη και ολοκληρωμενη αποψη για τα εργασιακα στην Ελλαδα σε συγκριση με το εξωτερικο, τις διαφορες στο μισθολογικο κομματι, στο περιβαλλον και τις συνθηκες εργασιας και την αντιμετωπιση του εργαζομενου απο τον εργοδοτη και ειμαι πλεον σε θεση να μπορω να κανω τετοιες συγκρισεις.

Ο μισθος σου τωρα εξαρταται απο την προυπηρεσια σου, τα πτυχια σου και τις οποιες σπουδες σου και το τι μισθοι παιζουν γενικα για το αντιστοιχο επαγγελμα σου στην αγορα. Το πιο πιθανον βεβαια τωρα ειναι να μου απαντησεις οτι στην αγορα οι μισθοι για το επαγγελμα σου ειναι πιθανον κατωτεροι ή και αντιστοιχοι πχ με αυτον που εχεις τωρα.

Το point μου ειναι πως αυτο ακριβως ειναι το προβλημα, οτι μας εχουν κανει να θεωρουμε απολυτως φυσιολογικους πλεον αυτους τους μισθους στην χωρα μας δεδομενης της συνεχομενης κρισης τα τελευταια 10 πλεον χρονια.
Γιατι δε νομιζω να παιρνεις 950 (και συγνωμη για την αστοχια στο προηγουμενο ποστ που εγραψα 900) και να εισαι μεσα σου ικανοποιημενος με αυτο τον μισθο, δηλαδη εσυ και ο οποιοσδηποτε εσυ κοστολογεις τον εαυτο σου οτι με βαση ολη την εμπειρια / προυπηρεσια / σπουδες / πτυχια σου κλπ αξιζεις τοσα; Αν ναι, τοτε δε μου πεφτει λογος, παω πασο και προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα.
Απλα οπως ανεφερα και προηγουμενως, κανω απλα μια συγκριση βλεποντας πλεον τα πραγματα απο μια αλλη οπτικη γωνια και αξιολογωντας το πως ειναι η κατασταση στο εξωτερικο vs Ελλαδα.
 

 

Αυτα που λες ειναι πολυ σωστα,δεν διαφωνω ουτε στο ελαχιστο.Το μειζον θεμα στην Ελλαδα ειναι αυτο που σε ρωταει ο φιλος koulouri πιο πανω.Θα σε παρακαλουσα αν μπορεις να απαντησεις.

Επισης για την επικινδυνοτητα της δουλειας και το εργο που προσφερω στο εργοστασιο πιστευω οτι θα επρεπε να παιρνω 1500,εχει καποιο νοημα?Να σου πω και το αλλο οπως πολυ σωστα μαντεψες οτι μηχανικοι (ετσι ονομαζουν τους εαυτους τους,ουτε για καταναγκαστικα εργα δεν κανουν αλλα τεσπα) με 20+ χρονια στην ιδια την επιχειρηση και παιρνουν αλλοι 1000,αλλοι 1100.Οποτε εγω με τον μισθο που παιρνω σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα,με τα δεδομενα της αγορας και με αυτα που βλεπω τριγυρω,αν αναλογιστω οτι παιρνω 14 μισθους των 950€ και εχω 22 μερες αδεια +περιπου 30-40 ρεπο το χρονο(οχι τα ΣΚ,επιπλεον αυτα),παραδεισο επιασα.Το ειπα και πριν,το τι ισχυει εξω και τι θα επρεπε να ισχυει και εδω το ξερουμε ολοι,να αλλαξει κατι προς αυτη την κατευθυνση λιγο δυσκολο.

Σκεψου οτι πηγα για δουλεια 2 Σεπτεμβριου 2019 και αρχες του χρονου μου εβαλε 510€.Οταν κοιταξα λεπτομεριες στο ibank ελεγε αποζημιωση αδειας+ επιδομα αδειας.Με πληρωσε τις 8 μερες κανονικη αδεια που δεν προλαβα να παρω.Δεν ειμαι και εργατολογος αλλα νομιζω οτι δικαιωμα κανονικης αδειας θεμελιωνεις μετα τον 1 χρονο.Τεσπα,δεν τον αγιοποιω τον ανθρωπο,δεν εχω τιποτα σχεσεις μαζι του και ουτε και θα αποκτησω ποτε.Απλα ουτε για πλακα δεν υπαρχει περιπτωση να σκεφτει να σου φαει εστω και μισο ευρω.Αυτα και τελος απο εμενα γιατι νομιζω κουρασαμε παιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, koulouri είπε

κι κοστολογει τον εαυτο του για 1300€ γιατι πολυ πιθανο να τα αξιζει με τοσα χρονια προυπηρεσια και γνωσεις,
και δε βρισκει κανεναν εργοδοτη στην Ελλαδα να τα προσφερει, τι κανει;;

Ναι δικιο εχεις φιλε μου, το εγραωε σε προηγουμενη αναρτηση ο φιλος οτι θα ηθελε να φτασει να παιρνει 1300, εγω δε το θυμηθηκα...

9 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Αυτα που λες ειναι πολυ σωστα,δεν διαφωνω ουτε στο ελαχιστο.Το μειζον θεμα στην Ελλαδα ειναι αυτο που σε ρωταει ο φιλος koulouri πιο πανω.Θα σε παρακαλουσα αν μπορεις να απαντησεις.

Επισης για την επικινδυνοτητα της δουλειας και το εργο που προσφερω στο εργοστασιο πιστευω οτι θα επρεπε να παιρνω 1500,εχει καποιο νοημα?Να σου πω και το αλλο οπως πολυ σωστα μαντεψες οτι μηχανικοι (ετσι ονομαζουν τους εαυτους τους,ουτε για καταναγκαστικα εργα δεν κανουν αλλα τεσπα) με 20+ χρονια στην ιδια την επιχειρηση και παιρνουν αλλοι 1000,αλλοι 1100.Οποτε εγω με τον μισθο που παιρνω σε τοσο συντομο χρονικο διαστημα,με τα δεδομενα της αγορας και με αυτα που βλεπω τριγυρω,αν αναλογιστω οτι παιρνω 14 μισθους των 950€ και εχω 22 μερες αδεια +περιπου 30-40 ρεπο το χρονο(οχι τα ΣΚ,επιπλεον αυτα),παραδεισο επιασα.Το ειπα και πριν,το τι ισχυει εξω και τι θα επρεπε να ισχυει και εδω το ξερουμε ολοι,να αλλαξει κατι προς αυτη την κατευθυνση λιγο δυσκολο.

Σκεψου οτι πηγα για δουλεια 2 Σεπτεμβριου 2019 και αρχες του χρονου μου εβαλε 510€.Οταν κοιταξα λεπτομεριες στο ibank ελεγε αποζημιωση αδειας+ επιδομα αδειας.Με πληρωσε τις 8 μερες κανονικη αδεια που δεν προλαβα να παρω.Δεν ειμαι και εργατολογος αλλα νομιζω οτι δικαιωμα κανονικης αδειας θεμελιωνεις μετα τον 1 χρονο.Τεσπα,δεν τον αγιοποιω τον ανθρωπο,δεν εχω τιποτα σχεσεις μαζι του και ουτε και θα αποκτησω ποτε.Απλα ουτε για πλακα δεν υπαρχει περιπτωση να σκεφτει να σου φαει εστω και μισο ευρω.Αυτα και τελος απο εμενα γιατι νομιζω κουρασαμε παιδια.

Φιλε μου το τι μπορεις να κανεις ειναι κατι που πρεπει να το σκεφτεις και αποφασισεις μονος σου. Εγω πηρα την αποφαση μου πριν μερικα χρονια και εδρασα αναλογως, εφυγα στο εξωτερικο. Αυτη ειναι μια απο τις λυσεις. Ζυγιζοντας τις καταστασεις, τα προσοντα, την προυπηρεσια, τις υποχρεωσεις σου, παιρνεις τις αντιστοιχες αποφασεις. Μια αλλη λυση ειναι να αρχισουμε να απαιτουμε αυτα που αξιζουμε, αλλα γνωριζω οτι κατι τετοιο δε θα εχει καλη καταληξη μιας και περιμενουν απειρα βιογραφικα στην ουρα. 
Αντιλαμβανομαι πως δεν ειναι ευκολο για ολους να φυγουν στο εξωτερικο για διαφορους λογους. Απλα προσωπικα δε μπορω να φανταστω τον εαυτο μου παλι να δουλευω κατω απο συνθηκες ελληνικου εργασιακου περιβαλλοντος και πραγματικα κοιταζοντας λιγο πισω σημερα απορω πως μπορουσα να εργαζομαι κατω υπο τετοιες συνθηκες, λαμβανοντας εναν μισθο της πλακας και χωρις κανενα δειγμα σεβασμου απο τον εργοδοτη.

Μιας που αναφερεις την επικινδυνοτητα, μου δινεις πολυ καλη πασα να το σχολιασω γιατι ακριβως αυτη ειναι η δουλεια μου.
Θα ηθελα να μου αναφερεις συνοπτικα ειτε εδω ειτε σε πμ αν θες πιο αναλυτικα για να μη κουραζουμε τους υπολοιπους τι περιλαμβανει η καθημερινη σου εργασια και τι μετρα εχει παρει ο εργοδοτης σου για την διασφαλιση της υγειας και ασφαλειας σου κατα την διαρκειας της εργασιας σου. Δυστυχως η Ελλαδα ειναι καμια 200αρια χρονια πισω στον συγκεκριμενο τομεα και μου επιτρεπεις να εχω αποψη σε αυτο μιας που αυτο ειναι το αντικειμενο εργασιας μου. Υπαρχουν φοβερες ελλειψεις και σε γνωσεις, σε διενεργεια και σχεδιασμο των σωστων επιθεωρησεων και σε νομοθετικο πλαισιο, καθως και σε κουλτουρα και νοοτροπια. Και θα εχω πολυ την ευχαριστηση αν θες να το κουβεντιασουμε αυτο το θεμα μεσω πμ και περαιτερω.

Το να παιρνει ο μηχανικος οπως λες 1000 - 1100 με 20+ χρονια στην ιδια επιχειρηση ειναι δυστυχως αστειο, ειδικα αν αναλογιστουμε πως οι ανθρωποι εχουν και τις οικογενειες τους που πρεπει να θρεψουν. Οι 22 μερες αδεια επισης προσωπικα τις θεωρω λιγες, οταν αλλες επιχειρησεις στο εξωτερικο δινουν μινιμουμ 25 μερες και την δυνατοτητα να αγορασεις και αλλες εναντι καποιου ποσου του μισθου σου - μπορεις να φτασεις συνολικα 35 μερες πχ. 

Τελος σχετικα με την αδεια που αναφερεις, εχω την εντυπωση πως με το που ξεκινας να εργαζεσαι για καποιον εργοδοτη κατευθειαν ξεκιναει να σου αναλογει και ενα ποσοστο αδειας αναλογως του ποιοy μηνα του ετους ξεκινησε το συμβολαιo σου. Επομενως πολυ σωστα σου εβαλε την αποζημιωση και το επιδομα αδεια οπως και θα επρεπε να κανει. 

Κλεινοντας να πω οτι κατανοω πως μπορει σε απαντηση σου να μου πεις οτι κανω ασκοπες συγκρισεις μεταξυ εξωτερικου και ελληνικης πραγματικοτητας σε ολα τα παραπανω, ομως αν θελουμε να το δουμε λιγο πιο σφαιρικα το πραγμα ειναι αναποφευκτη η συγκριση αν γνωριζεις πως ειναι και οι δυο πλευρες του νομισματος, δηλαδη πως λειτουργουν τα πραγματα στο εξωτερικο και στην Ελλαδα.

Επεξ/σία από merkon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/4/2020 στις 12:53 ΜΜ, koulouri είπε

Άρα έχεις δίκιο ότι πρέπει να τα πηγαίνεις καλά με όλους, αλλα πρέπει να γνωρίζεις κιόλας το αντικείμενο και δυστυχώς οι εταιρείες μικρές ή μεγάλες δεν συνηθίζουν να έχουν την πλήρη εικόνα όταν παίρνουν τέτοιες αποφάσεις..

Δυστυχώς, σε 26 σελίδες τοπικ, πουθενά δεν αναφέρθηκε ο όρος soft skills (μαλακές δεξιότητες), εκτός και αν κάπου έγινε αυτό, οπότε συγχωρέστε με (έχει γίνει ιδιαίτερα δύσκολη η παρακολούθηση, λόγω υποχρεώσεων). Ακούσαμε για "sΗort story", για "benefits" για για για. Καλή η χρήση ξένων όρων, αλλά έχουμε χάσει το δάσος νομίζω.

Η αλήθεια είναι ότι θα περίμενα να το ακούσω κυρίως από κάποιον που εργάζεται στο εξωτερικό, αφού η Ελλάδα είναι πολλά χρόνια πίσω σε αυτό (κατά τα λεγόμενά του, εμένα προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο βέβαια / δεν θα ήθελα να επεκταθώ περαιτέρω, καθώς δεν έχω τη διάθεση ούτε και το κουράγιο να αλλάξω την γνώμη κανενός).

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Δυστυχώς, σε 26 σελίδες τοπικ, πουθενά δεν αναφέρθηκε ο όρος soft skills (μαλακές δεξιότητες), εκτός και αν κάπου έγινε αυτό, οπότε συγχωρέστε με (έχει γίνει ιδιαίτερα δύσκολη η παρακολούθηση, λόγω υποχρεώσεων). Ακούσαμε για "sΗort story", για "benefits" για για για. Καλή η χρήση ξένων όρων, αλλά έχουμε χάσει το δάσος νομίζω.

Η αλήθεια είναι ότι θα περίμενα να το ακούσω κυρίως από κάποιον που εργάζεται στο εξωτερικό, αφού η Ελλάδα είναι πολλά χρόνια πίσω σε αυτό (κατά τα λεγόμενά του, εμένα προσωπικά δεν με βρίσκει σύμφωνο βέβαια / δεν θα ήθελα να επεκταθώ περαιτέρω, καθώς δεν έχω τη διάθεση ούτε και το κουράγιο να αλλάξω την γνώμη κανενός).

Λογικα αναφερεσαι σε εμενα, ο μονος ξενος ορος που χρησιμοποιησα αν θυμαμαι καλα για να μην διαβαζω ξανα απο την αρχη ολα τα μηνυματα που εγραψα ειναι το benefits. Δε νομιζω οτι η κουβεντα πηγε καθολου στα soft skills, επομενως δεν βρηκα καποιο λογο να αναφερθω σε αυτο απλα μονο και μονο για να το πεταξω στην συζητηση.

Οσον αφορα το αν η Ελλαδα ειναι πολλα χρονια πισω ή οχι δε χρειαζεται να μου αλλαξεις γνωμη, ο καθενας μπορει και κρινει με βαση τις προσωπικες του εμπειριες και τα οσα εχει ζησει. Δεχομαι οτι σε ενα συγκεκριμενο τομεα ή αντικειμενο κατι μπορει να γινεται το ιδιο καλα με το πως γινεται στο εξωτερικο, αλλα ολοι ξερουμε δυστυχως τι συμβαινει και ποια ειναι η κατασταση στην πλειοψηφια των πραγματων. Και υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα δυστυχως που δεν αξιζει να αναφερθουν επι του παροντος στην συζητηση αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, merkon είπε

Λογικα αναφερεσαι σε εμενα, ο μονος ξενος ορος που χρησιμοποιησα αν θυμαμαι καλα για να μην διαβαζω ξανα απο την αρχη ολα τα μηνυματα που εγραψα ειναι το benefits.

Για την ακρίβεια αναφέρομαι ΚΑΙ σε εσένα, αλλά όχι αποκλειστικά.

 

13 λεπτά πριν, merkon είπε

Δε νομιζω οτι η κουβεντα πηγε καθολου στα soft skills, επομενως δεν βρηκα καποιο λογο να αναφερθω σε αυτο απλα μονο και μονο για να το πεταξω στην συζητηση.

Το πιο σημαντικό στοιχείο σε μια σύγχρονη μικρή/μεσαία/μεγάλη επιχείρηση, αλήθεια τώρα ; Δεν υπήρξε κάποιος λόγος για να αναφερθεί μέσα σε 26 σελίδες ;;! Φαντάστηκα ότι έχοντας δουλέψει σε μια από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές της Ελλάδος, θα ήθελες να μοιραστείς τέτοιου είδους στοιχεία που είναι το άλφα και το ωμέγα.

 

13 λεπτά πριν, merkon είπε

Οσον αφορα το αν η Ελλαδα ειναι πολλα χρονια πισω ή οχι δε χρειαζεται να μου αλλαξεις γνωμη, ο καθενας μπορει και κρινει με βαση τις προσωπικες του εμπειριες και τα οσα εχει ζησει.

Η συζήτηση δεν κινείται αποκλειστικά γύρω ή/και προς από εσένα. Το ότι έχεις μια σημαντικά ενεργή συμμετοχή με τις περισσότερες αναρτήσεις στο συγκεκριμένο θέμα, δεν σε καθιστά αυτομάτως και τον μοναδικό συμμετέχοντα ! Υπάρχουν και άλλοι χρήστες που είτε συμμετέχουν είτε απλά διαβάζουν.

(*) Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά διατυπώνονται σε φιλικό τόνο και να μην δημιουργήσει παρεξηγήσεις ο γραπτός λόγος, στον οποίο και δεν αποτυπώνεται πολλές φορές το πραγματικό ύφος.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μια ανετη διαβιωση χωρις περικοπες θες περιπου στα 1200ε μόνος.

Σε αυτο το ποσο ,βαζεις +2-4% ,λόγω διακύμανσης των τιμών.

Το γεγονός ότι υπάρχουν μισθοι(επιδομα) των 400-500ευρω και μερικοι συνανθρωποι μας ζουν(;) με αυτο το ποσο ,δεν σημαινει πως ο μισθος των 1000ευρω ειναι υψηλός.

Σημαίνει πως φτάσαμε να είμαστε μια εξαθλιωμένη κοινωνία και με τα 1200 ευρω να νομιζει κανεις οτι παιρνει πορσε.

Ενα κομματι του εργοδοτικου κοσμου ,εκμεταλλευεται αυτες τις καταστασεις και θησαυριζει ,καταπατώντας ακόμα και εργασιακά δικαιώματα των εργαζομένων του = συνεργατων του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Για την ακρίβεια αναφέρομαι ΚΑΙ σε εσένα, αλλά όχι αποκλειστικά.

Το πιο σημαντικό στοιχείο σε μια σύγχρονη μικρή/μεσαία/μεγάλη επιχείρηση, αλήθεια τώρα ; Δεν υπήρξε κάποιος λόγος για να αναφερθεί μέσα σε 26 σελίδες ;;! Φαντάστηκα ότι έχοντας δουλέψει σε μια από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές της Ελλάδος, θα ήθελες να μοιραστείς τέτοιου είδους στοιχεία που είναι το άλφα και το ωμέγα.

Η συζήτηση δεν κινείται αποκλειστικά γύρω ή/και προς από εσένα. Το ότι έχεις μια σημαντικά ενεργή συμμετοχή με τις περισσότερες αναρτήσεις στο συγκεκριμένο θέμα, δεν σε καθιστά αυτομάτως και τον μοναδικό συμμετέχοντα ! Υπάρχουν και άλλοι χρήστες που είτε συμμετέχουν είτε απλά διαβάζουν.

(*) Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι όλα αυτά διατυπώνονται σε φιλικό τόνο και να μην δημιουργήσει παρεξηγήσεις ο γραπτός λόγος, στον οποίο και δεν αποτυπώνεται πολλές φορές το πραγματικό ύφος.

Δε νομιζω πως εχω τις περισσοτερες αναρτησεις στο συγκεκριμενο θεμα μιας και αποτελειται απο 26 σελιδες και εγω γραφω μονο στις τελευταιες 2 ισως και 3.

Παρακατω τωρα, θες να μου πεις δηλαδη πως οποιος εχει τα απαραιτητα soft skills (communication, leadership, problem solving, teamwork, ethics κλπ), που ναι συμφωνω και δεν αμφισβητω φυσικα την σημαντικοτητα τους σε οποιοδηποτε ειδος και μεγεθος επιχειρησης, θα ειναι σε φαση να χτυπησει μισθο της ταξης των ποσο; 3000 ευρω καθαρα πχ; Προσωπικα το θεωρω απιθανο.

Κανενα προβλημα για το υφος, ολοι ειμαστε εδω για να συζητησουμε και να κουβεντιασουμε γυρω απο ενα συγκεκριμενο θεμα, δεν εχουμε τιποτα απολυτως να χωρισουμε, ολοι παλευουμε για ενα καλυτερο μισθο και καλυτερες εργασιακες συνθηκες και να μπορεσουμε να παρουμε αυτο που μας αναλογει.

26 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Για μια ανετη διαβιωση χωρις περικοπες θες περιπου στα 1200ε μόνος.

Σε αυτο το ποσο ,βαζεις +2-4% ,λόγω διακύμανσης των τιμών.

Το γεγονός ότι υπάρχουν μισθοι(επιδομα) των 400-500ευρω και μερικοι συνανθρωποι μας ζουν(;) με αυτο το ποσο ,δεν σημαινει πως ο μισθος των 1000ευρω ειναι υψηλός.

Σημαίνει πως φτάσαμε να είμαστε μια εξαθλιωμένη κοινωνία και με τα 1200 ευρω να νομιζει κανεις οτι παιρνει πορσε.

Ενα κομματι του εργοδοτικου κοσμου ,εκμεταλλευεται αυτες τις καταστασεις και θησαυριζει ,καταπατώντας ακόμα και εργασιακά δικαιώματα των εργαζομένων του = συνεργατων του.

Τα ειπες ολα μεσα σε 5 γραμμες. Thumbs up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, merkon είπε

Παρακατω τωρα, θες να μου πεις δηλαδη πως οποιος εχει τα απαραιτητα soft skills (communication, leadership, problem solving, teamwork, ethics κλπ), που ναι συμφωνω και δεν αμφισβητω φυσικα την σημαντικοτητα τους σε οποιοδηποτε ειδος και μεγεθος επιχειρησης, θα ειναι σε φαση να χτυπησει μισθο της ταξης των ποσο; 3000 ευρω καθαρα πχ; Προσωπικα το θεωρω απιθανο.

Θέλεις εσύ μήπως να σου πω κάτι τέτοιο ; Αν θες, ναι, να στο πω (δεν έχω πει κάτι τέτοιο όμως, δεν θέλω να χαλάω και χατίρια βέβαια από την άλλη).

Το πώς αυτές επιδρούν (έμμεσα ή άμεσα) στην αναβάθμιση ενός μισθού (και σε ποιό βαθμό), εσύ λογικά θα πρέπει να το γνωρίζεις καλύτερα από όλους εδώ μέσα και σύμφωνα με τα όσα μέχρι στιγμής, έχεις πει περί προσωπικής εργασιακής εμπειρίας.

Υ.Γ. Γιατί έγραψες μέσα σε παρένθεση 5-6 περιπτώσεις μαλακών δεξιοτήτων ; Δεν καταλαβαίνω ποιά η χρησιμότητα (μόνο να υποψιαστώ μπορώ), εφόσον δεν μπαίνεις στη διαδικασία να αναπτύξεις περαιτέρω τη σκέψη σου (σημασία του κάθε ξένου εξ' αυτών όρου, τρόπο αλληλεπίδρασης, τρόπο ανάπτυξης κ.λπ.) ;

Στις 16/4/2020 στις 1:08 ΠΜ, Maurikycli είπε

Εδώ επιστρέφει ο Τζώρτζης Κουτσολιούτσος στο πατρικό του. Δύσκολα τα πράματα.

Στην Αστυπάλαια λες ή στην Αθήνα ; 😅

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιάνω καν το κομμάτι διαφορών κόστους ζωής από χώρα σε χώρα (οπότε δεν υπάρχει άμεση σύγκριση μισθού Αθήνα με Λονδίνο πχ), αλλά υπάρχει και μεγάλη διαφορά σε κόστος ζωής σε διαφορετικά σημεία στην Ελλάδα. Και δεν μιλάω απαραίτητα για σύγκριση Αθήνας με ένα χωριό στα βουνά, αλλά και μεταξύ μεγάλων πόλεων. Πχ στην Πάτρα τα ενοίκια είναι πολύ χαμηλότερα συγκριτικά με την Αθήνα, οπότε άνετα ζεις με μικρότερο μισθό.

Βέβαια αυτό το 1200 ευρώ καθαρά + κάτι ψιλά για να ζεις μόνος μου φαίνεται τρομακτικά υψηλό, εκτός αν μιλάμε για ενοίκια των 600 ευρώ. Μιλάμε για υπερδιπλάσιο ποσό του βασικού μισθού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Θέλεις εσύ μήπως να σου πω κάτι τέτοιο ; Αν θες, ναι, να στο πω (δεν έχω πει κάτι τέτοιο όμως, δεν θέλω να χαλάω και χατίρια βέβαια από την άλλη).

Το πώς αυτές επιδρούν (έμμεσα ή άμεσα) στην αναβάθμιση ενός μισθού (και σε ποιό βαθμό), εσύ λογικά θα πρέπει να το γνωρίζεις καλύτερα από όλους εδώ μέσα και σύμφωνα με τα όσα μέχρι στιγμής, έχεις πει περί προσωπικής εργασιακής εμπειρίας.

Υ.Γ. Γιατί έγραψες μέσα σε παρένθεση 5-6 περιπτώσεις μαλακών δεξιοτήτων ; Δεν καταλαβαίνω ποιά η χρησιμότητα (μόνο να υποψιαστώ μπορώ), εφόσον δεν μπαίνεις στη διαδικασία να αναπτύξεις περαιτέρω τη σκέψη σου (σημασία του κάθε ξένου εξ' αυτών όρου, τρόπο αλληλεπίδρασης, τρόπο ανάπτυξης κ.λπ.) ;

Στην Αστυπάλαια λες ή στην Αθήνα ; 😅

Διακρινω σιγα σιγα μια ειρωνια στον λογο σου.

Ναι θελω να μου πεις αν εσυ προσωπικα πιστευεις οτι οποιος εχει τα απαραιτητα soft skills οπως λες και εσυ θα χτυπησει μισθο της ταξης των 2.500+ (ας κατεβασω και λιγο τα νουμερα λοιπον). Περιμενω να ακουσω λοιπον την αποψη σου.

Το να μιλαμε για soft skills στην Ελλαδα του σημερα και πως αυτα επιδρουν σε μια αυξηση μισθου ειναι τουλαχιστον αστειο. Δε μιλαμε φυσικα για το 100% των επιχειρησεων, αλλα για την συντριπτικη πλειοψηφια. 

Soft skills σε βοηθαει η εταιρεια να τα αναπτυξεις εως ενα σημειο, αλλα δε χρειαζεται και απαραιτητα να σε παρει απο το χερακι κανεις να σου δειξει το δρομο, τα αναπτυσσεις και μονος σου. Οποιος θελει και ενδιαφερεται μπορει. Υπαρχουν ενα σωρο courses online, ειναι σχεδον αδιανοητο ομως να μιλαμε για αναπτυξη soft skills στην Ελλαδα που τρως 12 και 15 ωρες στην δουλεια ημερησιως αντι για το 8ωρο που κανονικα θα επρεπε, χωρις φυσικα να πληρωνεσαι υπερωριες.

Θα επρεπε φυσικα να καταλαβαινεις την χρησιμοτητα των δεξιοτητων αυτων και οχι να περιμενεις να στις αναλυσω εγω και να αναπτυχθω περαιτερω, καθως εσυ εβαλες πρωτος στην κουβεντα τον ορο soft skills, αρα θα περιμενα να γνωριζεις ηδη την χρησιμοτητα τους, τον τροπο αλληλεπιδρασης και το πως επιδρουν σε μια αυξηση μισθου - λεμε τωρα.

59 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Δεν πιάνω καν το κομμάτι διαφορών κόστους ζωής από χώρα σε χώρα (οπότε δεν υπάρχει άμεση σύγκριση μισθού Αθήνα με Λονδίνο πχ), αλλά υπάρχει και μεγάλη διαφορά σε κόστος ζωής σε διαφορετικά σημεία στην Ελλάδα. Και δεν μιλάω απαραίτητα για σύγκριση Αθήνας με ένα χωριό στα βουνά, αλλά και μεταξύ μεγάλων πόλεων. Πχ στην Πάτρα τα ενοίκια είναι πολύ χαμηλότερα συγκριτικά με την Αθήνα, οπότε άνετα ζεις με μικρότερο μισθό.

Βέβαια αυτό το 1200 ευρώ καθαρά + κάτι ψιλά για να ζεις μόνος μου φαίνεται τρομακτικά υψηλό, εκτός αν μιλάμε για ενοίκια των 600 ευρώ. Μιλάμε για υπερδιπλάσιο ποσό του βασικού μισθού.

Αυτο που ειδα τα τελευταια χρονια ειναι πως υπαρχουν περιπτωσεις που μπορεις να κανεις συγκρισεις στο κοστος ζωης απο χωρα σε χωρα.
Το σουπερ μαρκετ, τα καυσιμα, οι λογαριασμοι, η φορολογια, τα καθημερινα εξοδα για φαγητο, ρουχισμο κλπ, τα αγαθα τεχνολογιας (υπολογιστες, smartphones, tablets κλπ), ολα ειναι τουλαχιστον ιδια ή και φθηνοτερα εδω που βρισκομαι. Επομενως η συγκριση κατα την προσωπικη μου γνωμη ειναι σωστη και μπορει να γινει.

Τωρα, στην Αθηνα πχ που θες για ενα νορμαλ σπιτι σε νορμαλ περιοχη 400-550 ευρω ευκολα για ενοικιο, συν τα εξοδα λογαριασμων, κοινοχρηστων κλπ, μιλαμε για πολλα χρηματα. Εκει σιγουρα ενας μισθος των 1200 ευρω δε νομιζω οτι ειναι τρομακτικα υψηλος για να ζησεις αξιοπρεπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, merkon είπε

Διακρινω σιγα σιγα μια ειρωνια στον λογο σου.

Σε καμία περίπτωση, για αυτό και φρόντισα να το τονίσω εξαρχής. Σε κάθε περίπτωση, το δηλώνω ξανά πως δεν υπάρχει κάποια τέτοια πρόθεση από μέρους μου.

 

31 λεπτά πριν, merkon είπε

αι θελω να μου πεις αν εσυ προσωπικα πιστευεις οτι οποιος εχει τα απαραιτητα soft skills οπως λες και εσυ θα χτυπησει μισθο της ταξης των 2.500+ (ας κατεβασω και λιγο τα νουμερα λοιπον). Περιμενω να ακουσω λοιπον την αποψη σου.

Το έχω πει πολλές σελίδες πίσω, όταν ξεκίνησα να παραθέτω κάποιες απόψεις. Μπορείς να ανατρέξεις μάλιστα για να θυμηθείς λίγο - πολύ τι είχε ειπωθεί.

Άτομο του στενού μου περιβάλλοντος (ας πούμε η σύζυγός μου). Το ποσό είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεις συν αρκετές άλλες παροχές (υπόψιν ότι δεν έχει ακόμα μεταπτυχιακό αλλά αξιοσημείωτη εργασιακή εμπειρία / είναι κάτω των 40). Οπότε δεν πρόκειται περί προσωπικής άποψης, αλλά περί πραγματικών γεγονότων. Βέβαια, επειδή υποψιάζομαι ότι κάπου εδώ θα αρχίσουμε να επαναλαμβανόμαστε και θα αρχίσει μια κουβέντα του στυλ "μου μιλάς για έναν, ενώ εγώ έχω 10.000 φίλους που δουλεύουν με 500-600Ε" και ούτω καθεξής, δεν μπορώ δυστυχώς να απαντήσω κάτι σε αυτό, είναι απλά ο λόγος μου ενάντια στον δικό σου (προφανώς όχι του δικού σου προσωπικά ).

31 λεπτά πριν, merkon είπε

Soft skills σε βοηθαει η εταιρεια να τα αναπτυξεις εως ενα σημειο, αλλα δε χρειαζεται και απαραιτητα να σε παρει απο το χερακι κανεις να σου δειξει το δρομο, τα αναπτυσσεις και μονος σου. Οποιος θελει και ενδιαφερεται μπορει. Υπαρχουν ενα σωρο courses online, ειναι σχεδον αδιανοητο ομως να μιλαμε για αναπτυξη soft skills στην Ελλαδα που τρως 12 και 15 ωρες στην δουλεια ημερησιως αντι για το 8ωρο που κανονικα θα επρεπε, χωρις φυσικα να πληρωνεσαι υπερωριες.

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, κάπου έχεις μπερδευτεί ενδεχομένως : Προκειμένου να επιβιώσεις εργασιακά και να αναζητήσεις καλύτερες συνθήκες, θα πρέπει ΗΔΗ να τα έχεις ανεπτυγμένα. Καμία εταιρία δεν θα μπει στην διαδικασία να σε βάλει σε μια τέτοια ρότα, αφού είσαι καθαρά αναλώσιμος για αυτούς. Τα hard skills καλώς ή κακώς υπάρχουν παντού, το θέμα είναι πόσο μπορεί κανείς να αποκτήσει, αναπτύξει και τελικά να αναδείξει τις μαλακές δεξιότητες, σε χώρους όπου απαιτείται συχνά πυκνά μεγάλο μέρος αυτών.

31 λεπτά πριν, merkon είπε

Θα επρεπε φυσικα να καταλαβαινεις την χρησιμοτητα των δεξιοτητων αυτων και οχι να περιμενεις να στις αναλυσω εγω και να αναπτυχθω περαιτερω, καθως εσυ εβαλες πρωτος στην κουβεντα τον ορο soft skills, αρα θα περιμενα να γνωριζεις ηδη την χρησιμοτητα τους, τον τροπο αλληλεπιδρασης και το πως επιδρουν σε μια αυξηση μισθου - λεμε τωρα.

Σε αυτό δεν έχω να απαντήσω κάτι. Και τι να απαντήσω δηλαδή, τι στιγμή που ουσιαστικά έχεις επαναλάβει τα όσα έγραψα σε παραπάνω μήνυμα. Τώρα, ειρωνεία είναι ; Κάτι άλλο είναι ; Μόνο εσύ ξέρεις, εμένα δεν με αφορά (απλώς, θίχτηκε το ζήτημα του ύφους μου και είπα να συμπληρώσω κάτι).

Εν κατακλείδι, έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς ότι έκανες μια σπουδαία επιλογή πηγαίνοντας στο εξωτερικό και ενδεχομένως να νιώθεις και δικαιωμένος (αυτό είναι και το πιο σημαντικό στην τελική). Σίγουρα όμως, δεν "μπορείς" μετά από χρόνια να υποθέσω απουσία (εργασιακή εννοώντας) να κρίνεις μακρόθεν, την κατάσταση επειδή κάποιοι κάτι διάβασες ή κάτι σου είπαν. Σίγουρα δεν διανύουμε καλές ημέρες (το δίχως άλλο, πολύ κακές θα τις χαρακτήριζα μετά από 15+ χρόνια στο επάγγελμα), ωστόσο ευκαιρίες υπάρχουν έξω και το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Το θέμα είναι να γνωρίζεις πώς να ελίσσεσαι. Και μιλώντας για ελιγμούς (για να είμαι και απόλυτα ξεκάθαρος), κανένας εκ των εγγυτέρων μας (είτε από τη δική μου πλευρά είτε από της συζύγου), δεν τηρεί μεγάλο γραφείο, ούτε έχει πολιτικές ή μη γνωριμίες. Οπότε ναι, επιμένω στο ζήτημα των soft skills και λιγότερο των hard skills.

Αυτά από εμένα. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και ό,τι καλύτερο.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σε καμία περίπτωση, για αυτό και φρόντισα να το τονίσω εξαρχής. Σε κάθε περίπτωση, το δηλώνω ξανά πως δεν υπάρχει κάποια τέτοια πρόθεση από μέρους μου.

Το έχω πει πολλές σελίδες πίσω, όταν ξεκίνησα να παραθέτω κάποιες απόψεις. Μπορείς να ανατρέξεις μάλιστα για να θυμηθείς λίγο - πολύ τι είχε ειπωθεί.

Άτομο του στενού μου περιβάλλοντος (ας πούμε η σύζυγός μου). Το ποσό είναι ακριβώς αυτό που αναφέρεις συν αρκετές άλλες παροχές (υπόψιν ότι δεν έχει ακόμα μεταπτυχιακό αλλά αξιοσημείωτη εργασιακή εμπειρία / είναι κάτω των 40). Οπότε δεν πρόκειται περί προσωπικής άποψης, αλλά περί πραγματικών γεγονότων. Βέβαια, επειδή υποψιάζομαι ότι κάπου εδώ θα αρχίσουμε να επαναλαμβανόμαστε και θα αρχίσει μια κουβέντα του στυλ "μου μιλάς για έναν, ενώ εγώ έχω 10.000 φίλους που δουλεύουν με 500-600Ε" και ούτω καθεξής, δεν μπορώ δυστυχώς να απαντήσω κάτι σε αυτό, είναι απλά ο λόγος μου ενάντια στον δικό σου (προφανώς όχι του δικού σου προσωπικά ).

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, κάπου έχεις μπερδευτεί ενδεχομένως : Προκειμένου να επιβιώσεις εργασιακά και να αναζητήσεις καλύτερες συνθήκες, θα πρέπει ΗΔΗ να τα έχεις ανεπτυγμένα. Καμία εταιρία δεν θα μπει στην διαδικασία να σε βάλει σε μια τέτοια ρότα, αφού είσαι καθαρά αναλώσιμος για αυτούς. Τα hard skills καλώς ή κακώς υπάρχουν παντού, το θέμα είναι πόσο μπορεί κανείς να αποκτήσει, αναπτύξει και τελικά να αναδείξει τις μαλακές δεξιότητες, σε χώρους όπου απαιτείται συχνά πυκνά μεγάλο μέρος αυτών.

Σε αυτό δεν έχω να απαντήσω κάτι. Και τι να απαντήσω δηλαδή, τι στιγμή που ουσιαστικά έχεις επαναλάβει τα όσα έγραψα σε παραπάνω μήνυμα. Τώρα, ειρωνεία είναι ; Κάτι άλλο είναι ; Μόνο εσύ ξέρεις, εμένα δεν με αφορά (απλώς, θίχτηκε το ζήτημα του ύφους μου και είπα να συμπληρώσω κάτι).

Εν κατακλείδι, έχεις κάθε δικαίωμα να θεωρείς ότι έκανες μια σπουδαία επιλογή πηγαίνοντας στο εξωτερικό και ενδεχομένως να νιώθεις και δικαιωμένος (αυτό είναι και το πιο σημαντικό στην τελική). Σίγουρα όμως, δεν "μπορείς" μετά από χρόνια να υποθέσω απουσία (εργασιακή εννοώντας) να κρίνεις μακρόθεν, την κατάσταση επειδή κάποιοι κάτι διάβασες ή κάτι σου είπαν. Σίγουρα δεν διανύουμε καλές ημέρες (το δίχως άλλο, πολύ κακές θα τις χαρακτήριζα μετά από 15+ χρόνια στο επάγγελμα), ωστόσο ευκαιρίες υπάρχουν έξω και το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Το θέμα είναι να γνωρίζεις πώς να ελίσσεσαι. Και μιλώντας για ελιγμούς (για να είμαι και απόλυτα ξεκάθαρος), κανένας εκ των εγγυτέρων μας (είτε από τη δική μου πλευρά είτε από της συζύγου), δεν τηρεί μεγάλο γραφείο, ούτε έχει πολιτικές ή μη γνωριμίες. Οπότε ναι, επιμένω στο ζήτημα των soft skills και λιγότερο των hard skills.

Αυτά από εμένα. Καλή συνέχεια σου εύχομαι και ό,τι καλύτερο.

Ακριβως αυτο θα σου πω, εχω 10.000 φιλους (και οχι μονο), συγγενεις, γνωστους, οπως θες πες τους που εχουν πτυχια, σπουδες, μεταπτυχιακα, εργασιακη εμπειρια, ο καθενας στον τομεα του - επομενως μπορω και συγκρινω διαφορετικους τομεις - και οι περισσοτεροι ειναι μεταξυ 600 - 900. Η μονη εξαιρεση ειναι φιλος Software engineer με ΤΡΕΛΗ εργασιακη εμπειρια απο Ελλαδα και εξωτερικο σε εταιρειες που δε φανταζεσαι που παιζει στα 1500 αν θυμαμαι καλα και φιλος "βυσματιας" που ειναι στα 1100 καθαρα.
Επομενως ναι υπαρχει κοσμος που παιζει στα 1100-1500, αλλα ειναι η μειοψηφια δυστυχως και οχι η πλειοψηφια. Προσωπικα δε ξερω κανεναν πχ που να ειναι πανω απο τα 2000, οποιοδηποτε αντικειμενο και αν εξασκει.

Οσο για τα soft skills νομιζω λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια. Η εταιρεια θα σε παει μεχρι ενα σημειο, απο εκει και περα πρεπει να αφιερωσεις χρονο και να εχεις την θεληση να ασχοληθεις μονος σου, κατι που θα πρεπει ηδη να εχεις κανει εκ των προτερων απο νωρις για να εισαι σε θεση να διεκδικησεις εναν ρολο σε μια επιχειρηση. Αρα λεμε το ιδιο πραγμα.

Για να κλεισω και εγω και να μη το τραβαμε απο τα μαλλια αλλο το θεμα, σιγουρα εξαρταται απο το αντικειμενο πανω στο οποιο εργαζεται ο καθενας. Αλλοι τομεις πληρωνουν καλυτερα, αλλοι λιγοτερο καλα. Το οτι υπαρχουν ευκαιριες θα το αφησω να το κρινει ο καθενας οπως νομιζει. Δυστυχως ομως και ο ιδιος δε βλεπω κατι τετοιο. Ακομα και σοβαρη προυπηρεσια και ανεπτυγμενα soft and hard skills να εχεις, ο εργοδοτης θα σου προσφερει χαμηλοτερο μισθο απο οσα αξιζεις, αβεβαιο εργασιακο περιβαλλον - καθως μπορει να παρεις ποδι ανα πασα στιγμη με την δικαιολογια της κρισης (ας μη ξεχναμε πως περιμενουν εκατομμυρια συνανθρωπων μας στην ουρα και το να βρει καποιον αντικαταστατη δε θα ειναι τοσο δυσκολο) - μηδαμινες προοπτικες εξελιξης και οι πιθανοτητες για συνεχη εκπαιδευση ειναι επισης ελαχιστες.

Προσωπικα εχω δεχτει 4 φορες προτασεις να επιστρεψω Ελλαδα, απο μεγαλες εταιρειες, και καμια δεν ηταν αρκετα καλη για να μπορεσει να με γυρισει πισω (δε μιλαω μονο για μισθο, μιλαω συνδυαστικα για μισθο, παροχες, εργασιακο περιβαλλον, σοβαροτητα / αντιμετωπιση / σταση του HR κατα την διαρκεια της επικοινωνιας και της συνεντευξης, ελλειψη job description και λεπτομερους περιγραφη της θεσης εργασιας για την οποια συζητουσαμε και πολλα απο τα παραπανω που ανεφερα επισης, δηλαδη training, προοπτικες, σταθεροτητα κλπ).
Αρπα κολλα κατασταση εν ολιγοις. Απο 4 μεγαλες εταιρειες να τονισω ξανα που ειναι μαλιστα πολυεθνικες και εχουν δραστηριοτητα και στο εξωτερικο.
Να μην αναφερω κιολας πως 2 απο αυτες τις εταιρειες μου ειπαν κατα γραμμα οτι ακολουθουν αλλη γραμμη στο εξωτερικο σε οτι εχει να κανει με μισθο, προοπτικες, benefits κλπ και αλλη στην Ελλαδα λογω της "καταστασης". Δε νομιζω ομως ο εργαζομενος να εχει και λιγοτερο φορτο εργασιας και λιγοτερα καθηκοντα λογω της "καταστασης". Νομιζω αυτο τα λεει ολα.

Αρα συνεχιζω να πιστευω οτι μπορω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη, παρολο το γεγονος οτι λειπω για μερικα χρονια απο την Ελλαδα.
Συνεχιζω να ειμαι σε επαφη και επικοινωνια με συναδελφους του τομεα μου για διαφορα project - εργασιες - ερευνητικα προγραμματα, καθως και με τα αντιστοιχα επιστημονικα ινστιτουτα για παρουσιασεις σε σεμιναρια κλπ - που δειχνουν μεγαλη ελλειψη επαγγελματισμου, αλλα αυτο ειναι αλλη κουβεντα.

Γενικα επικρατει μια κατασταση αρπα κολλα σε ολα, πραγμα που γινοταν χρονια τωρα και απο οτι φαινεται συνεχιζει να συμβαινει και τωρα.

Υ.Γ. Δεν εχουμε τιποτα να χωρισουμε, ο καθενας λεει την αποψη του η οποια ειναι σεβαστη.
Ευχομαι καλη συνεχεια και καλη υγεια στις δυσκολες αυτες μερες που περναμε.

Επεξ/σία από merkon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, merkon είπε

Οσο για τα soft skills νομιζω λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια. Η εταιρεια θα σε παει μεχρι ενα σημειο, απο εκει και περα πρεπει να αφιερωσεις χρονο και να εχεις την θεληση να ασχοληθεις μονος σου, κατι που θα πρεπει ηδη να εχεις κανει εκ των προτερων απο νωρις για να εισαι σε θεση να διεκδικησεις εναν ρολο σε μια επιχειρηση. Αρα λεμε το ιδιο πραγμα.

Δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Η εταιρία ΔΕΝ θα σε πάει πουθενά. Αυτό δεν κατανοείς. Οφείλεις να τα έχεις από πριν.

12 λεπτά πριν, merkon είπε

Αρα συνεχιζω να πιστευω οτι μπορω να εχω μια ολοκληρωμενη αποψη, παρολο το γεγονος οτι λειπω για μερικα χρονια απο την Ελλαδα.

Εκ του σύνεγγυς, πράγματι, θα μπορούσες να έχεις. Μακρόθεν, συνεχίζω να αμφιβάλλω, αλλά αφού επιμένεις, οκ πάω πάσο.

Δεν έμαθα όμως, σε ποιόν τομέα δραστηριοποιείσαι, ποιές οι σπουδές σου και ενδεικτικά, μια τάξη μεγέθους του μισθού που λαμβάνεις (αποφορολογημένα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...