Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, merkon είπε


Να μην αναφερω κιολας πως 2 απο αυτες τις εταιρειες μου ειπαν κατα γραμμα οτι ακολουθουν αλλη γραμμη στο εξωτερικο σε οτι εχει να κανει με μισθο, προοπτικες, benefits κλπ και αλλη στην Ελλαδα λογω της "καταστασης". Δε νομιζω ομως ο εργαζομενος να εχει και λιγοτερο φορτο εργασιας και λιγοτερα καθηκοντα λογω της "καταστασης". Νομιζω αυτο τα λεει ολα.
 

Αυτοί είναι απόλυτα λογικό. Μια πολυεθνική που ήρθε στην Ελλάδα, το έκανε για να έχει πιο φθηνό εργατικό δυναμικό.

Σε διαφορετική περίπτωση θα είχε γραφεία μόνο στις ΗΠΑ για παράδειγμα και μόνο με Αμερικανούς υπαλλήλους.

Επίσης, η πολυεθνική στις ΗΠΑ μπορεί να έχει κέρδη 5δις και στην Ελλάδα 20εκ.  Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρει τα κέρδη από τις ΗΠΑ για να τα δώσει στο τοπικό παράρτημα στην Ελλάδα....

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αγαπητοι φιλοι, νομιζω οτι το αρχικο ποστ ειχε αλλο θεμα απο αυτο για το οποιο συζητατε στις τελευταιες σελιδες. Η συζητηση σας εχει σχεση με το οως θα εχει καποιος χρηματα για να ζησει μονος του αλλα δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τα εξοδα του να μενεις καποιος μονος.

 

Μηπως να ανοιγατε ενα αλλο θεμα για να συνεχιστει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Strigla said:

900 ευρώ τον μήνα και δεν μου φτάνουν...

Πόσα δίνεις για ενοίκιο; (αν δίνεις δλδ)
Έχεις και όχημα; Τότε ανεβαίνουν κατά πολύ τα έξοδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο το μηνα ειμαι στα 366€, με 53€ σε utilities, 76€ σε αλκοολια και αρκετα σπαταλο γιορτινο τραπεζι. Μεχρι τελος του μηνα δεν προβλεπεται να χαλασω αλλα, αντε κανα κρασι ή αν παω για δουλεια/βολτα, καφε απ' εξω.

Δεν εχω ενοικιο/ρευμα. Συνηθως χαλαω γυρω στα 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξοδα του μονος 

300 ενοικιο

ρευματα νερα κοινοχρηστα 100

30 ιντερνετ καλη γραμμη

εξοδα μεταφορας  προς εργασια  60 ευρω

εξοδοι κλπ  100

φαγητο 240

συνολο 830

οποτε με ενα 900αρη  στη δικη μου περιπτωση θα επιβιωνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Δεν λέμε το ίδιο πράγμα. Η εταιρία ΔΕΝ θα σε πάει πουθενά. Αυτό δεν κατανοείς. Οφείλεις να τα έχεις από πριν.

Θα σου ξαναγραψω ακριβως το ιδιο που εγραψα και πιο πανω, τονιζοντας το σημαντικο.
Οσο για τα soft skills νομιζω λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια. Η εταιρεια θα σε παει μεχρι ενα σημειο, απο εκει και περα πρεπει να αφιερωσεις χρονο και να εχεις την θεληση να ασχοληθεις μονος σου, κατι που θα πρεπει ηδη να εχεις κανει εκ των προτερων απο νωρις για να εισαι σε θεση να διεκδικησεις εναν ρολο σε μια επιχειρηση.
 Αρα λεμε το ιδιο πραγμα.

Αρα μαντεψε, λεμε το ιδιο πραγμα ακριβως.

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Δεν έμαθα όμως, σε ποιόν τομέα δραστηριοποιείσαι, ποιές οι σπουδές σου και ενδεικτικά, μια τάξη μεγέθους του μισθού που λαμβάνεις (αποφορολογημένα).

Σε προηγουμενο ποστ μου αναφερω το αντικειμενο στο οποιο εργαζομαι, επομενως μπορεις να ανατρεξεις εκει, σελ. 26.
Η αληθεια ειναι πως ουτε εγω εχω ακουσει το αντικειμενο στο οποιο εργαζεσαι, τις σπουδες σου και περιπου τι μισθο θα λαμβανεις, επομενως θα το εκτιμουσα δεοντως.

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Αυτοί είναι απόλυτα λογικό. Μια πολυεθνική που ήρθε στην Ελλάδα, το έκανε για να έχει πιο φθηνό εργατικό δυναμικό.

Σε διαφορετική περίπτωση θα είχε γραφεία μόνο στις ΗΠΑ για παράδειγμα και μόνο με Αμερικανούς υπαλλήλους.

Επίσης, η πολυεθνική στις ΗΠΑ μπορεί να έχει κέρδη 5δις και στην Ελλάδα 20εκ.  Αυτό δεν σημαίνει ότι θα πάρει τα κέρδη από τις ΗΠΑ για να τα δώσει στο τοπικό παράρτημα στην Ελλάδα....

Ναι σιγουρα δε σημαινει αυτο, αλλα οταν μιλαμε πχ για μια απο τις Big4 (που ειναι παγκοσμιου βεληνεκους εταιρεια και εχει και τρελη δουλεια και στην Ελλαδα) ο Senior Auditor για παραδειγμα παιρνει στο UK £2600 το μηνα και στην Ελλαδα η ιδια θεση αμοιβεται με 1195 ευρω (χρησιμοποιω νουμερα απο glassdoor, αν υπαρχει λαθος συγχωρεστε με) κατι παει λαθος. Ιδια εταιρεια, μεγαλη αποκλιση μισθου. Ιδια εταιρεια που ομως στο UK τηρει το ωραριο εργασιας, στην Ελλαδα βαζει τους υπαλληλους της να δουλευουν εως και τα μεσανυχτα φυσικα χωρις πληρωμη υπερωριας ή δυνατοτητα να παρεις μερες πισω σε αδεια. Ιδια εταιρεια που ομως στο UK σε εκπαιδευει και σε παρεχει δυνατοτητες εξελιξης, ενω στην Ελλαδα σε χαντακωνει γιατι υπαρχουν οι γερολυκοι που ειναι εκει μεσα 40 χρονια και δεν εχεις λογο εσυ ουτε πιθανοτητα προαγωγης. Το ιδιο παραδειγμα υπαρχει και με αλλες μεγαλες πολυεθνικες οχι μονο στο financial χωρο αλλα και στο food and drink industry και αλλου.

Και μη μου πειτε για αλλη ακριβεια στο UK και αλλο κοστος ζωης, τα ενοικια το δεχομαι οτι ειναι πιο ακριβα οταν μιλαμε για Λονδινο μονο - γιατι εκτος Λονδινου ειναι σε οκ επιπεδα ισως παραπλησια με της Αθηνας, αναφερομαι σε σπιτι για οικογενεια και οχι σε δωματιο πχ για εργενη ή σε συγκατοικηση - αλλα πραγματα οπως η βενζινη, το σουπερ μαρκετ, οι λογαριασμοι, η κινητη τηλεφωνια, ο ρουχισμος, τα αγαθα, τα τελη κυκλοφοριας, η φορολογια κλπ ειναι ολα σε επιπεδα χαμηλοτερα απο την Ελλαδα. Για αυτο ακριβως τον λογο λεω οτι μπορει να γινει συγκριση μεταξυ των δυο χωρων, των μισθων και των κοστων ζωης στην καθε χωρα.

Επεξ/σία από merkon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, forgotten είπε

εξοδα του μονος 

300 ενοικιο

ρευματα νερα κοινοχρηστα 100

30 ιντερνετ καλη γραμμη

εξοδα μεταφορας  προς εργασια  60 ευρω

εξοδοι κλπ  100

φαγητο 240

συνολο 830

οποτε με ενα 900αρη  στη δικη μου περιπτωση θα επιβιωνε.

Και 70 ευρώ που μένουν τι τα κάνεις; 

Αποταμίευση; 

😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, merkon είπε

Αρα μαντεψε, λεμε το ιδιο πραγμα ακριβως.

Είναι ξεκάθαρο ότι πάρει άλλη τροπή το θέμα, επομένως δεν θα το συνεχίσω.

6 λεπτά πριν, merkon είπε

Σε προηγουμενο ποστ μου αναφερω το αντικειμενο στο οποιο εργαζομαι, επομενως μπορεις να ανατρεξεις εκει, σελ. 26.
Η αληθεια ειναι πως ουτε εγω εχω ακουσει το αντικειμενο στο οποιο εργαζεσαι, τις σπουδες σου και περιπου τι μισθο θα λαμβανεις, επομενως θα το εκτιμουσα δεοντως.

Μα η σύγκριση δεν τίθεται μεταξύ εμού και εσού. Εγώ έφερα ως παράδειγμα τη σύζυγό μου, προφανώς όμως (όπως προείπα) η συζήτηση έχει πάρει άλλη τροπή, οπότε κανένας λόγος δεν υπάρχει να αναφερθώ σε εμένα (δεν νομίζω να έχει και κάποιο νόημα άλλωστε, στην παρούσα συζήτηση). Άρα, τι ακριβώς να εκτιμήσεις με δέος, κανείς δεν κατάλαβε...

Ας καταλήξουμε λοιπόν ότι η Αγγλία και εν γένει το εξωτερικό, είναι η γη της επαγγελίας, ενώ η Ελλάδα ό,τι χειρότερο εργασιακά (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες, έβγαλα πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, merkon είπε

Θα σου ξαναγραψω ακριβως το ιδιο που εγραψα και πιο πανω, τονιζοντας το σημαντικο.
Οσο για τα soft skills νομιζω λεμε το ιδιο πραγμα με αλλα λογια. Η εταιρεια θα σε παει μεχρι ενα σημειο, απο εκει και περα πρεπει να αφιερωσεις χρονο και να εχεις την θεληση να ασχοληθεις μονος σου, κατι που θα πρεπει ηδη να εχεις κανει εκ των προτερων απο νωρις για να εισαι σε θεση να διεκδικησεις εναν ρολο σε μια επιχειρηση.
 Αρα λεμε το ιδιο πραγμα.

Αρα μαντεψε, λεμε το ιδιο πραγμα ακριβως.

Σε προηγουμενο ποστ μου αναφερω το αντικειμενο στο οποιο εργαζομαι, επομενως μπορεις να ανατρεξεις εκει, σελ. 26.
Η αληθεια ειναι πως ουτε εγω εχω ακουσει το αντικειμενο στο οποιο εργαζεσαι, τις σπουδες σου και περιπου τι μισθο θα λαμβανεις, επομενως θα το εκτιμουσα δεοντως.

Ναι σιγουρα δε σημαινει αυτο, αλλα οταν μιλαμε πχ για μια απο τις Big4 (που ειναι παγκοσμιου βεληνεκους εταιρεια και εχει και τρελη δουλεια και στην Ελλαδα) ο Senior Auditor για παραδειγμα παιρνει στο UK £2600 το μηνα και στην Ελλαδα η ιδια θεση αμοιβεται με 1195 ευρω (χρησιμοποιω νουμερα απο glassdoor, αν υπαρχει λαθος συγχωρεστε με) κατι παει λαθος. Ιδια εταιρεια, μεγαλη αποκλιση μισθου. Ιδια εταιρεια που ομως στο UK τηρει το ωραριο εργασιας, στην Ελλαδα βαζει τους υπαλληλους της να δουλευουν εως και τα μεσανυχτα φυσικα χωρις πληρωμη υπερωριας ή δυνατοτητα να παρεις μερες πισω σε αδεια. Ιδια εταιρεια που ομως στο UK σε εκπαιδευει και σε παρεχει δυνατοτητες εξελιξης, ενω στην Ελλαδα σε χαντακωνει γιατι υπαρχουν οι γερολυκοι που ειναι εκει μεσα 40 χρονια και δεν εχεις λογο εσυ ουτε πιθανοτητα προαγωγης. Το ιδιο παραδειγμα υπαρχει και με αλλες μεγαλες πολυεθνικες οχι μονο στο financial χωρο αλλα και στο food and drink industry και αλλου.

Και μη μου πειτε για αλλη ακριβεια στο UK και αλλο κοστος ζωης, τα ενοικια το δεχομαι οτι ειναι πιο ακριβα οταν μιλαμε για Λονδινο μονο - γιατι εκτος Λονδινου ειναι σε οκ επιπεδα ισως παραπλησια με της Αθηνας, αναφερομαι σε σπιτι για οικογενεια και οχι σε δωματιο πχ για εργενη ή σε συγκατοικηση - αλλα πραγματα οπως η βενζινη, το σουπερ μαρκετ, οι λογαριασμοι, η κινητη τηλεφωνια, ο ρουχισμος, τα αγαθα, τα τελη κυκλοφοριας, η φορολογια κλπ ειναι ολα σε επιπεδα χαμηλοτερα απο την Ελλαδα. Για αυτο ακριβως τον λογο λεω οτι μπορει να γινει συγκριση μεταξυ των δυο χωρων, των μισθων και των κοστων ζωης στην καθε χωρα.

Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ κοντά σε δική μου εμπειρία και ειδικά ΕΥ. Μου έχει μείνει ακόμα το δώρο που μας είχαν κάνει, μια μικρή ελιά σε βαζάκι πριν κάμποσα χρόνια.

Στο ΗΒ, πέρα από το ενοίκιο, επίσης είναι μεγαλύτερο το κόστος ασφάλισης αυτοκινήτου και αστικών συγκοινωνιών σε σύγκριση με Ελλάδα. Στα υπόλοιπα πράγματα, όπως και σε λογαριασμούς, σε παρόμοια επίπεδα ή και φθηνότερα.

Το θέμα εδώ βέβαια, δεν είναι η οποιαδήποτε προσωπική αντιπαράθεση εμπειριών και συγκρίσεων από εξωτερικό, αλλά η κατάθεση εμπειριών διαβίωσης στην Ελλάδα που έχουν χρησιμότητα ακόμα και σε όσους ζουν εξωτερικό και σκέφτονται να γυρίσουν.

Εγώ προσωπικά δεν έχω πολλά να συνεισφέρω σε αυτό το κομμάτι, γιατί προς το παρόν η δική μου οπτική είναι αρκετά απομακρυσμένη από την ελληνική πραγματικότητα

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Strigla είπε

900 ευρώ τον μήνα και δεν μου φτάνουν...

Προσωπικά έχω εισόδημα περίπου 1100€ τον μήνα (εξαρτάται τον μήνα, σε κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις ίσως ανέβει λίγο παραπάνω) και μου περισσεύουν. Καταλαβαίνεις, συνεπώς, ότι το να πετάμε απλά ένα νούμερο δεν λέει κάτι, εξαρτάται και από το άτομο.

Για παράδειγμα, εγώ: δεν καπνίζω, έχω να πιω αλκοόλ 4 χρόνια, ακολουθώ συγκεκριμένο πρόγραμμα διατροφής (συνεπώς δεν μπορώ εύκολα να ξεφύγω στο τι θα πάρω από το Super Market) κτλ..

Από την άλλη, όμως, έχω: έξοδα αυτοκινήτου, έξοδα δουλειάς (π.χ. ράψιμο νέων στολών και συνεχώς καθαριστήρια, αγορά νέων υλικών που χρειάζομαι, αναλώσιμα που απαιτούνται κτλ.), έξοδα για τα πινγκ πονγκ που κάνω συχνά-πυκνά σε όλη την Ελλάδα κτλ..

Πέραν των παραπάνω καταφέρνω να ικανοποιώ σε έναν φυσιολογικό βαθμό τα προσωπικά μου φετίχ (παπούτσια, ρούχα, αυτοκίνητο, γυμναστήριο, βόλτες με κορασίδες και φίλους), και παράλληλα να αποταμιεύω τα υπόλοιπα (οκ, όχι κανένα τρελό ποσό, αλλά υπαρκτό).

Δεν νομίζω τα 200€ απόκλισης μεταξύ των μισθών μας να δικαιολογούν τέτοια ποιοτική διαφορά. Όλα εξαρτώνται από το άτομο, τις συνήθειές του, τις ανάγκες του, και κυρίως την περιοχή. Γιατί σε κάποιες περιοχές (νησιά για παράδειγμα) κάποια πράγματα είναι αρκετά πιο φθηνά, ενώ άλλα πολύ πιο ακριβά (π.χ. καύσιμα). Αντίστοιχα και τα ενοίκια. Ομοίως, εγώ μπορεί να την βρίσκω με το να κάθομαι στην βεράντα μου και να διαβάζω κάποιο βιβλίο, ενώ εσύ να θέλεις κάθε ΣΚ έξοδο σε κοσμικό κλαμπ της Γλυφάδας. Δεν κατακρίνω, απλώς σημειώνω το γεγονός πως έχουμε διαφορετικά είδη εξόδων.

Εν ολίγοις: Επιμένω σε αυτό που είχα γράψει παλαιότερα (και έχουν πει αρκετοί οικονομολόγοι) "σημασία δεν έχει το ποσό, αλλά το τι κάνεις με αυτό".

Επεξ/σία από magnam
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Και 70 ευρώ που μένουν τι τα κάνεις; 

Αποταμίευση; 

😋

δεν μενω πλεον μονος εχω οικογενεια ομως τα εξοδα μου μονος σε μια φαση ηταν τοσα , τοτε επαιρνα αρκετα πιο πανω  και αυτο μου επετρεψε να αγορασω το αυτοκινητο μου χωρις δανειο σε ενα χρονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Είναι ξεκάθαρο ότι πάρει άλλη τροπή το θέμα, επομένως δεν θα το συνεχίσω.

Μα η σύγκριση δεν τίθεται μεταξύ εμού και εσού. Εγώ έφερα ως παράδειγμα τη σύζυγό μου, προφανώς όμως (όπως προείπα) η συζήτηση έχει πάρει άλλη τροπή, οπότε κανένας λόγος δεν υπάρχει να αναφερθώ σε εμένα (δεν νομίζω να έχει και κάποιο νόημα άλλωστε, στην παρούσα συζήτηση). Άρα, τι ακριβώς να εκτιμήσεις με δέος, κανείς δεν κατάλαβε...

Ας καταλήξουμε λοιπόν ότι η Αγγλία και εν γένει το εξωτερικό, είναι η γη της επαγγελίας, ενώ η Ελλάδα ό,τι χειρότερο εργασιακά (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). Σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες, έβγαλα πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα.

Δε νομίζω να ανεφερα καπου στην έως τωρα συζήτηση μας πως ειναι η γη της επαγγελίας ουτε η Αγγλια ουτε το εξωτερικο γενικά. Ίσα ίσα που θα πω οτι θελει μεγάλα κότσια να κανεις τέτοια κινηση και να ξεκινήσεις απο το μηδέν καπου και να μη φας τα μούτρα σου, να εχεις να ανταγωνιστείς ανθρώπους απο όλο τον κόσμο και ανθρώπους που εχουν μητρική γλώσσα τα αγγλικά, διαφορετική κουλτούρα, συνήθειες, συνθήκες, νοοτροπία, μηδενική βοήθεια απο συγγενείς και γονείς γιατι απλα δεν τους εχεις εκει κοντα σου κλπ κλπ και δεν το αντέχουν όλοι αυτο. 

Το γεγονός οτι η Ελλάδα ειναι ο,τι χειρότερο εργασιακά (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) ειναι φως φανάρι και δε χρειάζεται ουτε περαιτέρω ανάλυση ουτε χωράει αμφισβήτηση. Αρκεί να δουμε την τελευταία 10ετια πόσοι άνθρωποι εχουν φυγει απο την Ελλάδα για να πάνε στο εξωτερικο για εργασια, για ποιους λόγους και τι γνωμη εχουν για τις εργασιακές συνθήκες στην Ελλάδα, βλέποντας τα πραγματα με αλλο μάτι πλέον, κατι που λογικα κρίνοντας απο τα όσα λες και γραφεις δεν φαινεται να εισαι σε θεση να κανεις έχοντας εργαστεί μονο στην Ελλάδα και μην εχοντας προσωπική εμπειρία απο τις εργασιακές συνθήκες στο εξωτερικο.

Αξιζει μια μάτια στην παρακάτω έρευνα για να καταλαβει κανεις αν η Ελλάδα ειναι ο,τι χειρότερο εργασιακά, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων ή οχι και γιατι τοοοοσοι άνθρωποι μετακινήθηκαν στο εξωτερικο την τελευταία 10ετια. Τα νούμερα μιλούν απο μόνα τους.

https://dir.icap.gr/mailimages/promos/2019/5th_HCS/G.ILIOPOULOU_BRAIN_DRAIN_5th HCS_06_06_2019.pdf

Καλή συνέχεια.

47 λεπτά πριν, Feregorn είπε

Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ κοντά σε δική μου εμπειρία και ειδικά ΕΥ. Μου έχει μείνει ακόμα το δώρο που μας είχαν κάνει, μια μικρή ελιά σε βαζάκι πριν κάμποσα χρόνια.

Στο ΗΒ, πέρα από το ενοίκιο, επίσης είναι μεγαλύτερο το κόστος ασφάλισης αυτοκινήτου και αστικών συγκοινωνιών σε σύγκριση με Ελλάδα. Στα υπόλοιπα πράγματα, όπως και σε λογαριασμούς, σε παρόμοια επίπεδα ή και φθηνότερα.

Το θέμα εδώ βέβαια, δεν είναι η οποιαδήποτε προσωπική αντιπαράθεση εμπειριών και συγκρίσεων από εξωτερικό, αλλά η κατάθεση εμπειριών διαβίωσης στην Ελλάδα που έχουν χρησιμότητα ακόμα και σε όσους ζουν εξωτερικό και σκέφτονται να γυρίσουν.

Εγώ προσωπικά δεν έχω πολλά να συνεισφέρω σε αυτό το κομμάτι, γιατί προς το παρόν η δική μου οπτική είναι αρκετά απομακρυσμένη από την ελληνική πραγματικότητα

Ευχαριστώ παρα πολυ που επιβεβαιώνεις όσα λέω γιατι ειχα αρχίσει να τα χανω και να νομίζω οτι δε ξερω τι λέω και οτι ζω σε άλλη πραγματικότητα.

Επεξ/σία από merkon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, merkon είπε

Ίσα ίσα που θα πω οτι θελει μεγάλα κότσια να κανεις τέτοια κινηση και να ξεκινήσεις απο το μηδέν καπου και να μη φας τα μούτρα σου, να εχεις να ανταγωνιστείς ανθρώπους απο όλο τον κόσμο και ανθρώπους που εχουν μητρική γλώσσα τα αγγλικά, διαφορετική κουλτούρα, συνήθειες, συνθήκες, νοοτροπία, μηδενική βοήθεια απο συγγενείς και γονείς γιατι απλα δεν τους εχεις εκει κοντα σου κλπ κλπ και δεν το αντέχουν όλοι αυτο. 

Είσαι εξαιρετικός, τι άλλο παραπάνω να προσθέσω !😅

4 λεπτά πριν, merkon είπε

Ευχαριστώ παρα πολυ που επιβεβαιώνεις όσα λέω γιατι ειχα αρχίσει να τα χανω και να νομίζω οτι δε ξερω τι λέω και οτι ζω σε άλλη πραγματικότητα.

Προς Θεού, εσύ καλά τα λες, ο γιαλός είναι στραβός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...