Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, magnam είπε

 Ίσως να περίμενα λίγο περισσότερο μέχρι να εξασφαλίσω ένα κάποιο κεφάλαιο ασφαλείας ή τουλάχιστον κάποιον συγκάτοικο.

Ακριβώς αυτό! Ένα κεφάλαιο όσο μένεις με τους γονείς, ώστε αν χάσεις τη δουλειά σου να έχεις περιθώριο να καλύψεις τα έξοδά σου μέχρι να ξαναβρείς άλλη!

Αυτό ακριβώς είχα κάνει δεκαετία 80, όταν αποφάσισα να φύγω από το πατρικό γιατί δούλευα Θεσσαλονίκη και το σπίτι ήταν στο χωριό. Έπρεπε να ξυπνάω από τις 5-5:30 για να πάρω το υπεραστικό στις 6, που πολλές φορές το χειμώνα με χιόνια και παγωνιές δεν ερχόταν, με αποτέλεσμα και να ξεπαγιάζουμε περιμένοντάς το και να χάνουμε το μεροκάματο! Και αν δεν το προλάβαινα το απόγευμα στις 4 για να γυρίσω έπρεπε να περιμένω 2 ώρες για το επόμενο δρομολόγιο!!!

Αλλά το κεφάλαιο που είχα μαζέψει 3 χρόνια που δούλευα ενώ έμενα στο πατρικό με έσωσε από δύσκολες καταστάσεις, όταν έμεινα από δουλειά, μέχρι να βρω άλλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, magnam είπε

Συμφωνώ με όλα όσα είπες, απλώς ενίσταμαι λιγάκι όσον αφορά τη συγκεκριμένη φράση. Προσωπικά θα τα υπολόγιζα πρώτα (όσο γίνεται) και εάν έβλεπα πως κατά πάσα πιθανότητα δεν βγαίνω, δεν θα επιχειρούσα κάτι τέτοιο. Ίσως να περίμενα λίγο περισσότερο μέχρι να εξασφαλίσω ένα κάποιο κεφάλαιο ασφαλείας ή τουλάχιστον κάποιον συγκάτοικο.

Κατά τ' άλλα τα λες πολύ καλά και είναι όντως μία από τις σπουδαιότερες εμπειρίες!

 

24 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Ακριβώς αυτό! Ένα κεφάλαιο όσο μένεις με τους γονείς, ώστε αν χάσεις τη δουλειά σου να έχεις περιθώριο να καλύψεις τα έξοδά σου μέχρι να ξαναβρείς άλλη!

Αυτό ακριβώς είχα κάνει δεκαετία 80, όταν αποφάσισα να φύγω από το πατρικό γιατί δούλευα Θεσσαλονίκη και το σπίτι ήταν στο χωριό. Έπρεπε να ξυπνάω από τις 5-5:30 για να πάρω το υπεραστικό στις 6, που πολλές φορές το χειμώνα με χιόνια και παγωνιές δεν ερχόταν, με αποτέλεσμα και να ξεπαγιάζουμε περιμένοντάς το και να χάνουμε το μεροκάματο! Και αν δεν το προλάβαινα το απόγευμα στις 4 για να γυρίσω έπρεπε να περιμένω 2 ώρες για το επόμενο δρομολόγιο!!!

Αλλά το κεφάλαιο που είχα μαζέψει 3 χρόνια που δούλευα ενώ έμενα στο πατρικό με έσωσε από δύσκολες καταστάσεις, όταν έμεινα από δουλειά, μέχρι να βρω άλλη!

Έχετε δίκιο συμφορουμιτες και αυτό είναι το λογικό. 

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο εγκέφαλος μας σιχαίνεται να φεύγει από ασφαλείς καταστάσεις. Και η ασφάλεια του πατρικού σπιτιού είναι πολυεπίπεδη. Οικονομική μιας και δεν έχεις νοίκι, λογαριασμούς, πρακτική αφού μαγειρεύει όλο και κάτι η μαμά. Και κυρίως συναισθηματική. Μπορεί να μας κουράζουν, να μας νευριάζουν, να μην τους αντέχουμε τους γονείς μας αλλά είναι μεγάλη συναισθηματική ασφάλεια πίσω από την πόρτα μας να έχουμε τους ανθρώπους που μας γέννησαν, ακόμα και αν δεν την χρησιμοποιούμε, νιώθουμε ασφαλείς με την ύπαρξη αυτής της δυνατότητας.

Ωστόσο κάπως πρέπει να μάθουμε ότι οι γονείς μας δεν θα είναι πάντα μια πόρτα μακριά και όσο πιο νωρίς το μάθουμε τόσο πιο κατανοητό γίνεται και σε μας και σε αυτούς. 

Οπότε ο εγκέφαλος μας πάντα θα μας λέει "μη φύγεις τώρα γιατί..." θες να πας ταξίδι και χρειάζεσαι τα χρήματα που αποταμιεύεις, θες αυτοκίνητο και είναι των γονιών σου, βαριέσαι να μαγειρεύεις και να πλένεις τα ρούχα σου τσάμπα κόπος κλπ. 

Είναι τόσο βολικό να μένεις με τους γονείς σου που πολλές φορές δεν βλέπουμε ότι μπορούμε να μείνουμε μόνοι. Φυσικά υπάρχουν πρακτικοί λόγοι να μην μπορεί κάποιος, απλά πρέπει να προσπαθούμε να διακρίνουμε πότε υπάρχουν όντως οι λόγοι ή τους δημιουργεί ο εγκέφαλος μας για να μην ξεβολευτουμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/4/2020 στις 7:45 ΜΜ, gasgounis είπε

Εσυ τι λες? Να τους πληρωνουν και να τους δινουν managerial θεσεις επειδη ξερουν καλο powerpoint?

ΛοΛ

Σόρι που θα το πω αυτό, γιατί μπορεί να πέσεις από κανά σύννεφο, αλλά φίλος, κανείς δεν γεννιέται manager σε αυτόν τον πλανήτη, OK;

Επίσης, αφού είναι senior manager στην ICAP (!) θα πέρασε και από θέση business αναλυτού φαντάζομαι κάπου, κάποτε.....

Anyway, δεν αναφέρθηκα στο powerpoint, αλλά συγκεκριμένα στα γραφήματα που περιλαμβάνονται εκεί μέσα, τα οποία έχουν παραχθεί με χρήση excel ή αντίστοιχου προγράμματος και είναι επιπέδου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ. Να προσθέτεις συννεφάκια για να δείξεις YoY αντί να κάνεις ένα combo chart (έστω) είναι τέρμα γελοίο και ένδειξη ανικανότητας, ΟΚ;

Και αντιπροσωπεύει όλο το τοπικό παράρτημα, (για να προλάβω τον ισχυρισμό ότι το έκανε κανένας junior) αφού αυτό είναι παρουσίαση της ICAP. Μπορεί να βρίσκεται Ελλάδα μεν, αλλά είναι ξένη ιδιωτική εταιρία και όταν έχω δει πολύ καλύτερη δουλειά σε δημόσιες υπηρεσίες του εξωτερικού, αυτό συνεπάγεται ότι χρειάζεται πολύ προσπάθεια ακόμα για να πιάσει αυτή η χώρα (και ο ιδιωτικός της τομέας) ένα επίπεδο.

Η κάθε χώρα έχει τον ιδιωτικό τομέα που της αξίζει, εφόσον δεν γίνεται πουθενά κάποια προσπάθεια, σε κανένα επίπεδο, για επίτευξη του κάτι παραπάνω (η συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια το τερμάτισε προς την αντίθετη κατεύθυνση) ή έστω διεκδίκησης βασικών βελτιώσεων στο βιοτικό επίπεδο (για να το φέρω λίγο πιο κοντά στο τόπικ) που θα δημιουργήσουν το πρόσφορο έδαφος για κάτι καλύτερο συνολικά.

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2020 στις 12:19 ΜΜ, nasipar134 είπε

Μην ανησυχείτε φτάνει η ώρα του τέλους (επιτέλους) του airbnb λόγω covid και ελπίζω να βάλουν μυαλό πολλοί με τα ενοίκια... 

Τρομοκρατιθηκαμε......😂🤣😂🤣🤣

Αύξησα το ενοίκιο στις δύο μόνιμες γκαρσονιέρες εντός Αθηνών που δίνω  σε φοιτητές για να καλύψω την χασουρα του εξοχικου που είναι booking και Airbnb.

Τις νοίκιασα αμέσως.......

Μιας και το κράτος δεν μου έδωσε μια παρότι πληρώνω 15% φορο 3 χρόνια για τις βραχυχρονιες,συν ΕΝΦΙΑ,συν φόρο εισοδήματος........

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, alexioannou είπε

 

Μιας και το κράτος δεν μου έδωσε μια παρότι πληρώνω 15% φορο 3 χρόνια για τις βραχυχρονιες,συν ΕΝΦΙΑ,συν φόρο εισοδήματος........

Συγγνώμη, αλλά κάπου χάθηκα. Μάλλον δεν κατάλαβα εγώ καλά, αλλά γιατί να σου δώσει κάτι το Κράτος; Υποχρέωσή του είναι να σου καλύψει την χασούρα του airbnb (την οποία δεν θα είχες εάν το νοίκιαζες μακροχρόνια); Ή σου χρωστάει κάτι επειδή δεν το κλέβεις φορολογικά και είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, magnam είπε

Συγγνώμη, αλλά κάπου χάθηκα. Μάλλον δεν κατάλαβα εγώ καλά, αλλά γιατί να σου δώσει κάτι το Κράτος; Υποχρέωσή του είναι να σου καλύψει την χασούρα του airbnb (την οποία δεν θα είχες εάν το νοίκιαζες μακροχρόνια); Ή σου χρωστάει κάτι επειδή δεν το κλέβεις φορολογικά και είσαι εντάξει με τις υποχρεώσεις σου;

Δεν αξίζει να ασχολείσαι με κάτι τέτοιους τύπους... κάλυψε τη χασούρα γδέρνοντας φοιτητές και ζητάει και τα ρέστα από πάνω από το κράτος. λες και οι υπόλοιποι δεν πληρώνουν φόρους...

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 9:05 ΜΜ, alexioannou είπε

Τρομοκρατιθηκαμε......😂🤣😂🤣🤣

Αύξησα το ενοίκιο στις δύο μόνιμες γκαρσονιέρες εντός Αθηνών που δίνω  σε φοιτητές για να καλύψω την χασουρα του εξοχικου που είναι booking και Airbnb.

Τις νοίκιασα αμέσως.......

Μιας και το κράτος δεν μου έδωσε μια παρότι πληρώνω 15% φορο 3 χρόνια για τις βραχυχρονιες,συν ΕΝΦΙΑ,συν φόρο εισοδήματος........

Μπράβο λεβέντη μου... Θες και παλαμάκια? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγώ ρε μάγκες που είμαι 22 χρονών, βγάζω 547 ευρώ καθαρά (+κάποιες υπερωρίες) και θέλω να μείνω μόνος μου, τι γίνεται; Αλλά όχι, δεν φταίει μόνο το κράτος φίλοι μου. Φταίνε και οι δήθεν πονόψυχοι συμπολίτες μας που νοιάζονται για τον απλό λαό που δεν έχει λεφτά και χρεώνουν τρύπες 50τμ 300 ευρώ και πάνω ή πουλάνε κάτι παλιοσίδερα που τα αποκαλούν αυτοκίνητα σε τιμές λες και είναι καινούρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνετε το βήμα για μόνοι σας αν δεν παίρνετε 1500+.

Αλλιώς βρείτε κάνα μωρό που να παίρνει 1000+ συν 100 + τα δικά σας. 

Χίλιες φορές με γονείς, με γονείς αν παίρνεις 1000+ μαζεύεις τον μήνα 700-800 αν δεν βγεις καθόλου. 

Βάλε 700Χ12 μήνες πήρες αμαξάκι. 

Βάλε έπειτα 700Χ5-10 χρόνια πήρες και το σπίτι 

Κυριλέ Πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου θα ελεγα να βρεις συγκάτοικο. οι Ελληνες ειμαστε λιγο κακομαθημένοι σε αυτο το ζητημα δυστυχως, θελουμε ολοι το δικο μας διαμερισμα οταν καλα καλα δε ξεκινήσαμε να δουλευουμε κ με το ζορι εχουμε βασικο μισθο.

από τα 18 μου μεχρι τα 33 που πλεον αρχισα να ζω με την κοπέλα μου, τα 9 χρόνια τα έβγαλα με συγκάτοικους. 1/2/3 συγκατοίκους, αναλογα με την περίπτωση κ τη φάση και τις ανάγκες μου. καποιες φορες δεν ηταν τέλειο, κάποιες ηταν απλα τυπικό, κάποιες ηταν απιστευτα καλα. Αλλά γλίτωνα παρα πολλα χρήματα έτσι και ήμουν πολυ πιο ανεξάρτητος και εκανα κ ταξίδια και εξόδους και αγορές και απόλα. το μεγαλύτερο "κερατιάτικο" στη ζωή ειναι το ενοίκιο κ στη περίοδο που ξεκινας τη ζωή σου κ θες λιγο να γινεις πιο ανεξάρτητος, οι συγκάτοικοι ειναι εξαιρετικη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Μην κάνετε το βήμα για μόνοι σας αν δεν παίρνετε 1500+.

Αλλιώς βρείτε κάνα μωρό που να παίρνει 1000+ συν 100 + τα δικά σας. 

Χίλιες φορές με γονείς, με γονείς αν παίρνεις 1000+ μαζεύεις τον μήνα 700-800 αν δεν βγεις καθόλου. 

Βάλε 700Χ12 μήνες πήρες αμαξάκι. 

Βάλε έπειτα 700Χ5-10 χρόνια πήρες και το σπίτι 

Κυριλέ Πράγματα. 

Δηλαδή για τα 10 χρόνια που θα μαζευεις 700 θα μένεις με γονείς; Θα έχεις πάει 33-35 χρόνων γάιδαρος και ακόμα θα μένεις με γονείς, πόσο υγιές είναι αυτο;

Επίσης τα 700 που λες αποταμίευση τον μήνα προφανώς και δεν μπορούν να είναι στάνταρ κάθε μήνα, σίγουρα θα πας διακοπές καλοκαίρι, θα αγοράσεις κάτι, θα βγεις έξω, θα έχεις κάποια υποχρέωση, μπορεί να τύχει ένα έξοδο έξτρα, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είναι σταθερά 700 κάθε μήνα η αποταμίευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, merkon είπε

Δηλαδή για τα 10 χρόνια που θα μαζευεις 700 θα μένεις με γονείς; Θα έχεις πάει 33-35 χρόνων γάιδαρος και ακόμα θα μένεις με γονείς, πόσο υγιές είναι αυτο;

Επίσης τα 700 που λες αποταμίευση τον μήνα προφανώς και δεν μπορούν να είναι στάνταρ κάθε μήνα, σίγουρα θα πας διακοπές καλοκαίρι, θα αγοράσεις κάτι, θα βγεις έξω, θα έχεις κάποια υποχρέωση, μπορεί να τύχει ένα έξοδο έξτρα, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να είναι σταθερά 700 κάθε μήνα η αποταμίευση.

Εγώ είπα την πρόταση μου σύμφωνα με τα λάθη που έκανα εγώ και δεν μάζευα εφόσον νοίκιαζα μόνος... 

Υπομονή από 20 έως 30 μαζεύεις και φεύγεις. 

 

Η δεύτερη πρόταση είναι να βρει κάνα κορίτσι να μοιράζονται τα έξοδα. 

Με καλή δουλειά όμως το κορίτσι όχι με 500 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Μην κάνετε το βήμα για μόνοι σας αν δεν παίρνετε 1500+.

Αλλιώς βρείτε κάνα μωρό που να παίρνει 1000+ συν 100 + τα δικά σας. 

Χίλιες φορές με γονείς, με γονείς αν παίρνεις 1000+ μαζεύεις τον μήνα 700-800 αν δεν βγεις καθόλου. 

Βάλε 700Χ12 μήνες πήρες αμαξάκι. 

Βάλε έπειτα 700Χ5-10 χρόνια πήρες και το σπίτι 

Κυριλέ Πράγματα. 

Θα φας δηλαδή την πιο έντονη 10ετια της ζωής σου κλεισμένος σε ένα σπίτι με τους δικούς σου;

Τα απωθημένα απ' όλα αυτά που δεν θα ζήσεις τα ξεπληρώνει το ισόγειο 70τ.μ. που θα πάρεις με τα 50-70.000€ που μάζεψες; 

Πολύ κακή στρατηγική μου μοιάζει. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Θα φας δηλαδή την πιο έντονη 10ετια της ζωής σου κλεισμένος σε ένα σπίτι με τους δικούς σου;

Τα απωθημένα απ' όλα αυτά που δεν θα ζήσεις τα ξεπληρώνει το ισόγειο 70τ.μ. που θα πάρεις με τα 50-70.000€ που μάζεψες; 

Πολύ κακή στρατηγική μου μοιάζει. 

Είναι σωστή η άποψή σου αλλά έχει άτομα που μένουν με γονείς χωρίς να μαζέψουν δεκάρα γιαυτό το έγραψα έτσι... Αν ζεις με γονείς τουλάχιστον κάνε κάτι για την ζωή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...