Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Είναι πρόσθετο κόστος και φυσικά αφορά την περίοδο μέσα Νοέμβρη έως μέσα Μαρτίου. 

Στα 200 ευρώ σουπερ, προστίθενται και τα γούστα του απ έξω. Γύρω στα 100 ευρώ.

Επίσης μια τετραμελής οικογένεια με δύο μικρά παιδάκια θέλει 400-450 μηνιαίως για σούπερ. Λες να θέλει 300 ο εργένης;

ειμαι 32 και ζω μονος απο τα 20. 3ευρω το λιγότερο θες για 500 θερμιδες και θες 2000 θερμιδες τη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, παπι είπε

ειμαι 32 και ζω μονος απο τα 20. 3ευρω το λιγότερο θες για 500 θερμιδες και θες 2000 θερμιδες τη μερα.

Δηλαδή με τον υπολογισμό σου μια οικογένεια θέλει κανα πενηντάρικο τη μέρα για φαγητό ε ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μένα αν πετύχεις ενοίκιο 350 είσαι μια χαρά. Επίσης μην ξεχνάτε ότι οι μισθοί είναι 14 και όχι 12 ( δεν νομίζω να δουλεύεις στο δημόσιο ) οπότε περισσεύουν και χρήματα για τυχόν έξοδα - διακοπές. Θα πρέπει να δεις βέβαια και τα υπόλοιπα έξοδα του σπιτιού, ειδικά τα κοινόχρηστα που μπορεί να ξεφύγουν το χειμώνα με κεντρική θέρμανση. Επίσης αν θες να χαλάς κάνα δεκαρικο τη μέρα στη δουλειά σε καφέδες και σάντουιτς / φαγητά θα είσαι δύσκολα. Αν μαγειρεύεις τπτ και έχεις και τα ταπερακια από γονείς θα είσαι μια χαρά.

Γενικά είναι όπως έχει μάθει ο καθένας, ξέρω κόσμο που έβγαζαν 1200+ το μήνα και έμεναν με γονείς και δεν έβαζαν ευρώ στην άκρη. Από την άλλη ξέρω και κόσμο που μένει μόνος του με το βασικό γιατί δεν έχει άλλη επιλογή.

Επεξ/σία από bkran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, παπι είπε

ειμαι 32 και ζω μονος απο τα 20. 3ευρω το λιγότερο θες για 500 θερμιδες και θες 2000 θερμιδες τη μερα.

Λογικό αν τρως κάθε μέρα πάπια πεκίνου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, βρες συγκάτοικο. 

Το λεω σοβαρά. 

Οπως κανουν και οι περισσοτεροι 25 χρόνοι στο εξωτερικό. 

Βρείτε ενα σπιτι με λιγο μεγαλύτερο ενοίκιο, διά δυο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που θέλω να τονίσω και το ανέφεραν ορισμένοι στα πρώτα post, για όποιον που κοιτάει να βρει κατοικία για να μείνει να προσέξει το θέμα των κοινοχρήστων. Αν θέλει να βρει διαμέρισμα με φθηνά κοινόχρηστα τότε να αποφύγει πολυκατοικίες με κήπο και πυλωτή, επειδή τόσο το διαμέρισμα της μητέρας μου και ορισμένων συγγενών μου είναι Β.Π. εκεί σχεδόν όλες οι πολυκατοικίες έχουν πυλωτή με κήπο και τα κοινόχρηστα είναι τσουχτερά εξαιτίας του κηπουρού της συντήρησης του κήπου, των λαμπτήρων και του νερού για το πότισμα, υπάρχει και η καθαρίστρια για να καθαρίσει που χρεώνει extra πέραν των εσωτερικών χώρων κλιμακοστασίου κτλ. Φυσικά είναι ωραίο να έχει κήπο και δέντρα έξω από το μπαλκόνι σου, αλλά υπάρχει ένα τίμημα για αυτό. Κοινόχρηστα με 20 ευρώ ξεχάστε τα στα Β.Π. μόνο σε κάποια μικρή οικοδομή χωρίς πυλωτή και κήπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Λογικό αν τρως κάθε μέρα πάπια πεκίνου.

Τα τελευταια χρονια που κανω διατροφη, τα ποσα ξεφεγουν. Μπορει να δωσω και 30ε για το φαι μιας μερας.

  • Like 2
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή με τον υπολογισμό σου μια οικογένεια θέλει κανα πενηντάρικο τη μέρα για φαγητό ε ;

Οχι απαραίτητα, αλλά νομίζω εξαρτάται από τους ανθρώπους, σωματότυπος και άλλα. Έχω φίλο πετσί και κόκαλο που αν φάει ένα διπλόπιτο με γύρο δεν ξανατρώει φαγητό για 1-2 μέρες, κυριολεκτικά. Αλλά σε κάθε περίπτωση, ένα 7-8αρι ευρώ ανά άτομο τουλάχιστον θα τα δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Οχι απαραίτητα, αλλά νομίζω εξαρτάται από τους ανθρώπους, σωματότυπος και άλλα. Έχω φίλο πετσί και κόκαλο που αν φάει ένα διπλόπιτο με γύρο δεν ξανατρώει φαγητό για 1-2 μέρες, κυριολεκτικά. Αλλά σε κάθε περίπτωση, ένα 7-8αρι ευρώ ανά άτομο τουλάχιστον θα τα δώσουν.

Δε μετρώνται όλα ρε Βασίλη σε πιτόγυρα 

Ένα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο πχ κάνει 5-6 ευρώ και τρως εύκολα τέσσερεις φορές (αν μένεις μόνο σου)

Έχεις μαγειρέψει ένα κιλό κιμά να δεις πόσες μακαρονάδες βγάζει; 

Και μη λέμε μόνο για κρέας, ένα κιλό φασόλια είναι 5-6 μερίδες φαγητό...

Τώρα αν θες τρεις Rio mare τη μέρα Επειδή την έχεις δει έτσι ή τρως μόνο rib eye οκ, τα νούμερα πάνε αλλού, αλλά με νορμάλ διατροφή ένα ζευγάρι δεν θέλει 2*8*30 = 480 ευρώ το μήνα φαγητά, μη τρελαθούμε κιόλας 

  • Like 17
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δίνω 250 σε σούπερ περιοχή ΔΠ, με 20 ευρώ κοινόχρηστα το δίμηνο, σε καλοσυντηρημένο σπίτι του 70(ανακαινισμένο). Το σπίτι είναι 60τμ με μεγάλο μπάνιο που έχει μπανιέρα και κουζίνα ανάλογη του πατρικού μου. Να πούμε + 50 για κάτι τέτοιο σε πολυκατοικία; Αν πέσεις σε μέγεθος, δε νομίζω να σου βγαίνει πάνω από 300 τον μήνα ή απλά πάει καιρός από τότε που το βρήκα και έχουν ανέβει οι τιμές. Εγώ το επόμενο σπίτι μου δεν θα ήθελα να είναι πάνω από 45τμ, δεν έχει νόημα για ένα άτομο.

Από σούπερ μάρκετ για μαγείρεμα μέσα, για δύο άτομα(εγώ + κοπέλα) πάει περίπου 30 την εβδομάδα άντε 40. Internet 30, νερό 20 κάθε δεν ξέρω και εγώ πόσο, ρεύμα κοντά στα 100 το δίμηνο. Τον χειμώνα έχουμε και πετρέλαιο αλλά αν δεν θες, δεν βάζεις.

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω ενοικιο 2 ατομα δινουμε απο 100-130 ρευμα με εστια αεριου και χωρις να παιζω πολυ φουρνο και χωρις ν αναβω θερμοσιφωνα λογω αεριου. Μετα κοντα στο 20€ νερο το διμηνο ή τριμηνο ερχεται δεν θυμαμαι αντε αν κανουμε τρεις φορες τη μερα μπανιο και ποτισμα στα φυτα καθε μερα 25. Με οτε tv τηλ κινητα σουξουμουξου 50 το μηνα. Σουπερ αν πεσει μηνας με απορυπαντικα κλπ παει χαλαρα 250. Ρευμα 50€ παντως μονο αν λειπεις χαλας. Με 700€ μισθο παντως και 400 νοικι ουτε μαντιλι να κλαψεις φιλε οχι να βγεις για ποτο. Και δεν εβαλα καν βενζινες νοικια μπροστα αν βγει κατι εξτρα μια αναγκη ενας οδοντιατρος κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Χωρις να εχω ενοικιο 2 ατομα δινουμε απο 100-130 ρευμα με εστια αεριου και χωρις να παιζω πολυ φουρνο και χωρις ν αναβω θερμοσιφωνα λογω αεριου. Μετα κοντα στο 20€ νερο το διμηνο ή τριμηνο ερχεται δεν θυμαμαι αντε αν κανουμε τρεις φορες τη μερα μπανιο και ποτισμα στα φυτα καθε μερα 25. Με οτε tv τηλ κινητα σουξουμουξου 50 το μηνα. Σουπερ αν πεσει μηνας με απορυπαντικα κλπ παει χαλαρα 250. Ρευμα 50€ παντως μονο αν λειπεις χαλας. Με 700€ μισθο παντως και 400 νοικι ουτε μαντιλι να κλαψεις φιλε οχι να βγεις για ποτο. Και δεν εβαλα καν βενζινες νοικια μπροστα αν βγει κατι εξτρα μια αναγκη ενας οδοντιατρος κλπ κλπ

Δηλαδή δίνεις 400-520 ευρώ το τετράμηνο για τη ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δε μετρώνται όλα ρε Βασίλη σε πιτόγυρα 

Ένα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο πχ κάνει 5-6 ευρώ και τρως εύκολα τέσσερεις φορές (αν μένεις μόνο σου)

Έχεις μαγειρέψει ένα κιλό κιμά να δεις πόσες μακαρονάδες βγάζει; 

Και μη λέμε μόνο για κρέας, ένα κιλό φασόλια είναι 5-6 μερίδες φαγητό...

Τώρα αν θες τρεις Rio mare τη μέρα Επειδή την έχεις δει έτσι ή τρως μόνο rib eye οκ, τα νούμερα πάνε αλλού, αλλά με νορμάλ διατροφή ένα ζευγάρι δεν θέλει 2*8*30 = 480 ευρώ το μήνα φαγητά, μη τρελαθούμε κιόλας 

Να βγάζεις 1200 το μήνα και να τρως 4 σερί φορές το ίδιο φαγητό? Δε θα το έλεγα αυτό ζωη.

Όσον αφορά το δάνειο που έλεγα,  φυσικά πρέπει να έχει κάποια χρήματα στην άκρη ή/και να του δώσουν κάποία οι δικοί του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...