Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Αρχικά η δουλειά θα είναι πολύ κοντά στον σταθμό Συγγρού Φιξ. Σκέφτομαι οτι μια καλή τοποθεσία για να είμαι και κοντά είναι ο Νέος Κόσμος (θα ήθελα να προτείνετε και κάποια άλλη).
...

και απο εκεί και πέρα με την προοπτική οτι ο καθαρός μισθός θα είναι στα 1200€ πιστεύετε οτι μπορεί να ζήσει κομπλέ κάποιος? (δεν καπνίζω)

Ναι, θα εισαι πολυ ανετος με αυτο το μισθο.
Θα κοιταζα Κουκακι, Νεο Κοσμο και ισως περιξ στην κοκκινη γραμμη του μετρο μεχρι σταθμο Ηλιουπολη. Καλλιθεα, Καισαριανη, Υμηττος τιμιες περιοχες περιοχες επισης, αλλα με το μισθο αυτο εισαι ανετος να βρεις κατι κοντα στη δουλεια σου, ακομα και λιγο πιο ακριβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, majnun είπε

Το βλέπω δύσκολο αυτό το ποσό έχοντας αλλάξει 4 εταιρείες στο χώρο.

Εκτός και αν είσαι το τρελό ταλέντο και πολύ εξελίξιμος σαν άνθρωπος αλλά απέχει πολύ από το τι παίζει ο μέσος όρος.
Εκτός και αν μιλάς για μεικτά.

Σίγουρα παίζει ρόλο ο πρώτος μισθός.
Γνωρίζω άτομο με πρώτο μισθό τα 800 που πήγε μετά από 5 χρόνια στα 1000 και άτομο με πρώτο μισθό στα 1100 που μετά από 5 χρόνια ειναι στα 1400.
Ίδιο πεδίο, αντίστοιχες (μηδενικές γνώσεις), άλλο πλασάρισμα του εαυτού τους και άλλα επίπεδα δουλειάς από το 2ο.

Το όλο θέμα πάντως είναι πολύ στρεβλωμένο μιας και ο χώρος εδώ τραβάει κατά βάση κόσμο της πληροφορικής που είναι ίσως ο μόνος που μπορεί να δει τέτοιους μισθούς στην Ελλάδα. Φίλοι δικηγόροι, μηχανικοί - υπεύθυνοι παραγωγής με εμπειρία και βιογραφικάρες, auditors σε πολυεθνικές στα οικονομικά, hr κλπ και δε βλέπουν τέτοιους μισθούς, και μιλάμε για εργασιακή αφρόκρεμα στην Ελλάδα, η συντριπτική πλειονότητα των συμπολιτών μας δε βλέπουν τέτοιες δουλειές ούτε με κιάλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος πάντως να βγάλει κάποιος έξοδα ανά μήνα, είναι να το κάνει σε επίπεδο έτους συμπληρώνοντας ένα excel όπως το ακόλουθο:

 

Το ΚΤΕΟ πχ είναι ανά 2 έτη. Οπότε βάζεις το μισό κόστος για 1 χρόνο. Η συντήρηση αυτοκινήτου πάει ανά 4-5 χρόνια. Οπότε το αθροίζεις και το διαιρείς με τα χρόνια που απαιτούνται. Σε κάθε περίπτωση ο ισολογισμός γίνεται σε επίπεδο έτους και όχι μηνα.

Δεν σήμαίνει επειδή ένα μηνα δεν έχω έξοδα, θα τα φάω όλα και τον επόμενο μήνα που θα έρθουν οι λογαριασμοί θα γκρινιάζω οτι δεν έχω να φάω.

Επίπεδο έτους πάντα λοιπόν

Συμπληρώνω και τη δική μου εκτίμηση για 1 άτομο (χωρίς ενοίκιο) και χωρίς προσωπικά έξοδα. Σαφώς προστίθενται και άλλα έξοδα στον πίνακα, αλλά τώρα μιλάμε για τα βασικά (χωρίς ποτάκι ας πούμε, ζεις)

image.png.ab12e2192989c9fa078dbbf7daa0d444.png

 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, majnun είπε

Το βλέπω δύσκολο αυτό το ποσό έχοντας αλλάξει 4 εταιρείες στο χώρο.

Εκτός και αν είσαι το τρελό ταλέντο και πολύ εξελίξιμος σαν άνθρωπος αλλά απέχει πολύ από το τι παίζει ο μέσος όρος.
Εκτός και αν μιλάς για μεικτά.

Σίγουρα παίζει ρόλο ο πρώτος μισθός.
Γνωρίζω άτομο με πρώτο μισθό τα 800 που πήγε μετά από 5 χρόνια στα 1000 και άτομο με πρώτο μισθό στα 1100 που μετά από 5 χρόνια ειναι στα 1400.
Ίδιο πεδίο, αντίστοιχες (μηδενικές γνώσεις), άλλο πλασάρισμα του εαυτού τους και άλλα επίπεδα δουλειάς από το 2ο.

Το ποσο δεν ειναι ιδιαιτερως δυσκολο και δεν μιλαω για πρωτα ταλεντα κτλ ουτε για μεικτα. Μιλαω για τυπικα πτυχια(πτυχιο και ισως μεταπτυχιακο) , κανονικη ορεξη για δουλεια χωρις rockstar-ιλικια και εξυπνο πλασαρισμα του εαυτου σου σε συνεντευξεις και καταλληλες αλλαγες εργασιακου περιβαλλοντος οταν πρεπει και πιθανως ευρεση επομενης δουλειας με hr-headhunter.  Και 3-4 αντε 5 χρονια προυπηρεσια. 

Η πληροφορική εχει τετοιο προνομιακο χώρο που δυστυχως δεν απολαμβάνουν πολλοι αλλοι κλαδοι. 

 

 

7 λεπτά πριν, Adrastus είπε

Το όλο θέμα πάντως είναι πολύ στρεβλωμένο μιας και ο χώρος εδώ τραβάει κατά βάση κόσμο της πληροφορικής που είναι ίσως ο μόνος που μπορεί να δει τέτοιους μισθούς στην Ελλάδα. Φίλοι δικηγόροι, μηχανικοί - υπεύθυνοι παραγωγής με εμπειρία και βιογραφικάρες, auditors σε πολυεθνικές στα οικονομικά, hr κλπ και δε βλέπουν τέτοιους μισθούς, και μιλάμε για εργασιακή αφρόκρεμα στην Ελλάδα, η συντριπτική πλειονότητα των συμπολιτών μας δε βλέπουν τέτοιες δουλειές ούτε με κιάλια.

Ή δεν ειναι ειλικρινεις μαζι σου αυτοι οι φιλοι. Γιατι εγω βλεπω τοσα ωραια σπιτια και καινουργια αυτοκινητα. Καποιοι πρεπει να τα εχουν ολα αυτα δεν γινεται.... Και δεν τα αποκτας με <1000 ευρω το μηνα. 

Επεξ/σία από conkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stefanos_13 είπε

Πώς καταφέρνετε και επιβιωνετε στην Αθήνα όταν πρέπει να δώσετε ολόκληρο μισθό σε ενοίκιο/πάγια έξοδα , το έχω απορια

Οταν εκεί είναι η δουλειά που βρήκε κάποιος τι να κάνει; 

Επαρχία θα πεσουν τα έξοδα αλλα και ο μισθός, υπάρχουν άλλα που μπορεί να σου βγουν ακριβότερα πχ κόστος θέρμανσης αν είσαι σε μέρος με περισσότερο κρύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, majnun είπε

Το βλέπω δύσκολο αυτό το ποσό έχοντας αλλάξει 4 εταιρείες στο χώρο.

Εκτός και αν είσαι το τρελό ταλέντο και πολύ εξελίξιμος σαν άνθρωπος αλλά απέχει πολύ από το τι παίζει ο μέσος όρος.
Εκτός και αν μιλάς για μεικτά.

Σίγουρα παίζει ρόλο ο πρώτος μισθός.
Γνωρίζω άτομο με πρώτο μισθό τα 800 που πήγε μετά από 5 χρόνια στα 1000 και άτομο με πρώτο μισθό στα 1100 που μετά από 5 χρόνια ειναι στα 1400.
Ίδιο πεδίο, αντίστοιχες (μηδενικές γνώσεις), άλλο πλασάρισμα του εαυτού τους και άλλα επίπεδα δουλειάς από το 2ο.

Ετσι ακριβως. Ως και φιλο πολυ νεοτερο ξερω που πριν 3 χρονια ηρθε απο επαρχια στην Αθηνα για 700! Γενικα παιζει πολυ το 800ρι πρωτος. Για 4-5 ετη προυπηρεσια δεν ξερω κανεναν πανω απο 1400. Τα μεγαλυτερα ποσα ειναι εξαιρεσεις, οπως κολλητος αστερι που παιρνει 2χιλιαρο με 10 χρονια προυπηρεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Υπάρχει μια προοπτική για μετακόμιση στην Αθήνα για εργασία. Έχω κάνει ένα μικρό πλάνο στο μυαλό μου, αλλά θα ήθελα κάποιοι που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο την περιοχή να με βοηθήσετε. 

Αρχικά η δουλειά θα είναι πολύ κοντά στον σταθμό Συγγρού Φιξ. Σκέφτομαι οτι μια καλή τοποθεσία για να είμαι και κοντά είναι ο Νέος Κόσμος (θα ήθελα να προτείνετε και κάποια άλλη). Τα μηνιαία έξοδα τα έχω οργανώσει ως εξής:

Ενοίκιο - 400€ (μαξ)

Λογαριασμοί - 100€

Σουπερμαρκετ τουμπανιο - 300€

και απο εκεί και πέρα με την προοπτική οτι ο καθαρός μισθός θα είναι στα 1200€ πιστεύετε οτι μπορεί να ζήσει κομπλέ κάποιος? (δεν καπνίζω)

Είμαι σε παρόμοια φάση με ίδιο ενοίκιο και μισθό, εγώ αντί για σουπερ τα τρώω στα ντελίβερυ οπότε χαλάω λογικά περισσότερα απο εσένα για φαγητά, και πάλι ζω άνετα και μου  μένουν και στο τέλος κάθε μήνα. Δεν ξέρω ποσο εύκολο είναι αυτό το ενοίκιο σε αυτές τις περιοχές γιατί δεν έχω ζήσει εκεί αλλα πέρα από αυτό θα ζεις άνετα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Everest είπε

Ετσι ακριβως. Ως και φιλο πολυ νεοτερο ξερω που πριν 3 χρονια ηρθε απο επαρχια στην Αθηνα για 700! Γενικα παιζει πολυ το 800ρι πρωτος. Για 4-5 ετη προυπηρεσια δεν ξερω κανεναν πανω απο 1400. Τα μεγαλυτερα ποσα ειναι εξαιρεσεις, οπως κολλητος αστερι που παιρνει 2χιλιαρο με 10 χρονια προυπηρεσια.

Το οτι εσυ δεν γνωριζεις ή οτι οι φιλοι και γνωστοι σου λενε μουφες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν παρα πολλα ατομα που βγαζουν τετοιους μισθους. Περισσοτεροι απο τους μισους απο την παρεα μου βγαζουν αυτα τα λεφτα (30-35 χρονων , οι περισσοτεροι πληροφορικάριοι) και ξερω οτι σε κουβεντες στο γραφειο λενε μπαρουφες ή δεν αναφερουν καν τι παιρνουν. 

 

Γενικα υπαρχει μια παρανόηση για τους μισθους που παιζουν εκει εξω και ειναι συντονισμενη απο τις εταιρειες ωστε οι νεοι να μην ζητανε πολλά. Πχ σε εμας σε βαζουν να υπογραψεις οτι δεν θα μιλησεις με κανεναν για το θεμα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, conkal είπε

Το ποσο δεν ειναι ιδιαιτερως δυσκολο και δεν μιλαω για πρωτα ταλεντα κτλ ουτε για μεικτα. Μιλαω για τυπικα πτυχια(πτυχιο και ισως μεταπτυχιακο) , κανονικη ορεξη για δουλεια χωρις rockstar-ιλικια και εξυπνο πλασαρισμα του εαυτου σου σε συνεντευξεις και καταλληλες αλλαγες εργασιακου περιβαλλοντος οταν πρεπει και πιθανως ευρεση επομενης δουλειας με hr-headhunter.  Και 3-4 αντε 5 χρονια προυπηρεσια. 

Η πληροφορική εχει τετοιο προνομιακο χώρο που δυστυχως δεν απολαμβάνουν πολλοι αλλοι κλαδοι. 

 

Ή δεν ειναι ειλικρινεις μαζι σου αυτοι οι φιλοι. Γιατι εγω βλεπω τοσα ωραια σπιτια και καινουργια αυτοκινητα. Καποιοι πρεπει να τα εχουν ολα αυτα δεν γινεται.... Και δεν τα αποκτας με <1000 ευρω το μηνα. 

Εταιρικά αμάξια, ευκατάστατοι boomers γονείς που υποστηρίζουν φουλ από πίσω κλπ τέτοια που είναι πολύ συχνά στην Ελλάδα. Πχ από τα παραπάνω πραγματικά 4 παραδείγματα, και οι 4 έχουν καλά αμάξια απ'τους δικούς τους και οι 2 και σπίτια κιόλας. Νομίζω ο 100% αυτοδημιούργητος τύπος που θα τα καταφέρει όλα αυτά μόνος του είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο...

Σίγουρα αν δε τα δεις με τα μάτια σου δε γίνεται να είσαι 100% σίγουρος, αλλά στο δικηγορικό γραφείο που δούλευα για κάποια χρόνια τα έβλεπα και μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως αρκετοί έβγαζαν λιγότερα και από σερβιτόρους δυστυχώς και αυτό με τρελή δουλειά και άγχος.

Επεξ/σία από Adrastus
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Adrastus είπε

να φύγει από το σπίτι για να δω μια τσόντα ή να πάει διακοπές για να έχω το σπίτι ελεύθερο να φέρω καμιά κοπέλα να πηδηχτουμε! 

Ουυυυ βέβαια. 

Ενώ όταν έρχεται η μάνα και ανοίγει με τα κλειδιά για να αφήσει το ταπερακι με το φαγητό και απροειδοποιητα χωρίς τηλεφώνημα, ακομα και στις 6 το πρωι πριν ξυπνήσει το παιδί να πάει στην δουλειά, μπορείς να φέρεις ανετα κοπελα στο σπίτι...... 

Τα παραπάνω που λέω συμβαίνουν στον ξάδερφο μου και σε έναν φίλο μου, αρκετοι νοικιάζουν κοντά στην περιοχή που μένουν οι γονείς και τους δινουν κλειδιά, έρχονται να αφήνουν φαγητό και να παίρνουν τα βρώμικα ρούχα να τα πλένουν στο σπίτι και να τα επιστρέφουν μετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Adrastus είπε

Εταιρικά αμάξια, ευκατάστατοι boomers γονείς που υποστηρίζουν φουλ από πίσω κλπ τέτοια που είναι πολύ συχνά στην Ελλάδα. Πχ από τα παραπάνω πραγματικά 4 παραδείγματα, και οι 4 έχουν καλά αμάξια απ'τους δικούς τους και οι 2 και σπίτια κιόλας. Νομίζω ο 100% αυτοδημιούργητος τύπος που θα τα καταφέρει όλα αυτά μόνος του είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο...

Ειναι σπανιο (εκτος ορισμενων τομεων) αλλα και παλι δεν ειναι τοσο σπανιο να βγαζει 30-35 αρης 1200-1600 ευρω το μηνα καθαρα. απλα ο κοσμος δεν το κουβεντιαζει γιατι ξερει οτι υπαρχει κοσμος που θα νιωσει αβολα ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Ουυυυ βέβαια. 

Ενώ όταν έρχεται η μάνα και ανοίγει με τα κλειδιά για να αφήσει το ταπερακι με το φαγητό και απροειδοποιητα χωρίς τηλεφώνημα, ακομα και στις 6 το πρωι πριν ξυπνήσει το παιδί να πάει στην δουλειά, μπορείς να φέρεις ανετα κοπελα στο σπίτι...... 

Τα παραπάνω που λέω συμβαίνουν στον ξάδερφο μου και σε έναν φίλο μου, αρκετοι νοικιάζουν κοντά στην περιοχή που μένουν οι γονείς και τους δινουν κλειδιά, έρχονται να αφήνουν φαγητό και να παίρνουν τα βρώμικα ρούχα να τα πλένουν στο σπίτι και να τα επιστρέφουν μετα. 

Το ότι οι φίλοι σου δε μπορούν να βάλουν κάποια όρια στους γονείς τους ή και εκμεταλλεύονται καταστάσεις για να έχουν δωρεάν υπηρεσίες/φαί είναι ξεχωριστό θέμα/επιλογή τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Adrastus είπε

Εταιρικά αμάξια, ευκατάστατοι boomers γονείς που υποστηρίζουν φουλ από πίσω κλπ τέτοια που είναι πολύ συχνά στην Ελλάδα. Πχ από τα παραπάνω πραγματικά 4 παραδείγματα, και οι 4 έχουν καλά αμάξια απ'τους δικούς τους και οι 2 και σπίτια κιόλας.

Νομίζω ο 100% αυτοδημιούργητος τύπος που θα τα καταφέρει όλα αυτά μόνος του είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο...

Σπάνιο εξαιρετικά, έως αδύνατο στην Ελλάδα κάποιος και ειδικά υπάλληλος, να έχει κέρδη και να ζει άνετα.

Μόνο με γονικές παροχές κάνει κάποιος το μάγκα (σπίτι, αυτοκίνητο, ρευστό / ενοίκια, φαγητά, πληρωμένοι λογαριασμοί, μετρητό στην τράπεζα που δεν απαιτεί να κάνεις κανενός είδους αποταμίευση, backup να σου κρατάνε παιδιά αν είναι άρρωστα κλπ κλπ)

Αλλιώς σε τρώει η μιζέρια και απλά επιβιώνεις. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Adrastus είπε

Το ότι οι φίλοι σου δε μπορούν να βάλουν κάποια όρια στους γονείς τους ή και εκμεταλλεύονται καταστάσεις για να έχουν δωρεάν υπηρεσίες/φαί είναι ξεχωριστό θέμα/επιλογή τους.

Είτε επιλογή τους να είναι, η ουσία είναι ότι αν θες να μένεις με κάποια κοπέλα περιστασιακά χωρίς επίσημη συγκατοίκηση, δεν αποφεύγεις να μην δώσεις δικαιώματα στους γονείς οι οποίοι θα έρθουν, μόνο αν πας πολύ μακριά το γλιτώνεις αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...