Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ζω πλέον μόνος, ακόμη δεν έχω καθαρή εικόνα των εξόδων κυρίως της ΔΕΗ αλλά υπολογίζω γύρω στα 400Ε το μήνα για τα πιο βασικά ακα λογαριασμοί & σίτηση. Βέβαια εγώ μπορώ να εργαστώ από οπουδήποτε και βρήκα ένα υπέροχο σπίτι, πολύ μοντέρνο με τα πάντα μέσα και απίστευτη θέα/μπαλκόνι στα 200Ε το μήνα κάπου 45 τμ στη Μεσσήνη στο κέντρο. Θα μπορούσα ακόμη και οικογένεια να κάνω στο σπίτι που είμαι. Υπάρχουν και πιο φθηνά με τα ίδια χαρακτηριστικά κάπου στα 120-150Ε 30 τμ  αλλά αυτά είναι προς λαμία/λάρισσα πλευρά και μάλλον όχι σε πολύ κεντρικό μέρος. Άμα πήγαινα εκεί θα γλίτωνα κανά 100αρι μάλλον αλλά δεν άξιζε η ανταλλαγή για εμένα γιατί έχω συγγενείς/κληρονομιές εδώ. 

Αν ζεις αθήνα τότε τα σπίτια στα 200Ε θα είναι τίποτα τρώγλες που δε βλέπονται χωρίς καλές υποδομές και αρχαία ενώ στα 300 οριακά καλά και αυτό στα 30 τμ. Για μία σοβαρή διαβίωση θα δώσεις κανα 100/200αρι παραπάνω το μήνα από ότι στην επαρχία και αυτό για να ζήσεις μόνος. Αν μπορείς να διαθέσεις με άνεση γύρω στα 500-600Ε το μήνα τότε ναί μπορείς να πας να ζήσεις μόνος. 

Πάντως έχε υπόψην ότι για να εξοπλίσω/επιπλώσω το σπίτι και να μεταφέρω αντικείμενα ξεπατώθηκα πολύ άσχημα και πλήρωσα πολλά λεφτά και φαντάσου δεν αγόρασα πάρα πολλά. Έτρωγα για μέρες χάρις τον ατμομάγειρα μου ξηρές τροφές έως να έρθει το ψυγείο και ο φούρνος μου, έπρεπε να πλένω στο χέρι έωςνα έρθει το πλυντήριο. Ευτυχώς το κινιτό μου ήταν ηρωικό και είχα άνετη επικοινωνία και ίντερνετ. Χρειάστηκα και 2ο άτομο να με βοηθήσει. Όσον αφορά το κόστος έδωσα πάνω από 4000Ε για να τα καταφέρω να εγκατασταθώ και μάλιστα σε έτοιμο σπίτι με μόνο 1 ενοίκιο και εγγύηση μπροστά. Βέβαια εγώ πήγα σε άλλο νομό, αν πας αθήνα σίγουρα όλα θα είναι πιο εύκολα. Εδώ δεν έχεις τόσο άνετη υποστήριξη από επαγγελματίες και τα πράγματα κινούντε πολύ αργά. Ο υδραυλικός και ο ηλεκτρολόγος μας έβγαλε τη παναγία και έπρεπε να βρούμε από καλαμάτα.  

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Υπάρχει μια προοπτική για μετακόμιση στην Αθήνα για εργασία. Έχω κάνει ένα μικρό πλάνο στο μυαλό μου, αλλά θα ήθελα κάποιοι που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο την περιοχή να με βοηθήσετε. 

Αρχικά η δουλειά θα είναι πολύ κοντά στον σταθμό Συγγρού Φιξ. Σκέφτομαι οτι μια καλή τοποθεσία για να είμαι και κοντά είναι ο Νέος Κόσμος (θα ήθελα να προτείνετε και κάποια άλλη). Τα μηνιαία έξοδα τα έχω οργανώσει ως εξής:

Ενοίκιο - 400€ (μαξ)

Λογαριασμοί - 100€

Σουπερμαρκετ τουμπανιο - 300€

και απο εκεί και πέρα με την προοπτική οτι ο καθαρός μισθός θα είναι στα 1200€ πιστεύετε οτι μπορεί να ζήσει κομπλέ κάποιος? (δεν καπνίζω)

Το νούμερο που υπολογίζεις για λογαριασμούς είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα.

Παρόλα αυτά με 1200 ειναι πολύ εύκολο να μείνεις μόνος.

Άλλοι το κάνουν με τα μισά. Μη το σκέφτεσαι.

Επεξ/σία από eMike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, logokrimenos είπε

Υπάρχει μια προοπτική για μετακόμιση στην Αθήνα για εργασία. Έχω κάνει ένα μικρό πλάνο στο μυαλό μου, αλλά θα ήθελα κάποιοι που έχετε μεγαλύτερη εμπειρία απο την περιοχή να με βοηθήσετε. 

Αρχικά η δουλειά θα είναι πολύ κοντά στον σταθμό Συγγρού Φιξ. Σκέφτομαι οτι μια καλή τοποθεσία για να είμαι και κοντά είναι ο Νέος Κόσμος (θα ήθελα να προτείνετε και κάποια άλλη). Τα μηνιαία έξοδα τα έχω οργανώσει ως εξής:

Ενοίκιο - 400€ (μαξ)

Λογαριασμοί - 100€

Σουπερμαρκετ τουμπανιο - 300€

και απο εκεί και πέρα με την προοπτική οτι ο καθαρός μισθός θα είναι στα 1200€ πιστεύετε οτι μπορεί να ζήσει κομπλέ κάποιος? (δεν καπνίζω)

Ξέχασες κοινόχρηστα, θέρμανση, ΜΜΜ.

Με 100€ λογαριασμούς, πληρώνεις μόνο ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και Ιντερνετ/κινητο.

Με καθαρό μισθό 1200*14 πάντως, μια χαρά ζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Adrastus είπε

 




Τέλος, γαμάει το δυάρι στα Πετράλωνα 😁 Και μόνο που έχεις το ιστορικό κέντρο/το κέντρο γενικά και άρα τον κύριο όγκο των δουλειών/μερών για διασκέδαση σε αποστάσεις που άνετα τις κάνεις και με τα πόδια + μετρό/ηλεκτρικό σε απόσταση max 10λεπτο ανάλογα και το που μένεις ακριβώς, αρκεί.

Ακριβως γι' αυτο: δεν το βρισκεις -με τιποτα ομως!- μονο με διακοσια, ακομη, το δυαρι @ Πετραλωνα..!
Ισως απο Οκτωβριο -οταν θα εχουν πια αντιληφθει, ολοι & ολη τη σφαλιαρα του ΑΙΡ!- και παλι παντως,
δεν μιλαμε για τα Ανω Πετραλωνα: που εχουν τιμες "καλλιτεχνικης γειτονιας" τα τελευταια χρονια..! 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eMike είπε

Το νούμερο που υπολογίζεις για λογαριασμούς είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα.

Παρόλα αυτά με 1200 ειναι πολύ εύκολο να μείνεις μόνος.

Άλλοι το κάνουν με τα μισά. Μη το σκέφτεσαι.

 

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ξέχασες κοινόχρηστα, θέρμανση, ΜΜΜ.

Με 100€ λογαριασμούς, πληρώνεις μόνο ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ και Ιντερνετ/κινητο.

Με καθαρό μισθό 1200*14 πάντως, μια χαρά ζεις.

Σε τί σπίτι θα μένει και δεν θα φτάνουν 100 το μήνα για λογαριασμούς?

Εμείς μέναμε σε οροφοδιαμέρισμα 120 τ.μ. και όλα τα έξοδα (ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ-Ιντερνετ-Κινητά-Θέρμανση-Κοινόχρηστα) ήταν 190 ευρώ το μήνα!

Πόσο μεγάλο θα είναι το σπίτι που θα νοικιάσει για να έχει μηνιαία έξοδα πάνω από 100 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, eMike είπε

Το νούμερο που υπολογίζεις για λογαριασμούς είναι πολύ μακριά από την πραγματικότητα.

Παρόλα αυτά με 1200 ειναι πολύ εύκολο να μείνεις μόνος.

Άλλοι το κάνουν με τα μισά. Μη το σκέφτεσαι.

1200 αν μαγειρεύεις ο ίδιος παίζει να φτάνουν αλλά με αρκετή δίαιτα σε όλα. 

Ξεχνάς σίγουρα καφέ και ποτό. 

Ξεχνάς στοίχημα και καμιά τσάρκα μπουρλ... 

Ξεχνάς γενικά τα έξτρα κόλπα. Μαζεύεις κάνα 50-100αρι οριακά το μήνα για να πας διακοπές με κοινωνικού τουρισμού και πάλι δύσκολα. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, conkal είπε


 

Ή δεν ειναι ειλικρινεις μαζι σου αυτοι οι φιλοι. Γιατι εγω βλεπω τοσα ωραια σπιτια και καινουργια αυτοκινητα. Καποιοι πρεπει να τα εχουν ολα αυτα δεν γινεται.... Και δεν τα αποκτας με <1000 ευρω το μηνα. 

Δεν τα αποκτας παντως ενιοτε ουτε με < 2000 ευρω το μηνα, επομενως που καταληγουμε?? 👀

Υπαρχει παιδες, ατελειωτο μαυρο χρημα, βεβαιως και ανειλικρινια! Οι τελευταιοι 2 (αδερφια) κατω των 30 ετων
που γνωρισα με / να εχουν τετοια οικονομικη ανεση - > ωραια σπιτια και καινουργια αυτοκινητα, στη θεωρια ειναι
στελεχη ασφαλιστικης εταιρειας ενω στη πραξη διαχειριζονται (sic) δυο κωλομπαρα [ναι!] που τους εχουν δωθει
οικογενειακως: ενα στο καθε παιδι! Στη θεση των κωλομπαρων θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο εννοειται, και μη
φανταζεσαι οτι και "νομιμο" να ηταν, θα το παραδεχονταν: ολοι 'πουλανε' το παραμυθακι της (αυτο)δημιουργιας! 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, conkal είπε

Το οτι εσυ δεν γνωριζεις ή οτι οι φιλοι και γνωστοι σου λενε μουφες δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν παρα πολλα ατομα που βγαζουν τετοιους μισθους. Περισσοτεροι απο τους μισους απο την παρεα μου βγαζουν αυτα τα λεφτα (30-35 χρονων , οι περισσοτεροι πληροφορικάριοι) και ξερω οτι σε κουβεντες στο γραφειο λενε μπαρουφες ή δεν αναφερουν καν τι παιρνουν. 

Γενικα υπαρχει μια παρανόηση για τους μισθους που παιζουν εκει εξω και ειναι συντονισμενη απο τις εταιρειες ωστε οι νεοι να μην ζητανε πολλά. Πχ σε εμας σε βαζουν να υπογραψεις οτι δεν θα μιλησεις με κανεναν για το θεμα.  

του χωρου ειμαι, εχω αποψη απο συναδελφους ή παλιους συμφοιτητες που μπορει να λενε μπαρουφες, αλλα εχω κι ενα σωρο κοντινους φιλους στο χωρο. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Adrastus είπε

Το όλο θέμα πάντως είναι πολύ στρεβλωμένο μιας και ο χώρος εδώ τραβάει κατά βάση κόσμο της πληροφορικής που είναι ίσως ο μόνος που μπορεί να δει τέτοιους μισθούς στην Ελλάδα. Φίλοι δικηγόροι, μηχανικοί - υπεύθυνοι παραγωγής με εμπειρία και βιογραφικάρες, auditors σε πολυεθνικές στα οικονομικά, hr κλπ και δε βλέπουν τέτοιους μισθούς, και μιλάμε για εργασιακή αφρόκρεμα στην Ελλάδα, η συντριπτική πλειονότητα των συμπολιτών μας δε βλέπουν τέτοιες δουλειές ούτε με κιάλια.

Ακριβως.

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Συμπληρώνω και τη δική μου εκτίμηση για 1 άτομο (χωρίς ενοίκιο) και χωρίς προσωπικά έξοδα. Σαφώς προστίθενται και άλλα έξοδα στον πίνακα, αλλά τώρα μιλάμε για τα βασικά (χωρίς ποτάκι ας πούμε, ζεις)

image.png.ab12e2192989c9fa078dbbf7daa0d444.png

Βενζινη οχηματος 100 ευρω το μηνα λιγα μου φαινονται προσωπικα για Αθηνα... Εξαρταται φυσικα ποσο χρησιμοποιεις το αμαξι και ποσο κοντα μενεις στη δουλεια σου, αλλα με τιμη 1.5 το λιτρο απο οταν ημουν εγω Ελλαδα τελευταια φορα - Νοεμβρη 2019 - δε κανεις ουτε δυο γεμισματα με 100 ευρω.

1 ώρα πριν, conkal είπε

Ή δεν ειναι ειλικρινεις μαζι σου αυτοι οι φιλοι. Γιατι εγω βλεπω τοσα ωραια σπιτια και καινουργια αυτοκινητα. Καποιοι πρεπει να τα εχουν ολα αυτα δεν γινεται.... Και δεν τα αποκτας με <1000 ευρω το μηνα. 

Ωραια σπιτια και αυτοκινητα με βοηθεια και πλατες απο γονεις και απο τα ετοιμα που υπαρχουν τοσα χρονια - που καποια στιγμη θα τελειωσουν. Παραδειγμα γνωστου, αγορασε μερσεντα με λεφτα των γονιων και μισθο 700 ευρω, φουλ απληρωτες υπερωριες, μενει με γονεις φυσικα. Αλλα εχει μερσεντα. 

46 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ζω πλέον μόνος, ακόμη δεν έχω καθαρή εικόνα των εξόδων κυρίως της ΔΕΗ αλλά υπολογίζω γύρω στα 400Ε το μήνα για τα πιο βασικά ακα λογαριασμοί & σίτηση. Βέβαια εγώ μπορώ να εργαστώ από οπουδήποτε και βρήκα ένα υπέροχο σπίτι, πολύ μοντέρνο με τα πάντα μέσα και απίστευτη θέα/μπαλκόνι στα 200Ε το μήνα κάπου 45 τμ στη Μεσσήνη στο κέντρο. Θα μπορούσα ακόμη και οικογένεια να κάνω στο σπίτι που είμαι. Υπάρχουν και πιο φθηνά με τα ίδια χαρακτηριστικά κάπου στα 120-150Ε 30 τμ  αλλά αυτά είναι προς λαμία/λάρισσα πλευρά και μάλλον όχι σε πολύ κεντρικό μέρος. Άμα πήγαινα εκεί θα γλίτωνα κανά 100αρι μάλλον αλλά δεν άξιζε η ανταλλαγή για εμένα γιατί έχω συγγενείς/κληρονομιές εδώ. 

 

45τμ δε το λες και σπιτι για οικογενεια....

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, merkon είπε

Βενζινη οχηματος 100 ευρω το μηνα λιγα μου φαινονται προσωπικα για Αθηνα... Εξαρταται φυσικα ποσο χρησιμοποιεις το αμαξι και ποσο κοντα μενεις στη δουλεια σου, αλλα με τιμη 1.5 το λιτρο απο οταν ημουν εγω Ελλαδα τελευταια φορα - Νοεμβρη 2019 - δε κανεις ουτε δυο γεμισματα με 100 ευρω.

8.000-10.000χμ / έτος περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

8.000-10.000χμ / έτος περίπου.

Αρα γυρω στα 750χλμ το μηνα ας πουμε μεσο ορο...

Σιγουρα 1.5 γεμισμα, ισως και 2 δηλαδη τον μηνα. Παιζουν ρολο και τα κυβικα κλπ υποθετω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, merkon είπε

Αρα γυρω στα 750χλμ το μηνα ας πουμε μεσο ορο...

Σιγουρα 1.5 γεμισμα, ισως και 2 δηλαδη τον μηνα. Παιζουν ρολο και τα κυβικα κλπ υποθετω.

 

750χμ * 7,5λ/100χμ = 56λ/μηνα *1,5€=85€. 

Γενικά με 1000χμ το μήνα με ανθρώπινα κυβικά / ιπποδύναμη (κάπου 100ps), μια χαρά οικονομικά τη βγάζεις

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, conkal είπε

δεν ειναι τοσο σπανιο να βγαζει 30-35 αρης 1200-1600 ευρω το μηνα καθαρα.

Να κανω μια ερωτηση;

Aς πουμε οτι αυτο το ατομο ειναι εργατικο και καλος στην δουλεια του..
Στα ποσα χρονια μπορει να πιασει αυτα τα λεφτα αν πουμε οτι ξεκινησε με τον βασικο μισθο?

Δηλαδη σε ποια ηλικία ειχε ξεκινησει να δουλευει εκει πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Είτε επιλογή τους να είναι, η ουσία είναι ότι αν θες να μένεις με κάποια κοπέλα περιστασιακά χωρίς επίσημη συγκατοίκηση, δεν αποφεύγεις να μην δώσεις δικαιώματα στους γονείς οι οποίοι θα έρθουν, μόνο αν πας πολύ μακριά το γλιτώνεις αυτό. 

WTF????

Όταν έμενα μόνος στην ίδια πόλη (και επαρχία τότε 3 χλμ. απόσταση) με τους γονείς μου, οι γονείς μου ερχόντουσαν σπίτι μου μια φορά το 6μηνο και αν. Και είχαμε/έχουμε πολύ καλές σχέσεις.

Αυτά που περιγράφεις είναι αρρωστημένες σχέσεις, όσο κι αν βολεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Ακριβως γι' αυτο: δεν το βρισκεις -με τιποτα ομως!- μονο με διακοσια, ακομη, το δυαρι @ Πετραλωνα..!
Ισως απο Οκτωβριο -οταν θα εχουν πια αντιληφθει, ολοι & ολη τη σφαλιαρα του ΑΙΡ!- και παλι παντως,
δεν μιλαμε για τα Ανω Πετραλωνα: που εχουν τιμες "καλλιτεχνικης γειτονιας" τα τελευταια χρονια..! 🤪

Με κίνδυνο να εκτροχιάσουμε το θέμα, σε κανένα ιστορικό κέντρο ευρωπαϊκής πρωτεύουσας δε βρίσκεις να νοικιάσεις σπίτι με το 1/3 - 1/2 του κατώτατου μισθού άσχετα από τα air. 🙂
Τα νοίκια μας ανέκαθεν ήταν χώμα. Απλά τώρα με την κρίση δυστυχώς έγιναν χώμα και οι μισθοί ενώ το υπόλοιπο κόστος ζωής ακολουθεί σταθερά ανοδική πορεία.

Επεξ/σία από Adrastus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...