Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Adrastus είπε

Με κίνδυνο να εκτροχιάσουμε το θέμα, σε κανένα ιστορικό κέντρο ευρωπαϊκής πρωτεύουσας δε βρίσκεις να νοικιάσεις σπίτι με το 1/3 - 1/2 του κατώτατου μισθού άσχετα από τα air. 🙂
Τα νοίκια μας ανέκαθεν ήταν χώμα. Απλά τώρα με την κρίση δυστυχώς έγιναν χώμα και οι μισθοί ενώ το υπόλοιπο κόστος ζωής ακολουθεί σταθερά ανοδική πορεία.

Eχμ οχι! Τα Κατω Πετραλωνα δεν ειναι "ιστορικο κεντρο", και τα Ανω Πετραλωνα δεν ειναι "καλλιτεχνικος ομφαλος"! 🤣🤣
Και το λεω, μετα λογου γνωσεως -> εχω μεινει (κι εχω δουλεψει) στην περιοχη = τοσο στα Ανω, οσο και στα Κατω, χοχο)

Bytheway, θυμαται κανεις οτι αλλοτε "η Γενια των 700 ευρω!" αναφεροταν στον (εξευτελιστικο) βασικο μισθο των νεων? 🤪

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

1200 αν μαγειρεύεις ο ίδιος παίζει να φτάνουν αλλά με αρκετή δίαιτα σε όλα. 

Ξεχνάς σίγουρα καφέ και ποτό. 

Ξεχνάς στοίχημα και καμιά τσάρκα μπουρλ... 

Ξεχνάς γενικά τα έξτρα κόλπα. Μαζεύεις κάνα 50-100αρι οριακά το μήνα για να πας διακοπές με κοινωνικού τουρισμού και πάλι δύσκολα. 

  

1 ώρα πριν, conkal είπε

Ειναι σπανιο (εκτος ορισμενων τομεων) αλλα και παλι δεν ειναι τοσο σπανιο να βγαζει 30-35 αρης 1200-1600 ευρω το μηνα καθαρα. απλα ο κοσμος δεν το κουβεντιαζει γιατι ξερει οτι υπαρχει κοσμος που θα νιωσει αβολα ισως

 

τρολάρεις έτσι;...
και ένα link γιατί βλέπω πολλοί εδώ μέσα νομίζουν ότι υπάρχουν πολλά λεφτά για τους προλετάριους...not
https://www.iefimerida.gr/news/324578/kato-apo-800-eyro-oi-misthoi-gia-516-ston-idiotiko-tomea-pos-diamorfonontai-sto-dimosio
αν και εγώ θυμάμαι άλλο δημοσίευμα που έλεγε 2/3 κάτω από 800.

**Αντίστοιχες είναι οι αποστάσεις στα υψηλότερα κλιμάκια άνω των 1.300 ευρώ όπου στον ιδιωτικό τομέα το ποσοστό ανέρχεται στο 6,7%!!!!

Επεξ/σία από countass
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, countass είπε

τρολάρεις έτσι;...
και ένα link γιατί βλέπω πολλοί εδώ μέσα νομίζουν ότι υπάρχουν πολλά λεφτά για τους προλετάριους...not
https://www.iefimerida.gr/news/324578/kato-apo-800-eyro-oi-misthoi-gia-516-ston-idiotiko-tomea-pos-diamorfonontai-sto-dimosio
αν και εγώ θυμάμαι άλλο δημοσίευμα που έλεγε 2/3 κάτω από 800.

**Αντίστοιχες είναι οι αποστάσεις στα υψηλότερα κλιμάκια άνω των 1.300 ευρώ όπου στον ιδιωτικό τομέα το ποσοστό ανέρχεται στο 6,7%!!!!
 

Εγώ άλλο είπα εσύ άλλο λες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Εγώ άλλο είπα εσύ άλλο λες. 

δε λέω άλλο,είπες ότι ίσα που βγαίνεις με 1200?... και οι μισοί εργαζόμενοι που παίρνουν κάτω από 800 και έχουν και 1-2 παιδιά πως ζουν δηλαδή;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, countass είπε

δε λέω άλλο,είπες ότι ίσα που βγαίνεις με 1200?... και οι μισοί εργαζόμενοι που παίρνουν κάτω από 800 και έχουν και 1-2 παιδιά πως ζουν δηλαδή;...

Πολύ απλό Έξυπνε, δουλεύει η γυναίκα μου 500, κάνω και δεύτερη δουλειά +400 και βγαίνω οριακά με πολύ πείνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν κατάλαβα το υφάκι σου....δηλαδή αυτοί που ζουν με 500-800 και οι δύο πως ζουν δηλαδή για πες.αν δεν έχεις και παιδιά άστο,μην πούμε κάτι άλλο.

edit: και πιστεύω ότι όλοι μας έπρεπε να αμειβόμαστε καλύτερα στην Ελλάδα.Αλλά όχι ότι και 1200 το άτομο δεν είναι μια χαρά,μη σου πω προνομιακά σε σχέση με τους υπόλοιπους,χρήματα.
 

  

 

Επεξ/σία από countass
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, countass είπε

δε λέω άλλο,είπες ότι ίσα που βγαίνεις με 1200?... και οι μισοί εργαζόμενοι που παίρνουν κάτω από 800 και έχουν και 1-2 παιδιά πως ζουν δηλαδή;...

Συνήθως με οικονομικές "ενέσεις" πάσης φύσεως (ψώνια, babysitting, χαρτζιλίκι) από συγγενείς.

Αλλιώς ηρωϊκά και πολύ πιεσμένα για όλα τα μέλη της οικογένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, majnun είπε

Συνήθως με οικονομικές "ενέσεις" πάσης φύσεως (ψώνια, babysitting, χαρτζιλίκι) από συγγενείς.

Αλλιώς ηρωϊκά και πολύ πιεσμένα για όλα τα μέλη της οικογένειας.

σαφώς...στα 1200 εγώ κόλλησα.Γιατί οι περισσότεροι μπορεί να παίρνουν λιγοτερα από 800,αλλά θέλουν να κάνουν ζωή των 3000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, countass είπε

δεν κατάλαβα το υφάκι σου....δηλαδή αυτοί που ζουν με 500-800 και οι δύο πως ζουν δηλαδή για πες.αν δεν έχεις και παιδιά άστο,μην πούμε κάτι άλλο.

Μάγκα δύο παιδιά έχω, έχω και ενοίκιο. 

Εσύ; 

3 λεπτά πριν, majnun είπε

Συνήθως με οικονομικές "ενέσεις" πάσης φύσεως (ψώνια, babysitting, χαρτζιλίκι) από συγγενείς.

Αλλιώς ηρωϊκά και πολύ πιεσμένα για όλα τα μέλη της οικογένειας.

Δεν παίρνουμε φραγκο φίλε 

2 λεπτά πριν, countass είπε

σαφώς...στα 1200 εγώ κόλλησα.Γιατί οι περισσότεροι μπορεί να παίρνουν λιγοτερα από 800,αλλά θέλουν να κάνουν ζωή των 3000.

850 εγώ +400 δεύτερη δουλειά, μαύρος αράπης. 

500 γυναίκα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι ζωη των 3000€ θελουν να κανουν. Ασχετα αν ελαχιστοι μπορουν κιολας. Ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων. Μπορείς στα 26 σου να μην θέλει να βάλεις λεφτά στην άκρη και να το παίζεις ωραίος στις γκόμενες. Λίγο αργότερα μπορείς να κάνεις οικονομία γιατί ξεκινάς οικογένεια. Ακόμα πιο μετά μπορεί να κάνεις αιματηρή οικονομία γιατί έχεις δύο παιδιά. Αυτά όλα λέγονται επιλογές.Από κάποιον μισθό και κάτω, δεν λέγεται επιλογή, αλλά ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Μάγκα δύο παιδιά έχω, έχω και ενοίκιο. 

Εσύ; 

Δεν παίρνουμε φραγκο φίλε 

850 εγώ +400 δεύτερη δουλειά, μαύρος αράπης. 

500 γυναίκα 

Το θέμα είναι "Έξοδα του να μένεις μόνος" και το post που συζητάμε με τα 1200 είχε να κάνει με εργένη που έρχεται να μείνει Αθήνα. Τι σχέση έχουν ή θα μπορούσαν να έχουν αυτά που γράφεις ρε μαν; Είμαστε εντελώς εκτός θέματος.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Μάγκα δύο παιδιά έχω, έχω και ενοίκιο. 

Εσύ; 

Δεν παίρνουμε φραγκο φίλε 

850 εγώ +400 δεύτερη δουλειά, μαύρος αράπης. 

500 γυναίκα 

πάσο.πιο πάνω μιλάγαμε για εργένη αν θυμάμαι καλά που ήθελε να νοικιάσει μόνος σπίτι,νόμιζα ότι αναφέρεσαι σε αυτόν.
Δεύτερον,όταν η γυναίκα σου παίρνει 500,αυτόματα εσύ δε μετράς 1200 για σένα μόνο,πέφτει πολύ.
Δεν έχω παιδιά,δεν ήθελα κιόλας γιατί δεν ξέρω πως θα βγαίνουμε,αλλά περιμένω ένα τώρα.εμείς είμαστε 720+ 450,πάλι καλά δεν έχω ενοίκιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Δεν τα αποκτας παντως ενιοτε ουτε με < 2000 ευρω το μηνα, επομενως που καταληγουμε?? 👀

Υπαρχει παιδες, ατελειωτο μαυρο χρημα, βεβαιως και ανειλικρινια! Οι τελευταιοι 2 (αδερφια) κατω των 30 ετων
που γνωρισα με / να εχουν τετοια οικονομικη ανεση - > ωραια σπιτια και καινουργια αυτοκινητα, στη θεωρια ειναι
στελεχη ασφαλιστικης εταιρειας ενω στη πραξη διαχειριζονται (sic) δυο κωλομπαρα [ναι!] που τους εχουν δωθει
οικογενειακως: ενα στο καθε παιδι! Στη θεση των κωλομπαρων θα μπορουσε να ειναι κατι αλλο εννοειται, και μη
φανταζεσαι οτι και "νομιμο" να ηταν, θα το παραδεχονταν: ολοι 'πουλανε' το παραμυθακι της (αυτο)δημιουργιας! 🤣

Βασικα καταληγουμε οτι
Α. πολυς κοσμος εχει εισοδηματα μαυρα ή
Β.εισοδηματα σε υψος που δεν σου τα λεει για να μην νιωσεις(νιωσουμε) περιεργα  (πχ μπονους στο τελος της χρονιας, δωρεαν αυτοκινητο, κουπονια ticket restaurant)
Γ. Εισοδήματα απο αλλου (ενοικια κτλ) που δεν τα προσμετρα στα εισοδηματα του οταν κουβεντιαζει με φιλους. πχ 2 διαμερισματα νοικιασμενα καπου + τα 1000 ευρω του μισθου είναι ενα σεβαστο 2χιλιαρο

Επεξ/σία από conkal
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πες μας ότι περνάμε όλοι τέλεια τώρα,λεφτά υπάρχουν ε; χαχααχαχαχναι για λίγους,μάλλον είσαι από αυτούς και νομίζεις ότι όλοι έτσι είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως η οικογένεια με παιδιά που βγάζει 3000, πάλι στα επίπεδα της οικογένειας των 1500 ζούνε, απλά μπορούν και έχουν και μία καλή ιδιωτική ασφάλεια υγείας και αποταμιεύουν για τους εαυτούς τους και το παιδί τους (σπουδές).

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...