Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, conkal είπε

Μιλαω για το αναποδο σεναριο : να παιρνουν πολλα και να αποφευγουν να το αναφερουν για να μην νιωσεις εσυ ασχημα ή να λενε οτι ναναι. ή για κοσμο που ναι μεν λαμβανει οικογενειακα βοηθεια , την οποια ομως δεν προσμετρα οταν σου λεει "εγω την παλευω με Χ ευρω μια χαρα" και παιρνει αλλο ενα 50% εξτρα απο τους γονεις

Υπαρχουν ναι παπατζηδες ξέρω φίλε. 

Ο Θεός βλέπει τα πάντα μην ανησυχείς. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, conkal είπε

 

επισης πολυς κοσμος εχει λεφτα και τα κανει επισης ενεση στα παιδια του οπως λες, ειτε αμεσα (πληρωνουν εξοδα ειδικα για τα εγγονια) ειτε εμμεσα (ταπερακια με φαγητο και αναβαθμισεις στο σπιτι).

Αμα ρωτησεις καποιον που τον στηριζουν οι γονεις ακομη πιστευεις θα σου πει "Ξερεις... βγαζω 15.000 το χρονο και 3.000 ακομη που μου δινουν οι δικοι μου ?" 

Και παλι, μιλας συγκριτικα για τα "λιγα"! Δες ποσες φορες, η οικογενεια στην ουσια, στηριξε: τα "αυτονομα"
πρωτα επιχειρηματικα βηματα του παιδιου τους! Απο μικροαστες οικογενειες της ταξης των 20-40.000ευ
-που αν δεν τα εχεις καβατζα, να δεις τι πιθανοτητες...αποτυχιας εχεις, και οχι επιτυχιας!- ως ξερωγω τον
Χατζηιωαννου 😇 Τσεκαρε ακομη: σε ποσα ζευγαρια το οροφοδιαμερισμα - μεζονετα - youknowwhatimean
που ξεκινησαν τον εγγαμο τους βιο οσο θυμαμαι στα τελευταια +25 χρονια τους το εδωσαν τα πεθερικα! 💀

1 ώρα πριν, conkal είπε

Γυρνοντας στην πεζη -και αρκετα ζορικη!- κανονικοτητα: των εξοδων του να μενεις μονος, καπως ετσι
ο,τι σας δινουν -εκτος απο ξυλο, χοχοωχχ!- με καλη διαθεση για βοηθεια, παρτε το δεν ειναι <ντροπη> 🙂

Ευκαιρια επισης να κοψετε το τσιγαρο εννοειται, και να γνωρισετε...τη γειτονισσα! (για να της ζητησετε τον κωδικο του wifi 😉

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
διπλοιδιοποστ!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι φτάνουν σε κάποιον τα 800 για να ζήσει μόνος.... Τον βλέπω και μόνο γενικά και για πάντα, αυτή είναι η διαφορά. 

Τσικακι με 800 δεν σε πλησιάζει ούτε για να σε μυρίσει.. 

1500+ το σκέφτεται, αλλά μόνο αν έχεις δικό σου σπίτι +εξοχικό +κάνα καλό suv. 

Μετά βέβαια υπάρχει και η επιλογή της άσχημης ολίγον τι γεμάτουλας (120+++) με φράγκα πολλά άλλα δεν ξέρω τι προτιμάς... 

Άφραγκος με το πουλ.... Στο χέρι η... 

Λεφτά με το πουλ....σε κατάθλιψη;;;;; 

Κάτσε και σκέψου και έπειτα βλέπουμε. 

Μόλις τώρα, valkon είπε

Τελικά ελάχιστοι ζουν σχετικά οκ και βάζουν και κάτι στην άκρη. 

Άκρη μόνος αν έχεις σπίτι δικό σου και αυτό μη νομίζεις... Κάνα 150 το μήνα θα βάζεις άκρη με τα χίλια ζόρια. 

  • Confused 2
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Ας πούμε ότι φτάνουν σε κάποιον τα 800 για να ζήσει μόνος.... Τον βλέπω και μόνο γενικά και για πάντα, αυτή είναι η διαφορά. 

Τσικακι με 800 δεν σε πλησιάζει ούτε για να σε μυρίσει.. 

1500+ το σκέφτεται, αλλά μόνο αν έχεις δικό σου σπίτι +εξοχικό +κάνα καλό suv. 

Μετά βέβαια υπάρχει και η επιλογή της άσχημης ολίγον τι γεμάτουλας (120+++) με φράγκα πολλά άλλα δεν ξέρω τι προτιμάς... 

Άφραγκος με το πουλ.... Στο χέρι η... 

Λεφτά με το πουλ....σε κατάθλιψη;;;;; 

Κάτσε και σκέψου και έπειτα βλέπουμε. 

Άκρη μόνος αν έχεις σπίτι δικό σου και αυτό μη νομίζεις... Κάνα 150 το μήνα θα βάζεις άκρη με τα χίλια ζόρια. 

Αν είναι δίμετρη ρωσίδα μοντέλο - golddigger μπορεί να ισχύει αυτό που λες.

Κατά τ'άλλα αν κανείς έχει αυτές τις απόψεις για τις γυναίκες, μάλλον δεν θα τον πλησιάσουν ούτε και 3000 χιλιάρικα να καθαρίζει ! Αν τρολλάρεις τώρα οκ πάσο!

ΥΓ: Το πουλί δεν είναι κακή λέξη!

  • Like 4
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το ενοίκιο σου δεν υπερβαίνει το 35-40% του μισθού σου, μπορείς να μένεις μόνος σου. Αυτό ισχύει σε όλες τις χώρες όχι μόνο στην Ελλάδα. Συνήθως ο βασικός μισθός δεν μπορεί να το καλύψει αυτό, ειδικά στα αστικά κέντρα. Μπορεί να καλύψει το μισό (ή και λιγότερο) από αυτο το ποσοστό για αυτό και σε όλο το πλανήτη εκτός της Ελλάδας (αν και αρχίζει να γίνεται σε μεγάλο βαθμο) ο κόσμος συγκατοικεί. Μπορεί με 1 μπορεί με 2 άτομα μέχρι να γεννηθούν οι συνθήκες να το καλύψει. Αν ανήκεις στους τυχερούς που έχουν ήδη σπίτι από την οικογένεια, βρίσκεσαι σε καλύτερη θέση και μπορείς να συντηρήσεις 100% τον εαυτό σου με λιγότερα χρήματα και ή να κάνεις λίγο καλύτερη ζωή ή να αποταμιεύσεις. Αυτά για τους 100% αυτοσυντήρητους. Αν βοηθάνε συγγενείς/οικογένειες κτλ, αρχίζει και αλλάζει το σκηνικό και καλυτερεόυν τα πράγματα.

Όσο για τους πληροφορικούς όπως σωστά ανέφερε ο @conkal, ούτε παίρναμε ούτε θα παίρνουμε βασικό μισθό ούτε στην Ελλάδα ούτε πουθενά στον πλανήτη. Είναι επάγγελμα ειδίκευσης, άρα μαλλον είναι λογικό να μην αμοίβεται βασικό μισθό. Ισχύει το ίδιο για χρηματιστές, δικηγόρους, γιατρούς και άλλες ειδικότητες (αλλά αυτές είναι οι πιο κλασσικές). Στην Ελλάδα οι πληροφορικοί είναι κακοπληρωμένοι κατά ένα παράγοντα x2 στις χαμηλές θέσεις που φτάνει εύκολα το x3 όσο ανεβαίνεις (και x4 μερικές φορές ...). Αυτό σε συνδυασμό με το οτι το επάγγελμα είναι 100% αγγλόφωνο σε κάθε χώρα, άρα πρακτικά παντού δουλεύουμε με τον ίδιο τρόπο πρακτικά, έχει οδηγήσει στο να φεύγουν (φεύγουμε μαζί με εμένα προσωπικά) μαζικά από την χώρα και υπάρχει σοβαρή έλλειψη. Επίσης όσοι μένουν σε θέση μέχρι senior βλεπουν ότι η μισθολογική ψαλίδα ανοίγει τρομέρα σε σχέση με συναδέλφους τους σε άλλες χώρες (ακόμα και της ίδιας εταιρίας) και αυτό αποτελεί κίνητρο να φύγουν επίσης.

Επεξ/σία από gthe
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηνιαία έξοδα:

Ενοίκιο 250-400

Ρευμα 40-60

Νερο 10-15

Τηλέφωνο με ιντερνετ 25

Κοινόχρηστα 15-50 (το χειμώνα είινα ακριβά λόγω θέρμανσης)

Σουπερ μαρκετ 40 την εβδομάδα ή 160 το μήνα

Συνολο: 500-710 μήνα

ΠΡΟΤΑΣΗ: Βρες συγκάτοικο και όλα θα γίνουν δια δυο. ΣΥΜΦΕΡΕΙ! 

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητω συγνωμη εκ των προτέρων για το O.T αλλα επειδη τέθηκε το θεμα των μισθων...δεν εχω αλλαξει σχεδόν ποτέ δουλειά,βρίσκομαι στην ίδια εταιρεία 17 χρόνια..δουλευω σε μηχανουργείο (δουλεια η οποία απαιτεί γνωσεις τορνου φρεζας )..πρεπει να ειμαι ικανοποιημενος που παιρνω 1000 euro το μηνα??πρεπει να κοιταξω για κατι αλλο??(με ότι αυτό συνεπάγεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eri77 είπε

ζητω συγνωμη εκ των προτέρων για το O.T αλλα επειδη τέθηκε το θεμα των μισθων...δεν εχω αλλαξει σχεδόν ποτέ δουλειά,βρίσκομαι στην ίδια εταιρεία 17 χρόνια..δουλευω σε μηχανουργείο (δουλεια η οποία απαιτεί γνωσεις τορνου φρεζας )..πρεπει να ειμαι ικανοποιημενος που παιρνω 1000 euro το μηνα??πρεπει να κοιταξω για κατι αλλο??(με ότι αυτό συνεπάγεται)

17 χρόνια και την με δύο παιδιά στην ίδια δουλειά... Ξεκίνησα με 510,με ανέβασαν στα 1250 κ από το 2012 (Σαμαράς) έπεσε στα 850 με το ζόρι. 

Κάτσε εκεί και μη μιλάς κάνε και καμιά υπερωρία δώρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά αντί για 20 ευρώ ίντερνετ δίνω γύρω στα 10 με καρτοκινητο, όχι με σταθερό. Βέβαια υπολογίζω προσεκτικά gb και λεπτά ομιλίας. Αν κάνεις μικρή χρήση, γλυτώνεις 120€ το χρόνο κερατιατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, conkal είπε

Δεν ξεκινας στην πληροφορικη με τον βασικο, αυτο ειναι το θεμα.

Ξεκινας μινιμουμ 800ευρω και γρηγορα πας στα 1000που ειναι το πρωτο σκαλοπατι. Μετα με 1-2 αλλαγες δουλειας και αντιστοιχη αυξηση(τουλ. 15-20%) καθε φορα σε σχετικα συντομο χρονικο διαστημα (1-1.5 χρονο) μπορεις να ανεβεις. Στο ενδιαμεσο δουλευεις αρκετα και φτιαχνεις ενα αξιοπρεπες ονομα ώστε να εχεις την ανεση να διαλέξεις εταιρια.

πχ. ατομο κοντινο μου μολις εκλεισε δουλεια για 1300 σε ΙΤ μεγαλης τραπεζας. ~2 χρονια προυπηρεσια, κατω απο 30  και πτυχιο Πληροφορικής. Στο κυκλο μου οι μισοι παιζουν στα 1200-1600, οι περισσοτεροι πληροφορικοι ή στις τηλεπικοινωνιες. 

Στο linkedin γινεται τις κολασεως (αν εισαι λιγο δικτυωμενος) με HR τυπους (Βoom , winks, randstad κτλ)που ψαχνουν να σου βρουν δουλεια. Αρκει να κανεις τις αλλαγες στην καταλληλη στιγμη.  Δεν λεω οτι ειμαστε σε καλη οικονομικη φαση σαν κρατος αλλα η πληροφορικη (και οχι μονο) ειναι σε μια δικη της φουσκα. Δεν ισχυουν οι κανονες της υπολοιπης αγορας. 

Όταν λες πληροφορική για ποιον κλάδο μιλάς;

 

Επίσης τι εννοείς γίνεται της κολάσεως με hr τύπους.

Να είσαι ο hr η αυτός που του βρίσκει δουλειά η randstand??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
53 λεπτά πριν, xa76 είπε

Ρευμα 40-60

Νερο 10-15

Σουπερ μαρκετ 40 την εβδομάδα ή 160 το μήνα

 

αυτα ισως δεν γινουν δια 2 αλλα επι 2. παθως και μαθως 😝😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είμαι Ελλάδα τα έξοδα για σπίτι φαγητό βγαίνουν περίπου τα ίδια εδώ που είμαι. Με μια μικρή ανασκόπηση για το 2020 βλέπω οτι κατα μέσο όρο έχω έξοδα 28€/μέρα. Μέσα σε αυτά είναι λογαριασμοί και νοίκι, supplies για το σπίτι και τα φαγητά μου. Μένω μόνος αλλά συχνά έρχεται και η δικιά μου οπότε ανεβαίνουν λίγο έτσι τα έξοδα που πάνε σε φαγητά είτε μαγειρεύω είτε είναι delivery.

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, δεν θές να ξεπερνάει το 40% του μισθού το σπίτι. Αν δεν φτάνουν κοιτάζεις για συγκατοίκηση και μειώνεις αρκετά το τι πληρώνεις κάθε μήνα.

Το να μην μπορείς να βάλεις στην άκρη ένα 15% απο τα έσοδα τουλάχιστον σημαίνει οτι κάτι δεν κάνεις καλά και πρέπει να αναθεωρήσεις βασικές σταθερές της καθημερινότητας, όπως σπίτι - δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...