Προς το περιεχόμενο

Έξοδα του να μένεις μόνος


simplemaths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, leoroni92 είπε

Να βγάζεις 1200 το μήνα και να τρως 4 σερί φορές το ίδιο φαγητό? Δε θα το έλεγα αυτό ζωη.

Εσυ αυτό κατάλαβες από αυτο που έγραψα 

Μαγιερεψε το 1/4 του κοτόπουλου...

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 572
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, bkran είπε

Για μένα αν πετύχεις ενοίκιο 350 είσαι μια χαρά. Επίσης μην ξεχνάτε ότι οι μισθοί είναι 14 και όχι 12 ( δεν νομίζω να δουλεύεις στο δημόσιο ) οπότε περισσεύουν και χρήματα για τυχόν έξοδα - διακοπές. Θα πρέπει να δεις βέβαια και τα υπόλοιπα έξοδα του σπιτιού, ειδικά τα κοινόχρηστα που μπορεί να ξεφύγουν το χειμώνα με κεντρική θέρμανση. Επίσης αν θες να χαλάς κάνα δεκαρικο τη μέρα στη δουλειά σε καφέδες και σάντουιτς / φαγητά θα είσαι δύσκολα. Αν μαγειρεύεις τπτ και έχεις και τα ταπερακια από γονείς θα είσαι μια χαρά.

Γενικά είναι όπως έχει μάθει ο καθένας, ξέρω κόσμο που έβγαζαν 1200+ το μήνα και έμεναν με γονείς και δεν έβαζαν ευρώ στην άκρη. Από την άλλη ξέρω και κόσμο που μένει μόνος του με το βασικό γιατί δεν έχει άλλη επιλογή.

Για κανένα λόγο δε νοικιάζεις σπίτι με κεντρική θέρμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, leoroni92 είπε

Να βγάζεις 1200 το μήνα και να τρως 4 σερί φορές το ίδιο φαγητό? Δε θα το έλεγα αυτό ζωη.

Ναί ρε φίλε, πέσ' τα.

Δεν είναι ζωή αυτό.

Μαζί με το να είσαι σκλάβος στο Βελγικό Κογκό, το να τρως 4 φορές κοτόπουλο, δεν είναι ζωή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Δηλαδή δίνεις 400-520 ευρώ το τετράμηνο για τη ΔΕΗ;

Οχι το μηνα το διμηνο 230...250€ αναλογως τωρα το καλοκαιρι με a/c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Οχι το μηνα το διμηνο 230...250€ αναλογως τωρα το καλοκαιρι με a/c

Για τι σπίτι μιλάμε, για ποσα άτομα και τι κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μέσος εργένης στην Αθήνα θέλει γύρω στα 600-650 ευρώ για να βγάζει τα κόστη του (all included μαζί με ανθρώπινη κατανάλωση βενζινών)

Καλώς ή κακώς ζεις, αλλά δεν χαίρεσαι πράγματα που χαίρεσαι όταν δεν έχεις αυτά τα κόστη.

Βέβαια δεν θα είσαι 30 και θα λες όταν σε ρωτάνε που ζεις "με τους δικούς μου". Στην τελική είσαι σε ηλικία να αντέξεις να σου λείψουν πράγματα για να φτιάξεις χαρακτήρα για μετά.

Υ.Γ. δεν ξέρω τι γκουρμεδιές τρώτε εσείς καθημερινά και πότε έχετε χρόνο όταν δουλεύετε να τα φτιάχνετε, αλλά με γιαούρτι μέλι και δημητριακά την βγάζω στην δουλειά και 2 μπάρες. Μετά ανάλογα τα κέφια ή συνεχίζω σπίτι φτωχικά ή τρώω έξω και φεύγει το 20άρικο για να ξεδώσω. Για να κανένα λόγο όμως δεν κάθομαι να μπω στην διαδικασία κυρίως απο θέμα χρόνου να φτιάχνω φαγητά σπίτι ή να τρώω ντελίβερι, καλύτερα σε ένα μαγαζί έξω και είναι και έξοδος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zeniath είπε

Ο μέσος εργένης στην Αθήνα θέλει γύρω στα 600-650 ευρώ για να βγάζει τα κόστη του (all included μαζί με ανθρώπινη κατανάλωση βενζινών)

Καλώς ή κακώς ζεις, αλλά δεν χαίρεσαι πράγματα που χαίρεσαι όταν δεν έχεις αυτά τα κόστη.

Βέβαια δεν θα είσαι 30 και θα λες όταν σε ρωτάνε που ζεις "με τους δικούς μου". Στην τελική είσαι σε ηλικία να αντέξεις να σου λείψουν πράγματα για να φτιάξεις χαρακτήρα για μετά.

Υ.Γ. δεν ξέρω τι γκουρμεδιές τρώτε εσείς καθημερινά και πότε έχετε χρόνο όταν δουλεύετε να τα φτιάχνετε, αλλά με γιαούρτι μέλι και δημητριακά την βγάζω στην δουλειά και 2 μπάρες. Μετά ανάλογα τα κέφια ή συνεχίζω σπίτι φτωχικά ή τρώω έξω και φεύγει το 20άρικο για να ξεδώσω. Για να κανένα λόγο όμως δεν κάθομαι να μπω στην διαδικασία κυρίως απο θέμα χρόνου να φτιάχνω φαγητά σπίτι ή να τρώω ντελίβερι, καλύτερα σε ένα μαγαζί έξω και είναι και έξοδος.

Δεν συμφωνώ καθόλου,δεν χαίρεσαι την ζωή και νοιωθεις πάντα καταπιεσμένος...Δεν είναι ζωή αυτό που κανεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ntguitar είπε

Δεν συμφωνώ καθόλου,δεν χαίρεσαι την ζωή και νοιωθεις πάντα καταπιεσμένος...Δεν είναι ζωή αυτό που κανεις!

Δεν το κάνω από οικονομία αλλά από έλλειψη χρόνου. Είπα άλλωστε ότι προτιμώ να φάω έξω μετά την δουλειά με κανά μπυρόνι αντί να έχω να πλένω και να καθαρίζω και να χάνω τον χρόνο μου σε μαγείρεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Για τι σπίτι μιλάμε, για ποσα άτομα και τι κατανάλωση;

90τμ. 2 ατομα. Αλλα οπως ειπα θερμανση αεριο δεν αναβω θερμοσιφωνα (εστιες και ζεστο νερο 20€ καλοκαιρι 4μηνο το αεριο) και φουρνος φαι σαν ρευμα θα παιξει 2-3 φορες την εβδομαδα σαν πολυ ρευμα μαζι με τα a/c οτι καψουν. Τα υπολοιπα ρευματα ειναι αμελητεα. Για να σου πω να καταλαβεις συνολο 1200-1300kwh το τετραμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Δε μετρώνται όλα ρε Βασίλη σε πιτόγυρα 

Ένα κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο πχ κάνει 5-6 ευρώ και τρως εύκολα τέσσερεις φορές (αν μένεις μόνο σου)

Έχεις μαγειρέψει ένα κιλό κιμά να δεις πόσες μακαρονάδες βγάζει; 

Και μη λέμε μόνο για κρέας, ένα κιλό φασόλια είναι 5-6 μερίδες φαγητό...

Τώρα αν θες τρεις Rio mare τη μέρα Επειδή την έχεις δει έτσι ή τρως μόνο rib eye οκ, τα νούμερα πάνε αλλού, αλλά με νορμάλ διατροφή ένα ζευγάρι δεν θέλει 2*8*30 = 480 ευρώ το μήνα φαγητά, μη τρελαθούμε κιόλας 

Το σχόλιό μου στόχευε να θίξει αυτό ακριβώς που σχολιάζεις.

Όπως δεν μετρώνται όλα με τα πιτόγυρα, έτσι δεν μετρώνται και με το κοτόπουλο, με τα μακαρόνια και τα ρύζια, με τα φασόλια και τους κιμάδες. 

Κοτόπουλο με πατάτες 5-6 ευρώ, μάλιστα. Θα φάω το μισό, αλλά μετά θα πιω και το αναψυκτικό μου, το πρωί θα έχω φάει το σνακ μου στο διάλυμα της δουλειάς καμιά πίτσα τυρόπιτα ή κρουασάν, θα έχω πάρει τον καφέ μου ή το τσάι μου, βάλε μέσα και καμιά σαλάτα ή φρούτο μετά από κάποιο γεύμα.

Σε κάθε περίπτωση ξαναλέω, 7 ευρώ θα τα δόσεις οπωσδήποτε. Σε αυτά συμπεριλαμβάνω και τυχόν εξόδους για φαγητό γιατί και αυτό στην διατροφή εντάσσεται. 

Το τι είναι νορμάλ και τι οχι είναι υποκειμενικό, για αυτό ανέφερα πριν για τον φίλο με το πιτόγυρο που δεν ξανατρώει φαγητό μετά από 1.5 μέρα και λέει οτι χαλάνε λεφτά σε όσους δίνουν πάνω από 100 ευρώ το μήνα για φαγητό. Εγώ σου λέω οχι 100 και 150 να δώσεις, όποιος καταφέρνει και ζει με τόσα γούστο του και καπέλο του. Για μένα, 7 ευρώ το ελάχιστο θα τα δώσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

90τμ. 2 ατομα. Αλλα οπως ειπα θερμανση αεριο δεν αναβω θερμοσιφωνα (εστιες και ζεστο νερο 20€ καλοκαιρι 4μηνο το αεριο) και φουρνος φαι σαν ρευμα θα παιξει 2-3 φορες την εβδομαδα σαν πολυ ρευμα μαζι με τα a/c οτι καψουν. Τα υπολοιπα ρευματα ειναι αμελητεα. Για να σου πω να καταλαβεις συνολο 1200-1300kwh το τετραμηνο

Και τι σχέση έχουν οι 1300 kwh, με την κατανάλωση ενός εργένη, σε ένα σπίτι 50 τετραγωνικών, όπου θα πληρώνει λιγότερους φόρους;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το σπίτι δε θα έχει αέριο, ή πετρέλαιο θέρμανσης;

Πάνω απο 50-60 ευρώ μηνιαίως η ΔΕΗ δε θα είναι, με μικρή προσαύξηση το καλοκαίρι λόγω κλιματισμού.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Εσυ αυτό κατάλαβες από αυτο που έγραψα 

Μαγιερεψε το 1/4 του κοτόπουλου...

Θα πας να βάλεις φούρνο για μια μερίδα κοτόπουλο...?

 πιστεύω  πως αξίζει να μαγειρεύεις για 2 άτομα και πάνω γιατί τότε αναπτύσσεις ουσιαστικές οικονομίες κλίμακας.

Στη τελική,  ό,τι πιστεύει ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Και τι σχέση έχουν οι 1300 kwh, με την κατανάλωση ενός εργένη, σε ένα σπίτι 50 τετραγωνικών, όπου θα πληρώνει λιγότερους φόρους;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το σπίτι δε θα έχει αέριο, ή πετρέλαιο θέρμανσης;

Πάνω απο 50-60 ευρώ μηνιαίως η ΔΕΗ δε θα είναι, με μικρή προσαύξηση το καλοκαίρι λόγω κλιματισμού.

Απλά μπορείς να διαιρέσεις την κατανάλωση δια του δύο, ή με τα τετραγωνικά και να υπολογίσεις στο περίπου με αναγωγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, christakos07 είπε

Και τι σχέση έχουν οι 1300 kwh, με την κατανάλωση ενός εργένη, σε ένα σπίτι 50 τετραγωνικών, όπου θα πληρώνει λιγότερους φόρους;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το σπίτι δε θα έχει αέριο, ή πετρέλαιο θέρμανσης;

Πάνω απο 50-60 ευρώ μηνιαίως η ΔΕΗ δε θα είναι, με μικρή προσαύξηση το καλοκαίρι λόγω κλιματισμού.

Φιλε γυρνα παλι λυκειο για μαθηματικα. Οταν αναβω φουρνο αναβω για 2, οταν αναβω a/c παλι ενα a/c δουλευει κι ενας φουρνος. Οταν αναβω θερμανση αναβουν ολα τα σωματα δεν τους λεω αναψτε μονο για μενα. Εκτος αν μεινει σε τρυπα 30τμ με 2 σωματα και μαγειρευει σε ρομποτακι και βαζει ανεμιστηρα. Εκτος αν εσυ οταν βαζεις το κοτοπουλο στο φουρνο του λες μην αναβεις πανω κατω αντισταση αναψε μονο για μενα την πανω και ψησου. Μιλαμε παντα για τις μεγαλες καταναλωσεις δνε πιστευω οτι 2 λαμπες led και μια τηλεοραση κι ενα pc καινε τοσα πολλα.

18 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Απλά μπορείς να διαιρέσεις την κατανάλωση δια του δύο, ή με τα τετραγωνικά και να υπολογίσεις στο περίπου με αναγωγή.

αυτο ισχυει οτι καλυτερα μοιραζονται τα εξοδα με δυο μισθους

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...