Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με καταγγελια παροχο ρευματος


Drake27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Ξέρεις δεν είναι τα 5 πάνω 5 κάτω,είναι ότι το πάνε με βάση παλιάς μέτρησης στα έναντι,δλδ άμα εγώ πέρυσι τον Σεπτέμβρη είχα κάψει 800kwa ενώ τώρα έχω κάψει 200 γιατί να πληρώσω της 800?! Θα πρέπει να κόψω από άλλου για να πληρώσω αυτό,για αυτό είχα βρει την χαρά μου με την green,πλήρωνα ότι έκαιγα,με έδιωξαν γιατί απλά σταματούσαν να πουλάνε ρεύμα σε ιδιώτες.

Η διαφορά αν ισχυουν ακριβώς τα νούμερα σου είναι 36 ευρώ ακριβώς αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις και νυχτερινό. Δεν είναι ένα ποσό πιστεύω που να αξίζει τον κόπο σου ούτε θα σε ρίξει εξω αφού έτσι και αλλιώς θα συμψηφιστει. Θα συμβεί μια φορά το χρόνο η δύο που θα φύγεις διακοπές.Εμένα στα 5 ψηφία η wind με χρεώνει μισό ευρώ την κλήση περίπου .αυτό δεν θα συμψηφιστει και μου την δίνει να πηγαίνει στον βροντο.και ο χρόνος σου πάλι για την όλη διαδικασία είναι χρήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotisdra είπε

Η διαφορά αν ισχυουν ακριβώς τα νούμερα σου είναι 36 ευρώ ακριβώς αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις και νυχτερινό. Δεν είναι ένα ποσό πιστεύω που να αξίζει τον κόπο σου ούτε θα σε ρίξει εξω αφού έτσι και αλλιώς θα συμψηφιστει. Θα συμβεί μια φορά το χρόνο η δύο που θα φύγεις διακοπές.Εμένα στα 5 ψηφία η wind με χρεώνει μισό ευρώ την κλήση περίπου .αυτό δεν θα συμψηφιστει και μου την δίνει να πηγαίνει στον βροντο.και ο χρόνος σου πάλι για την όλη διαδικασία είναι χρήμα

Σορού κάπου σε έχασα,που κολλάει η wind με το πενταψήφιο?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Drake27 είπε

Αφου μου δείχνει και τον λογαριασμό που έχει εκδοθεί και όταν πάω στο μετρήστε μόνοι σας απλά μου βγάζει ότι δεν είναι δυνατή η μέτρηση για την συγκεκριμένη παροχή,η εξυπηρέτηση πελατών από την volton μου είπε ότι κλειδώνει μετά την έκδοση λογαριασμού και ότι θέλει 5 μέρες πριν την έκδοση λογαριασμού να μπω και να το δηλώσω.

Άρα την επόμενη φορά θα βάλεις τη μέτρηση σου online και δωρεάν και όλα καλά... σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Άρα την επόμενη φορά θα βάλεις τη μέτρηση σου online και δωρεάν και όλα καλά... σωστά;

Άγνωστο γιατί μου βγάζει αυτό στην μέτρηση.

Θα πρέπει να περιμένω.

F52B4896-A9B4-49BC-B198-B0F2C5AF21C2.jpeg

Επεξ/σία από Drake27
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Drake27 

Μην τρελαίνεσαι κι εμένα μου πούλησε μια μαλακοενδιάμεση εταιρεία παπατζιλίκι και πήγα στην protergia. Τραγελαφικά σατυρικό μαγαζάκι. Δε νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη αλλά δοκίμασε να ενοχλήσεις συνήγορο του καταναλωτή και δεδηε. Όχι τηλεφωνικά, έγγραφα μέσω φόρμας ή email ώστε να πάρεις έγγραφη απάντηση. Αν δε σου απαντήσουν σε 3-4 εργάσιμες πάρε και τηλ. Θα σου πουν ότι έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας αλλά θα σου απαντήσουν σε άλλες 3-4 εργάσιμες... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2019 στις 9:11 ΜΜ, tz_aristotelis είπε

Όλοι οι έναντι βγαίνουν βάση αλγορίθμου από υπολογιστή. Αν τύχει και πληρώσεις κάτι παραπάνω θα πληρώσεις το επόμενο δίμηνο κάτι λιγότερο. έτσι και αλλιώς κάθε 4 μήνες η αλήθεια φαίνεται. 

Όλα τα άλλα είναι συνομωσολογικα και φανταστικά. 

Πριν γινει κλιμακωτο και οχι να χρέονονται ολες οι kwh με ιδια τιμη βαση καταναλωσης μπορουσες να κερδισεις μερικα ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας πάροχος δεν μετράει μόνος του. Μετράει ΜΟΝΟ ο ΔΕΔΔΗΕ και όλοι οι παροχοι (ΔΕΗ + εναλλακτικοί) παίρνουν τις μετρήσεις από αυτόν. Ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει μια φορά το τετράμηνο. Στον κάθε λογαριασμό που έρχεται αναγράφεται πότε θα γίνει η επόμενη μέτρηση (από τον ΔΕΔΔΗΕ).

Για να μη μαζεύεται μεγάλο ποσό, οι πάροχοι εκδίδουν ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμούς. Στον ΕΝΑΝΤΙ χρεώνουν μια κατ' εκτίμηση κατανάλωση. Όταν στο τετράμηνο γίνεται η καταμέτρηση, στον εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδίδεται ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ η κατ' εκτίμηση κατανάλωση από την πραγματική του τετραμήνου, και χρεώνεσαι μόνο τη διαφορά. Στο παράδειγμά σου:

Αναφορά σε κείμενο

μα εγώ πέρυσι τον Σεπτέμβρη είχα κάψει 800kwa ενώ τώρα έχω κάψει 200 γιατί να πληρώσω της 800?

αν σε χρεώσει τις 800 kwh στον έναντι ενώ έχεις κάψει 200, στον επόμενο εκκαθαριστικό θα χρεωθείς 600kwh λιγότερες από τις πραγματικές (τις οποίες έχεις πληρώσει).

Συμπέρασμα 1: Δεν σε κλέβει κανείς, ακόμα και αν χρεωθείς παραπάνω kwh στην κατ' εκτίμηση κατανάλωση του ΕΝΑΝΤΙ.

Τώρα, αν κι εσύ (όπως κι εγώ) θέλεις να πληρώνεις ακριβώς αυτό που κατανάλωσες, έχεις τη δυνατότητα να δίνεις την ενδιάμεση μέτρηση μόνος/μόνη σου. Κάποιοι πάροχοι δέχονται απευθείας από εσένα την μέτρηση, άλλοι δεν τη δέχονται (σε αυτούς περιλαμβάνεται και η ΔΕΗ). Στη δεύτερη περίπτωση, μπορείς να δώσεις τη μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ, ο οποίος τους τη στέλνει (όπως στέλνει και αυτές που μέτρησε πραγματικά). Στον ΔΕΔΔΗΕ η μέτρηση δίδεται μέσα στην τελευταία εβδομάδα του διμήνου. Αυτό έχει λογική: δεν μπορεί να δίνει ο καθένας όποτε θέλει την ενδιάμεση μέτρηση -- για να έχει νόημα, πρέπει η ενδιάμεση μέτρηση να είναι κοντά στο τέλος της περιόδου που καλύπτει ο υπό έκδοση λογαριασμός.

Σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό συνήθως αναγράφεται το χρονικό διάστημα ανάμεσα στο οποίο μπορείς να δώσεις την ενδιάμεση μέτρηση. Η ενδιάμεση μέτρηση μπορεί να δοθεί είτε τηλεφωνικά (σε 5ψήφιο με την αντίστοιχη χρέωση) είτε ηλεκτρονικά (στο www.deddie.gr ) χωρίς χρέωση.

Συμπέρασμα 2: Ενημερώσου από τον πάροχο για το πώς θα δώσεις την ενδιάμεση μέτρηση. Αν είναι σε αυτούς απευθείας, ρώτα το πότε και για να μην παίρνεις κάθε φορά τηλέφωνο, ρώτα πώς μαθαίνεις κάθε φορά (πχ πού αναγράφεται στο λογαριασμό) πότε πρέπει να καταχωρίσεις την επόμενη ενδιάμεση μέτρηση. Αν είναι μέσω ΔΕΔΔΗΕ, ρώτα το ίδιο.

Ακόμα και αν δεν καταχωρήσεις, πάντως, δεν χάθηκε ο κόσμος. Παρατηρώ χρόνια τους λογαριασμούς αυτούς. Αν καμία φορά ξεχάσω να καταχωρήσω, η έναντι κατανάλωση που χρεώνεται είναι ούτως ή άλλως ΠΑΡΑ πολύ κοντά στην πραγματική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dtzgr είπε

Κανένας πάροχος δεν μετράει μόνος του. Μετράει ΜΟΝΟ ο ΔΕΔΔΗΕ και όλοι οι παροχοι (ΔΕΗ + εναλλακτικοί) παίρνουν τις μετρήσεις από αυτόν. Ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει μια φορά το τετράμηνο. Στον κάθε λογαριασμό που έρχεται αναγράφεται πότε θα γίνει η επόμενη μέτρηση (από τον ΔΕΔΔΗΕ).

Για να μη μαζεύεται μεγάλο ποσό, οι πάροχοι εκδίδουν ΕΝΑΝΤΙ λογαριασμούς. Στον ΕΝΑΝΤΙ χρεώνουν μια κατ' εκτίμηση κατανάλωση. Όταν στο τετράμηνο γίνεται η καταμέτρηση, στον εκκαθαριστικό λογαριασμό που εκδίδεται ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ η κατ' εκτίμηση κατανάλωση από την πραγματική του τετραμήνου, και χρεώνεσαι μόνο τη διαφορά. Στο παράδειγμά σου:

αν σε χρεώσει τις 800 kwh στον έναντι ενώ έχεις κάψει 200, στον επόμενο εκκαθαριστικό θα χρεωθείς 600kwh λιγότερες από τις πραγματικές (τις οποίες έχεις πληρώσει).

Συμπέρασμα 1: Δεν σε κλέβει κανείς, ακόμα και αν χρεωθείς παραπάνω kwh στην κατ' εκτίμηση κατανάλωση του ΕΝΑΝΤΙ.

Τώρα, αν κι εσύ (όπως κι εγώ) θέλεις να πληρώνεις ακριβώς αυτό που κατανάλωσες, έχεις τη δυνατότητα να δίνεις την ενδιάμεση μέτρηση μόνος/μόνη σου. Κάποιοι πάροχοι δέχονται απευθείας από εσένα την μέτρηση, άλλοι δεν τη δέχονται (σε αυτούς περιλαμβάνεται και η ΔΕΗ). Στη δεύτερη περίπτωση, μπορείς να δώσεις τη μέτρηση στον ΔΕΔΔΗΕ, ο οποίος τους τη στέλνει (όπως στέλνει και αυτές που μέτρησε πραγματικά). Στον ΔΕΔΔΗΕ η μέτρηση δίδεται μέσα στην τελευταία εβδομάδα του διμήνου. Αυτό έχει λογική: δεν μπορεί να δίνει ο καθένας όποτε θέλει την ενδιάμεση μέτρηση -- για να έχει νόημα, πρέπει η ενδιάμεση μέτρηση να είναι κοντά στο τέλος της περιόδου που καλύπτει ο υπό έκδοση λογαριασμός.

Σε κάθε εκκαθαριστικό λογαριασμό συνήθως αναγράφεται το χρονικό διάστημα ανάμεσα στο οποίο μπορείς να δώσεις την ενδιάμεση μέτρηση. Η ενδιάμεση μέτρηση μπορεί να δοθεί είτε τηλεφωνικά (σε 5ψήφιο με την αντίστοιχη χρέωση) είτε ηλεκτρονικά (στο www.deddie.gr ) χωρίς χρέωση.

Συμπέρασμα 2: Ενημερώσου από τον πάροχο για το πώς θα δώσεις την ενδιάμεση μέτρηση. Αν είναι σε αυτούς απευθείας, ρώτα το πότε και για να μην παίρνεις κάθε φορά τηλέφωνο, ρώτα πώς μαθαίνεις κάθε φορά (πχ πού αναγράφεται στο λογαριασμό) πότε πρέπει να καταχωρίσεις την επόμενη ενδιάμεση μέτρηση. Αν είναι μέσω ΔΕΔΔΗΕ, ρώτα το ίδιο.

Ακόμα και αν δεν καταχωρήσεις, πάντως, δεν χάθηκε ο κόσμος. Παρατηρώ χρόνια τους λογαριασμούς αυτούς. Αν καμία φορά ξεχάσω να καταχωρήσω, η έναντι κατανάλωση που χρεώνεται είναι ούτως ή άλλως ΠΑΡΑ πολύ κοντά στην πραγματική.

Σε ευχαριστω για την λεπτομερή απάντηση σου.

Οι περισσότεροι πάροχοι δέχονται μέτρηση μηνιάτικης από τον χρήστη γύρω στης 5 μέρες πριν την έκδοση του λογαριασμού,όπως είχα με την green όταν ειμουν,σε σχέση με την νόβα η μέτρηση από μένα θα γίνει στην περίοδο 10-15/9 και αυτό θα πρέπει να το δηλώσω στην δεδδηε.

Ο λαγαριασμος του έναντι που εκδόθηκε τώρα είναι στα 40,12 λεπτά,βάση χρέωση κιλοβατώρας με χρέωσαν γύρω στης 280 κιλοβατώρες ενώ πραγματικά είχα κάψει 400 κιλοβατώρας στην περίοδο που εκδόθηκε ο λογαριασμός μου.

περιση ίδια εποχή είχα κάψει 120 κιλοβατώρες γιατί ειμουνα εκτός σπιτιού για μεγάλο διάστημα,όποτε δεν το πήγαν βάση περσινής μετρήσεις.

Οσο για αυτό που είπα που περιση έκαψα 800 κιλοβατώρες,δεν λέω ότι θα με κλέψουν απλά θέλω να πω ότι άμα μου της χρεώσουν εγώ θα πρέπει να σκιστώ να βρω 200€ να τα πληρώσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...