Προς το περιεχόμενο

Ιατρική στα 30+?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι το όνειρό μου. Είμαι 27, νοσηλευτής στο επάγγελμα όμως θέλω να τελειώσω ιατρική. Έτσι όπως το υπολογίζω ειδικότητα θα ξεκινήσω στα 32+. Είναι πολύ αργά για μια τέτοια καριέρα; Και αν τελειώσω την ειδικότητα στα 38 ας πουμε μετά θα χω θέμα να βρω δουλειά με την έννοια ότι θα είμαι πολύ μεγάλος; Έχω και μεταπτυχιακό. Τα δύσκολα είναι να βρω μια δουλειά παράλληλα με τη σχολή να βγάζω κάποια λίγα χρήματα γιατί και οι γονείς μου πιέζοται οικονομικά και μήπως είναι θέμα η ηλικία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, traganos-ksifias είπε

Είναι το όνειρό μου. Είμαι 27, νοσηλευτής στο επάγγελμα όμως θέλω να τελειώσω ιατρική. Έτσι όπως το υπολογίζω ειδικότητα θα ξεκινήσω στα 32+. Είναι πολύ αργά για μια τέτοια καριέρα; Και αν τελειώσω την ειδικότητα στα 38 ας πουμε μετά θα χω θέμα να βρω δουλειά με την έννοια ότι θα είμαι πολύ μεγάλος; Έχω και μεταπτυχιακό. Τα δύσκολα είναι να βρω μια δουλειά παράλληλα με τη σχολή να βγάζω κάποια λίγα χρήματα γιατί και οι γονείς μου πιέζοται οικονομικά και μήπως είναι θέμα η ηλικία μου.

Εξωτερικό το έχεις σκεφτεί;Ειδικά Γερμανία ζητάει πολλους νοσηλευτές ,όπως και η Αγγλία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εξωτερικό το έχεις σκεφτεί;Ειδικά Γερμανία ζητάει πολλους νοσηλευτές ,όπως και η Αγγλία..

αυτό θα το έκανα αν δεν κατάφερνα να μπω στην ιατρική και δεν έβρισκα δουλειά εδώ. Αλλά αυτή τη στιγμή να καταφέρω να σπουδάσω ιατρική σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σίγουρος οτι μπορεις να μπεις; Φανταζομαι εχει μεγαλη ανταγωνισμο, μιας και οι περισσοτεροι σκεφτονται το ιδιο μετα την Νοσηλευτικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, zenwalk23 είπε

Εισαι σίγουρος οτι μπορεις να μπεις; Φανταζομαι εχει μεγαλη ανταγωνισμο, μιας και οι περισσοτεροι σκεφτονται το ιδιο μετα την Νοσηλευτικη. 

Σίγουρος είμαι ότι θα το παλέψω όσο μπορώ. Από εκεί και πέρα προφανώς και δεν μπορώ να λέω σαν μερικούς αα σίγουρα θα μπω είμαι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή μου πέρασε φέτος Ιατρική και είναι 35-36 κάπου εκεί.

Φυσικά και οι 2 γονείς της είναι γιατροί οπότε σίγουρα είναι πιο προνομιακά τα πράγματα για εκείνη. Σε κάθε περίπτωση είναι doable αρκεί να καταφέρεις να προσαρμόσεις ανάλογα τη ζωή σου για όσα χρόνια σπουδάζεις. Θέλω να πω είναι doable από τη στιγμή που έχεις σχετικά λυμένο το οικονομικό ή εξαιρετική υποστήριξη από την οικογένεια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, ίσως το πιο δύσκολο για κάποιον που επιλέγει να σπουδάσει ιατρική σε μεγάλη ηλικία είναι τα κλινικά. Μου φαίνεται σχεδόν απίθανο ένας άνθρωπος μετά τα τριάντα να καταφέρει να αντέξει το χειρουργείο, τα αίματα κλπ κλπ. Εσύ, όμως, μιας και είσαι νοσηλευτής, έχεις ένα τεράστιο ατού. Στην Αμερική, είναι συχνό φαινόμενο νοσηλευτές της ηλικίας σου να ξεκινούν σπουδές στην Ιατρική. Δυστυχώς, κοιτώντας την μεγάλη εικόνα, το πρόβλημα δεν είναι ούτε η ηλικία σου, ούτε έχεις αργήσει. Το πρόβλημα είναι η χώρα και η περιρρέουσα κατάσταση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lightsout είπε

Κατά τη γνώμη μου, ίσως το πιο δύσκολο για κάποιον που επιλέγει να σπουδάσει ιατρική σε μεγάλη ηλικία είναι τα κλινικά. Μου φαίνεται σχεδόν απίθανο ένας άνθρωπος μετά τα τριάντα να καταφέρει να αντέξει το χειρουργείο, τα αίματα κλπ κλπ. Εσύ, όμως, μιας και είσαι νοσηλευτής, έχεις ένα τεράστιο ατού. Στην Αμερική, είναι συχνό φαινόμενο νοσηλευτές της ηλικίας σου να ξεκινούν σπουδές στην Ιατρική. Δυστυχώς, κοιτώντας την μεγάλη εικόνα, το πρόβλημα δεν είναι ούτε η ηλικία σου, ούτε έχεις αργήσει. Το πρόβλημα είναι η χώρα και η περιρρέουσα κατάσταση. 

Τις κλινικές δεν τις φοβάμαι, έχω επιζήσει σε ακραίες καταστάσεις αυτά τα χρόνια! Όταν λες η περιρρέουσα κατάσταση, σε τι ακριβώς αναφέρεσαι; Ομολογώ πως η ηλικία με αγχώνει δε θέλω να νιώθω μπάρμπας. Γενικά κλινικές δεξιότητες έχω καθώς τα έχω εξασκήσει όλα αυτά και θεωρητικό υπόβαθρο γιατί πάντα μάρεσε να το ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, traganos-ksifias είπε

Είναι πολύ αργά για μια τέτοια καριέρα;

Ποτε δεν ειναι αργα, αν ειναι κατι που το θελεις, παλεψε το και θα τα καταφερεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, traganos-ksifias είπε

Είναι το όνειρό μου. Είμαι 27, νοσηλευτής στο επάγγελμα όμως θέλω να τελειώσω ιατρική. Έτσι όπως το υπολογίζω ειδικότητα θα ξεκινήσω στα 32+. Είναι πολύ αργά για μια τέτοια καριέρα; Και αν τελειώσω την ειδικότητα στα 38 ας πουμε μετά θα χω θέμα να βρω δουλειά με την έννοια ότι θα είμαι πολύ μεγάλος; Έχω και μεταπτυχιακό. Τα δύσκολα είναι να βρω μια δουλειά παράλληλα με τη σχολή να βγάζω κάποια λίγα χρήματα γιατί και οι γονείς μου πιέζοται οικονομικά και μήπως είναι θέμα η ηλικία μου.

Καλά σοβαρά μιλας;Μέχρι τα 40 θα είσαι τελειωμένος με ειδικότητα και μπορείς να δουλέψεις μερικά χρόνια εδώ ή έξω και στα 45 βαριά να ανοίξεις δικό σου ιατρείο.

Αν μπορείς να μπεις στη σχολή και το αγαπάς πραγματικά,ούτε να το σκέφτεσαι για ηλικία.27 είσαι ακόμα,έλεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα στα πω λίγο διαφορετική από τους υπόλοιπους.

Έχεις αργήσει.

Έτσι όπως τα σχεδιάζεις, είναι αν όλα πάνε ιδανικά. Δυστυχώς στη ζωή δεν πάνε τα πάντα ιδανικά. Οπότε πρέπει να υπολογίζεις και τη στραβή.

Υπολογίζοντας τη στραβή, θα έχεις τελειώσει ειδικότητα στα 40. Και τότε θα πιάσεις δουλειά για 800€.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, έχεις αργήσει.

Συνέχισε στον κλάδο που είσαι. Λειτούργημα είναι κι ο νοσηλευτής. Ζωές σώζεις. Κι υπάρχει αρκετή ζήτηση, οπότε επαγγελματικά θα είσαι σαφώς καλύτερα στα 40 σου.

Τώρα αν δεν μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου, τίποτα άλλο πέρα από γιατρό, πήγαινε και προσπάθησε. Αλλά δεν είναι η σωστή κίνηση κατά τη γνώμη μου, να ξεκινήσεις τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, fytotech είπε

Εγώ θα στα πω λίγο διαφορετική από τους υπόλοιπους.

Έχεις αργήσει.

Έτσι όπως τα σχεδιάζεις, είναι αν όλα πάνε ιδανικά. Δυστυχώς στη ζωή δεν πάνε τα πάντα ιδανικά. Οπότε πρέπει να υπολογίζεις και τη στραβή.

Υπολογίζοντας τη στραβή, θα έχεις τελειώσει ειδικότητα στα 40. Και τότε θα πιάσεις δουλειά για 800€.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, έχεις αργήσει.

Συνέχισε στον κλάδο που είσαι. Λειτούργημα είναι κι ο νοσηλευτής. Ζωές σώζεις. Κι υπάρχει αρκετή ζήτηση, οπότε επαγγελματικά θα είσαι σαφώς καλύτερα στα 40 σου.

Τώρα αν δεν μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου, τίποτα άλλο πέρα από γιατρό, πήγαινε και προσπάθησε. Αλλά δεν είναι η σωστή κίνηση κατά τη γνώμη μου, να ξεκινήσεις τώρα. 

Και τώρα για 800 ευρώ όμως δουλεύω και εκεί το βλέπω να μένω. Ο γιατρός έχει καλύτερες μακροπρόθεσμες προοπτικές. Έχω γνωστό που τέλειωσε οδοντίατρος και για να γίνει γνναθοχειρουργός που θέλει και τα δύο πτυχία μπήκε ιατρική στα 29 του.

Ότι έχω αργήσει, ισχύει το ξέρω δυστυχώς. Αλλά η ιατρική με τρώει, πάντα με έτρωγε. Αν το κάνω πρέπει να βρω μια ειδικότητα που να μου αρέσει, να μηην έχει αναμονή (θα μπορούσα να πάω και στο εξωτερικό) και να μην είναι καμία που να κρατάει 7 χρόνια (βλέπε αγγειοχειρουργική)΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις πρώτα, είναι αν μπορείς να μπεις στην Ιατρική, γιατί είναι πολύ δύσκολο και η βαθμολογία εξαιρετικά ψηλή. Αν υποθέσουμε ότι καταφέρνεις να μπεις, είναι πως θα ζήσεις για 6 χρόνια που είναι οι βασικές σπουδές, ειδικά αν μπεις σε μία σχολή μακριά από την πόλη που μένεις. Όπου θα έχεις να αντιμετωπίσεις και ενοίκια, διατροφή κ.λ.π. Δεν ξέρω αν μπορείς να συνδυάσεις σπουδές και εργασία παράλληλα, καθώς από το δεύτερο έτος αρχίζουν τα εργαστήρια και από το τέταρτο οι κλινικές, όπου απαιτείται συστηματική παρουσία. Η ειδικότητα είναι ένα άλλο κεφάλαιο, αλλά αυτό είναι για πολύ αργότερα.

Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά η δυσκολία είναι μεγάλη και η προσπάθειά σου θα πρέπει να είναι τεράστια. Σου εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα και να τα καταφέρεις.

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Green Dragon είπε

Το ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις πρώτα, είναι αν μπορείς να μπεις στην Ιατρική, γιατί είναι πολύ δύσκολο και η βαθμολογία εξαιρετικά ψηλή. Αν υποθέσουμε ότι καταφέρνεις να μπεις, είναι πως θα ζήσεις για 6 χρόνια που είναι οι βασικές σπουδές, ειδικά αν μπεις σε μία σχολή μακριά από την πόλη που μένεις. Όπου θα έχεις να αντιμετωπίσεις και ενοίκια, διατροφή κ.λ.π. Δεν ξέρω αν μπορείς να συνδυάσεις σπουδές και εργασία παράλληλα, καθώς από το δεύτερο έτος αρχίζουν τα εργαστήρια και από το τέταρτο οι κλινικές, όπου απαιτείται συστηματική παρουσία. Η ειδικότητα είναι ένα άλλο κεφάλαιο, αλλά αυτό είναι για πολύ αργότερα.

Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, αλλά η δυσκολία είναι μεγάλη και η προσπάθειά σου θα πρέπει να είναι τεράστια. Σου εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα και να τα καταφέρεις.

με κατατακτήριες θα πάω οπότε θα γλιτώσω περίπου 1,5 χρόνο + ότι θα είμαι στην πόλη μου (εφόσον μπω). Την ειδικότητα τον σκέφτομαι επειδή θέλω να έχω ένα πλάνο στο μυαλό μου. Εδώ να πω βέβαια ότι απλά και το πτυχίο ιατρικής να είχα μόνο και να συνέχιζα να ήμουν νοσηλευτής δε θα με πείραζε τόσο όχι ότι είναι αυτός ο στόχος μου. Αλλά είναι ένα όνειρο που το είχα παιδί και το έχω και μεγάλος. Και επειδή είμαι μέσα στη δουλειά ξέρω ότι μου αρέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τραγανέ Ξιφία,

Με έναν 29χρονο σε επιδοτούμενο πρόγραμμα, που γνώρισε ένα καλό παιδί στο εξωτερικό που του λέει να πάνε να συζήσουν, και δεν είναι σίγουρος αν τον κρατάει κάτι στην Ελλάδα, έχετε κάποια σχέση;

Θέλω να πω, τρολάρεις που τρολάρεις, ρε φίλε, σημείωνε τουλάχιστον τι γράφεις σε κάθε νήμα, να μην καρφώνεσαι τελείως από μόνος σου.

 

 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...