Προς το περιεχόμενο

Υπολογισμος επιτοκιου, αγορα σπιτιου. Αξιζει;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μιλάω για τα έξοδα που σου επιβάλει η τράπεζα για να σου δώσει το δάνειο. (αμοιβή Μηχανικού , έξοδα προσημείωσης , δικηγορικά έξοδα , έξοδα φακέλου , υποχρεωτική ασφάλιση) και φυσικά όλα αυτά υπερτιμημένα ,  ρώτα πόσα παίρνουν οι δικηγόροι/μηχανικοί από τράπεζα και πόσα χρεώνει τον πελάτη η τράπεζα.

Ναι οκ προφανώς αυτά είναι υπερτιμημένα αλλά είναι φάση take it or leave it, μπορείς να τα πληρώσεις άπαξ ή να τα βάλεις στο δάνειο, ή τελος παντωβ να μη παρεις και καθολου δανειο, σε καθε περιπτωση ουδεμία σχέση έχουν με το επιτόκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ναι οκ προφανώς αυτά είναι υπερτιμημένα αλλά είναι φάση take it or leave it, μπορείς να τα πληρώσεις άπαξ ή να τα βάλεις στο δάνειο, ή τελος παντωβ να μη παρεις και καθολου δανειο, σε καθε περιπτωση ουδεμία σχέση έχουν με το επιτόκιο 

Συνολικό Ετήσιο Πραγματικό Επιτόκιο (ΣΕΠΕ) (Annual percentage rate (APR))

Συνολικό ετήσιο πραγματικό επιτόκιο (ΣΕΠΕ) είναι το πραγματικό συνολικό κόστος ενός δανείου για τον καταναλωτή, εκφρασμένο σε ετήσιο ποσοστό.

Το ΣΕΠΕ περιλαμβάνει την πληρωμή των τόκων, την αποπληρωμή του εναπομείναντος κεφαλαίου, την ασφάλιση και τα λοιπά έξοδα που είναι απαραίτητα για την έκδοση του δανείου.

Σε σχέση με τα άλλα επιτόκια που αναγράφονται στα συμβόλαια των τραπεζών, το συνολικό ετήσιο πραγματικό επιτόκιο αποτελεί τον καλύτερο δείκτη καθώς βοηθάει τον καταναλωτή να έχει μια πιο πιο ολοκληρωμένη εικόνα όταν συγκρίνει διαφορετικά προϊόντα από διαφορετικά χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, καθώς συμπεριλαμβάνει όλα τα έξοδα του δανείου.

 

ECLI:EU:C:2016:842

ΔΕΕ - Υπόθεση C-42/15 Home Credit Slovakia, a.s. κατά Klára Bíróovà της 9ης Νοεμβρίου 2016: Η παράλειψη της τράπεζας να περιλάβει στη σύμβαση καταναλωτικής πίστης ορισμένα στοιχεία ουσιώδους σημασίας μπορεί να επισύρει την κύρωση της εκπτώσεώς του από το δικαίωμα εισπράξεως τόκων και εξόδων, εφόσον η παράλειψη αυτή δεν επιτρέπει στον καταναλωτή να εκτιμήσει το περιεχόμενο της συμβατικής δεσμεύσεώς του. Τούτο ισχύει στην περίπτωση των υποχρεωτικώς μνημονευόμενων στοιχείων, όπως είναι το Συνολικό Ετήσιο Πραγματικό Επιτόκιο (ΣΕΠΕ), ο αριθμός και η περιοδικότητα των καταβολών στις οποίες πρέπει να προβεί ο καταναλωτής, τα συμβολαιογραφικά έξοδα και οι απαιτούμενες από τον δανειστή εγγυήσεις και ασφάλειες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θα παρω δανειο και σε 20-30 χρονια θα εχω δωσει σχεδον τα διπλασια; Δεν υπαρχει περιπτωση! Και γιατι δινουν μονο κυμαινομενα; Πως ακριβως λειτουργουν; Οσο αυξανονται τα χρονια, αυξανεται και το επιτοκιο;

 

Αυτο τελικα το ποσοστο που δινεις μπροστα, ισχυει ή οχι; Στην τραπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δλδ θα παρω δανειο και σε 20-30 χρονια θα εχω δωσει σχεδον τα διπλασια; Δεν υπαρχει περιπτωση! Και γιατι δινουν μονο κυμαινομενα; Πως ακριβως λειτουργουν; Οσο αυξανονται τα χρονια, αυξανεται και το επιτοκιο;

Αυτο τελικα το ποσοστο που δινεις μπροστα, ισχυει ή οχι; Στην τραπεζα.

Για 100.000 δάνειο θα αποπληρώσεις περίπου 180.000 στα 25 - 30 χρόνια.

Η τράπεζα σου δίνει συνήθως  το 70% της εμπορικής αξίας του σπιτιού. Παράδειγμα, άμα το σπίτι κάνει 143.000 η τράπεζα θα σου δώσει δάνειο 100.000 και τα υπόλοιπα 30% (43.000) τα πληρώνεις εσύ στον πωλητή . 

Για περισσότερα πήγαινε σε ένα κατάστημα και ρώτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Δλδ θα παρω δανειο και σε 20-30 χρονια θα εχω δωσει σχεδον τα διπλασια; Δεν υπαρχει περιπτωση! Και γιατι δινουν μονο κυμαινομενα; Πως ακριβως λειτουργουν; Οσο αυξανονται τα χρονια, αυξανεται και το επιτοκιο;

Αυτο τελικα το ποσοστο που δινεις μπροστα, ισχυει ή οχι; Στην τραπεζα.

Αν τα εισοδήματά σου είναι αρκετά για να σου δώσει η τράπεζα δάνειο το οποίο μπορείς να αποπληρώνεις χωρίς να κατέβει το βιοτικό σου επίπεδο, κάνε έρευνα αγοράς και προχώρα.

Και 40 χρόνια να πληρώνεις δόσεις, θα είναι το δικό σου σπίτι, να το κάνεις ό,τι θες, όποτε θες και να μείνει κάτι και στα παιδιά σου.

Είσαι, όπως είπες, σε ενοίκιο 12 χρόνια!

Πόσα έχεις δώσει μέχρι σήμερα για σπίτι στο οποίο δεν μπορείς να κάνεις καμιά επέμβαση, γιατί δεν επιτρέπεται αλλά και γιατί δεν θες να ξοδέψεις λεφτά για κάτι που δεν είναι δικό σου.
Συγχρόνως έχεις το άγχος της έξωσης ή της αύξησης ενοικίου, της αναζήτησης άλλου σπιτιού, της μετακόμισης κ.λπ.

Επεξ/σία από SB_1957
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, SB_1957 said:

Αν τα εισοδήματά σου είναι αρκετά για να σου δώσει η τράπεζα δάνειο το οποίο μπορείς να αποπληρώνεις χωρίς να κατέβει το βιοτικό σου επίπεδο, κάνε έρευνα αγοράς και προχώρα.

Και 40 χρόνια να πληρώνεις δόσεις, θα είναι το δικό σου σπίτι, να το κάνεις ό,τι θες, όποτε θες και να μείνει κάτι και στα παιδιά σου.

Είσαι, όπως είπες, σε ενοίκιο 12 χρόνια!

Πόσα έχεις δώσει μέχρι σήμερα για σπίτι στο οποίο δεν μπορείς να κάνεις καμιά επέμβαση, γιατί δεν επιτρέπεται αλλά και γιατί δεν θες να ξοδέψεις λεφτά για κάτι που δεν είναι δικό σου.
Συγχρόνως έχεις το άγχος της έξωσης ή της αύξησης ενοικίου, της αναζήτησης άλλου σπιτιού, της μετακόμισης κ.λπ.

Ισχυουν αυτα που λες, αλλα σκεφτομαι ολα αυτα τα εκατομυρια σπιτια που εχουν χτιστει δεκαετιες πριν και τωρα ειναι ερειπια  και δεν κατοικει ουτε γατα. Ετσι καπως θα καταληξει και το δικο μου σε 50 χρονια, δλδ θα ειναι ενα βαρος στα παιδια μου, εαν κανουν αποδοχη κληρονομιας. Εαν παλι δεν κανουν, θα γινει σκονη. Δεν ξερω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Ισχυουν αυτα που λες, αλλα σκεφτομαι ολα αυτα τα εκατομυρια σπιτια που εχουν χτιστει δεκαετιες πριν και τωρα ειναι ερειπια  και δεν κατοικει ουτε γατα. Ετσι καπως θα καταληξει και το δικο μου σε 50 χρονια, δλδ θα ειναι ενα βαρος στα παιδια μου, εαν κανουν αποδοχη κληρονομιας. Εαν παλι δεν κανουν, θα γινει σκονη. Δεν ξερω..

Η αγορά ακινήτων έχει αρχίσει να ανεβαίνει, οπότε όσο πιο νωρίς το αποφασίσεις τόσο πιο φτηνό σπίτι θα βρεις.

Ερείπια γίνονται τα σπίτια που για διάφορους λόγους κάποιος δεν τα χρησιμοποιεί/αξιοποιεί.
Αν τα παιδιά σου δεν το θέλουν μπορούν να το πουλήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Δλδ θα παρω δανειο και σε 20-30 χρονια θα εχω δωσει σχεδον τα διπλασια; Δεν υπαρχει περιπτωση! Και γιατι δινουν μονο κυμαινομενα; Πως ακριβως λειτουργουν; Οσο αυξανονται τα χρονια, αυξανεται και το επιτοκιο;

Αυτο τελικα το ποσοστο που δινεις μπροστα, ισχυει ή οχι; Στην τραπεζα.

Κυμαινόμενα δίνουν γιατί δεν ξέρουν πως θα κυμανθούν τα επιτόκια σε βάθος τόσο χρόνων. Έχουν σαν βάση υπολογισμού ένα επιτόκιο αναφοράς και πάνω σε αυτό βάζουν ένα επιπλέον ποσοστό. Οπότε το επιτόκιο μπορεί και να μειωθεί στο μέλλον όχι μόνο να αυξηθεί (βέβαια τώρα όπως είναι χαμηλά τα επιτόκια μόνο να αυξηθεί μπορεί). Αν το επιτόκιο είναι σταθερό για κάποιο διάστημα συνήθως επιβαρύνεται και με επιπλέον καπέλο για να είναι σίγουρη η τράπεζα που το δίνει ότι δεν θα μπει μέσα.

Δεν δίνεις τίποτα μπροστά, δεν θα είχε νόημα να πάρεις π.χ 100.000 και να βάλεις πίσω τις 30.000, θα ήταν σαν να έπαιρνες δάνειο 70.000 ευρώ (το είχαν κάνει και αυτό στην Ελλάδα βέβαια κατά την ίδρυση της αλλά είναι άλλη ιστορία). Απλώς πρέπει να έχεις εσύ να καλύψεις την διαφορά για την αγορά του σπιτιού.

17 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Μην τα μπερδεύεις , τα συμβολαιογραφικά έξοδα δεν στα επιβάλει η τράπεζα. (το ΣΕΠΕ είναι 0.6 στα καταναλωτικά όχι στα στεγαστικά)

Μιλάω για τα έξοδα που σου επιβάλει η τράπεζα για να σου δώσει το δάνειο. (αμοιβή Μηχανικού , έξοδα προσημείωσης , δικηγορικά έξοδα , έξοδα φακέλου , υποχρεωτική ασφάλιση

 

Να πω μόνο πως η ασφάλεια είναι υποχρεωτική αλλά δεν είναι υποχρεωτικό να την κάνεις στην τράπεζα που σου δίνει το δάνειο αλλά όπου εσύ επιλέξεις, είναι και υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν γι' αυτό αν και δεν το πολυκάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ωραίο "εργαλείο" για υπολογισμόύς κτλ στεγαστικών δανείων κ εκμάθησης της λογικής με την οποία δουλεύουν οι τράπεζες πολύ χοντρικά, είναι εδώ:

 

https://www.nbg.gr/el/retail/housing-loans/Calculator/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kontow είπε

Ένα ωραίο "εργαλείο" για υπολογισμόύς κτλ στεγαστικών δανείων κ εκμάθησης της λογικής με την οποία δουλεύουν οι τράπεζες πολύ χοντρικά, είναι εδώ:

https://www.nbg.gr/el/retail/housing-loans/Calculator/

Εγώ θα πρότεινα το παρακάτω:

http://www.moneyonline.gr/site/HomeLoans/Search

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδια με συγχωρείτε για την παρέμβαση. 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μικρό στούντιο με 35.000 και εχω 10.000 στην άκρη. Ουσιαστικά θέλω 25.000 ευρώ να πάρω δάνειο 

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ με εισόδημα κοντά στα 800-900 ευρώ να αποπληρωσω το δάνειο σε 5 χρόνια και πόσο θα μου βγει τελικά μαζί με τόκους κλπ να επιστρέψω στην τράπεζα?? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spiroskak είπε

Καλησπέρα παιδια με συγχωρείτε για την παρέμβαση. 

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μικρό στούντιο με 35.000 και εχω 10.000 στην άκρη. Ουσιαστικά θέλω 25.000 ευρώ να πάρω δάνειο 

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ με εισόδημα κοντά στα 800-900 ευρώ να αποπληρωσω το δάνειο σε 5 χρόνια και πόσο θα μου βγει τελικά μαζί με τόκους κλπ να επιστρέψω στην τράπεζα?? 

Ευχαριστώ 

Αν δε πας σε μια τράπεζα να ρωτήσεις δεν έχει νόημα να σου πούμε εμείς αν θα σου δώσουν 

Μεγάλη δόση πάντως πας να βάλεις για το εισόδημά σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχω και βοήθεια από τους δικούς μου 

Αυτο που με ενδιαφέρει κυρίως είναι πόσο θα επιστρέψω μαζί με τόκους και όλες αυτές τις χρεώσεις στην 5ετια 

Γιατί βαζω στο ίντερνετ σε κάτι εφαρμογές και μου λέει για 25000 θα δώσω 27000 σιγά μην γίνει ποτέ αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στα παιδιά, το 80% της αξίας του ακινήτου πως βγαίνει; Από κάποια έγγραφα του πωλητή ή αυτό που λένε ότι έρχεται άτομο από τράπεζα να εκτιμήσει την κατοικία; Τι γίνεται αν διαφέρει από την τιμή που δηλώνει ο πωλητής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...