Προς το περιεχόμενο

ΝΕΑ ΟΘΟΝΗ ΑΣΧΕΤΟΣ


panagiotis54

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξύπνησα τωρα το πρωι και δεν ειχα οθονη...δεν ανοιγε καν. (Ναι τρτοια ωρα ξυπναω για πρωι εκει θα κολλήσουμε τωρα?) :P

Οποτε παμε σε νεα οθονη....

τι εχω: gtx 1070

τι ψαχνω... 24αρα 1080p 144 hz

Πανελ..δεν ξερω αν θέλω ΤΝ ή IPS 

Τι παιζω... Overwatch πολυ αλλα και witcher xcom mass effect και αυριο cyberpunk. 

Τι ειχα μια παλια του 2009 πανελ ΤΝ 1ms αποκριση...

Εχετε κατι να προτεινετε...θελω να αγορασω αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ παράγγειλα  αυτήν: https://www.skroutz.gr/s/18451936/LG-24GL600F-B.html

Τσιμπημένη τιμή μεν αλλά έτυχε να έχω 50 ευρώ πιστωτικό απο Κωτσόβολο.

Κατέληξα σε αυτήν μετά από αρκετή έρευνα σκεπτόμενος τα εξής:

1) Απέκλεισα όλες τις AOC (που είναι vfm) επειδή δεν άκουσα καθόλου καλά λόγια για το after sales support.

2) IPS στα χρήματα αυτά με τέτοια χαρακτηριστικά δεν παίζουν.

3) VA διάβαζα για ghosting και κυρίως blurry text και επειδή την οθόνη δεν την θέλω αποκλειστικά για gaming κατέληξα σε TN panel που συνήθως δεν έχει και πρόβλημα με backlight bleeding.

4) Για την συγκεκριμένη διάβασα πολύ καλά reviews σχετικά με την υποστήριξη gsync και ότι τα χρώματα για TN panel είναι πολύ καλά.

Υπόψη αυτήν την στιγμή έχω οθόνη ΤΝ 7 χρονών οπότε τα χρώματα δεν πρόκειται να με απογοητεύσουν σε σχέση με άμα είχα IPS panel.

Δεν λέω ότι είναι η καλύτερη επιλογή απλά ανέπτυξα το δικό μου σκεπτικό μήπως βοηθήσει.

Άμα θες μπορώ Πέμπτη, Παρασκευή που θα την παραλάβω να ενημερώσω με τις πρώτες εντυπώσεις.

Επεξ/σία από dimitris21gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Ηz δεν έχουν να κάνουν με το μέγεθος. Είναι ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης και πόσο smooth θα βλέπεις τα πράγματα. Επομένως φυσικά και έχει νόημα να πάρεις 144Hz 24άρα, θα δεις διαφορά σε σχέση με μία 60Hz 24άρα, ενώ σε ότι αφορά το smoothness δεν έχει διαφορά από μία 27άρα 144Hz.

Η ανάλυση της οθόνης σχετίζεται με το μέγεθος. Όσο μεγαλύτερη ανάλυση, τόσο περισσότερο Pixels και επομένως τόσο μικρότερα εικονίδια.

Γι αυτό και ένα γενικός κανόνας - χωρίς φυσικά να απαγορεύεται κάτι άλλο - λέει πως:

24'' --> 1080p

27'' --> 1440p

32'' και πανω --> 4Κ

Σε κάθε περίπτωση επειδή όλα αυτά είναι υποκειμένικα σχετικά με το πως βολεύεται ο καθένας, καλό θα ήταν αν μπορούσες να δοκιμάσεις τις αναλύσεις σε διαφορετικού μεγέθους οθόνες για να έχεις προσωπική άποψη.

 

Επεξ/σία από IzAz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα την νέα μου οθόνη: https://www.kotsovolos.gr/site/computing/monitors/201134-lg-24gl600f-b-1ms-144hz-24?cmicc=skroutz

Αρχικά να πω ότι ίσως έχει λίγο τσιμπημένη τιμή, εγώ την είχα πιστωτικό και την πήρα 200 οπότε δεν με ενόχλησε.

Υπενθυμίζω ότι πρέρχομαι από TN panel 7+ χρόνων.

- Τα χρώματα είναι μια χαρά για TN, με καλύπτουν πλήρως και τα ευχαριστιέμαι.

- Οι γωνίες θέασης είναι πολύ μέτριες. Λίγο να την κοιτάξεις από το πλάι αμέσως ξεθωριάζει. Αυτό το ήξερα από πριν αλλά μετά σκέφτηκα τόσα χρόνια ποτέ δεν έχω κάτσει υπό γωνία στο pc οπότε δεν με νοιάζει ιδιαίτερα. Το μόνο θέμα είναι ότι οι γωνίες θέασης όταν η οθόνη δείχνει μαύρο φόντο είναι πολύ ευαίσθητες και το μαύρο δεν είναι πραγματικό μαύρο αλλά γκριζάρει λίγο, πως να το πω. Έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις και διορθώθηκε κάπως η κατάσταση.

- Τα 144hz είναι άλλο πράγμα. Πρώτη φορά το βλέπω από κοντά και πραγματικά με το που κούνησα το ποντίκι τρελάθηκα από την smoothηλα. Έβαλα και λίγο cs. Άλλο πράγμα. Απόλαυση. Και το gsync παίζει μια χαρά στο cs go που δοκίμασα μέχρι τώρα με display port cable (το οποίο δεν περιλαμβάνεται στην συσκευασία, έρχεται με ένα hdmi). Δεν υπάρχει γυρισμός στα 60hz μπορώ να το πω από τώρα :P

- Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται πολύ καλή. Σταθερότατη βάση και η συναρμολόγηση πανεύκολη με 3 βίδες, αλλά δεν επιτρέπει ρύθμιση ύψους. Υποστηρίζει vesa όμως οπότε μπορείς να βάλεις κάποιο bracket αν θες.

- H τροφοδοσία δεν περιλαμβάνει εξωτερικό τροφοδοτικό (τούβλο). Πολύ θετικά για μένα στην καθαρότητα του γραφείου.

- Έχει ελάχιστο bleeding στην πάνω δεξία γωνία το οποίο γίνεται αντιληπτό μόνο σε μαύρο φόντο ουσιαστικά.

- Σχεδόν μηδενικό ghosting στο γνωστό test με το UFO. Πρέπει να το δω και σε διάφορα παιχνίδια όμως.

- Τέλος να τονίσω την εγγύηση της LG 3 χρόνων με 0 καμένα pixel. Θεωρώ, ειδικά για οθόνες, πολύ σημαντικό το θέμα της εγγύησης και ένας λόγος που την προτίμησα ήταν αυτός.

Και μια φωτό:

monitor.jpg.9994aba4b7c2d214262eeb26d1e6d9b2.jpg

Απόλυτα θετικές πρώτες εντυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...