Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για specs


BillyBlack37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Amd ryzen 5 2600x 
Gigabyte geforce gtx1060 3gb 
Asrock b450 gaming k4
G.skill trident z 8gb ddr4 3200MHz
WD blue 1TB HDD
Sharkoon tg4 blue 
Corsair vs series vs650 white psu

Θα προσθέσω και μια ssd στο μέλλον σίγουρα αλλά πείτε μου τις γνώμες σας. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε,

Εχεις το build ή θα το φτιάξεις? Αν δεν το έχεις ακόμα, αλλαξε gpu με μια rx 570 ή και 580 αν βρεις καποια ευκαιρία. Σε αυτη τη φαση ειναι σε πολυ καλυτερη κατασταση.

Στη θεση σου θα πήγαινα με 16 gb ram και θα εβαζα εξαρχής εναν ssd. Για την ακρίβεια δεν θα έβαζα hdd και θα πηγαινα σε 500αρι ssd. Αυτη την περίοδο θα βρεις αρκετά οικονομικους ακομα και στο 1tb.

Φιλικα παντα οι συμβουλες,

Με γεια!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Amd ryzen 5 2600x                                           ->                 Καλος
Gigabyte geforce gtx1060 3gb                        ->                 Μακρια απο την εκδοση 1060 3gb ειναι μουφα το chipaki της. Οπωσδήποτε 4GB η 6GB RAM GPU
Asrock b450 gaming k4                                   ->                  Μια χαρά η μητρική
G.skill trident z 8gb ddr4 3200MHz               ->                  2 DIM x 8GB RAM = 16GB RAM οπωσδήποτε                                                                                                                                                                                 Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3200MHz (Με 90 ευρω που εχει η δικια σου μνημη παιρνεις 2 chip x 8GB)
WD blue 1TB HDD                                             ->                  Για δίσκο δεν θα το συζητήσω και πολύ ή Samsung 860 Evo 500GB ή ενας οικονομικός Adata XPG Gammix S11 Pro 512GB
Sharkoon tg4 blue                                            ->                   Ωραίο κουτάκι
Corsair vs series vs650 white psu                 ->                   Ικανοποιητικό τροφοδοτικό για το σύστημα σου

Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη! 

Επεξ/σία από blueakamah
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπωσδηποτε πηγαινε σε 16gb ram. Τωρα τα υπολοιπα ειναι καλα αλλα εχω ενσταση οπως και οι υπολοιποι για gpu. Πηγαινε στην σειρα rx της amd.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας άκουσα όλους σας και σας ευχαριστώ πολύ. Το pc θα το φτιάξω δεν το έχω και με τις συμβουλές σας έπεσε και η τιμή. Απίστευτο! Ρίξτε μια ματιά τώρα με τις αλλαγές ευχαριστώ και πάλι. Επίσης έχω μια ερώτηση ο επεξεργαστής θέλει 95w και η gpu 500 άμα κάνω overclock 650w μου φτάνουν ή να πάω σε κάτι παραπάνω;;;;

Amd ryzen 5 2600x 
Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+ 
Asrock b450 gaming k4
Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3200MHz
Kingston A400 480GB
Sharkoon tg4 blue 
Corsair vs series vs650 white psu

Επεξ/σία από BillyBlack37
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BillyBlack37 είπε

Καλημέρα σας άκουσα όλους σας και σας ευχαριστώ πολύ. Το pc θα το φτιάξω δεν το έχω και με τις συμβουλές σας έπεσε και η τιμή. Απίστευτο! Ρίξτε μια ματιά τώρα με τις αλλαγές ευχαριστώ και πάλι. Επίσης έχω μια ερώτηση ο επεξεργαστής θέλει 95w και η gpu 500 άμα κάνω overclock 650w μου φτάνουν ή να πάω σε κάτι παραπάνω;;;;

Amd ryzen 5 2600x 
Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+ 
Asrock b450 gaming k4
Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-3200MHz
Kingston A400 480GB
Sharkoon tg4 blue 
Corsair vs series vs650 white psu

Σιγα μην σε αφήναμε να παρεις τη μαλακια 8gb RAM με 90 ευρω ενω τωρα με τα ίδια λεφτά εχεις 16gb. Θα πάρεις όμως δυο τσιπάκια RAM για να έχεις Dual Channel. Το τροφοδοτικό δεν μου αρέσει για σενα θα θελα Corsair TX-M Series TX650M, Gold , Semimodular τακτοποιεις και τα καλώδια σου και είσαι αρχηγός. Οσο για το overclocking μην σκοτίζεσαι εχει ψωμι το μηχανάκι σου

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, BillyBlack37 είπε

Amd ryzen 5 2600x 
Gigabyte geforce gtx1060 3gb 
Asrock b450 gaming k4
G.skill trident z 8gb ddr4 3200MHz
WD blue 1TB HDD
Sharkoon tg4 blue 
Corsair vs series vs650 white psu

Θα προσθέσω και μια ssd στο μέλλον σίγουρα αλλά πείτε μου τις γνώμες σας. Ευχαριστώ

 

Κάρτα γραφικών καλύτερα RX580 8GB DDR5 ενώ αν δεν μπορείς  RX 570 8GB DDR5

 

Μητρική θα κοιτούσα καλύτερα σε MSI B450 A-PRO

Μνήμη 2X 8GB 3200 σετάκι.

Θα βάλεις NVME . Κάτι σε PNY SC3030 ή ADATA XPG SX8200 256GB .

Τώρα αν μπορείς να πας σε AMD R5 3600 θα ήταν καλύτερα, αλλά δεν ξέρω το budget σου.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...