Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη 27" gaming. Σωστό timing ?


Vasilis 07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Θα ξεκινήσω από τον επιλογό σου και θα πω πως οι νέες οθόνες που αναφέρεσαι θα πιάνουν τα 1000Ε τα οποία δεν σκοπεύω να δώσω (το πολύ να έφτανα τα 800Ε αν και πάλι υπερβολή για 27αρι μόνιτορ). Νομίζω στο 100αρικο έπαιζε η PG278 όταν κυκλοφόρησε. Από εκεί και πέρα θα συμφωνήσω, και εγώ είμαι της αναμονής και από κάτι που έχει βγει περιμένω 1-1,5 μήνα πριν το αγοράσω. Αυτό θα γίνει και με την LG.Θα περιμένω να δω reviews κτλ Στο youtube υπάρχουν ελάχιστα αυτή την στιγμή. Και ένα ερώτημα γιατί μέχρι τώρα εγώ γνώριζα ότι η 850 θα έχει G-Sync. Ποια η διαφορά του G-Sync Compatible με το G-Sync hardware controller ? Σαν αποτέλεσμα ο χρήστης δεν έχει το ίδιο ?

Τα 1000ευρώ είναι προσωπική εκτίμηση (μπορεί να είναι 900) και αναφερόμουν στο Asus PG279QR ... πιστεύω πως το νέο AsusPG279QE θα αντικαταστήσει το τρέχον μοντέλο και θα έχει την ίδια τιμή (εκεί στα 800), οπότε είναι μέσα στα χρήματα που σκόπευες να δώσεις και θα έχει λογικά βελτιώσεις στο Panel. Κοντά στα 1000 ίσως και παραπάνω εκτιμώ ότι θα παίξουν τα 240Hz οταν ανακοινωθούν.

Επιπλέον το ανάφερα για να έχεις μια τάξη μεγέθους στο μυαλό σου έτσι ώστε αν ξεφεύγει από το budget σου να το απορρίψεις εξ αρχής και να μην περιμένεις άσκοπα. Προσωπική γνώμη πως αν είχες αποφασίσει να επενδύσεις 800 ευρώ, αξίζει να περιμένεις και ίσως αξίζει να δώσεις 100+ επιπλέον.

Tα G-Sync Compatible Monitors φαίνεται αυτή τη στιγμή να δίνουν το περισσότερο value for money να πω την αλήθεια μου. 

Επεξ/σία από IzAz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, IzAz είπε

Τα 1000ευρώ είναι προσωπική εκτίμηση (μπορεί να είναι 900) και αναφερόμουν στο Asus PG279QR ... πιστεύω πως το νέο AsusPG279QE θα αντικαταστήσει το τρέχον μοντέλο και θα έχει την ίδια τιμή (εκεί στα 800), οπότε είναι μέσα στα χρήματα που σκόπευες να δώσεις και θα έχει λογικά βελτιώσεις στο Panel. Κοντά στα 1000 ίσως και παραπάνω εκτιμώ ότι θα παίξουν τα 240Hz οταν ανακοινωθούν.

Επιπλέον το ανάφερα για να έχεις μια τάξη μεγέθους στο μυαλό σου έτσι ώστε αν ξεφεύγει από το budget σου να το απορρίψεις εξ αρχής και να μην περιμένεις άσκοπα. Προσωπική γνώμη πως αν είχες αποφασίσει να επενδύσεις 800 ευρώ, αξίζει να περιμένεις και ίσως αξίζει να δώσεις 100+ επιπλέον.

Tα G-Sync Compatible Monitors φαίνεται αυτή τη στιγμή να δίνουν το περισσότερο value for money να πω την αλήθεια μου. 

Όταν κυκλοφόρησε η Asus PG278Q και για τουλ. ένα χρόνο έπαιζε στο 1000. Στην 4ετια έχει χάσει 200Ε και παίζει στα 750-800. Και η καινούργια Asus PG279Q δεν την περιμένω κάτω από 1000. Λες να κοιτάξω καλύτερα τις Gigabyte AD27QD και LG 850 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Όταν κυκλοφόρησε η Asus PG278Q και για τουλ. ένα χρόνο έπαιζε στο 1000. Στην 4ετια έχει χάσει 200Ε και παίζει στα 750-800. Και η καινούργια Asus PG279Q δεν την περιμένω κάτω από 1000. Λες να κοιτάξω καλύτερα τις Gigabyte AD27QD και LG 850 ?

Από τη στιμγή που η μεν διαθέτει G-Sync Hardware και οι άλλες όχι, εκ των πραγμάτων θα υπάρχει σημαντική διαφορά στη τιμή. Γι' αυτό και εξαρχής σου έγραψα να σκεφτείς αν σου είναι απαραίτητο. Αν δε σου είναι τότε φυσικά value for money είναι λύσεις G-Sync Compatible και ναι αυτές οι 2 θεωρώ πως είναι τη δεδομένη στιγμή οι καλύτερες εναλλακτικές σε IPS 27'' 1440p. EDIT: Σημερινή ανακοίνωση AsusΧG279Q με adaptice-sync (https://www.tftcentral.co.uk/blog/asus-rog-strix-xg279q-with-165hz-refresh-rate-and-adaptive-sync/) που κατα 99,9% θα είναι G-Sync Compatible ... δελεαστικό. Από τη στιγμή που θα περιμένεις να δεις για πιθανά προλήματα που βγάλει το νέο panel της LG θα έχει κυκλοφορήσει και το update της Gigabyte (FI27D, 165Hz αντί για 144Ηz) οπότε μπορείς να αποφασίσεις.

Για να το πάω ένα βήμα παραπέρα, από αυτά που καταλαβαίνω σχετικά με τις σημαντικότερες διαφορές G-Sync vs G-Sync Compatible είναι:

1. To G-Sync παίζει από 1Ηz - 240Hz (ή το εκάστοτε max Ηz της οθόνης), ενώ το Compatible αξιοποιεί το freesync και παίζει ανάλογα το Monitor (π.χ. από 45Ηz - 144Hz) σε αυτά που συζητάμε σαν επιλογές.

Τί σημαίνει το παραπάνω? Ότι αν για κάποιο λόγο η κάρτα παίξει κάτω από 45fps, τότε αυτομάτω χάνεις τα πλεονεκτήματα του freesync ενώ στην 1η περίπτωση όχι. Για να συμβεί αυτό σε άναλυση 1440p σημαίνει ότι έχεις αρκετά παλιά κάρτα γραφικών και πολύ απαιτητικό παιχνίδι το οποίο θες να το παίζεις στα max χωρίς υποχωρήσεις.

2. Το Compatible σου αφήνει περιθώρια για χρήση καρτών από όλες τις εταιρείες ενώ το G-Sync είναι NVidia technology

3. To G-Sync module (hardware) υποστηρίζει δυνατότητα Ultra Low Motion Blur, το οποίο όμως δεν μπορείς να το χρησιμοποιείς ταυτόχρονα με το  G-Sync στα games. Θα μπορούσε να σε βοηθήσει αν εχεις τόσο καλή κάρτα γραφικών που σε παιχνίδια (όπως π.χ. CSGO που δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις από την κάρτα σου) μπορεί να κρατάει σταθερά 120fps. Τέτοια παιχνίδια με πολύ μεγάλη κίνηση το UKMB βοηθαέι να μην έχεις Motion Blur η Ghosting.

Τα παραπάνω οδηγούν στα εξής κρίσιμα (για την αγορά που σκοπεύεις να κάνεις) ερωτήματα:

1. Ποιά παιχνίδια παίζεις και πόσο απαιτητικά είναι τα παιχνίδια σου?

2. Πόσο καλή κάρτα γραφικών έχεις?

3. Πόσο συχνά αναβαθμίζεις υπολογιστή? Πόσο συνχά αλλάζεις οθόνη?

Ανάλογα τις απαντήσεις στα 1,2,3 μπορείς να δώσεις απάντηση και στην πιο value for money δική σου μελλοντική αγορά.

Παράδειγμα για μένα:

1. Παίζω LoL, Hearthstone και CSGO αυστηρά. Δεν παίζω απαιτητικούς τίτλους ή αν ποτέ παίξω θα είναι για λίγο και δε με ενδιαφέρει η "ποιότητα". Επομένως με ενδιαφέρει το όσο το δυνατόν μεγαλύτερο και σταθερό refresh rate και η όσο το δυνατόν πιο smooth εικόνα.

2. Έχω μια παλιά GTX760 που θα αλλάξω μόλις αγοράσω και την οθόνη, γιατί δε μπορεί να δώσει πάνω από 120Ηz και γιατί όταν τελικά αγοράσω οθόνη θα είναι 8αετίας

3. Αναβαθμίζω υπολογιστή σπάνια. Συνήθως κάνω αγορές κάθε 7 χρόνια. Οθόνη έχω μια LG 60Hz με την οποία συμβιβάζομαι τα τελευταία 7 χρόνια

Επομένως με βάση το παραπάνω profile έχω καταλήξει πως αν πάρω μια 1440p 27'' 240Hz, δε θα έχω λόγο να την αλλάξω την επόμενη δεκαετία  και θα μου δώσει τα μέγιστα στα παιχνίδια που παίζω αλλά και σαν γενικότερη εμπειρία χρήσης καθώς κάθομαι για ώρες πάνω στο Pc.

Αντιθέτως αν έπαιζα τελευταίους τίτλους συνεχώς και ήθελα να έχω απόδοση κλπ. θα κοιτούσα να κάνω μικρότερες αγορές σε pc και οθόνη σε μικρότερα χρονικά διαστήματα για να είμαι οσο το δυνατόν πιο up to date γίνεται. Επίσης ανανεώνοντας συχνά έχεις δυνατότητα τα μεταχειρισμένα σου κομμάτια να τα πουλάς και να έχεις μια μικρή απόσβεση και από εκεί ενώ σε κομμάτια 7ετίας είναι δυσκολότερο να βρεις ενδιαφέρον και αξία.

Ελπίζω να βοήθησα

Επεξ/σία από IzAz
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2019 στις 11:05 ΠΜ, IzAz είπε

Τα 1000ευρώ είναι προσωπική εκτίμηση (μπορεί να είναι 900) και αναφερόμουν στο Asus PG279QR ... πιστεύω πως το νέο AsusPG279QE θα αντικαταστήσει το τρέχον μοντέλο και θα έχει την ίδια τιμή (εκεί στα 800), οπότε είναι μέσα στα χρήματα που σκόπευες να δώσεις και θα έχει λογικά βελτιώσεις στο Panel. Κοντά στα 1000 ίσως και παραπάνω εκτιμώ ότι θα παίξουν τα 240Hz οταν ανακοινωθούν.

Επιπλέον το ανάφερα για να έχεις μια τάξη μεγέθους στο μυαλό σου έτσι ώστε αν ξεφεύγει από το budget σου να το απορρίψεις εξ αρχής και να μην περιμένεις άσκοπα. Προσωπική γνώμη πως αν είχες αποφασίσει να επενδύσεις 800 ευρώ, αξίζει να περιμένεις και ίσως αξίζει να δώσεις 100+ επιπλέον.

Tα G-Sync Compatible Monitors φαίνεται αυτή τη στιγμή να δίνουν το περισσότερο value for money να πω την αλήθεια μου. 

Οι συγκεκριμενες Asus δεν εχουν κατι νεο παντως σε σχεση με το τωρινο μοντελο εκτος απο rgb...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό fail η Asus, έχω το PG278Q από το 2015, φτάσαμε στο 2019 και ακόμα βγάζει τα ίδια monitor. Το LG με το nano-IPS θα τα ξεφτιλίσει αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τρελό fail η Asus, έχω το PG278Q από το 2015, φτάσαμε στο 2019 και ακόμα βγάζει τα ίδια monitor. Το LG με το nano-IPS θα τα ξεφτιλίσει αυτά.

To Θεμα ειναι οτι ολες οι 27΄΄ 1440p 165hz ακομα παιζουν με το ιδιο panel(AU optronics) εδω και χρονια. Αsus ,Acer,AOC,Viewsonic .Τωρα βγηκαν οι Gigabyte και LG με διαφορετικα panel και μενει να δουμε αρχικa το QC που θα εχουν και μετα της μετρησεις τους.Παντως απο οτι εχουμε δει απο το GIgabyte και το LG στο review του TFTcentral αν εχεις καποιο απο τα μονιτορ με το AU Optronics panel δεν υπαρχει λογος αλλαγης,εκτος και αν θες να εισαι εντος εγγυησης οπως εγω που ψαχνομαι να δωσω το Αsus PG279Q και να παρω καποιο καινουργιο. Απο εκει και περα αποφασιζεις αν θες Gsync η Gsync Comp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι για να πάρεις κάτι πραγματικά καλύτερο από το PG279Q, πρέπει να πας στο PG27UQ που έχει 2.5 χιλιάρικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το θέμα είναι ότι για να πάρεις κάτι πραγματικά καλύτερο από το PG279Q, πρέπει να πας στο PG27UQ που έχει 2.5 χιλιάρικα.

To τραγικο της υποθεσης ειναι οτι σου λένε οτι για να παιξεις 4Κ + 144ΗΖ + 10 ΒΙΤ θα πρεπει να κανεις downscale στο χρωμα... δηλαδη ελεος! 

Ειναι σαν την LG που εβγαλε το 2019 IPS gaming monitor 500+ ευρω με contrast μεταξύ 750-850:1 😂Θα βγαλει update μετα απο 2 χρονια και θα σου πει να 1.300:1 σκαστα παλι. 

Ειχα AUO panel IPS 144HZ και το εδωσα...Εχουν αυτήν την smooth εικονα που λενε κάποιοι, θολό dot το λεω εγω! 😁

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ναι γιατί δεν έχει HDMI 2.1 και δεν φτάνει το bandwidth του 2.0. Εκτός από αυτά μιλάμε για 2.5Κ για 27άρι, ούτε καν 32άρι.

Ας το περασουν με δυο καλωδια οπως στο ACER 4K  + 144HZ + 10 BIT (χωρις FALD) που δεν εχει GSYNC. 

https://www.skroutz.gr/s/18347890/Acer-Nitro-XV273K.html

Το κωλοgsync θελει το σημα απο ενα καλωδιο. 

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έβγαινε σε 32 αυτό και δεν είχε τις μλκίες δεξιά και αριστερά το σκεφτόμουν. Αυτό το 8bit + FRC το 'χουν ψωμοτύρι..Δώστε ρε μλκες native 10bit panels..

Αυτό με ψήνει που είναι 4K + native 10bit αλλά θα πρέπει να θυσιάσω τα 144Hz και είναι το μόνο που με κρατάει. Θα ήθελα το παρακάτω με 120Hz και ας είχε τα διπλά χρήματα. Δυστυχώς ούτε με τα τριπλά δεν υπάρχει.

https://www.skroutz.gr/s/12277737/Samsung-U32H850.html

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LG τουλαχιστον συμφωνα με το review του tftcentral δεν ειναι και τιποτα τρελο.

Εχει bleeding και glow,λιγοτερο μεν απο το AUO και κερδιζει αρκετα σε χρονους αποκρισης.

Αλλα αν παιζει στα 600+ και ειδικα εαν το QC δεν ειναι αυστηρο και εχει εστω και λιγο λαχειο μεσα,προσωπικα θα πηγαινα για το VG270UP που τουλαχιστον ειναι φθηνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα αναφέραται. Το δικό μου συμπέρασμα από αυτά είναι πως καλύτερα να ξεχάσω πάνελ 4ετιας (με Gsync) και να στοχεύσω στην κατηγορία G-Sync Compatible και τα νέα μόνιτορ Gigabyte AD27QD, F127 και LG 850 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...