Προς το περιεχόμενο

Νέα οθόνη 27" gaming. Σωστό timing ?


Vasilis 07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

8bit + FRC(Dithering) λένε ότι δεν βλέπεις την διαφορά με native 10bit σε παιχνίδια κλπ..Ουσιαστικά εμένα με καίει να μην βλέπω colour banding.

ASUS reveals its ROG Strix XG43UQ DSC gaming monitor - 4K at 144Hz with no compromises

Display Stream Compression Technology is an industry-standard that can be used with DisplayPort 1.4, offering what VESA calls "virtually lossless compression" to enable higher refresh rates and resolutions without hitting the bandwidth limits of DisplayPort. This makes 4K 144Hz monitors possible on DisplayPort 1.4 without chroma sub-sampling. 
 

Anyway, άνοιξα άλλο topic γι' αυτά.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά είναι αυτά τα 27άρια/1440P αλλά τα έχουμε από το 2015..Έχουμε 2019 και οι τιμές δεν είναι και τόσο κάτω..Κανονικά σε τιμές 500+ δεν θα έπρεπε να υπάρχει μη native 10bit panel.

Εδω λες οτι ελεγα εγω για τις midrange καρτες και μου την ελεγες :P

Οταν τοσα χρονια επαιζε μονο ενα panel σιγα μην εριχναν τιμες.Ας ελπισουμε με την εισοδο της LG και του Innolux να δουμε λιγο ανταγωνισμο και καλυτερες τιμες αν και κραταω μικρο καλαθι,καθως στα 500+Ε μπηκαν και αυτες χωρις να προσφερουν και κατι παραπανω.

Αλλα δυστυχως ειναι μονοδρομος αν θες κατι εστω λιγο ποιοτικο σε οθονη.Για αυτο οπου βρω προτεινω το Acer που δε θα κλαις και λεφτα τουλαχιστον.

Αλλα ναι οι οθονες εχουν μεινει στασιμες αρκετα.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά είναι τραγική η κατάσταση. Βγαίνει 4K/120 με Freesync 2 και δεν υπάρχει AMD κάρτα να το υποστηρίξει, ούτε η 2080Ti φτάνει..Ελπίζω με την επόμενη γενιά να δούμε τουλάχιστον +70% από TU102.

Δεν υπάρχουν GPUs ικανές.

Υπάρχει περιορισμός στο bandwidth του HDMI 2.0 / DP 1.4 και δεν μπορείς να έχεις ενεργό 4K + HDR + 4:4:4 chroma + 120/144Hz (Εκτός από τα δύο νέα της Asus που έχουν το DSC για τα οποία δεν ξέρουμε ούτε τιμή, ούτε release date).

Οι τιμές και τα μεγέθη των monitors είναι για γέλια(To sweet spot θα ήταν 36άρι ας πούμε)

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hyperlost είπε

Πήρα την Aorus AD27QD (Freesync, G Sync compatible) μετά από αρκετό ψάξιμο. Πήγαινα για Asus. Τις gigabyte δεν τις γνωρίζει κανείς ακόμα. Έχω διαβάσει άπειρα reviews, έχω δει πολλά βίντεο. Πολύ στιβαρή κατασκευή, πολύ καλή συναρμολόγηση. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για πολύωρη χρήση γραφείου. Η φωτεινότητα της άψογη. Dell 27U με 350 nits φαίνεται σκοτεινή μπροστά της. Μετρημένα σε review είχε η aorus πάνω απο 400 nits σχεδόν σε όλο το πάνελ, ομοιόμορφα. Δεν μπορώ να βάλω πάνω από 27 στο γραφείο μου, με κουράζει το μεγαλύτερο μέγεθος. Είχα βάλει παλιότερα μια 32 LG και απλώς δεν εξοικειώθηκα ποτέ με το μέγεθος. Ξέρω ότι κάποιους τους βολεύουν και τα μεγάλα μεγέθη (χαχα).  Στην συγκεκριμένη ο κατασκευαστής λέει να κάθεσαι στα 50 εκατοστά απόσταση από την οθόνη και τα περισσότερα γραφεία είναι 60 με 80 εκατοστά βάθος, ενώ οι gaming βάσεις είναι μεγάλες, δεν είναι σαν τις ultrasharp για παράδειγμα, οπότε σου έρχεται πιο κοντά στα μάτια αναγκαστικά η οθόνη. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μικρή σχετικά βάση σε βάθος (το είχα κοιτάξει και αυτό). Τα περισσότερα μοντέλα gaming (Asus πχ) καταλαμβάνουν πιο πολύ χώρο στη βάση. Για μένα μετρούσε ώστε να την έχω όσο πιο πίσω γίνεται στο γραφείο.  Για την συγκεκριμένη το μόνο αγκάθι είναι το support στην Ελλάδα και ότι δεν έχει zero pixel πολιτική. Μέχρι στιγμής έχω πολύ καλή εμπειρία με Dell Ultrasharp και Dell P series, αλλά δεν έπαιζαν στα 144hz... Είμαι απόλυτα ευχαριστημενος με την αγορά και πιστεύω ότι η οθόνη αυτή έχει πολύ καλή κατασκευή και καλό πάνελ. Πριν είχα Dell U και είμαι ικανοποιημένος με τα χρώματα και εντυπωσιασμένος από την φωτεινότητα. Bleeding δεν έχει καθόλου, η Dell έχει λίγο και δεδομένου ότι μου έχει κάτσει στο παρελθόν απαράδεκτο bleeding απο 23U, την οποία μου την άλλαξαν, θεωρώ άψογη σε αυτό το τομέα την Αorus. Άρα ή είναι πιο διαλεγμένα τα πάνελ ή είναι αποτέλεσμα της καλής συναρμολόγησης που φαίνεται ότι έχει λεπτομέρεια παντού. Τα firmware updates είναι σε μηνιαία βάση, έχει support από την εταιρία, τώρα για πόσο δεν ξέρω. Τα gaming-cheating χαρακτηριστικά (cross hair από σένα hardcoded στην οθόνη, blur reduction, κλπ) της είναι αντίστοιχα του νεώτερου ανταγωνισμού. Πιστεύω όμως ότι κάθεται υψηλά τιμολογιακά καθώς είναι καινούργιο μοντέλο και ότι θα πέσει η τιμή της σε λίγο καιρό. 

Την καλύτερη επιλογή έκανες καλορίζικη. Ίσως το καλύτερο 1440p gaming monitor σήμερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μεγαλες ιντσες 40-43 σου δεινουν ανεση να παιξεις με την αναλυση του παιχνιδιου. Που για μενα ειναι ιδανικες για το 4Κ.

Παράδειγμα, όλοι γουστάρουμε το 16:10, όποτε το 3840x2160 το κάνεις 3456x2160 σε pixel to pixel και βουαλα... δηλαδή 3456x2160, 16:10 με 7.500.000 pixel οn screen σε pixel to pixel.

Aναλυσεις που Χρησιμοποιώ στο pc για games και παντα pixel to pixel on screen:

3840x2160 16/9 (4Κ)

3456x1944 16/9 +20% στα fps απο 4Κ

3456x2160 16/10 +10% στα fps απο 4Κ

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 4Κ θέλει μέγεθος για να φανεί, οι 32 ίντσες είναι το απόλυτο minimum. Τα γελοία 27άρια 4Κ που έχουν βγάλει και κοστίζουν 2.5 χιλιάρικα είναι αστεία. Το optimal είναι οι 36 ίντσες θεωρώ, από 'κει και πάνω δυσκολεύει πολλούς στον χώρο που έχουν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζουν HDMI 2.1 σε αυτά που ΘΑ βγουν. Η OLED C9 έχει ήδη HDMI 2.1

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Το 4Κ θέλει μέγεθος για να φανεί, οι 32 ίντσες είναι το απόλυτο minimum. Τα γελοία 27άρια 4Κ που έχουν βγάλει και κοστίζουν 2.5 χιλιάρικα είναι αστεία. Το optimal είναι οι 36 ίντσες θεωρώ, από 'κει και πάνω δυσκολεύει πολλούς στον χώρο που έχουν.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν βάζουν HDMI 2.1 σε αυτά που ΘΑ βγουν. Η OLED C9 έχει ήδη HDMI 2.1

Ελα ομως που αυτο που λες δεν το αντιλαμβανονται. Ακομα και 4Κ σε 24 ιντσες παλι θα έλεγαν καλύτερα, υψηλότερο ppi. 😂

Δεν καταλαβαινουν οτι στην ουσια χανουν και δεν κερδίζουν. 

Kοιτα ποσο ομορφο δειχνει σε 16/10 

https://postimg.cc/RNdWLwyR

https://postimg.cc/grmMM4hC

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2019 στις 10:09 ΠΜ, hyperlost είπε

Πήρα την Aorus AD27QD (Freesync, G Sync compatible) μετά από αρκετό ψάξιμο. Πήγαινα για Asus. Τις gigabyte δεν τις γνωρίζει κανείς ακόμα. Έχω διαβάσει άπειρα reviews, έχω δει πολλά βίντεο. Πολύ στιβαρή κατασκευή, πολύ καλή συναρμολόγηση. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για πολύωρη χρήση γραφείου. Η φωτεινότητα της άψογη. Dell 27U με 350 nits φαίνεται σκοτεινή μπροστά της. Μετρημένα σε review είχε η aorus πάνω απο 400 nits σχεδόν σε όλο το πάνελ, ομοιόμορφα. Δεν μπορώ να βάλω πάνω από 27 στο γραφείο μου, με κουράζει το μεγαλύτερο μέγεθος. Είχα βάλει παλιότερα μια 32 LG και απλώς δεν εξοικειώθηκα ποτέ με το μέγεθος. Ξέρω ότι κάποιους τους βολεύουν και τα μεγάλα μεγέθη (χαχα).  Στην συγκεκριμένη ο κατασκευαστής λέει να κάθεσαι στα 50 εκατοστά απόσταση από την οθόνη και τα περισσότερα γραφεία είναι 60 με 80 εκατοστά βάθος, ενώ οι gaming βάσεις είναι μεγάλες, δεν είναι σαν τις ultrasharp για παράδειγμα, οπότε σου έρχεται πιο κοντά στα μάτια αναγκαστικά η οθόνη. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μικρή σχετικά βάση σε βάθος (το είχα κοιτάξει και αυτό). Τα περισσότερα μοντέλα gaming (Asus πχ) καταλαμβάνουν πιο πολύ χώρο στη βάση. Για μένα μετρούσε ώστε να την έχω όσο πιο πίσω γίνεται στο γραφείο.  Για την συγκεκριμένη το μόνο αγκάθι είναι το support στην Ελλάδα και ότι δεν έχει zero pixel πολιτική. Μέχρι στιγμής έχω πολύ καλή εμπειρία με Dell Ultrasharp και Dell P series, αλλά δεν έπαιζαν στα 144hz... Είμαι απόλυτα ευχαριστημενος με την αγορά και πιστεύω ότι η οθόνη αυτή έχει πολύ καλή κατασκευή και καλό πάνελ. Πριν είχα Dell U και είμαι ικανοποιημένος με τα χρώματα και εντυπωσιασμένος από την φωτεινότητα. Bleeding δεν έχει καθόλου, η Dell έχει λίγο και δεδομένου ότι μου έχει κάτσει στο παρελθόν απαράδεκτο bleeding απο 23U, την οποία μου την άλλαξαν, θεωρώ άψογη σε αυτό το τομέα την Αorus. Άρα ή είναι πιο διαλεγμένα τα πάνελ ή είναι αποτέλεσμα της καλής συναρμολόγησης που φαίνεται ότι έχει λεπτομέρεια παντού. Τα firmware updates είναι σε μηνιαία βάση, έχει support από την εταιρία, τώρα για πόσο δεν ξέρω. Τα gaming-cheating χαρακτηριστικά (cross hair από σένα hardcoded στην οθόνη, blur reduction, κλπ) της είναι αντίστοιχα του νεώτερου ανταγωνισμού. Πιστεύω όμως ότι κάθεται υψηλά τιμολογιακά καθώς είναι καινούργιο μοντέλο και ότι θα πέσει η τιμή της σε λίγο καιρό. 

Μαζί  σου  και  εγώ  την  πήρα  πριν  3  ημέρες  και  είμαι  απόλυτα  ευχαριστημένος  .....Γιατί  να  δώσω  200 €  +  στην  ASUS  δηλαδή  πριν  2  χρόνια   ξέραμε  τις  ASUS  σαν  οθόνες  , εγώ  προσωπικά  μόνο  τα  m/b  και  τις  κάρτες  γραφικών  ήξερα  ...  Αναβάθμιση   από  μια  dell  25U

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...