Προς το περιεχόμενο

Θέλω συμβουλές σχετικά με αναβάθμιση επεξεργαστή


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδού τα specs του υπολογιστή μου:

CPU: Intel Core i3-3250 3.50 GHZ

Ram: 12GB  

GC: AMD Radeon R7 200 series

Επίσης έχω win 10 pro 64 bit και SSD 120GB

Η μεγάλη αδυναμία του υπολογιστή είναι το CPU και ίσως λιγότερο η GC. Αυτή τη στιγμή χάρις την κάμποση RAM μπορώ να έχω 60+ σελίδες ανοιχτές και πολλά προγράμματα χωρίς να κολλάω αλλά βλέπω κακή απόδοση και χαμηλό fps σε διάφορα παιχνίδια ειδικά αν έχω πάνω από ένα ανοιχτά. Ξέρω να συναρμολογώ τα κομμάτια (μόνος έστησα και αυτό το PC) οπότε γενικά αυτό δεν είναι πρόβλημα ωστόσο δε ξέρω τι παίζει με τη συμβατότητα και τι CPU πρέπει να αγοράσω που να ταιριάζει με τη mobo. Δε θέλω να πετάξω λεφτά για τίποτα πέρα από νέο επεξεργαστή γιατί θεωρώ ότι δεν έχει αξία κάτι τέτοιο, το πολύ να πάρω άλλη μία ram να πιάσω τα 16GB (δε ξέρω αν υποστηρίζονται και τα 16 τώρα).

Τι προτείνεται να αγοράσω σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών που να είναι συμβατά με τη mobo μου? επίσης θα προτείνατε να αγοράσω νέα GC? γενικά δε παίζω μοντέρνα παιχνίδια στον υπολογιστή, μόνο WoW παίζω οπότε δε ξέρω καν αν αξίζει και αν επηρεάζει το fps.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Ιδού τα specs του υπολογιστή μου:

CPU: Intel Core i3-3250 3.50 GHZ

Ram: 12GB  

GC: AMD Radeon R7 200 series

Επίσης έχω win 10 pro 64 bit και SSD 120GB

Η μεγάλη αδυναμία του υπολογιστή είναι το CPU και ίσως λιγότερο η GC. Αυτή τη στιγμή χάρις την κάμποση RAM μπορώ να έχω 60+ σελίδες ανοιχτές και πολλά προγράμματα χωρίς να κολλάω αλλά βλέπω κακή απόδοση και χαμηλό fps σε διάφορα παιχνίδια ειδικά αν έχω πάνω από ένα ανοιχτά. Ξέρω να συναρμολογώ τα κομμάτια (μόνος έστησα και αυτό το PC) οπότε γενικά αυτό δεν είναι πρόβλημα ωστόσο δε ξέρω τι παίζει με τη συμβατότητα και τι CPU πρέπει να αγοράσω που να ταιριάζει με τη mobo. Δε θέλω να πετάξω λεφτά για τίποτα πέρα από νέο επεξεργαστή γιατί θεωρώ ότι δεν έχει αξία κάτι τέτοιο, το πολύ να πάρω άλλη μία ram να πιάσω τα 16GB (δε ξέρω αν υποστηρίζονται και τα 16 τώρα).

Τι προτείνεται να αγοράσω σε επεξεργαστή και κάρτα γραφικών που να είναι συμβατά με τη mobo μου? επίσης θα προτείνατε να αγοράσω νέα GC? γενικά δε παίζω μοντέρνα παιχνίδια στον υπολογιστή, μόνο WoW παίζω οπότε δε ξέρω καν αν αξίζει και αν επηρεάζει το fps.

 

Βρες έναν 2600Κ ή έναν 3770Κ να βάλεις στην θέση του επεξεργαστή σου .

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=2600κ&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1311.R4.TR12.TRC2.A0.H0.X2600.TRS0&_nkw=2600k&_sacat=0

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1311.R1.TR12.TRC2.A0.H0.X3770.TRS0&_nkw=3770k&_sacat=0

Από μητρική πως πας;

Ποια είναι η μητρική σου; Πρέπει να δούμε αν αξίζει η επένδυση στην πλατφόρμα γιατί έτσι όπως έχουν γίνει οι τιμές σήμερα (6CORE/12T καινούριος 100€, μεταχειρισμένος χαμηλότερα) ... παίζουν πολλά σενάρια.

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν το πιο απαιτητικό που κάνεις είναι να παίζεις ταυτόχρονα indie games και Wow τότε ένα πιο δυνατό cpu θες. Λογικά και ένας i5 σε καλύπτει (μέχρι 30€) και δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να δώσεις ~70€ για i7 https://www.ebay.co.uk/itm/Intel-Core-i7-2600K-3-4GHz-Quad-Core-L3-8M-Processor-LGA1155-H2-CPU-SR00C/223616471188?hash=item3410949094:g:2BcAAOSw~epdTCtI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Βρες έναν 2600Κ ή έναν 3770Κ να βάλεις στην θέση του επεξεργαστή σου .

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=2600κ&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1311.R4.TR12.TRC2.A0.H0.X2600.TRS0&_nkw=2600k&_sacat=0

https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1311.R1.TR12.TRC2.A0.H0.X3770.TRS0&_nkw=3770k&_sacat=0

Από μητρική πως πας;

Ποια είναι η μητρική σου; Πρέπει να δούμε αν αξίζει η επένδυση στην πλατφόρμα γιατί έτσι όπως έχουν γίνει οι τιμές σήμερα (6CORE/12T καινούριος 100€, μεταχειρισμένος χαμηλότερα) ... παίζουν πολλά σενάρια.

Η μητρική είναι Gigabyte την οποία πήρα πριν 5-6 χρόνια και εκείνη την εποχή ήταν καλή budget επιλογή. Το μοντέλο είναι Η61Μ-S2PV REV 2.2. 

Μπορεί η μητρική να επηρεάσει σοβαρά την απόδοση του επεξεργαστή? 

Δείχνει γενικά φθηνός ο επεξεργαστής, ίσως αγοράσω και τίποτα άλλο μαζί.

Σίγουρα δεν αξίζει να πάρω και άλλη Ram & Κάρτα γραφικών? Συγκεκριμένα θέλω να έχω 5+ clients του παιχνιδιού (WoW) ανοιχτούς ταυτόχρονα χωρίς να κολλάω. Παίζω με πολλούς χαρακτήρες ταυτόχρονα.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Συγκεκριμένα θέλω να έχω 5+ clients του παιχνιδιού (WoW) ανοιχτούς ταυτόχρονα χωρίς να κολλάω.

Μέχρι πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Μέχρι πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις; 

Μπορεί έως 150-200Ε, τόσο υπολόγιζα ότι θα κόστιζε αυτό που θέλω αλλά οκ μπορεί να δώσω απλά έως 70Ε να πάρω τον i7. Είναι πολύ καλύτερος ο 7 από τον 5? 

Εγώ θέλω απλά να εξασφαλίσω ότι θα έχω 5+ WoW ανοιχτά όπου θα παίζω 5 χαρακτήρες ταυτόχρονα + θα έχω  διάφορα apps ανοιχτά + κάμποσες σελίδες. Τώρα με ένα χαρακτήρα μόνο είμαι κάπου στα 13-21 fps και με πολύ κόσμο (όπως σε raids) πέφτω στα 8-9 κάτι το οποίο είναι τραγικό (το σωστό είναι 30+ μη πω κάπου κοντά στο 60). Μπορεί ο i5 να τα αλλάξει ριζικά όλα μόνος του και να μην κολλάω με τίποτα ενώ παίζω με 5 χαρακτήρες? 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Μπορεί έως 150-200Ε, τόσο υπολόγιζα ότι θα κόστιζε αυτό που θέλω αλλά οκ μπορεί να δώσω απλά έως 70Ε να πάρω τον i7. Είναι πολύ καλύτερος ο 7 από τον 5? 

Γι αυτό που θες πιστεύω θα σε βοηθήσει πιο πολύ ο i7 λόγω του hyper threading αλλά μάλλον μπορεί να σε καλύψει και ο i5. Eπίσης αν δεν χωράει το παιχνίδι στον ssd και το έχεις εγκατεστημένο σε hdd πάρε έναν μεγαλύτερο ssd https://www.skroutz.gr/s/12788502/Patriot-Burst-240GB.html και πέρνα το εκεί.

Πάντως αν έχεις οκ τροφοδοτικό και κουτί (και οθόνη) θα μπορούσες με κάτι παραπάνω από 300€ να φτιάξεις ένα δυνατό 6πύρηνο σύστημα (αν έβαζες 200€ και πουλούσες το παλιό hardware).

Spoiler

Ryzen 5 1600 μτχ. 95€ , Αsrcock A320M HDV καινούρια 50€, Crucial Ballistix 2x8GB 3000MHz cl16 καινούριες 75€ , RX570 4GB μτχ. 100€

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω δε πουλάνε πια αυτούς τους i7 σε μαγαζιά, μόνο από ebay μπορώ να το αγοράσω? Δεν έχω πρόβλημα με ebay αλλά προτιμώ να είναι καινούργιο και σε συσκευασία με όλα μέσα. Δε ξέρω αν έχει κάτι τέτοιο στο ebay.

3 ώρες πριν, tanasen01 είπε

Πάντως αν έχεις οκ τροφοδοτικό και κουτί (και οθόνη) θα μπορούσες με κάτι παραπάνω από 300€ να φτιάξεις ένα δυνατό 6πύρηνο σύστημα (αν έβαζες 200€ και πουλούσες το παλιό hardware).

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ryzen 5 1600 μτχ. 95€ , Αsrcock A320M HDV καινούρια 50€, Crucial Ballistix 2x8GB 3000MHz cl16 καινούριες 75€ , RX570 4GB μτχ. 100€

Αν τα έκανα όλα αυτά ε τότε θα αγόραζα κουτί και τροφοδοτικό για να κρατήσω το παλιό υπολογιστή για backup. Βλέπω είναι η μόνη budget επιλογή το ryzen από μαγαζιά. Δε ξέρω γιατί είναι τόσο φθηνότεροι αυτοί συγκριτικά με τα υπόλοιπα μοντέλα που είναι στα 350Ε+.

Από τροφοδοτικό τι προτείνεις?

Το κουτί ίσως έχει νόημα γιατί βλέπω έχουν βγει κάποια με δυνατή ψύξη, αυτό θα βοηθούσε γενικά. Γύρω στο 500αρι το κόβω το πράγμα. Μάλλον καλύτερα να περιμένω το black Friday για κάτι τέτοιο.

Άμα αλλάξω επεξεργαστή πρέπει να κάνω format το PC και install ξανά τα windows?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aizensama24 είπε

Μπορεί έως 150-200Ε, τόσο υπολόγιζα ότι θα κόστιζε αυτό που θέλω αλλά οκ μπορεί να δώσω απλά έως 70Ε να πάρω τον i7. Είναι πολύ καλύτερος ο 7 από τον 5? 

 

Οχι τοσο καλυτερος δεν ειναι: που να δικαιολογει Χ2 τιμη, αν δεν καιγεσαι να παρεις
απο ενα οριο αποδοσης και επανω, μεγαλυτερο ακομη, για να κανεις τη δουλεια σου...

Για παραδειγμα, ο i5-2500 στο Cinebench 11.5 (μετρημενος σε DELL) δίνει 5.31😎
http://oi63.tinypic.com/254yjvc.jpg
http://tinypic.com/view.php?pic=254yjvc&s=9
Αυτο θα πρεπει να ειναι αρκετο για αρκετα πραγματα (ο i5-2400 ενα κλικ παρακατω)

🤓
Και δεν ειναι μονο το +50% [σιγουρης] διαφορας i3 - i5, αλλα οτι δεν ειναι
πραγματικα 4πυρηνος ο i3 εκει που θα 'ναι καλυτερα να υπαρχει ετσι = i5!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το WOW είναι ελαφρύ παιχνίδι. Βέβαια δεν ξέρω τι Patch έχουν κολλήσει στα νέα Clients αλλά εσύ ακόμη και με τον i3 αν έπαιζες ένα παράθυρο WOW νορμάλ θα πήγαινε κομπλέ. Μου κάνει εντύπωση ότι με ένα παράθυρο σου πάει στα 10 fps, είναι αδύνατον. Τι ρυθμίσεις έχεις? Δοκίμασε να ρίξεις γραφικά. Απλά φταις και εσύ λίγο ρε φίλε γιατί τρέχεις 5 παράθυρα και πόσα apps και πόσες σελίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...