Προς το περιεχόμενο

Mortal Kombat (2021)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είσαι 14χρονο καλή είναι. Για μεγαλύτερες ηλικίες απλώς απαράδεκτη. Επειδή έχει μερικά fatalities, δεν σημαίνει ότι αυτό το πράγμα είναι καλή ταινία. Δεν μου άρεσε σχεδόν τίποτα. Κακό pacing, αδιάφοροι χαρακτήρες, ηθοποιοί που δεν εμπνέουν, μάλλον γέλιο προκαλούν ενώ δεν θα έπρεπε, εκνευριστικά κοψίματα στις σκηνές μάχης... ντάξει, δεν έχτισε τίποτα, δεν ένιωσα τίποτα, πάμε παρακάτω.

Ξέχασα. Το στόρυ είναι για τον Π.

5,5/10

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vforvaggelis είπε

Τι εκδοση επιλεξατε αν επιτρεπετε;

Εχω βρει 1080p που η εικονα δειχνει πιο καθαρη απο εκδοση 2160p

1080p web dl evo τοπ σε εικονα. Εχει και 2160p hdr για τις αναλογες τηλεορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, συνεχίζουν να μην μπορούν να κάνουν πολύ καλή ταινία βασισμένη σε game. Δεν περίμενα πολλά, και πήρα λίγα, ελάχιστα θα έλεγα. Ζήτημα τα καλά να ήταν σε σύνολο 5 λεπτά. Άμα η ταινία κρατούσε το αρχικό ύφος παίζει να ήταν κατά πολύ καλύτερη. Χειρότερή από το original, καλύτερη από το εμετικό σεqυελ. Ούτε για πλάκα δεν την ξανά βλέπω. Χωρίς budget τέτοια ταινία δεν κάνεις. Έπρεπε να είναι φάση J. Wick 3 που το ξύλο σταματάει μονό για ατάκες. Μέχρι και την μουσική την κάναν sex. Kρίμα. :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ξεκάθαρα μια κακή ταινία, αλλά τουλάχιστον πέρασε ευχάριστα η μιάμιση ώρα. Guilty pleassure ταινία κοινώς. Είναι κάπως καλύτερη από το Street Fighter αλλά χειρότερη από την πρώτη MK ταινία του 1995 (παραδόξως, περισσότερες μάχες και αίμα έχει η ταινία του 2021, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα είναι καλύτερη αυτή του 1995).

Επίσης δεν μου άρεσε το arcana φάση που έβαλαν για να δικαιολογήσουν τις δυνάμεις τους. Μου θύμισε το "find your animality, animality, animality" cheese/gringe του Mortal Kombat Annihilation. Κι ο Cole παντελώς αδιάφορος.

Γενικά, θα μπορούσε και καλύτερα, αλλά θα μπορούσε να ήταν και χειρότερη. Δεν την λες όμως Street Fighter (παρόλο που το έχω δει αρκετές φορές γιατί Raul Julia :P ) ή Mario Bros ή όλες τις gaming ταινίες του Uwe Boll :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που βλέπω κι άλλους να λένε ότι είναι μέτρια/αδιάφορη ταινία, γιατί νόμιζα ότι ήμουν εγώ ο παράξενος.

Πάμε στα υπέρ: Ωραία γραφικά, μπόλικα fatalities. Αυτά.

 

Πάμε στα κατά:

Πολύ περιορισμένο μπάτζετ και φάνηκε.

Απαράδεκτο remix του αγαπημένου κομματιού.

Παντελώς αδιάφοροι όλοι οι κακοί. Τελείως πλαστικοί χαρακτήρες, καμία ανάπτυξη.

Αδιάφοροι επίσης όλοι οι καλοί (με εξαίρεση έναν-σπόιλερ).

Αδιάφορη ιστορία με ακόμα χειρότερο pacing.

Κακές μάχες, καμία έμπνευση, τίποτα το εντυπωσιακό.

 

Σπόιλερ/θάψιμο:

Spoiler

Kung Lao υπέροχος ο ηθοποιός και ως απόδοση πολεμιστή. Και ... σκοτώνεται χωρίς καν μάχη. WTF??

Liu Kang. Φιγούρα μόνο και μπόλικη φιλοσοφία. Μόνο μάπες έτρωγε. Ένα καλό fatality έκανε, αλλά τίποτα άλλο. Τον έφαγε ο διαλογισμός μάλλον και ξέχασε να προπονηθεί στις πολεμικές τέχνες.

Cole Youg. Άλλος που τρώει ξύλο απο τους άπαντες. Έπρεπε δηλαδή να φορέσει την στολή της wonder woman 2, για να κάνει κάτι. Η στολή όμως ήταν για κλάματα και τον έκανε ακόμα πιο αστείο.

 

Κρίμα γιατί την περίμενα όπως όπως να βγει. Η ιδέα ήταν καλή, η πρόθεση επίσης. Στην υλοποίηση το έχασαν κάπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο περιμένατε από μια ταινία mortal kombat. Προφανώς και δεν περιμένουμε να δούμε σεναριακό αριστούργημα. Μια χαρά ιστοριουλα είχε...και σεταρε και όμορφα κάποιο τυχόν sequel. Δεν ξέρω αν μπορούσε να εξηγήσει πιο απλα και χωρίς να κουράζει το όλο θέμα earth vs other realms. Ωραία εφέ, καλές μαχες, αίμα , ποικιλία σε χαρακτήρες, fatalities, μέχρι και εξηγούσε-εδειξε τις διαφορετικές μορφές που μπορεί να πάρει πχ ο scorpion...Τι άλλο θέλουμε για μια ταινία mortal Kombat ;Ναι ο cole θα συμφωνήσω ότι ήταν παγερά αδιάφορος, αλλά υπήρχαν και άλλοι χαρακτήρες που γέμιζαν το κενό. Και όχι, δεν χρειαζεται να ταυτιστούμε με κάποιον ήρωα σε αυτήν την ταινία...Ο κάθε "champion" έχει τη δική του χάρη...όπως και στο παιχνίδι...είναι σαν να λες ότι είμαι με τον raiden γιατί είναι ο "καλός"....Μην ξεχνάτε ότι είναι μια ταινία βασισμένη σε βιντεοπαιχνίδι, και κατά τη γνώμη μου δανείστηκε αρκετά καλά πολλά στοιχεία χωρίς να είναι περίπλοκη για τα άτομα που είναι νέα σε αυτο το σύμπαν και χωρίς να είναι αδιάφορη για αυτούς που έχουν ιδέα από mortal kombat

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχει δίκαιο ο bele. Η ταινία είναι οκ, περνά ευχάριστα η ώρα. Μην ξεχνάμε ότι δεν προσπάθησε να πατήσει μόνο πάνω στην πρώτη ταινία (εκεί θα βλέπαμε ίσως κάτι διαφορετικό), πατάει και πάνω στα παιχνίδια των τελευταίων ετών. Δεν πρόκειται για ταινία που βγήκε για να ευχαριστήσει τους νοσταλγούς αλλά να τραβήξει και νέα άτομα από τα παιχνίδια.

Ο Cole ήταν έτσι όχι λόγω της ερμηνείας του ηθοποιού, αλλά γιατί έτσι ήταν ο χαρακτήρας γραμμένος (Cage ηθοποιός που δεν τον πιστεύει κανένας για τις πολεμικές του τέχνες - Cole μαχητής που δεν πιστεύει στον εαυτό του).

Επίσης για τα arcana αντιλαμβάνομαι ότι κάπου έπρεπε να πατήσουν για τις δυνάμεις. Για εμένα μόνο 2 ήταν μεγάλα προβλήματα η μουσική και η τοποθεσία του otherworld. Παρόλα αυτά, επειδή θέλουν να βγάλουν 2ο, πιστεύω ότι θα πρέπει να πάει καλά εισπρακτικά για να δούμε από εκεί και πέρα τι θα γίνει εφόσον θα έχουν μεγαλύτερη εμπιστοσύνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα μου άρεσε η τοποθεσία γιατί ήταν πραγματική, από το να ήταν CGI. Κανένας φαντάζομαι δεν περίμενε ταινία με τρελό σενάριο, ερμηνείες και τα λοιπά. Για αυτό ακριβώς θα έπρεπε να είναι ταινία φάση John Wick, Raid, Hardcore Henry που απλά αφοσιώνονται στο action. Η ταινία ήταν 80% story και 20% fights, και με μερικές εξαιρέσεις, σιγά τα fights και σιγά τα fatalities. Θα έπρεπε να είναι το αντίθετο. Ήταν αναμενόμενο από ούτε η μάνα του τον ξέρει σκηνοθέτη. Ήδη άρχισε να πατώνει στα ratings και λογικό.

Πάντως ετοιμάζουν παρα πολλές ταινίες βασισμένες σε games, μιας και ξεζούμισαν όλα τα comics, οποτε υπάρχουν ελπίδες να δούμε κάτι καλο στο μέλλον. Θέλω να ελπίζω ότι το TLOU και το The Witcher season 2 θα κάνουν την διαφορα. Χλομό, αλλα ποτε δεν ξέρεις.

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τραγικη ταινια. Αν εξαιρεσεις τον Kung Lao και Sub-Zero, όλοι οι υπολοιποι ειναι αδιαφοροι. Ακόμα και οι μάχες δεν έβγαζαν brutal κατάσταση σε καμία περίπτωση. Εκανα skip πολλες φορες για να τελειωσει. Ήθελα να μου βγαλει λιγο dark κατασταση, αλλά δεν. Όλα ήταν χαμηλού μπάτζετ και, σαν στόρυ, δεν τράβηξε. Το original mortal kombat σαφέστατα ανώτερο!

Όλη η ταινία ήταν λίγο του τύπου "Τι να κάνουμε να περάσει η ώρα; Αν ναι, ένα fatality" 🤪

Επεξ/σία από jpaokx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η ταινία παρόλο που φαίνεται low budget δεν είναι καθόλου low budget. Κόστισε 95εκ. δεν τα λες και λίγα όταν η πρώτη όντως ήταν low budget και πιστεύω έκανε καλύτερη δουλειά.

Επίσης τα έσοδα της είναι τραγικά οπότε δεν ξέρω κατα πόσο θα βγει σύντομα συνέχεια όπως λέγανε...

Η ταινία αδιάφορη τελείως... δεν θα έλεγα ότι είναι κακή (κάτω του μετρίου πάντως) αλλά οι μάχες είναι πολύ basic όσο αναφορά τα stunt και δεν σου δίνουν την αίσθηση της μάχης που αυτό είναι το ζητούμενο σε μια ταινία Mortal Kombat να δεις καλές σκηνοθετημένες μάχες, δυστυχώς σε αυτό αποτυγχάνει πλήρως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...