Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση πολυμορφικου αυτοκινήτου


steliosklo22@gmail.com

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Doubt είπε

oooooooooo-im-so-r73s2a.jpg

Ας το ληξουμε εδώ. Δεν βγαίνει πουθενά αυτό. Άλλο να τα γράφεις και άλλο να τα έλεγες μπροστά μου. Που δεν θα τα έλεγες είμαι σίγουρος. Δεν θα σε έπαιρνε εκεί χαχα. Οπότε γράψε ότι θες όσο κρατάς την ανωνυμία σου. Το θέμα το έκλεισα και δεν χρειάζεται να ασχολείται κάποιος. 

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, [email protected] είπε

Ας το ληξουμε εδώ. Δεν βγαίνει πουθενά αυτό. Άλλο να τα γράφεις και άλλο να τα έλεγες μπροστά μου. Που δεν θα τα έλεγες είμαι σίγουρος. Δεν θα σε έπαιρνε εκεί χαχα. Οπότε γράψε ότι θες όσο κρατάς την ανωνυμία σου. Το θέμα το έκλεισα και δεν χρειάζεται να ασχολείται κάποιος. 

Κρητικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Οχι φίλε μου. Καταλαβαινω το χιούμορ σου. Καλά κάνεις! Θεσσαλονικιός χούλιγκαν μέσα στην θύρα 4! Και μια δόση χιούμορ από εμένα χαχα. Εντάξει παιδιά Τέλος όμως. Μην στέλνετε άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήμουνα στη θέση σου περίπου δύο χρόνια πριν. Μελλοντικός τριτεκνος, έψαχνα αυτοκίνητο καινούριο ή μεταχειρισμένο, εάν ευρισκα κάτι που θα με ικανοποιουσε. 

Απο την αρχή έθεσα δύο κανόνες στο παιχνίδι απαραβατους! 1ον, η ασφάλεια των παιδιών μου (δηλαδή τρία καρεκλακια) και 2ον, το να αυτοκίνητο να μου κάνει τη ζωή εύκολη... (δηλαδή ναιμεν τρία καρεκλακια, αλλά στη σειρά και όχι στην τρίτη σειρά σε περίπτωση επταθεσιου γιατί χάνεις όλο το πορτ μπαγκαζ). Όλα αυτά συναρτήσει του ποσού που διέθετα...

Πήρα λοιπόν τα καρεκλακια μου και βγήκα για ψάξιμο. Ήθελα stationwagon, γιατί τα θεωρώ εξυπηρετικα αυτοκίνητα. Κοίταξα insignia, mondeo, superb. Το mondeo τα πήρε σχετικά άνετα αλλά έχει ζώνες που φουσκώνουν σε περίπτωση πρόσκρουσης, οπότε άκυρο.

Τα suv δεν τα συμπαθώ αλλά ήθελα να δω το crv. Εντυπωσιαστηκα! Χώρεσε άνετα τρία καθίσματα, 1.6 diesel, AWD, 160hp,  -5000€  λόγω τριτεκνιας και άλλα -5000€ που το έδινε η Honda τότε (ήταν το προηγούμενο μοντέλο...) .Καλό αλλά και πάλι θα ξετιναζομουνα οικονομικά... Είδα και kuga, tucson, περισσότερο από περιέργεια, οκ... Το kodiaq ωραίο, σούπερ αλλά με κλασσικη διάταξη καθισμάτων στη μεσαία σειρά, που σημαίνει ότι τρία καρεκλακια στη σειρά δεν παίζει, άρα χρησιμοποιείς και την τρίτη σειρά, άρα χώροςαποσκευών γιοκ!

Κατέληξα στα mpv. Picasso , touran, 5008, BMW tourer. Όλα είχαν υπέρ και κατά. Ώσπου πραγματικά όντας πελαγωμένος πέφτει στα χέρια μου μια περίπτωση μεταχειρισμένου Renault scenic 5θεσιου του 2014, 1.6 diesel , 130hp, από Ελλάδα,  σε κατάσταση καινούριου! Το έκλεισα μέσα σε ώρες...

Σχεδόν δύο χρόνια μετά, είμαι υπερευχαριστημένος, δεν έκανα εκπτώσεις στους όρους που είχα θέσει εξ αρχής και ... γλίτωσα καμιά 10.000€...

Τα αυτοκίνητα είναι για να μας εξυπηρετούν και να μας κάνουν τη ζωή εύκολη , όχι το αντίθετο! 

Με το καλό φίλε! 

Επεξ/σία από ilnoummae
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2019 στις 1:15 ΠΜ, [email protected] είπε

Καλησπερα σε ολους. Πριν περίπου 2 εβδομάδες ειχα γραψει εδω και με βοηθήσατε όσον αφορά το στυλ αυτοκινήτου που βολεύει εναν τριτεκνο σε λίγο καιρό και σας ευχαριστώ. 

Τώρα που ξεκαθαρισα το τι θελω, θα ήθελα να μου πείτε ποιά μάρκα να προτιμήσω και γιατί.

Εψαξα στο ίντερνετ και βρήκα να σας πω για τα : seat Alhambra, vw sharan, ford galaxy s max, opel zafira tourer και τέλος ένα πιο ακριβο αλλά πολύ καλό το νέο opel zafira life...

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

   Για την ιστορία και μόνον , το S - max είναι πολύ μεγάλο αυτοκίνητο , σε περίπτωση που δεν έχετε χώρο για παρκάρισμα , δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον το πολύ καλό FRV της Honda , οι επόμενες καλύτερες λύσεις σε βολικό μέγεθος είναι το Jazz της Honda , το Meriva της Opel , όσο για το Zafira είναι αρκετά βαρύ σε εκδόσεις με μικρό κινητήρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2019 στις 2:11 ΠΜ, ciyo είπε

3 παιδια εχεις οχι 7. παρε ενα opel moka ή nissan quasqai και μη χαλας τζαμπα τα λεφτα σου. βαλτα στην ακρη για τις σπουδες τους.

Όσοι γράφετε αυτές τις εξυπνάδες είναι προφανές ότι δεν έχετε παιδιά.  Όταν έχεις 2-3 παιδιά άρα 5 μέλη δεν είναι σαν να πηγαίνουν για ποτό το βράδυ 5 άτομα, άρα ένα golf χωράει 5 άτομα άρα είναι μία χαρά. 

Ο άλλος σε άλλο θέμα πρότεινε το Polo!  Τι να του πεις και με τι να ασχοληθείς? 

Όταν έχεις μικρής ηλικίας παιδιά κουβαλάς ολόκληρη προίκα μαζί σου και δεν μιλάμε για μια απλή βόλτα, αλλά σε εκδρομές και ταξίδια,  θέλεις χώρους, καροτσάκια, καλαθουνες, πατίνια, ποδήλατα, παιχνίδια κτλ. Μιλάμε για πολύ πράγμα! 

Σταματηστε να απαντάτε σε θέματα που δεν γνωρίζετε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια άλλη οπτική στο θέμα. Μιας και αναφέρθηκε πιο πάνω, υπάρχει και η έκπτωση τριτεκνίας. Αν το έχεις σίγουρο ότι θα πας σε 3ο παιδί σύντομα, δες τι ισχύει και σκέψου μήπως σε παίρνει να κάνεις υπομονή μέχρι να έρθει το τρίτο.

Επεξ/σία από tzampatzis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tzampatzis είπε

Και μια άλλη οπτική στο θέμα. Μιας και το αναφέρθηκε και πιο πάνω, υπάρχει και η έκπτωση τριτεκνίας. Αν το έχεις σίγουρο ότι θα πας σε 3ο παιδί σύντομα, δες τι ισχύει και σκέψου μήπως σε παίρνει να κάνεις υπομονή μέχρι να έρθει το τρίτο.

Κατα την άποψη μου μέχρι να έρθει το 3ο και αρχίσετε να το κάντε τσάρκες αριστερα-δεξιά θα έχει μεγαλώσει το 1ο και δεν θα χρειάζεται καρεκλάκι.

Δες το I30 FASTBACK , είναι σε προσφορά λιγο κάτω από τα 18Κ η premium εκδοση (1000cc/120hp) και είναι μεγάλο (χωράει 2 παιδικά καρεκλάκια και ένα παιδί στην μέση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Κατα την άποψη μου μέχρι να έρθει το 3ο και αρχίσετε να το κάντε τσάρκες αριστερα-δεξιά θα έχει μεγαλώσει το 1ο και δεν θα χρειάζεται καρεκλάκι.

Δες το I30 FASTBACK , είναι σε προσφορά λιγο κάτω από τα 18Κ η premium εκδοση (1000cc/120hp) και είναι μεγάλο (χωράει 2 παιδικά καρεκλάκια και ένα παιδί στην μέση)

Καρεκλάκι χρειάζεται μέχρι αρκετά μεγάλη ηλικία, , άλλο αν δεν το κάνει σχεδόν κανένας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zio10 είπε

Καρεκλάκι χρειάζεται μέχρι αρκετά μεγάλη ηλικία, , άλλο αν δεν το κάνει σχεδόν κανένας.

Ωραία , για πες μας εσύ  λοιπόν το αυτοκίνητο που παίρνει 3 παιδικά καρεκλάκια πίσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Ωραία , για πες μας εσύ  λοιπόν το αυτοκίνητο που παίρνει 3 παιδικά καρεκλάκια πίσω?

Δεν ξέρω, αν και κάποιο θα υπάρχει λογικά. Άλλο ήθελα να σχολιάσω :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Δεν ξέρω, αν και κάποιο θα υπάρχει λογικά. Άλλο ήθελα να σχολιάσω :)

Ξέρεις το ιδανικό θα ήταν ένα αυτοκίνητο να παίρνει 4 καρεκλάκια πίσω μήπως και γεννήσει δίδυμα

Να δεις ποιο πρέπει να πάρει , δεν έχει σημασία ποιο πρέπει να πάρει εγώ σχολιάζω το ιδανικό που έχω στην κεφάλα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν αυτοκίνητα που παίρνουν 3 καρεκλάκια πίσω, αρκεί να το ψάξεις...

Εγώ έχω δύο cybex 15-36 στις άκρες κι ένα inglesina 9-25 στη μέση. Όλα isofix, που κοιτάνε μπροστά. Όσοι τα γνωρίζουν ξέρουν ότι τα cybex αλλά και τα inglesina είναι κορυφή στο είδος τους, αλλά και από τα πιο ογκώδη. Υπάρχουν βέβαια και καρεκλάκια από τα jumbo πολύ πιο στενά. Εάν το ένα κοιτάζει ανάποδα, τότε είναι ακόμη πιο βολικό να τα χωρέσεις τρία μαζί. Αλλά, όπως έγραψα και παραπάνω, προέχει η ασφάλεια των παιδιών και θα κάθονται σε καρεκλάκι προβλεπόμενο μέχρι που να μην χωράνε. Έτσι λέει κι ο νόμος άλλωστε νομίζω.

Στην έρευνα που έκανα είδα ότι γενικά τα mpv με τρεις ξεχωριστές αλλά ΙΣΕΣ θέσεις πίσω που κινούνται μπρος-πίσω ανεξάρτητα σου δίνουν επιπλέον ευελιξία στη διαμόρφωση του χώρου. Τονίζω το ίσες μεταξύ τους γιατί π.χ. το c-max ναι μεν έχει τρεις, αλλά η μεσαία είναι μικρότερη. Χωράνε λοιπόν στο scenic που προανέφερα. Επίσης χώρεσαν άνετα στο 5008 και σχετικά άνετα στο crv, στο picasso και στο touran που τα δοκίμασα. Δεν έχεις παρά να τα πάρεις παραμάσχαλα και να τα δοκιμάσεις επί τόπου... 

Α, επίσης μία καλή περίπτωση είναι τα volvo, νομίζω και τα vw, που σαν έξτρα έχουν ενσωματωμένο παιδικό κάθισμα το οποίο ανυψώνεται όταν το χρειάζεσαι. Το είδα σε αντιπροσωπεία και πρέπει να είναι βολικότατο. Απλά, volvo είναι, θα τσιμπάει...

Επεξ/σία από ilnoummae
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...