Προς το περιεχόμενο
NikosTzi1988

Απορία

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, καλησπέρα (ότι ώρα καινα βλέπετε αυτο το ποστ). Τι Τύπο DDR2 εχω στον υπολογιστή μου? Γιατι θέλω να του κάνω μια αναβάθμηση και μπήκα στο ebay να βρω τίποτα αλλα μου έχει δύο επιλογές DDR2. Και δεν ξέρω ποια είναι ποια (έχω παραθέσει φωτο με τις επιλογές)... Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες με το CPUZ αλλα και φωτο που εβγαλα εγω τα slot και όλη την μητρική. Στην επιλογή όμως SPD παρότι κοίταξα σε όλα τα SLOT(και στα 4 ) δεν εμφανίζει απολύτως τίποτα. Τι Συμβαίνει? Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας και για την όποια βοηθεια σας..

IMG_20190820_125925.jpg

IMG_20190820_125938.jpg

IMG_20190820_130006.jpg

IMG_20190820_130050.jpg

Screenshot_2.jpg

Screenshot_3.jpg

Screenshot_1.jpg

Screenshot_4.jpg

Επεξ/σία από NikosTzi1988

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που χρειάζεται να δεις είναι τα spec της μητρικής σου και το τι υποστηρίζει. Αν δεν κάνω λάθος έχεις αυτήν https://www.asrock.com/mb/VIA/775Dual-VSTA/

οπότε υποστηρίζει "DDR2 667 (DDR2 x 2 DIMMs) and DDR400 (DDR x 2 DIMMs) " δηλαδή έχεις 2 slots για PC2-5300 (ddr2) και 2 slots για PC-3200 (η παλιές ddr, ή "ddr1")

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, marknetgr είπε

Αυτό που χρειάζεται να δεις είναι τα spec της μητρικής σου και το τι υποστηρίζει. Αν δεν κάνω λάθος έχεις αυτήν https://www.asrock.com/mb/VIA/775Dual-VSTA/

οπότε υποστηρίζει "DDR2 667 (DDR2 x 2 DIMMs) and DDR400 (DDR x 2 DIMMs) " δηλαδή έχεις 2 slots για PC2-5300 (ddr2) και 2 slots για PC-3200 (η παλιές ddr, ή "ddr1")

Οπότε αν κατάλαβα καλά μπορώ να παντρέψω δηλαδή DDR1 & DDR2 μαζί για να γίνει επέκταση της RAM. Σωστά? Ποιες θέσεις είναι ποιες όμως? Ποιες είναι οι κίτρινες και ποιες οι μπλε? 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε DDR1 είτε DDR2 (όχι ταυτόχρονα γιατί λόγω χρονισμών είτε θα δουλεύει μόνο η μία είτε καμία) και μέχρι 2GB μέγιστο. Δηλαδή το καλύτερο που μπορείς να έχεις είναι 2x DDR2 1GB. Το σε ποια slot θα μπουν θα το καταλάβεις εύκολα όταν θα πας να τις τοποθετήσεις γιατί έχουν διαφορετικά pin οπότε η DDR2 δεν μπαίνει σε slot για DDR1 και το αντίστροφο.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
5 ώρες πριν, marknetgr είπε

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε DDR1 είτε DDR2 (όχι ταυτόχρονα γιατί λόγω χρονισμών είτε θα δουλεύει μόνο η μία είτε καμία) και μέχρι 2GB μέγιστο. Δηλαδή το καλύτερο που μπορείς να έχεις είναι 2x DDR2 1GB. Το σε ποια slot θα μπουν θα το καταλάβεις εύκολα όταν θα πας να τις τοποθετήσεις γιατί έχουν διαφορετικά pin οπότε η DDR2 δεν μπαίνει σε slot για DDR1 και το αντίστροφο.

Βρήκα στο ebay ζευγάρι καρτων 16GB. DDR2 πάλι... Και σκέφτηκα να πάρω αυτές σε συνδυασμο και με μια κάρτα γραφηκών 2 GB. Θα αξίζει τον κόπο????

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
15 hours ago, marknetgr said:

Δηλαδή το καλύτερο που μπορείς να έχεις είναι 2x DDR2 1GB

Καλημέρα. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω και όπως μπορείς να δεις και στο λινκ της mobo που σου έβαλε υποστηρίζει μέχρι 2 gb μνήμη ανεξαρτήτως αν θα είναι DDR1 η DDR2.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.