Προς το περιεχόμενο

Απορίες για στήσιμο νέου υπολογιστή (Asus Rog Strix Z390-E Gaming)


philos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!
Σε λίγο καιρό θα στήσω το νέο μου σύστημα (i9 9900k και Asus Rog Strix Z390-E Gaming) και έχω κάποιες απορίες επί της διαδικασίας της συνδεσμολογίας καθώς πρόκειται για πολύ νέα τεχνολογία (για μένα).

Η μητρική
Το manual

Για κουτί έχω το Cooler Master MasterCase MC500M.

Οι απορίες μου αφότου διάβασα το manual:
1. Το M.2 socket το βάζω να τρέχει σε SATA ή PCI-E mode;
2. Η συσκευασία έχει και ένα 4010 φανάκι. Είναι απαραίτητο να το βάλω αν δεν κάνω o/c;
3. Τι διαφορά έχει η AURA RGB Header υποδοχή σε σχέση με την Addressable RGB Header;
4. Τον 2πινο thermal sensor τον συνδέω και τον αφήνω απλά να "πετάει" στη μητρική μέσα; ή πρέπει να ακουμπάει στο μέταλλο του κουτιού;
5. Θέλω στο πίσω μέρος να βάλω έναν CoolerMaster MasterFan MF140R ARGB (εκτός αν μπορώ να βρω και τίποτε άλλο αξιόλογο και συμβατό στην αγορά). Υποθέτω ότι αυτό το fan το συνδέω στη μία και μοναδική Addressable RGB Header της μητρικής;
6. Εδώ είναι ο controller του κουτιού για έλεγχο του RGB και των fans.
6a. Είναι εφικτό να συνδέσω τον MF140R fan εκεί αντί στον Addressable RGB Header; Χάνω κάτι;
6b. Λογικά συνδέω το "C" του παραπάνω controller σε έναν από τις δύο υποδοχές AURA RGB Header, σωστά;
7. Και κάτι τελευταίο. Αυτό το combo set είναι συμβατό με την περίπτωσή μου; --> http://www.phanteks.com/PH-LEDKT.html
Ας πούμε μπορώ να τα συνδέσω στα στα D του controller του κουτιού;

8. Σχετικά με τις RAM έχω παραγγείλει αυτές. Η μητρική έχει πολύ υψηλά όρια σε mhz, λέτε να τρέξουν με τη μία στα 3.333 χωρίς blue screens; Θα άξιζε να πάω σε υψηλότερα mhz; (πάντως οι τιμές για 3600+ mhz ram είναι απαγορευτικές..).

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2019 στις 1:17 ΜΜ, philos είπε

Καλησπέρα!
Σε λίγο καιρό θα στήσω το νέο μου σύστημα (i9 9900k και Asus Rog Strix Z390-E Gaming) και έχω κάποιες απορίες επί της διαδικασίας της συνδεσμολογίας καθώς πρόκειται για πολύ νέα τεχνολογία (για μένα).

Η μητρική
Το manual

Για κουτί έχω το Cooler Master MasterCase MC500M.

Οι απορίες μου αφότου διάβασα το manual:
1. Το M.2 socket το βάζω να τρέχει σε SATA ή PCI-E mode;
2. Η συσκευασία έχει και ένα 4010 φανάκι. Είναι απαραίτητο να το βάλω αν δεν κάνω o/c;
3. Τι διαφορά έχει η AURA RGB Header υποδοχή σε σχέση με την Addressable RGB Header;
4. Τον 2πινο thermal sensor τον συνδέω και τον αφήνω απλά να "πετάει" στη μητρική μέσα; ή πρέπει να ακουμπάει στο μέταλλο του κουτιού;
5. Θέλω στο πίσω μέρος να βάλω έναν CoolerMaster MasterFan MF140R ARGB (εκτός αν μπορώ να βρω και τίποτε άλλο αξιόλογο και συμβατό στην αγορά). Υποθέτω ότι αυτό το fan το συνδέω στη μία και μοναδική Addressable RGB Header της μητρικής;
6. Εδώ είναι ο controller του κουτιού για έλεγχο του RGB και των fans.
6a. Είναι εφικτό να συνδέσω τον MF140R fan εκεί αντί στον Addressable RGB Header; Χάνω κάτι;
6b. Λογικά συνδέω το "C" του παραπάνω controller σε έναν από τις δύο υποδοχές AURA RGB Header, σωστά;
7. Και κάτι τελευταίο. Αυτό το combo set είναι συμβατό με την περίπτωσή μου; --> http://www.phanteks.com/PH-LEDKT.html
Ας πούμε μπορώ να τα συνδέσω στα στα D του controller του κουτιού;

8. Σχετικά με τις RAM έχω παραγγείλει αυτές. Η μητρική έχει πολύ υψηλά όρια σε mhz, λέτε να τρέξουν με τη μία στα 3.333 χωρίς blue screens; Θα άξιζε να πάω σε υψηλότερα mhz; (πάντως οι τιμές για 3600+ mhz ram είναι απαγορευτικές..).

2. Φανταζομαι πως δεν ειναι απαραιτητο αν εχεις και καποιον ανεμιστηρα του κουτιου εκει κοντα

3. Το aura rgb header εχει 4 pins για απλο rgb header ,το A-RGB εχει 3 pins και εινα για υλικο που ειναι a-rgb

4. Δεν χρειαζεται να συνδεσεις κατι εκει ,ειναι συνηθως για υδροψηξη για θερμοκρασια νερου  η αλλες συσκευες που θελεις να κανεις Monitoring την θερμοκρασια τους

5. Ναι

6. Δεν νομιζω να συνδεεται Α-RGB εκει ,μονο απλο ,αν ηταν θα εγραφε a-rgb

8. θα τρεξουν μια χαρα, αν αξιζουν υψηλοτερα Mhz εξαρταται απο το τι ζητας

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. PCI-E αν έχεις δίσκο που το υποστηρίζει καθώς είναι πολύ γρηγορότερο του SATA. (δεν είναι όλοι οι m.2 δίσκοi PCI-E πάντως).

5.Αφού έχεις controller,βάλε όλα τα fans εκεί,για να τα ελέγχεις με ένα πρόγραμμα (το masterplus).

6a.Το μόνο που αλλάζει είναι το πρόγραμμα που θα ελέγχεις το fan.Αν το συνδέσεις στη μητρική θα το ελέγχεις με το aura sync και το πρόγραμμα της asus που δείχνει θερμοκρασίες,αν το συνδέσεις στο controller,με το masterplus.

6b.Το controller νομίζω συνδέεται με τη μητρική μέσω internal usb 2.0.

7.Είναι συμβατό με τα RGB headers της mobo σου σύμφωνα με το site.Αν το συνδέσεις με το controller δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει.Για να είσαι σίγουρος,πάρε led strip της coolermaster.

Γενικά τα rgb headers της mobo είναι για να συνδέσεις 1-2 πράγματα χωρίς να χρειαστεί να πάρεις controller.Αν έχεις controller,δεν προσφέρουν κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Το PC έχει στηθεί με την Asus Rog Strix Z390-E Gaming και τον Core i9 9900k.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποιες τροποποιήσεις στις ρυθμίσεις του BIOS καθώς αυτή τη στιγμή τρέχω τις default.

Για παράδειγμα το virtualization είναι από default κλειστό και αναγκάστηκα να το ενεργοποιήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα :)

Σε συνέχεια του θέματος, έχω την εξής ερώτηση.

Η μητρική που έχω είναι η Asus Rog Strix Z390-E Gaming.

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-z390-e-gaming-model/

Λόγω ατυχήματος, ο μοχλός που κουμπώνει η GPU στην πάνω πάνω - βασική pci-e μου έσπασε (μη ρωτάτε πως).

kv.jpg.869adbaf815c8a690dcfd0c2afb25dcd.jpg

Η κάρτα γραφικών - θύρα εξακολουθεί να δουλεύει χωρίς προβλήματα.

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω την GPU στη 2η PCI-Ex16 και αν ναι, αν χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση στο BIOS για να πάρει περισσότερους πόρους ή αν γίνεται αυτόματα. :)

Για τώρα δεν έχω GPU, αλλά σκέφτομαι να πάω σε 3090 Ti/ 4080 και λέω να τη βάλω στην 2η PCI-E για λόγους τακτοποίησης.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μοχλος που υπαρχει σε καθε υποδοχη, βοηθαει στην συγκρατηση της καρτας (πχ μετακομιση) και στην ευκολη αφαιρεση της καρτας. Κανενα λειτουργικο προβλημα, ακομα και δεν υπηρχε απο κατασκευης.

η υποδηχη Νο2 γραφει πως ειναι χ16 (???) δες τον connector εαν εχει επαφες σε ολο το μηκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που το βλέπω αν γράφει x16;

Πάντως δείτε αυτό στη σελίδα χαρακτηριστικών:

2.png.dcd3cf1c493c38943836ea4f9271b4c5.png

 

Λογικά εννοεί τις 2 μεγάλες PCI-E με το ασημένιο περίγραμμα.

Επεξ/σία από philos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, philos είπε

Που το βλέπω αν γράφει x16;

εγω δεν ρωτησα "αν γραφει" .... προτεινα να δεις την υποδοχη Νο2

συνηθως η υποδοχη Νο2 ειναι x8 και ας την "βαφτιζουν" x16

απο το λινκ που εχεις δωσει παραπανω βλεπω πως η υποδοχη ειναι x8

Clipboard01.jpg


Clipboard02.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...