Προς το περιεχόμενο

Καριέρα στο Computer Science με relocation κάθε χρόνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια θέση σε κάποια εταιρεία που να σχετίζεται με Computer Science (κατά προτίμηση Software Engineering, Consulting κλπ και γενικά όχι κάτι που να είναι θεωρητική πληροφορική) και η οποία να σου δίνει την δυνατότητα να μετακινείσαι (δηλαδή να ζεις κανονικά) κάθε χρόνο σε διαφορετική χώρα οπουδήποτε στο κόσμο (Ευρώπη, Ασία, Αφρική, Αμερική κλπ). 

Θεωρείτε ότι είναι σημαντικό για κάποια εταιρεία η οποία έχει γραφεία ή/και πελάτες σε όλο το κόσμο να υπάρχουν υπάλληλοι της που μετακινούνται κάθε χρόνο σε διαφορετική χώρα ανά τον κόσμο ή προτιμάει να προσλαμβάνει άτομα που ζουν για χρόνια στη χώρα και μένουν μόνιμα σε αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οτι εσυ θεωρεις οτι θα κανεις περιηγηση ανα τον κοσμο και θα εχεις και δουλεια ,προφανως εκτος των πολυ ψηλα θεσεων που πανε γυρω γυρω για επιβλεψη δεν πιστευω εταιρεια να εχει τετοιες θεσεις σε entry level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, takatakaros είπε

Καλημέρα! 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποια θέση σε κάποια εταιρεία που να σχετίζεται με Computer Science (κατά προτίμηση Software Engineering, Consulting κλπ και γενικά όχι κάτι που να είναι θεωρητική πληροφορική) και η οποία να σου δίνει την δυνατότητα να μετακινείσαι (δηλαδή να ζεις κανονικά) κάθε χρόνο σε διαφορετική χώρα 

Καθε χρονο σε διαφορετικη χωρα οπως το εννοεις δε νομιζω να υπαρχει, αλλα ενας senior Devops στις Big N εταιρειες ενδεχεται να ταξιδευει αρκετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Dinos_12345 said:

Υπάρχει. Εργασία εξ-αποστάσεως.

Έχεις δίκιο, αλλά νομίζω θα προτιμούσα να δουλεύω σε γραφείο λόγω της άμεσης επαφής με τους συνεργάτες, τους πελάτες κλπ

Βέβαια θα δείξει στο μέλλον γιατί τελικά μπορεί να μου αρέσει καλύτερα να είμαι digital nomad. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/08/2019 at 10:00, takatakaros said:

Έχεις δίκιο, αλλά νομίζω θα προτιμούσα να δουλεύω σε γραφείο λόγω της άμεσης επαφής με τους συνεργάτες, τους πελάτες κλπ

Βέβαια θα δείξει στο μέλλον γιατί τελικά μπορεί να μου αρέσει καλύτερα να είμαι digital nomad. 

Aν εργάζεσαι ως freelancer, θα έχεις την ευχέρεια να επιλέγεις εσύ τα project τα οποία θα αναλαμβάνεις, άρα και τις πιθανές τοποθεσίες που θα πρέπει να παρευρίσκεσαι για τυχόν συναντήσεις, κλπ.

Απλώς πρέπει να διαμορφώσεις τον κατάλογο των skills σου έτσι ώστε να έχεις τη δυνατότητα επιλογών.

Επεξ/σία από DrFreeman
typos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις μια σημαντικη εμπειρία, η κάποια προσόντα που επιζητανε τότε κάτι μπορεί να βρεις. Αλλιώς, δεν θα κάτσουν να ασχοληθούνε. Δεν είναι φτηνό να μετακομιζεις υπάλληλο σε άλλη χώρα, πρέπει να του καλύψεις πολλά έξοδα, όποτε πρέπει να το αξίζει. Δεν υπάρχει λόγο να μεταφέρεις Ασία έναν συνεργάτη, την στιγμή που ένας ντόπιος θα σου έκανε καλύτερη δουλειά, πιο φτηνά, και θα ξέρει την γλώσσα και το κλίμα της αγοράς ενδεχόμενος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...