Προς το περιεχόμενο

Ποιο ειναι το καλυτερο πρωτο αυτοκινητο;


kostandinZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς με σχολαστικούς ελέγχους (κάθε 2-3 μέρες):
-Αντιψυκτικού
-Λαδιών
-Περίεργους θορύβους

Πας στην επόμενη κατηγορία μοντέλο 2010+++ μοντέλο.
 

Οτιδήποτε πάρεις με 1000 ευρώ υπολόγιζε άλλα τόσα ώστε να φτιάξεις τις ελλείψεις. Που αν δεν γίνουν σε σωστό συνεργείο υπολόγιζε άλλα τόσα 😕

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, Σκανταλιάρης είπε

Toyota Yaris diesel εγώ χτύπησα με 6500 και σφεντονα πάει και είναι ο ορισμός του δε σπάει δε χαλάει.6ταχυτο με χαμηλές στροφές στα γκάζια οποτε θα κανεις και οικονομία.και άσε τα όμορφα γερμανικά να αράζουν στα συνεργεία 

Σε άλλο τόπικ λες οτι το έχεις δύο μήνες. Και παλιό Alfa Romeo να είχες πάρει, δε θα σου είχε βγάλει ζημιά σε τόσο λίγο. Χαμηλά τη μπάλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αναφέρω γενικά για τα Τογιότα και τα ιαπωνικά!φυσικα χαμηλά τη μπάλα αλλά συγκριτικά με τα γερμανικά δεν περίμενα το δικό μου για να του πω ότι δεν χαλάνε.ειναι γνωστό κατα γενική ομολογία αυτο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ziaba είπε

316 μην κοιτάς καν, μόνο 318is με Μ42 ή Μ44 μοτέρ ... και μπλόκε ακόμα καλύτερά ... το Ε36 αν γινόταν έστω κάποια συντήρησή δεν θα σου ζήτησή τπτ σοβαρό έκτος βενζίνας (πανω κατω 10λ/100χλμ). μιλάμε για σκύλο ( πάντα με γνώμονα ότι μιλάμε για σίδερα 20 χρονών και βάλε)

Σε έναν ιδεατό κόσμο όπου θα βρεις μια ε36 όχι εισαγωγής και το πολύ 2ο χέρι. Ψήλους στα άχυρα δηλαδή γιατί αν όντως υπάρχει σίγουρα δε θα κάνει 1500 και 2500€. Οτιδήποτε άλλο είναι απλά για project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/8/2019 στις 3:18 ΜΜ, kostandinZ είπε

Γεια σας φιλοι μου, τον Ιανουαριο γινομαι 18 και αρχιζω να σκεφτομαι απο τωρα τι αυτοκινητο θα παρω. Ποιο αυτοκινητο ειναι το καλυτερο γυρω στην τιμη των 1000-1500 ευρω που να ειναι οικονομικο και να μην χαλαει ευκολα; Εγω σκεφτομουν ενα e36 316 coupe αλλα δεν ξερω πολλα για αυτοκινητα σε αυτες τις τιμες γι αυτο και ρωταω εδω.

Για να καταλαβω με 1500ευρω να ειναι οικονομικο και να μην χαλαει.. Και αυτος που σκαει 12-15000ευρω για καινουργιο τι πρεπει να δει απο ενα τετοιο αυτοκινητο???

Να ξερεις το αυτοκινητο αποτελειται απο πολλα αναλωσιμα εξαρτηματα για να μπορει να κινειται.. Με 1500ευρω παιρνεις κινητηρα-σασμαν και καροτσα.. Τα υπολοιπα θα χρηζουν εμμεσα ή αμεσα αλλαγης τους!!!

Ξερεις τα παγια εξοδα ενος 1.6 ανα χρονο? Για πες μας..

Εγω σου προτεινω το picanto 1.1 

+Επιδοσεις,αξιοπιστια,ανταλλακτικα,καταναλωση

Αυτος τα λεει καλυτερα απο μενα:

Απο 850 στα 400.mp375 ωρες.mp3

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&condition=Καινούριο&condition=Μεταχειρισμένο&offer_type=sale&make=153&make=153&model=219&registration-from=>2002

Για την ηλικία σου είναι μια χαρά.

Το είχε ξάδερφός μου για 12 χρόνια, δεν του έβγαλε προβλήματα και στο δρόμο πολύ καλά στημένο αλλά  σχετικά αργό το 1.6.

Επεξ/σία από konpat
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, konpat είπε

https://www.car.gr/classifieds/cars/?fs=1&condition=Καινούριο&condition=Μεταχειρισμένο&offer_type=sale&make=153&make=153&model=219&registration-from=>2002

Για την ηλικία σου είναι μια χαρά.

Το είχε ξάδερφός μου για 12 χρόνια, δεν του έβγαλε προβλήματα και στο δρόμο πολύ καλά στημένο αλλά  σχετικά αργό το 1.6.

Aργο και με βενζινες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ε36 είναι επικίνδυνο αυτοκίνητο για έναν νέο οδηγό, ακόμα και η 1,6 σε βρεγμένο ελληνικό δρόμο. Πισοκίνητο με τη μηχανή μπροστά και χωρίς αντισπίν ή κάποιο άλλο βοήθημα πρόσφυσης ΜΑΚΡΙΑ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, konpat είπε

Η Ε36 είναι επικίνδυνο αυτοκίνητο για έναν νέο οδηγό, ακόμα και η 1,6 σε βρεγμένο ελληνικό δρόμο. Πισοκίνητο με τη μηχανή μπροστά και χωρίς αντισπίν ή κάποιο άλλο βοήθημα πρόσφυσης ΜΑΚΡΙΑ!  

Προσωπικά τόσα χρόνια που είχα πισωκίνητο, διαφορά δεν είδα από μπροστοκινητο όσο αφορά θέμα ασφάλειας.. Άμα τώρα οδηγάς σαν κυνηγημένος κάγκουρας και παίρνεις στροφές που κανονικά θα επρεπε να παίρνεις με 50, με 100, τότε ούτε αντισπιν ούτε μπροστοκινητο, ούτε τίποτα δεν σε γλυτώνει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρωταρη οδηγο, προτεταιοτητα ειναι η ασφαλεια. Παθητικη (κρατημα, αεροσακοι κτλ) κ ενεργητικη (δυνατος κινητηρας, ABS, ESP κτλ). Με τα χρηματα που διαθετεις φιλε, παιρνεις κατι παλιο με περιορισμενη ενεργητικη κ παθητικη ασφαλεια. Οσο πιο καινουργια, τοσο πιο ασφαλη ειναι τα αυτοκινητα. Αν ηταν ομως να διαλεξω μεταξυ ενος ΚΑΛΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟΥ e36 και ενος μικρου γιαπωνεζικου (πχ micra starlet κτλ), θα διαλεγα το bmw γτ θα ειχα περισοτερη ενεργητικη κ παθητικη ασφαλεια (το bmw νομιζω ομως οτι θα ειναι ακριβοτερο). 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο ορθολογικό είναι το παιδί εφόσον είναι και άπειρος οδηγός και είναι και το πρώτο του αυτοκίνητο να πάρει κάτι οικονομικό ωστε και να τρακαρει(κούφια η ώρα)να μην κλαίει ένα σκασμό λεφτά.κατα προσωπική εμπειρία ο πατέρας μου πειρε πριν 2 χρόνια  ένα avensis μεταχειρισμένο που το είχε εγκαταστήσει ο παλιός ιδιοκτήτης αέριο και το πειρε με 2000€ και δόξα το θεό μέχρι τώρα όλα καλά.μια τέτοια ευκαιρια αν βρει ο φίλος δεν θα ήταν άσχημα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οτι και να παρει θα το στουκαρει σιγα μη του δωσουν ακριβο πρωτο αυτοκινητο .... Βλεπω ενα διαλυμενο καινουργιο swift το τρακαρε μεσα στο 3μηνο που το πηρε 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...