Προς το περιεχόμενο

Ποιο ειναι το καλυτερο πρωτο αυτοκινητο;


kostandinZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Mhlogiatros said:

Προφανως θα του εδινες το δικο σου καλογιαλισμενο αφοβα ε ;

 

Αν ήταν δικό μου παιδί προφανώς. 

Και ακόμα και να είχε κανένα τρακάρισμα θα με ένοιαζε αν ήταν καλά.

Εσένα μπορεί να σε ένοιαζε να γλιτώσεις το καλογιαλισμενο αμάξι. Προτεραιότητες είναι αυτά. 

 

Όταν λοιπόν ήταν η σειρά μου το καινούριο μου έδωσαν γιατί αυτό είχαμε μόνο και δεν του έκανα ποτέ καμία ζημιά. 

Δεν θα πω καν παραδείγματα από φίλους και γνωστούς που τους είχαν πάρει και γρήγορα αμάξια τότε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, Mhlogiatros said:

Για πες γιατι το θεωρω εγκληματικο να δωσεις σε 18ρη πισοκινητη bmw  για να κανει μλκιες ....

Γενικά για καινούριο είπες και για αυτό απάντησα. 

Αν και υπήρχαν και με BMW και Mercedes κάποιοι. 

Στην περίπτωση μου ήταν ένα RAV4 δεύτερης γενιάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξυ ο ts με το new account και τα 0 post που ψαχνει οικονομικο αμαξι και να μη βγαζει προβληματα με 1000 ευρω, ειναι σε μια γωνια και γελαει, ειμαι βεβαιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Σκανταλιάρης είπε

Το πιο ορθολογικό είναι το παιδί εφόσον είναι και άπειρος οδηγός και είναι και το πρώτο του αυτοκίνητο να πάρει κάτι οικονομικό ωστε και να τρακαρει(κούφια η ώρα)να μην κλαίει ένα σκασμό λεφτά.κατα προσωπική εμπειρία ο πατέρας μου πειρε πριν 2 χρόνια  ένα avensis μεταχειρισμένο που το είχε εγκαταστήσει ο παλιός ιδιοκτήτης αέριο και το πειρε με 2000€ και δόξα το θεό μέχρι τώρα όλα καλά.μια τέτοια ευκαιρια αν βρει ο φίλος δεν θα ήταν άσχημα 

Βασικά είναι ότι πιο ανόητο. Όταν μπορείς να πάρεις κάτι ασφαλές και σύγχρονο δε σκέφτεσαι ούτε στο ελάχιστο αυτό που είπες στην 1η προτασή σου.

Οι λαμαρίνες επισκευάζονται, τα λεφτά ξαναβγαίνουν, η ζωή δε γυρίζει πίσω όμως.

Πριν κάμποσο καιρό μου δείξανε ένα αναποδογυρισμένο ibiza του κουτιού, δεν πρέπει να το είχε ούτε 2 μήνες το παιδί, αγορασμένο καινούργιο και φυσικά ούτε που το είχαν ξεπληρώσει. Πάνε τα 10 τόσα χιλιάρικα τζάμπα ΑΛΛΑ άνοιξε την πόρτα και βγήκε μόνο με κάτι κοψίματα από τα τζάμια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BackFromHell είπε

Στο μεταξυ ο ts με το new account και τα 0 post που ψαχνει οικονομικο αμαξι και να μη βγαζει προβληματα με 1000 ευρω, ειναι σε μια γωνια και γελαει, ειμαι βεβαιος.

Ειλικρινά σου μιλάω, δεν έκανα αυτό το πόστ ούτε για να γελάσω ούτε για να τρολάρω. Να σου πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπήρχε το insomnia πριν κάτι μέρες και απλά το βρήκα τυχαία και είπα να κάνω μια σοβαρή ερώτηση γιατί ενώ μου αρέσουν τα αυτοκίνητα και μου αρέσει να βλέπω βίντεο στο youtube όπως tj hunt, adam lz, hoovies garage , tavarish κτλ δεν έχω κάτσει να δω και να ασχοληθώ με αυτοκίνητα που όντως θα μπορούσα να αγοράσω. Οπότε είπα να ρωτήσω μιας και που δεν ξέρω τι να περιμένω, και το είτε το πιστεύεις είτε όχι, τα άτομα που έχουν απαντήσει σοβαρά με έχουν βοηθήσει να έχω μια καλύτερη ιδέα σε τιμή θα βρώ ένα αυτοκίνητο με αυτά που ψάχνω και επίσης κάποια αυτοκίνητα που μου προτείνουν και ευχαριστώ όσους μου απάντησαν και προσπάθησαν να βοηθήσουν και φυσικά στα τρολς που με έκαναν να γελάσω. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Για πες γιατι το θεωρω εγκληματικο να δωσεις σε 18ρη πισοκινητη bmw  για να κανει μλκιες ....

Επειδή εσύ 18 χρόνων τις έκανες δεν συνεπάγεται ότι όλοι τις κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 ώρες πριν, kostandinZ είπε

Ειλικρινά σου μιλάω, δεν έκανα αυτό το πόστ ούτε για να γελάσω ούτε για να τρολάρω. Να σου πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπήρχε το insomnia πριν κάτι μέρες και απλά το βρήκα τυχαία και είπα να κάνω μια σοβαρή ερώτηση γιατί ενώ μου αρέσουν τα αυτοκίνητα και μου αρέσει να βλέπω βίντεο στο youtube όπως tj hunt, adam lz, hoovies garage , tavarish κτλ δεν έχω κάτσει να δω και να ασχοληθώ με αυτοκίνητα που όντως θα μπορούσα να αγοράσω. Οπότε είπα να ρωτήσω μιας και που δεν ξέρω τι να περιμένω, και το είτε το πιστεύεις είτε όχι, τα άτομα που έχουν απαντήσει σοβαρά με έχουν βοηθήσει να έχω μια καλύτερη ιδέα σε τιμή θα βρώ ένα αυτοκίνητο με αυτά που ψάχνω και επίσης κάποια αυτοκίνητα που μου προτείνουν και ευχαριστώ όσους μου απάντησαν και προσπάθησαν να βοηθήσουν και φυσικά στα τρολς που με έκαναν να γελάσω. 😂

Κακώς απολογείσαι στον καθένα.

Όποιος νομίζει πως τρολάρεις, στέλνει αναφορά και αποφεύγει κάθε σχολιασμό. Σχολιάζοντας με δήθεν ανωτερότητα πως είσαι τρολ, ο κάθε εξυπνάκιας δύο πράγματα μπορεί να καταφέρει:

1. Αν δεν είσαι, να σε προσβάλει και να χαλάει το νήμα

2. Αν είσαι, να σε βοηθάει στο έργο σου.

Τους τα έχω γράψει δεκάδες φορές, αλλά ορισμένοι φαίνεται πως μόνο με ban καταλαβαίνουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο αυτοκίνητο για 18χρονο με 1500 Γιούρα (ναι ρε μάγκες υπάρχουν κι αυτοί που δε γεννήθηκαν πλούσιοι). Α , να είναι και οικονομικό ...

Έχουμε και λέμε.... Σε αυτό το μπάτζετ πας για αυτοκίνητο δεκαπενταετίας και βάλε οπότε πας για μικρού κυβισμού (έως 1200 cc θα έλεγα) καθώς τα μεγαλύτερου εκείνης της εποχής δε τα λες και τόσο οικονομικά στη χρήση τους κυρίως όσον αφορά τη κατανάλωση καυσίμου που κατά κανόνα αφορά έναν πιτσιρικά. Σε αυτά τα χρήματα ρόλο παίζει η κατάσταση του προς αγορά οχήματος παρά η οποία φήμη περί  Ιαπωνίας,Γερμανίας,Κογκο, Ινδοκίνας κλπ. Αυτοκίνητο εικοσαετίας σε σχετικά καλή κατάσταση που τσουλαει ακόμα μια χαρά αξιόπιστο είναι από όπου και να ειναι... Παράτα τις κοτσάνες περί e36 και λοιπών χιλιοεξακοσαριων και ανω γιατί αυτά πίνουν πολύ και επειδή ήταν ακριβά καινούργια  τώρα με ένα χιλιάρικο θα είναι πιο χρεπια από τα χρεποκουβαδακια που μπορείς να συντηρήσεις.( Εκτός αν σου χαρίζει κάποιο σε καλή κατάσταση ο θείος σου... αλλά και πάλι πίνουν πολύ).  Micra, saxo-106, polo, ibiza, punto,fiesta,fabia από το 2000 και μετά είναι μια χαρά επιλογές πάντα βέβαια με σωστό έλεγχο πριν την αγορα...

Και το βασικότερο μιας και είσαι νέος το μυαλό (όσο κι αν είναι αυτό) μέσα στο κεφάλι κι όχι πάνω από αυτό.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, kostandinZ είπε

Ειλικρινά σου μιλάω, δεν έκανα αυτό το πόστ ούτε για να γελάσω ούτε για να τρολάρω. Να σου πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι υπήρχε το insomnia πριν κάτι μέρες και απλά το βρήκα τυχαία και είπα να κάνω μια σοβαρή ερώτηση γιατί ενώ μου αρέσουν τα αυτοκίνητα και μου αρέσει να βλέπω βίντεο στο youtube όπως tj hunt, adam lz, hoovies garage , tavarish κτλ δεν έχω κάτσει να δω και να ασχοληθώ με αυτοκίνητα που όντως θα μπορούσα να αγοράσω. Οπότε είπα να ρωτήσω μιας και που δεν ξέρω τι να περιμένω, και το είτε το πιστεύεις είτε όχι, τα άτομα που έχουν απαντήσει σοβαρά με έχουν βοηθήσει να έχω μια καλύτερη ιδέα σε τιμή θα βρώ ένα αυτοκίνητο με αυτά που ψάχνω και επίσης κάποια αυτοκίνητα που μου προτείνουν και ευχαριστώ όσους μου απάντησαν και προσπάθησαν να βοηθήσουν και φυσικά στα τρολς που με έκαναν να γελάσω. 😂

Ναι αλλα αυτα που ζητας ειναι λιγο μακρια απο την λογικη και ιδιαιτερα το μπατζετ σε συγκριση με την καλη αξιοπιστια και την καλη οικονομια. Βεβαια το ποστ μου πηγαινε παραπανω προς αυτους που τρωγωνται με αφορμη την παραπανω ερευνα αγορας, παρα σε εσενα, οποτε κακως εξηγεισαι. Εσυ ψαξε και υποβρυχιο αμα θες.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Για πες γιατι το θεωρω εγκληματικο να δωσεις σε 18ρη πισοκινητη bmw  για να κανει μλκιες ....

Αυτος που έχει τη διάθεση να κάνει μαλακίες, θα τις κανει και με χιλιάρι μίκρα ή πικαντο. Και καλύτερα να τρακάρεις με μια παλιά μαούνα που δε θα νιώσει τίποτα παρά με κανα κουβαδάκι που θα γίνεις ένα με τις λαμαρίνες. 

Ο σωστός γονιός δε θα έπαιρνε ποτε στο παιδί του κουβά για πρώτο αυτοκίνητο μόνο και μόνο "για να μη χαλάει". Είναι εγκληματικό. Καλύτερα να μη του πάρει καθόλου. 

10 ώρες πριν, 1988panos2171 είπε

Βασικά είναι ότι πιο ανόητο. Όταν μπορείς να πάρεις κάτι ασφαλές και σύγχρονο δε σκέφτεσαι ούτε στο ελάχιστο αυτό που είπες στην 1η προτασή σου.

Οι λαμαρίνες επισκευάζονται, τα λεφτά ξαναβγαίνουν, η ζωή δε γυρίζει πίσω όμως.

Πριν κάμποσο καιρό μου δείξανε ένα αναποδογυρισμένο ibiza του κουτιού, δεν πρέπει να το είχε ούτε 2 μήνες το παιδί, αγορασμένο καινούργιο και φυσικά ούτε που το είχαν ξεπληρώσει. Πάνε τα 10 τόσα χιλιάρικα τζάμπα ΑΛΛΑ άνοιξε την πόρτα και βγήκε μόνο με κάτι κοψίματα από τα τζάμια.

Επιτέλους. Κοινή λογική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Αυτος που έχει τη διάθεση να κάνει μαλακίες, θα τις κανει και με χιλιάρι μίκρα ή πικαντο. Και καλύτερα να τρακάρεις με μια παλιά μαούνα που δε θα νιώσει τίποτα παρά με κανα κουβαδάκι που θα γίνεις ένα με τις λαμαρίνες.

Καλύτερα να ξεκινήσει με  Μίρκο που θα θέλει τάμα για να πιάσει τα 150 πχ παρά με αυτοκίνητο που θα έχει πολλά γκάζια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα παλιό 1,6 με 100-110 άλογα που ζυγίζει κανα δυο τόνους δεν έχει και τα τρελά γκάζια. Αλλά μπορεί να έχει καλύτερο κράτημα και να μην τον πετάξει εκτός δρόμου όταν κάνει τη μαλακία. Ή να τον σώσει αμα το στουκάρει. Δε λέω ντε και καλά για 3αρα, γενικά μιλάω για μεγαλύτερο αυτοκίνητο απο κουβά. Και ένα Golf IV για παράδειγμα είναι πιο ασφαλές απο σκοτώστρες τύπου Micra και Starlet...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ εμέ είναι λάθος η λογική "να πάρουμε ένα φθηνό γιατί θα το σμπαραλιάσει ο μικρός".

Προσωπικά θα του έπαιρνα ΣΥΓΧΡΟΝΟ-ΑΣΦΑΛΕΣ ή καθόλου αν δεν μπορούσα. Προσωπικά στην ηλικία σου είχα αγοράσει ένα "φθηνό-σαπάκι" και μετά από 3-4 χρόνια αγόρασα καινούριο γιατί βαρέθηκα να πληρώνω συνεργεία. Από ασφάλεια τότε δεν καταλάβαινα , ούτε μου περνούσε από το μυαλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...