Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμη η πρώτη σταθερή (beta) έκδοση του νέου Chromium Edge browser


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GBorb είπε

Ανυπομονώ καθώς είμαι fan του edge

Αυτό το 'και κανένας δεν χρησιμοποιεί' ελπίζω να είναι άστοχη εκτίμηση και όχι κάποια εμπάθεια

Μα αυτός δεν είναι Edge. Είναι Chromium άσχετα με το πως το βαφτίζει ο καθένας. Καλά το πήγαινε η Microsoft με τον Edge, αλλά τα παράτησε πολύ εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Είναι η πραγματικότητα.

Περίεργο μου φανηκε που ειπες αστοχη εκτίμηση.Εσυ ειχες την εντύπωση οτι χρησιμοποιεί σοβαρο μερίδιο των χρηστων Microsoft Edge?

BrowserUsageShare.png

Απορώ πως έχει τέτοια ανοδική πορεία στο 2019 το Chrome.. Είναι πραγματικά φονιάς σε ότι αφορά στη κατανάλωση πόρων από το PC.. Το είχα σε laptop medium range και σερνόταν και έβαλα Firefox και πέταγε.. Άσε που σταμάτησε το 100% CPU κατανάλωση 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Chikorita είπε

Οι beta εκδόσεις θεωρούνται σταθερές (αφού βγαίνουν στην παραγωγή), απλώς ενδέχεται να περιέχουν μικρά bugs/issues.

Άλλο beta κι άλλο final! Η μεγάλη χαζομάρα των εταιρειών σήμερα είναι πως όλο τον κόσμο τον έκαναν beta testers! Χειρότερα δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Άλλο beta κι άλλο final! Η μεγάλη χαζομάρα των εταιρειών σήμερα είναι πως όλο τον κόσμο τον έκαναν beta testers! Χειρότερα δεν γίνεται.

Beta testers σε προιόν που είναι τσάμπα με σκοπό να βελτιώσει το ήδη τσάμπα προιόν. Ακουγόμαστε κακομαθημένοι αν παραπονιόμαστε και γι' αυτό.

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WHOW!!!

10-15% ποιο βαρύς ο chrome σε cpu usage και 5% τουλάχιστον σε GPU usage στο 8k 60fps fullscreen youtube peru....

με 8600k και την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών! Ανοικτοί και οι 2 browsers μια ο ένας μια ο άλλος είναι ΞΕΚΑΘΑΡΗ η διαφορά!

Ταβάνι έπιασε η microsoft !!! ΕΥΓΕ !!!

 

Τώρα η αίσθηση ότι είναι ποιο γρήγορος ο chromium ίσως να είναι πλασίμπο αλλά υπάρχει ΚΑΙ αυτή και μάλιστα σε έντονο βαθμό!

Κάνουν Login Και οι 2 λογαριασμοί (live και google) Και τα έχεις όλα σε ένα. 

Θα δοκιμάσω και σε παλαιότερης γενιάς επεξεργαστές γιατί λογικά θα έχει και εκεί διαφορές!

 

Πάντως....

Μου αρέσει!

1 ώρα πριν, GBorb είπε

Ανυπομονώ καθώς είμαι fan του edge

Αυτό το 'και κανένας δεν χρησιμοποιεί' ελπίζω να είναι άστοχη εκτίμηση και όχι κάποια εμπάθεια

Γιατί ανυπομονείς και δεν τον κατεβάζεις να ξεμπερδεύεις? Όλα δουλεύουν τέλεια με μια πρόχειρη χρήση. Δεν χάνεις κάτι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο chrome ξέρει περισσότερα πράγματα για μένα από ότι ξέρω εγώ. Πια πρέπει να υποστηρίζουμε μόνο ανταγωνιστικά προϊόντα της Google γιατί σε λίγο το φυσιολογικό θα είναι να μην υπάρχει ιδιωτκότητα πουθενά.

Ο νέος Edge θα συλλέγει και αυτός αβέρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Yeroplatanos said:

Είναι η πραγματικότητα.

Περίεργο μου φανηκε που ειπες αστοχη εκτίμηση.Εσυ ειχες την εντύπωση οτι χρησιμοποιεί σοβαρο μερίδιο των χρηστων Microsoft Edge?

BrowserUsageShare.png

Σοβαρα ο Firefox έχασε τόσο κόσμο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Yeroplatanos said:

Και γω πιο πανω περιμενα οτι θα ναι.

Εντύπωση μου έκανε που ειναι τοσο χαμηλα.

BrowserUsageShare.png

Πως ακριβώς βγαίνουν αυτοί οι αριθμοί; Πχ όσοι έχουν τα analytics κλειστά καταμετρουνται; Γιατί νομίζω ότι οι Firefox users ειναι λιγο παραπανω experienced σε ότι αφορά τους υπολογιστές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Πως ακριβώς βγαίνουν αυτοί οι αριθμοί; Πχ όσοι έχουν τα analytics κλειστά καταμετρουνται; Γιατί νομίζω ότι οι Firefox users ειναι λιγο παραπανω experienced σε ότι αφορά τους υπολογιστές. 

Πρεπει να εχεις δικιο

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers

Στα underestimations αναφερεται αρκετα ο Firefox.

Βεβαια δεν φανταζομαι να αλλαζει και δραματικα η εικονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Chikorita είπε

Beta testers σε προιόν που είναι τσάμπα με σκοπό να βελτιώσει το ήδη τσάμπα προιόν. Ακουγόμαστε κακομαθημένοι αν παραπονιόμαστε και γι' αυτό.

Ποιος σου είπε πως είναι τζάμπα; Με το λειτουργικό της θα έρχεται του οποίου το license δεν είναι τζάμπα και δεν σου δίνει εξαρχής τη δυνατότητα να μην τον εγκαταστήσεις καθόλου. Μάλιστα μπορεί εσύ να επιλέξεις έναν άλλο browser για default, αλλά αν ανοίξεις τον task manager θα δεις τον edge να παίζει φαρδύς πλατύς στο παρασκήνιο!

Όσο για το τζάμπα προϊόν επ' ουδενί δεν σημαίνει πως είσαι υποχρεωμένος να το παίξεις beta tester χώρια αν αυτό βάζει σε κίνδυνο την ασφάλειά σου. Αλλά έτσι είναι σήμερα, ο κόσμος λαμβάνει τα πάντα δίχως ν' αντιλαμβάνεται τις συνέπειες των πράξεών του.

Επίσης το σοβαρό testing δεν έχει καμιά σχέση με το ανοργάνωτο του στυλ "σαράντα έλληνες - πενήντα γνώμες" που οδηγεί γενικότερα τη ποιότητα ενός προϊόντος εκεί που βρίσκονται αυτά της Microsoft και πολλών άλλων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Yeroplatanos said:

Πρεπει να εχεις δικιο

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers

Στα underestimations αναφερεται αρκετα ο Firefox.

Βεβαια δεν φανταζομαι να αλλαζει και δραματικα η εικονα.

Όντως. 

 

<<Browser users may run site, cookie and JavaScript blockers which cause those users to be under-counted. For example, common AdBlock blocklists such as EasyBlock include sites such as StatCounter in their privacy lists, and NoScript blocks all JavaScript by default. The Firefox Add-ons website reports 15.0 million users of AdBlock variants and 2.2 million users of NoScript.>>

 

Το πιο απλό θα σου πω. Εγώ χρησιμοποιώ Firefox και η γυναίκα μου Chrome που δεν έχει ιδέα! Και νομίζω ότι και πολλοι υπολογιστές έρχονται με προεγκατεστημενο chrome, όπως και σχεδον όλοι οι τεχνικοί υπολογιστών, όταν σεταρουν υπολογιστές για τους πελάτες τους, παλι chrome διαλέγουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpaso1 είπε

Όντως. 

<<Browser users may run site, cookie and JavaScript blockers which cause those users to be under-counted. For example, common AdBlock blocklists such as EasyBlock include sites such as StatCounter in their privacy lists, and NoScript blocks all JavaScript by default. The Firefox Add-ons website reports 15.0 million users of AdBlock variants and 2.2 million users of NoScript.>>

Το πιο απλό θα σου πω. Εγώ χρησιμοποιώ Firefox και η γυναίκα μου Chrome που δεν έχει ιδέα! Και νομίζω ότι και πολλοι υπολογιστές έρχονται με προεγκατεστημενο chrome, όπως και σχεδον όλοι οι τεχνικοί υπολογιστών, όταν σεταρουν υπολογιστές για τους πελάτες τους, παλι chrome διαλέγουν. 

Ετσι ειναι.Απλως δεν ξερω τι ποσοστό αποτελουν οι πιο ψαγμένοι σε σχεση με το γενικο συνολο.Φανταζομαι μικρο πολυ μικρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Ποιος σου είπε πως είναι τζάμπα; Με το λειτουργικό της θα έρχεται του οποίου το license δεν είναι τζάμπα και δεν σου δίνει εξαρχής τη δυνατότητα να μην τον εγκαταστήσεις καθόλου. Μάλιστα μπορεί εσύ να επιλέξεις έναν άλλο browser για default, αλλά αν ανοίξεις τον task manager θα δεις τον edge να παίζει φαρδύς πλατύς στο παρασκήνιο!

Όσο για το τζάμπα προϊόν επ' ουδενί δεν σημαίνει πως είσαι υποχρεωμένος να το παίξεις beta tester χώρια αν αυτό βάζει σε κίνδυνο την ασφάλειά σου. Αλλά έτσι είναι σήμερα, ο κόσμος λαμβάνει τα πάντα δίχως ν' αντιλαμβάνεται τις συνέπειες των πράξεών του.

Επίσης το σοβαρό testing δεν έχει καμιά σχέση με το ανοργάνωτο του στυλ "σαράντα έλληνες - πενήντα γνώμες" που οδηγεί γενικότερα τη ποιότητα ενός προϊόντος εκεί που βρίσκονται αυτά της Microsoft και πολλών άλλων.

Έχει έκδοση για macos και linux (free όλες) και κάποιες enterprise εκδοσεις windows (π.χ ltsc) δεν έχουν καν edge εγκατεστημένο. Όλα τα είδη testing χρειάζονται (black box, white box, user testing) ακόμα και αυτό με το "ανοργάνωτο" όπως λες μιας και παίρνεις διαφορετικό feedback απ' το κάθε είδος. Αnyway.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...