Προς το περιεχόμενο

Βρωμιαρα Γειτονισσα


tasaras123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού σου λένε ότι "δε μπορείς να αποδείξεις ποιος αφήνει τα σκουπίδια", βάλε έξω από την πόρτα σου μια ευρυγώνια CCTV που να καλύπτει όλο το χώρο για λόγους ασφαλείας εννοείται.. Θα κοστίσει κάτι, αλλά πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει πολύ στην πορεία. 😉

 

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μπορείς να πετάξεις εσύ τα σκουπίδια. Κάντο μια δύο φορές αν δε πιάσει το νόημα την τρίτη πετάς το φαράσι με τα σκ@τα στην πόρτα της και αδειάζεις τη σακούλα στην πόρτα της.

Επανάληψη μέχρι να καταλάβει ότι είσαι πιο τρελός από αυτή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ τωρα οποτε ακουω την κλασικη χαζομαρα "αγορασε σπιτι μην νοικιασεις, να σου μεινει και κατι" θα σκεφτομαι τα σκατα του σκυλου κατω απο τα απλωμενα ρουχα. 

Χαρακτηκε αλλωστε η εικονα στο μυαλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tasaras123 είπε

Αγαπητε κυνοφιλε (οχι φιλοζωε), εγω το δεχομαι οτι ειμαι τρελος, το ξερω.

Στην παρακατω φωτο ειναι τα ρουχα μου απλωμενα κι απο κατω βλεπεις τι...

Θα ηθελες να ειναι τα δικα σου ρουχα, επειδη αγαπας τα σκυλια ?

Φιλοζωος ειμαι, μεχρι εκει που καποιος δεν με ενοχλει προσωπικα.

TWos_kR0.jpeg

Στεγνωτήριο είναι η λύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, The_Judas είπε

δεν νομίζω ότι επιτρέπεται να βάλει κάμερα έξω από το σπίτι του...

Γιατί δεν επιτρέπεται να βάλεις κάμερα ασφαλείας σε σπίτι του οποίου είσαι ιδιοκτήτης και η οποία κοιτάει σε κοινόχρηστο (όχι ιδιωτικό) χώρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tasaras123 είπε

Γεια σε ολους, θα μοιραστω το προβλημα μου περιληπτικα μηπως βρεθει κανας ανθρωπος να με βοηθησει να ξεμπερδεψω ...

ΤΟ ΜΑρτιο περιπου μετακομισα σ ενα ημιυπογειο σπιτι το οποιο απο τη μια του μερια βλεπει στον ακαλυπτο την πολυκατοικιας

Στον ακαλυπτο (χωρος με πλακακια, οχι χωμα), ο οποιος θεωρειται κοινοχρηστος χωρος της πολυκατοικιας βλεπει και το σπιτι της διπλανης γειτονισας και υπαρχει

και μια πορτα ακομη απο την πολυκατοικιας προς τον χωρο αυτο.

Διπλα μενει μια γειτονισσα (30 χρονων οχι γρια) η οποια τους πρωτους 3-4 μηνες που εμενα ειχε τον ακαλυπτο ναρκοπεδιο απο κακα και τσισα του σκυλου της.

Μετα την 6η παρατηρηση και 3 φορες που ηρθε η αστυνομια, σταματησε να 'αυλιζει' τα ζωα της στον ακαλυπτο, και λειπει απ το σπιτι ολη μερα και ο σκυλος κανει την αναγκη του μεσα στο πατωμα του σπιτιου της (!!!!).

Τωρα ομως ξεκινησε νεα μοδα, στον ακαλυπτο αφηνει σακουλες με σκουπιδια για μερες και βρωμαει ο τοπος.

Ηρθε το υγειονομικο γι αυτο το θεμα και μου ειπε πως

-δεν μπορω να αποδειξω οτι τα σκουπιδια ειναι δικα της

-θα στειλει ενα σημειωμ προς ολους τους ενοικους της πολυκατοικιας να μην αφηνουμε σκουπιδια εκει

- ειναι αστικο ζητημα (δλδ να κανω μηνυση)

Αυτη τη στιγμη υπαρχει εκει εξω μια τεραστια τσαντα με σκουπιδια και ενα φαρασι με σκατα σκυλου .... (λεω ν ανεβασω και φωτο αργοτερα)

Εχω αφησει σημειωμα στην πορτα της να τα μαζεψει και να μην αφηνει σκουπιδια εκει και εννοειται θα με γραψει κανονικα, εχει ξαναγινει

Θελω ιδεες για βοηθεια... οποιανου η λυση πιασει, θα χρωσταω κερασμα !

Η λυση του αν της τα πεταξω δεν πιανει, δεν θα ντραπει. Αντιθετως θα συνεχισει και θα νομιζει πως βρηκε κ τον μ... να της πεταει τα σκουπιδια ....

Υ.Γ. Διαχειριστης δεν υπαρχει να ασχολειται, παραιτηθηκε (και συντομα καποιος θα σκοτωθει απο ασανσερ χωρις συντηρητη)

Όπως σου είπαν από υγειονομικό κάνε μυνηση.

Αν μπορείς να κάνεις αγωγή, κάτι τέλος πάντων που θα έχει οικονομική επίπτωση σε αυτήν ακόμα καλύτερα. Τα λεφτά είναι η απάντηση στη συντριπτική πλειοψηφία των προβλημάτων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Skylined είπε

Γιατί δεν επιτρέπεται να βάλεις κάμερα ασφαλείας σε σπίτι του οποίου είσαι ιδιοκτήτης και η οποία κοιτάει σε κοινόχρηστο (όχι ιδιωτικό) χώρο;

σε κοινόχρηστο χώρο πρέπει να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι ένοικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Όπως σου είπαν από υγειονομικό κάνε μυνηση.

Αν μπορείς να κάνεις αγωγή, κάτι τέλος πάντων που θα έχει οικονομική επίπτωση σε αυτήν ακόμα καλύτερα. Τα λεφτά είναι η απάντηση στη συντριπτική πλειοψηφία των προβλημάτων.

Εχεις απολυτο δικιο, και δεν μου λεει τπτ να χασω π.χ. 300 ευρω να καθαρισει το μερος,

αλλα με τα δικαστηρια κλπ ξεμπερδευεις μετα απο 2-3 χρονια οπως ξερεις ...

 

Ο κοινοχρηστος χωρος εχει πλεον καθαριστει απο την μερια της φωτο, απο την αλλη μερια η κατασταση ειναι αυτη ....

(ΣΗΜΕΡΑ)

 

 

GU-zPjS1.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

σε κοινόχρηστο χώρο πρέπει να συμφωνήσουν και οι υπόλοιποι ένοικοι.

https://www.lawspot.gr/nomika-nea/oi-proypotheseis-gia-tin-topothetisi-kameras-stin-eisodo-diamerismatos-apdph

Όντως υπάρχουν προϋποθέσεις. Ανάλογα με τη διευθέτηση του χώρου μπορεί να αξίζει να βάλει, μπορεί και όχι

 

Επίσης μπορεί να ζητήσει τη συγκατάθεση των υπόλοιπων ενοίκων όπως έγραψες. https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/voithitika-kemena/nomiko-plaisio-gia-tin-egkatastasi-systimatos-vinteoepitirisis Εγώ θα χτυπούσα μία μία τις πόρτες των υπόλοιπων ενοίκων και θα τους παρακαλούσα να βάλω κάμερα που εγώ θα πλήρωνα, εννοείται θα τους εξηγούσα το λόγο. Λέει ότι είναι αρκετό να συμφωνήσουν τα 2/3 των ενοίκων και αφού δεν επηρεάζει την υπόλοιπη οικοδομή, πιθανόν να δεχτούν, αφού εκτός των άλλων ενισχύει την ασφάλεια. 

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα σου δεν πρέπει να είναι η βρωμιά του χώρου, άλλωστε αυτό είναι υποκειμενικό, αλλά αν υπάρχει μονομερής και συστηματική κατάληψη του χώρου. Ο κοινόχρηστος χωρίζεται σε τμήματα; Τα τζάμια τι είναι;

Αυτό που δείχνεις δε μοιάζει με κοινόχρηστο χώρο... Μήπως είναι η αυλή της; 

Αυτή απλώνει τα βρακιά της πάνω από το σκατό του σκύλου;

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tasaras123 είπε

Υ.Γ. Διαχειριστης δεν υπαρχει να ασχολειται, παραιτηθηκε (και συντομα καποιος θα σκοτωθει απο ασανσερ χωρις συντηρητη)

Έλεγα να σου απαντήσω κάτι, αλλά διαβάζοντας αυτό στο τέλος δεν θα το γράψω. Φροντίστε να βρείτε διαχειριστή και μετά όλα τα υπόλοιπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Silverage είπε

Μόνο με μήνυση θα κάνεις κάτι, ότι άλλο ήταν να κάνεις το έχεις κάνει.

Τίποτα δε θα καταφέρει. Ο ένας δεσμεύει το χώρο με αυτοσχέδια απλώστρα κινδυνεύοντας να πνιγεί κανεις και και η άλλη χρησιμοποιεί το χώρο για αφόδευση του κατοικίδιου της ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...